Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

ŠDK - Osnovne komponente Saveti u vezi sa kupovinom osnovnih komponenti računara: procesora, ploča, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.1.2009, 18:40   #1
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Phenom II 940 vs Q9550 platforma

I ja sam kao i mnogi čekao ovaj 8. januar da vidim zvanične testove Phenom II procesora, želio sam da ispadne što bolji jer bi bio red da uskoro zamjenim svoj nForce 2, Bartona XP 2800 i DDR 333 za nešto novije, ovo imam već preko 4 godine , a već sam počeo planirati da nova platforma bude bazirano na Phenomu II. Prije toga sam razmišljao i o Core i7 920 ali njega zeza prevelika cijena X58 ploče i još uvijek skupljeg DDR3 pa sam zasad od njega odustao, iako sam CPU i7 920 uopšte nije skup, čak ima najbolji odnos cijena/performanse ali ga eto zeza ploča kojoj ako se ne se varam ne očekuje neki poseban pad cijena jer je sam chipset skup i ploča tehnološki zahtjevna.

Gledajući odmah jutros ovu poplavu testova Phenoma II uočio sam Q9550 koji je u većini testova izašao bolji, i to ne samo u sintetičkim testovima koji me ne zanimaju već i u realnim aplikacijama i igrama za koje su mnogi pričali da će to biti PII teritorija, u nekim je bolji PII a u nekim Q9550, tu su negdje, ali gledajući sve testove Q9550 je bolji. Ne znam sad za cijene ni kakva će biti cijena za PII 940 kad se pojavi ali mislim da su svi oni tu negdje, kao i Q9450 a i i7 920 je tu negdje. Na Anandu u testu za PII rekoše da Intel sprema obaranje cijena C2Q serije prije kraja ovog mjeseca i da bi Q9550 mogao doći na cijenu od Q9400 što bi bilo odlično, i kao što i sami rekoše tu onda nema dileme između PII 940 i Q9550, ovaj potonji je bolji.

Da li se slažete? Otvoren sam za sve komentare, sugestije, savjete, zato sam i otvorio ovu temu.

Trebaće mi savjet i za ploču ako bih išao na Q9550, imam ovu staru AMD platformu i nisam pratio oko ploča i chipseta za Intel procesore a vidim da ih ima jako mnogo, nemam pojma koju da uzmem. Da smanjim izbor odmah da kažem da nisam overkloker, tim sportom se nisam bavio a da li ću ne zna se , ali me prvenstveno zanima default. Znači trebala bi mi dobra ploča koja nije preskupa ni nabrijana za neki poseban i ekstremni overklok, a ne planiram praviti ni SLI/Crossfire kombinaciju, znači neka dobra i prije svega stabilna i pouzdana i da ima sve one osnovne stvari koje bi mi mogle zatrebati.

Što se tiče eventualno nekog overkloka ako bih se igrao sa tim to bi bilo samo koliko može na vazdušnom hlađenju i na default naponima. Kad smo kod toga da pitam na koliko se može dići Q9550 pod tim uslovima (default naponi i bolje vazdušno hlađenje)?

I da pitam i ovo mada je možda glupo pitanje ali se stvarnio nisam time bavio, ova "bolja vazdušna hlađenja"...ona bolje hlade ali me zanima da li to ima svoju cijenu u buci koju prave? Pretpostavljam da bolja konstrukcija hladnjaka može bolje ohladiti uz zadržavanje nivoa buke na nivou običnog box coolera, ili čak možda i rade tiše? Da li je tako? Znači ako bih se poigrao sa Q9550 da ga malo dignem na default naponima, na koliko bi se mogao podići, i da li bi to bilo bučno zbog hlađenja?

Dakle koju ploču biste mi preporučili da može ovaj neki osnovni overklok, ali ništa pretjerano, da nema SLI/CF, da je kvalitetna i da radi stabilno, ali da nije preskupa? Ili predložite nekoliko pa ću se ja lakše snaći u manjem izboru nego ovako kad odem na sajtove i pogledam sekciju sa LGA775 socketom pa vidim veoma mnogo ploča i izgubim se

Vidim da ima nekih raznih Asus P5Q i onda još nekih oznaka iza toga (P5Q SE, P5Q SER, P5QL, P5Q Pro) a najskuplja je valjda P5Q ali možda ipak preskupa. Da li bi neka od njih bila odgovarajuća? Ili nešto sasvim deseto?

Kad se Phenom II očekuje kod nas i po kojim cijenama?

U poređenju Q9550 platforme i Phenom II 940 šta vam djeluje bolje? Šta ima bolji odnos cijena/performanse? Memorija im je ista pa se cijena bazira na CPU + ploči. Ako se ne varam ploče za Intela su nešto skuplje, mada ima ih mnogo pa se može svašta odabrati u oba tabora.

Ali zamolio bih za objektivne komentare a ne pristrasne, meni je lično svejedno, imao sam i Intel i AMD, i nVidiju i ATI, uzimam ono što mi u datom trenutku djeluje bolje, i sad trebam da uz pomoć drugih koji su više pratili od mene utvrdim šta bi bilo bolje.

Mada šta god da odaberem biće dosta bolje od ovoga što imam sada
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 18:54   #2
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: Phenom II 940 vs Q9550 platforma

pa racunaj da ploca mora da kosta oko 100-120e tu bih izdvojio :
GA-EP45-UD3
Asus P5Q
DFI LANPARTY DK P45-T2RS

Sto se tice same platforme to sam sracunaj. I sam vidis da je q9550 nesto brzi ali opet glavnu pricu vode cene. E sad tu AMD ima prednost posto se moze naci za 80e odlicna Biostar TA790GX A2+ koja je znaci za 20-30e jeftinija od ploca koje idu za Intel procesor. Znaci tu je tvoja odluka.
Znam da si rekao da neces da klokujes (pa si posle rekao mozda) ali ja bih radije uzeo neki Q6600 jer je znatno jeftiniji a kad se klokuje daje slicne performanse kao ovi novi procesori. Ovo je ipak neki tranzicioni period na i7 tako da po mei9 ne treba da se daju velike pare za procesor(a pogotovo za plocu).
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2009, 3:30   #3
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: Phenom II 940 vs Q9550 platforma

Citat:
nikola87 kaže: Pregled poruke
Ovo je ipak neki tranzicioni period na i7 tako da po mei9 ne treba da se daju velike pare za procesor(a pogotovo za plocu).
Teoretski bi se moglo ići na kalkulacije pa uzeti nešto jeftinije, na jesen će se moći birati između novog i5, uz to bi i7 trebao biti povoljniji, i AM3-DDR3 platforme. Ali s druge strane uvijek se može čekati nešto novo, uvijek je neka tranzicija, recimo na jesen bi se moglo odlučiti čekati novi Intelov 32 nm CPU koji izlazi početkom sledeće godine, unapređeni i7, i tome nikad kraja , a nije mi bitno da imam najbolje već bi mi jednostavno trebala promjena nakon preko 4 godine jer mi je ovaj stvarno star, a šta god da uzmem biće odlično u odnosu na ovo što imam, nisam neko ko često mijenja hardver pa bih radije uzeo nešto bolju konfiguraciju, uostalom najzahtjevnija stvar koju bih koristio su igre, a gledao bih da uzmem bolju grafičku zbog velikih monitora (24" + 22"), vjerovatno neku 4870.

A kasnije bih eventualno mogao na jesen ili sledeće godine razmisliti o zamjeni ovih vitalnih komponenti za DDR3 platformu, ako se ukaže neka posebna potreba.

Gledao sam još malo testova i Q9550 je stvarno jači od PII 940 u većini.
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Phenom II AM3 u verzijama do 3 GHz ukimafija Vesti 3 26.12.2008 9:15
nForce 570 i Phenom? Sallee Osnovne komponente 8 17.12.2008 20:47
AMD Phenom X4 vs Intel Yorkfield, direktno poredjenje mad_skillz Vesti 127 2.5.2008 14:43
Athlon ili Phenom? TypeR ŠDK - Osnovne komponente 15 2.3.2008 19:14
AMD Zver PAIN Vesti 19 31.7.2007 15:01


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:21.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com