Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Vesti

Vesti Vesti koje se tiču osnovnih komponenti (procesora, ploča, memorije...)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.5.2008, 15:16   #1
Dusan Despotovic
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Poruke: 1.965
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 364 puta na 273 poruka
Određen forumom AMD Istanbul

Iz AMD-ovih laboratorija, Istanbul, imaće ukupno 6 jezgara. Izrada će se vršiti u 45nm tehnologiji, a očekuje se da veličina čipa bude ispod 300 mm2. Svakom jezgru će biti dostupno 512 kb L2 cache-a, a L3 cache će dostići 6 MB. Podržavaće DDR2 i DDR3 memorije (DDR2 u slučaju AM2+ socket-a, a DDR3 za AM3).
http://news.softpedia.com/images/new...Pictured-2.jpg
Dusan Despotovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2009, 15:22   #2
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom AMD Istanbul

Mala li bitna vest za AMD, sto kao firmu sto kao potvrdu da imaju dobar proizvod u rukama i sada.

http://www.techreport.com/articles.x/16448

Kao sto se vidi na linku, prikazan je radni model novog procesora Istanbul, sa 6 jezgra. Baziran na dosadasnjim Opertonima, zadrzava isti F socet pa se lako moze staviti i na postojece ploce za Opertone, pokazuje da ima bolje performanse i to dosta od prethodnika (uvedena nova tehnologija HT assist, ima o njoj u prikazu), ista 45nm tehnologija proizvodnje ko i danasnji procesori. Ono sto je najinteresantnije je da je on dobijen dodavanjem 2 jezgra na postojeci Operton, pa pretpostavljam da je arhitektura Opertona ( i Phenoma samim tim) unapred bila prilagodjavana ovakvim potezima. Bitno je i da su naucili gresku koju su napravili sa prethodnom generacijom Phenoma na 65nm i da sada nisu isli na preveliko povecanje broja jezgara i da ce ovo biti verovatno mnogo lakse za proizvodju na ovom proizvodnom procesu.

Ono sto izgleda impresivno je sama slika Task Managera sa 24 aktivna jezgra. Ono sto mi pada u oci je da velicina Task Managera pocinje polako da zauzima ceo ekran, kako raste broj jezgara na procesoru. Dakle, ko ima neki manji monitor sa sttrane koji ne koristi neka ga ne prodaje, kako je krenulo trebace mu samo za prikaz task managera. Sad, jos samo da nas izennade negde u skoroj buducnosti i da dobijemo i Phenom X6 procesore .

Poslednja ispravka: Partybreaker (20.2.2009 u 15:43) Razlog: Instambul -> Istanbul
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku vasiljevic na korisnoj poruci:
ivanza (20.2.2009)
Stara 20.2.2009, 16:39   #3
ivanza
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.7.2006.
Lokacija: Zaječar, I.Srbija
Poruke: 4.140
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 991 puta na 765 poruka
Određen forumom Re: AMD Istanbul

Bice to lep proc kada izadje na trziste samo se nadam da nece da peva niti pure turcizam niti obican turbo folk.
ivanza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2009, 19:54   #4
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: AMD Istanbul

Nema softvera koji moze da iskoristi 4 a ne 6 jezgara.Cista glupost.Prerano je za ovo.Ovaj procesor jedino za servere valja,a za korisnike nece biti od znacaja.
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2009, 20:08   #5
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: AMD Istanbul

Ne kupovao ja ovaj procesor

Spoiler za jer:
će opet "turci" da vladaju našim domovima


Mislim da je ova multi-jezgarnost nešta najbolje što je moglo da snađe industriju procesora...

Citat:
White Ripper kaže: Pregled poruke
Nema softvera koji moze da iskoristi 4 a ne 6 jezgara.Cista glupost.Prerano je za ovo.Ovaj procesor jedino za servere valja,a za korisnike nece biti od znacaja.
A GTA?

A WIndows 7?
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2009, 20:32   #6
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: AMD Istanbul

Mislim i da sam napisao gore, cip je nadogradnja Opertona, dakle serverski cip i ide na serverske ploce sada. Bitna prica je da je nastao dosta jednostavno za takav cip, dakle ne kako prethodna generacija kod koje nije bilo lako dodati jedno ili dva jezgra vec je moralo da se razvija potpuno nov native quad i da je opet unapredjen sto znaci da razvoj radi posao. Sad, razmisljam ovako, da je AMD krenuo kako treba sa 45nm proizvodnjom a ne kasnio jedno 6-8 meseci, prilicno sa siguran da bi danas vec ga imali u prodaji, ornog i raspolozenog. Dali ima danas softvera koji moze ovo da iskoristi? Verovatno ne ali ce sigurno u bliskoj buducnosti ga biti, prvo profesionalnog, potom i igrica koje mnoge najvise i interesuju. Dakle, ovo je buducnost, vec u bliskoj ce quad biti ono sto je danas dual core, a sadasnje mesto tih procesora ce zauzei neki procesori ovog tipa ili cak sa vise jezgara. Mada i danas bi mu se nasla primena, cetiri jezgra za igrice, dva za sistem i neke programe koji bi skidali u pozadini (moze i to da se podesi i danas). Znam da na sajtu sigurno ima i takvih koji bi to rado imali bas zbog toga .
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2009, 20:39   #7
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: AMD Istanbul

@White Ripper
phenom X6 bi trebao najkasnije tri meseca posle predstavljanaja opterona. AMD uvek prvo predstavi novu stvar za servere a desktop derivat 30-90 dana posle. To pravilo nikad nisu preksili. Cak ni kad je bio onaj mali pokvareni TLB bug.

PS: nikad nije prerano, pogotovu kad je intel na drugoj strani.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2009, 21:21   #8
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: AMD Istanbul

Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
Sad, razmisljam ovako, da je AMD krenuo kako treba sa 45nm proizvodnjom a ne kasnio jedno 6-8 meseci, prilicno sa siguran da bi danas vec ga imali u prodaji, ornog i raspolozenog.
Bitno je da sad napreduju. Stoji da je Phenom II ono što je trebalo da bude Phenom (I), ali se AMD ne zadržava na Phenom-u II. Štaviše, eto ga Istanbul, a sadašnji Deneb se poboljšava. Phenom II 940 ES (Engineering Sample) sa C2 stepping-om je dostigao 4.3GHz na vazduhu (kako li će se tek klokovati onaj sa C3 stepping-om (X4 950), koji dolazi), a stigla je i konkurencija Intelovom Wolfdale-u - AMD X2 Callisto.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2009, 22:41   #9
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: AMD Istanbul

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
A GTA?

A WIndows 7?
A igre koje koriste U3 engine?A stari(ji) oprativni sistemi?Ne vjerujem ni da ce U4 napraviti opak napredak.Ugrafici ce svakako da napravi,ali ko engine uvjek ce najvise da se oslanja na kes
Ako su GTA 4 i W7 razlog za kupovinu 6-core procesora onda je stvarno.......
Ovo ce s pocetka (mislim kad se pojavi na trzistu) dugo vremena da drzi "paprenu" cijenu.I smijem da se kladim da ce core i7 da odere ovaj procesor u gotovo svakom pogledu (nece u realnim aplikacijama samo jer je tu uvjek slabiji procesor bolji).
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2009, 1:30   #10
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: AMD Istanbul

@Partybreaker:

Jedino sto neznam dali ce novi Phenom II 945 koji menja( ili bi trebao da menja) 940 biti isto BE. Nekako bi voleo da bude, iako bi i taj bio raspolozen za klokovanje i sa zakljucanim mnoziocem (kod njega je mnozioc 15). Iskreno, ja bi bio vrlo zadovoljan sa 4Ghz, netreba mi za sad vise od toga .
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2009, 1:54   #11
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: AMD Istanbul

Još uvek su samo nagađanja, ali bi 945 i 950 morali da budu bolji klokeri od sadašnjih 920, 940... Najverovatnije će imati pomenuti C3 stepping. Ja do sada nisam uspeo da iskopam nikakav test, a procesori bi trebali da se pojave na proleće.

Evo jedne tabelice sa AMD Phenom II procesorima:

Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2009, 3:23   #12
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: AMD Istanbul

Citat:
White Ripper kaže: Pregled poruke
Nema softvera koji moze da iskoristi 4 a ne 6 jezgara.Cista glupost.Prerano je za ovo.Ovaj procesor jedino za servere valja,a za korisnike nece biti od znacaja.
A šta od software-a, osim igara, bi ti hteo/voleo da iskoristi više jezgara? Notepad? Kakav je smisao toga ako ne može da dovede do poboljšanja performansi. Software koji može da koristi više jezgara i kod kojih se posao može podeliti na (proizvoljno) mnogo delova i skalirati na željeni broj procesora/jezgara postoji već odavno. Sav veoma zahtevan software kao što su serveri, rendereri, razni simulatori, video koderi/dekoderi mogli su da koriste više procesora i pre nego što su se pojavili višejezgarni procesori. Šta je još ostalo? Igre? Zašto igre nisu u mogućnosti da iskoriste više jezgara? Zato što to strahovito mnogo komplikuje programiranje.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bvitnik na korisnoj poruci:
Doomche (25.2.2009)
Stara 21.2.2009, 11:53   #13
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: AMD Istanbul

@Partybreaker:

Nisam siguran da ce skoro da se nadje neki zvanican test novog stepinga mada ima ovaj link:

http://www.xtremesystems.org/forums/...d.php?t=217877

Sad, ovo bi trebao da bude C2A steping kak neki kazu, mada je meni vrlo impresivno ono sto je odradjeno. Smanjena voltaza na def na 1.23V sto znaci i da je potrosnja manja, na toj voltazi je postigao 3.7GHz, na 1,344V postigao 3.9GHz, na 1.44V ima 4.1GHz. Sve su ovo manje vrednosti napona od prethodne generacija i bolji rezultati, plus, sve je ovo unutar preporucenih max 1.5V za te cipove. Po meni sasvim dobri rezultati pogotovu sto je ovo ES verzija, dakle jos ne sasvim ispolirano do kraja. Elem, ono sto ne pise nigde pa ni na gornjoj slici je dali ce na 945 biti otkljucan mnozioc kao na 940 (ni za njega to ne pise na slici). Mada, vrlo interesantna prica je i sa potrosnjom tih procesora, skoro svi koji su ih testirali prijavljuju potrosnje oko 90W, ni priblizno pomenutih 125W. Izgleda da AMD na ovaj nacin se ogradjuje i tera proizvodjace da rade malo bolje naponske jedinice na plocama.


@all:

Nisam startovao ovo da bi sad raspravljali dali ima igrica ili programa koji mogu da iskoriste svih 6 jezgara i dali je ovo prerano ili ne. Jednostavno, ima takvih programa. Pomenuo je deo bvitnik. Kupci za ovakve procesore postoje i oni ce sigurno znati da iskoriste sve njegove prednosti. Cisti primer je rad na vizuelnim efektima gde ne radi jedan komp vec cele farme takvih kompjutera gde se vrlo lako i brzo poveca snaga za 50% samo zamenom procesora. Za te ljude to je bitno i oni paze na svaki dinar koji daju, verovali vi to ili ne. Sigurno ima i drugih kojima je on interesantan.

Bitan deo price je, bar po meni, da se u praksi pokazalo da je prica AMDa koja je bila na pocetku pojave Phenoma, da ce taj procesor lako moci da se skalira dodavanjem jezgara i da je tome prilagodjena arhitektura, da je istinita i potvrdjena sada u praksi. Ovo im daje sigurno dobru startnu osnovu, sigurno nece sada ici na 8 jezgara ali ce lako moci da pariraju Intelu i njegovim 8 jezgara na nacin koji kaze imamo 6 jezgara po dosta manjoj ceni. I to ce za mnoge biti vrlo prihvatljivo danas. Dali ce ovo kasnije biti nesto sto ce igrati ulogu i na desktop sistemima? Hoce, ko sto je pre neku godinu bila rasprava sta ce nam dual core kada za njih nema programa. Danas polako ali sigurno quad dolazi na mesto dual core procesora, na njegovo mesto ce doci jaci i sa vecim brojem jezgara.

Poslednja ispravka: vasiljevic (21.2.2009 u 16:13) Razlog: Manja ispravka po primedbi Mickie :)
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku vasiljevic na korisnoj poruci:
White Ripper (21.2.2009)
Stara 21.2.2009, 12:36   #14
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: AMD Istanbul

Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
Ovo im daje sigurno dobru startnu osnovu, sigurno nece sada ici na 8 jezgara ali ce lako moci da pariraju IBMu i njegovim 8 jezgara na nacin koji kaze imamo 6 jezgara po dosta manjoj ceni.
Opet si reko IBM umesto Intel. Sem ako nisi mislio na osmojezgarni POWER6 kome nemogu da priraju ni AMD ni Intel. Al je to druga i duga prica.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2009, 14:54   #15
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: AMD Istanbul

@Vasiljevic
A sigurno ce AMD da izbaci Black edition verziju.Il ce to biti 950 ili 945 ako bi se mogli osloniti na AMD-ovu tradiciju
Znaci volio bi samo 4GHz?
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2009, 16:15   #16
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: AMD Istanbul

@Mickie:

Ma reinstaliram jedan stari IBM kod mene kuci za jednog ortaka pa mi sada on na pameti . Zato ga stalno pominjem, zao mi je. Ispravljeno gore.

@White Ripper:

Zasad je dosta, mada se nebi bunio i sa vise. Uostalom, da sada imam procesor na 6Ghz, cemu bi se nadao u buducnosti i nasta bi trosio pare? Neka nesto ostane i za kasnije .
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2009, 18:47   #17
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: AMD Istanbul

Jel ima josh vesti o 6-ici? Radni taktovi ovih prikazanih primeraka? Bilo sta...
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.2.2009, 17:50   #18
Gorankx
Član
 
Član od: 4.7.2007.
Lokacija: Mali Zvornik
Poruke: 419
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 40 puta na 36 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Gorankx
Određen forumom Re: AMD Istanbul

Nece ni biti vesti o sestici,moguce je samo u laboratoriji ostvariti 6ghz ali to nece biti prakticno za primenu u desktopovima nikako.Sto se tice ubrzanja rada procesora jedini je nacin da se pokusa ovako sa proizvodnjom procesora sa vise jezgara.Sitniji proces od 45 nm nemoze da se napravi zbog interakcije komponenata medju sobom i zbog parazitnih kapacitivnosti i velikih struja curenja pri velikim taktovima koje uticu na vece zagrevanje i nestablnost rada procesora.
Gorankx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2009, 0:23   #19
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: AMD Istanbul

Kad sam reko 6-ica mislio sam 6 jezgara ne 6 Ghz. Znas ova tema je o AMD-ovom procesoru sa sest jezgara ... Zove se Carigrad, ovaj... Istanbul. nigde nisam pomenuo 6Ghz. Pitao sam na kolikom taktu rade ovi Engineering Sample cipovi koji su prikazani... i dali ima novih vesti ali guglanjem sam otkrio da nema.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2009, 2:34   #20
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: AMD Istanbul

http://weblog.infoworld.com/yager/ar...ixshooter.html
Evo ja iskopao nesto o Konstanipolju... ovaj... Vizantionu... Ovaj... onom AMD procesoru sto su turci ukrali od grka. Odo da spavam.

Poslednja ispravka: Mickie (3.3.2009 u 2:42)
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:48.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com