Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.12.2008, 23:35   #21
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: SF književnost

Imam kompletne biblioteke SF Almanah,Andromeda i dijelove opusa Artura Klarka,Isaka Asimova i mnogih drugih autora,ali moram da priznam da sam sve to citao u djetinjstvu,dok me vise interesovalo.

Prva knjiga koju sam citao kao klinac a mogla bi "nekako" (ili tacnije nikako) da udje pod SF zanr su "Bajke iz klasicne starine" Gustava Svaba,mitoloske price u kojima sam uspio da "iskopam" nesto sto me podsjecalo na "naucnu" fantastiku,a zapravo se radilo o mitologiji...i tako ja zavolim SF,nicim izazvan
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2008, 14:16   #22
GrofSuboticki
Član
 
Član od: 9.10.2008.
Lokacija: Palic
Poruke: 34
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: SF književnost

Pa,prva SF knjiga koju sam citao je bila Severna svetlost Filipa Pulmena,tj Zlatni Kompas.Citao sam je pre 4 godine,kao i nastavke.
GrofSuboticki je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2008, 0:13   #23
crazy_LG
Banned
 
Član od: 26.8.2008.
Lokacija: Arkham Asylum, najveći ludak od svih;)
Poruke: 1.503
Zahvalnice: 402
Zahvaljeno 838 puta na 361 poruka
Određen forumom Re: SF književnost

Od SF štiva, Filip Dik nije loš, a od starih majstora, stilski jednostavan i vliki vizionar, Jules Verne ili Žil Vern, čovek koji je predvideo put na mesec,podmornice i mnoge druge stvari koje je čovek otkrio. ''Put u središte zemlje'' je stvano super knjiga, jednostavna i zanimljiva za čitanje.
E sad, ako se dobro sećam,
Spoiler za cpt. Nemo:
kapetan Nemo, osim što je lik ''20 000 milja pod morem'', ćini mi se da se javlja i u ''Tajanstvenom ostrvu''

Poslednja ispravka: crazy_LG (11.12.2008 u 16:00) Razlog: spoiler
crazy_LG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2008, 2:27   #24
zone2403
Veteran
 
Član od: 19.12.2005.
Lokacija: Morpork na Anku
Poruke: 709
Zahvalnice: 535
Zahvaljeno 194 puta na 118 poruka
Određen forumom Re: SF književnost

U vezi prethodnog posta
Spoiler za ...:
U pravu si, samo stavi to u spojler !
zone2403 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2008, 4:56   #25
NaraYan
Starosedelac
 
Član od: 11.11.2005.
Lokacija: RC
Poruke: 1.729
Zahvalnice: 854
Zahvaljeno 326 puta na 204 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku NaraYan Slanje poruke preko MSN-a korisniku NaraYan Slanje poruke preko Skypea korisniku NaraYan
Određen forumom Re: Knjige

Citat:
zoran845 kaže: Pregled poruke
Ako je Žil Vern otac, evo dede naučne fantastike.
Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
I ne samo naučne fantastike već i same nauke. Poe se dotakao i teorija o nastanku univerzuma kao i Olbersovog paradoksa (ili zašto je noćno nebo crno?).

Inače, kad je SF u pitanju treba pomenuti i velikana kao što je Isak Asimov.
Vala bash, Po je bio faca faca, i jest prichao tachno o Olbersovom paradoksu, shteta shto ne mozemo da takve genije dovedemo u sadashnjicu makar na mesec dana, da poguraju nauku tamo gde kochi

Ima dosta pisaca sf*a koji su [prosto] genijalni.
Ja volim tzv space opere poput Hyperion-Endymion serijala Dena Simonsa, ali tu su i velichine poput Klarka, Asimova, Dika, Bredberija, Benforda, Zelaznija... A u ovakvim nabrajnjima se chesto propusti mnogo vishe ljudi nego shto se navede, ali dobro je shto je tako. :]
NaraYan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.12.2008, 2:51   #26
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Knjige

Od SF kniga mnogo mi se svidja Isak Asimova "Zaduzbina", i to osnova triologija. Mada i kasniji delvi nisu losi, nije to to (oseti se duga pauza u pisanju o toj temi).

.

Skup pripovetkti "Ja, Robot" je takodje dobar, a ubedljivo najbolja prica o robotima je "Robotovi snovi" (malo slobodniji prevod). Mislim cak da je bila objavljena u Politikinom Zabavniku pre nekih desetak godina.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 19:48   #27
Equilibrium
Veteran
 
Član od: 2.11.2008.
Lokacija: Tamo
Poruke: 1.079
Zahvalnice: 499
Zahvaljeno 1.348 puta na 495 poruka
Određen forumom Re: Knjige

Upravo sam procitao "Nocnu strazu", i odusevio sam se knjigom, stvarno je dobra i svidja mi se stil pisanja.

Jel zna neko mozda kad izlazi "Dnevna straza" na srpskom, ne znam ruski a nekako mi je glupo citati rusku knjigu na engleskom?
Equilibrium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2009, 14:23   #28
Wolverine
Intelov plaćenik
 
Avatar korisnika Wolverine
 
Član od: 29.10.2005.
Lokacija: Danger Zone
Poruke: 1.378
Zahvalnice: 5.228
Zahvaljeno 642 puta na 306 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Wolverine
Određen forumom Re: SF književnost

Trazim nesto na fazon Star Warsa, znaci izmisljeni univerzum, a ne ovaj postojeci Samo ne Autostoperski, mrzi me opet da citam!

A moze nesto tipa "Ja, robot". Gledao sam film, knjigu nisam procitao, ali bih voleo
Wolverine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2009, 17:31   #29
Bata86
Član
 
Član od: 28.3.2009.
Lokacija: Neverwhere, NG
Poruke: 307
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 32 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: SF književnost

@GrofSuboticki, što se tiče odiseje 3001, sumnjam da ćeš to naći jer su sve odiseje rasprodate, a naši izdavači suočeni sa našim ne baš zainteresovanim tržištem, imaju običaj da kad rasprodaju tiraž da to više ne štampaju...

Ja ću da podsetim na Milutina Milankovića i Kroz Vasionu i vekove, knjiga koja se smatra prvim SF delom na prostoru Balkana, a gle, poteklo iz naše zemlje.
Bata86 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.5.2009, 14:03   #30
NaraYan
Starosedelac
 
Član od: 11.11.2005.
Lokacija: RC
Poruke: 1.729
Zahvalnice: 854
Zahvaljeno 326 puta na 204 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku NaraYan Slanje poruke preko MSN-a korisniku NaraYan Slanje poruke preko Skypea korisniku NaraYan
Određen forumom Re: SF književnost

Citat:
korisnik kaže: Pregled poruke
Clarckov Childhoods End ili Kraj detinjstva mislim da je njegov masterpiece.
Pročitao sam skoro sve Klarkove romane. Kraj detinjstva mi se manje svideo od ostalih koje sam čitao....
Meni se najmanje svideo kraj tog romana. Nekako mi je mutan, nelogičan, nedorečen, smandrljan onako i to...
I koliko sam se prvim delom knjige oduševio toliko sam se drugim razočarao. Tako da mu to dodje neki prosek
NaraYan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.5.2009, 3:37   #31
BrunnenG
Član
 
Član od: 22.3.2009.
Lokacija: Brunnis-2
Poruke: 169
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 40 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: SF književnost

Zanimljiva je i knjiga 'Grad i zvezde' Artuta Klarka ili 'S one strane spustanja noci' Benfordov nastavak origanelne verzije.
Onda 'Tamna Vaseljena' Danijela Galuja.

Najveci utisak na mene su ostavile:
- serija 'Novo sunce' Dzina Volfa
- serija 'Galakticko srediste' Gregorija Benforda
- Roger Zelazny, na primer 'Prolaz u pesku'
- 'Hiperion' i 'Pad Hiperiona' Dena Simonsa (nastavak je za nijansu slabiji)
- Philip k Dick, na primer 'Tecite suze moje, rece policajac'
BrunnenG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2009, 12:08   #32
Milan Maunic
Član
 
Član od: 13.1.2006.
Lokacija: Sombor
Poruke: 86
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 16 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Milan Maunic Slanje poruke preko Yahooa korisniku Milan Maunic
Određen forumom Re: SF književnost

Citat:
BrunnenG kaže: Pregled poruke
Zanimljiva je i 'S one strane spustanja noci' Benfordov nastavak origanelne verzije.
Onda 'Tamna Vaseljena' Danijela Galuja.

Najveci utisak na mene su ostavile:
- serija 'Novo sunce' Dzina Volfa
- serija 'Galakticko srediste' Gregorija Benforda
- Roger Zelazny, na primer 'Prolaz u pesku'
- 'Hiperion' i 'Pad Hiperiona' Dena Simonsa (nastavak je za nijansu slabiji)
- Philip k Dick, na primer 'Tecite suze moje, rece policajac'
Odlican ukus! Ja licno, sam bio "oduvan" sa "S one strane spustanja noci" i sa serijalom "Novo sunce", a Tecite suze... sam procitao 5 puta. Artur Klark je uvek uspevao, barem kod mene, da me natera da budem u out-u minimum ceo dan nakon citanja njegovih dela i uvek je bio beskrajna inspiracija za mind-blowing/kick in the head rasprave/debate i diskusije sa drugovima.
Milan Maunic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2009, 12:59   #33
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: SF književnost

Interesuje me knjiga SF koja se bavi akcionom pricom usko povezano sa drustveno-ekonomskim zivotom na drugim planetama. Sta preporucujete?
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2009, 15:31   #34
NaraYan
Starosedelac
 
Član od: 11.11.2005.
Lokacija: RC
Poruke: 1.729
Zahvalnice: 854
Zahvaljeno 326 puta na 204 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku NaraYan Slanje poruke preko MSN-a korisniku NaraYan Slanje poruke preko Skypea korisniku NaraYan
Određen forumom Re: SF književnost

Hiperion - Endimion serijal Dena Simonsa. Obavezno. Ako imaš volje i strpljenja za 4 knjige na oko 2500 strana, nećeš se pokajati.
NaraYan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2009, 17:48   #35
LoshMeeBre
Starosedelac
 
Član od: 18.2.2006.
Lokacija: Zemun
Poruke: 1.436
Zahvalnice: 1.209
Zahvaljeno 370 puta na 287 poruka
Određen forumom Re: Knjige

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Od SF kniga mnogo mi se svidja Isak Asimova "Zaduzbina", i to osnova triologija. Mada i kasniji delvi nisu losi, nije to to (oseti se duga pauza u pisanju o toj temi).
Moram i ja da pohvalim Zaduzbinu, zacetnu trilogiju. . Knjige zajedno imaju manje od 400 strana i stvarno VREDI procitati ih.. Moja omiljena naucna fantastika..

Meni su se jako dopali romani Asimova 'Pod celicnim nebom' i drugi deo koji sam zaboravio kako se zove, ima veze sa suncem Odlicna knjiga, SF a pride i jako kvalitetna krimi prica. Svakako zanimljivo stivo, ali ipak ne kvalitetno koliko Zaduzbina.

Saga 'Hiperion' je vrlo dobra, ali ne i odlicna.. No, ne zalim pare koje sam dao za te cetiri knjige, planiram uskoro ponovo da procitam.. Preporucujem ljudima da procitaju prvu knjigu. Ona je sastavljena iz vise delova, odvojenih prica koje su povezane centralnom temom. Ako vam se ne svidi posle 2-3 price odustanite, ali mislim da nece

Mene je licno Klarkova odiseja smorila.. Dunno, citam i spavam, a mene knjige skoro nikad ne smaraju, citao sam pola ruskih klasika od po 5 kila iz zelje a ne moranja

I preporucujem 100 puta spomenute klasike tipa 1984, Do Androids Dream of Electric Sheep?, faranhajt 500(i nesto, zaboravih broj, temperatura paljenja papira )
LoshMeeBre je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2009, 20:49   #36
NaraYan
Starosedelac
 
Član od: 11.11.2005.
Lokacija: RC
Poruke: 1.729
Zahvalnice: 854
Zahvaljeno 326 puta na 204 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku NaraYan Slanje poruke preko MSN-a korisniku NaraYan Slanje poruke preko Skypea korisniku NaraYan
Određen forumom Re: Knjige

Zadužbina je odlična, 1984 ostavlja u dubokom razmišljanju i smatram je za jednu od obaveznih knjiga u životu, Farenhajt je 451 i to je super, a ako nekog mrzi da čita može i filmove da pogleda. Blejdraner je po Do Androids Dream of Electric Sheep? a 451 postoji i kao film, doduše, knjiga je uvek bolji izbor.
Ja danas ponovo odgledao Tron, nisam godinama, jo kako sam se lepo vratio u detinjstvo
NaraYan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2009, 22:13   #37
Carnex
Veteran
 
Član od: 15.1.2006.
Poruke: 865
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 221 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: SF književnost

Kao prvo ko rece da uzme Lema kao teze stivo? On pise bas braindead ali citak SF.
Kao drugo, zar samo ja i sacica ljudi oko mene vidi 1984 kao ono sto jeste. Necu da osporavam da je knjiga dobra iako mnogo naivna. Poenta knjige je anti socijalisticka propaganda i ona je srz knjige. Fantazija je predstavljena ekstremno uverljivo i to je kvalitet knjige ali moram da navedem i da je fantazija veoma naivna.
Na zalost za mene Den Simons ima istu manu kao Stiven King, a to je da ne zna da zavrsi knjigu/serijal cesto. Hiperion posle druge knjige naglo pada u kvalitetu. A da ne pricamo o Strvinarskoj Utesi ciji je kraj tako los da sam odbio da ga citam procitam celog.
Ali niko da ne spomene Vilijema Gibsona? Verovatno najuticajnijeg pisca SF-a posle Klarka? Covek nije stvorio samo cyberpunk. Covek je stvorio ceo kalup prema kome se stvara danasnje informaticko drustvo. I to bez ikakvog znanja o kompljuterima. IKAKVOG!!!! To se zove vizionar. Dakle uvod u kvalitet
Nueromancer
Grof Nula (nemoguce je prevesti naslov inace zbog trosmislenosti, original je Count Zero)
Monalizin Nadpogon (Monalisa Overdrive)
Virtuelna Svetlost (Virtual Light)
Idoru
Sve Zurke Sutrasnjice (All Tomorrows Parties)
tim redom.
Od domacih autora bih preporucio Slobana Curcica cija kolekcija prica Sume, Kise, Grad i Zvezde ima par stvarno dobrih dela.
Carnex je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2009, 4:10   #38
NaraYan
Starosedelac
 
Član od: 11.11.2005.
Lokacija: RC
Poruke: 1.729
Zahvalnice: 854
Zahvaljeno 326 puta na 204 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku NaraYan Slanje poruke preko MSN-a korisniku NaraYan Slanje poruke preko Skypea korisniku NaraYan
Određen forumom Re: SF književnost

Naravno da je Gibson tata, ali nije tata cyberpunka, ne mogu se pomenuti svi uticajni pisci a i čovek je pitao za neku preporuku gde se radnja odvija na drugim planetama etc i dobio je dve

1984 je daleko od naivne knjige, a meni je lično Hiperion - Endimion top 5 od pročitanih knjiga u dosadašnjem životu, tako da je lični afinitet u pitanju. Ostala dela koja pročitah su mu sva manje-više bleda u odnosu na H-E.
NaraYan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2009, 11:46   #39
Carnex
Veteran
 
Član od: 15.1.2006.
Poruke: 865
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 221 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: SF književnost

Pa NaraYan, koliko god volio Den Simonsa (a volim njegove knjige iako ne volim mnoge njegove krajeve) on je jos jedan pisac ciste Beletristike bez iole dubljeg znacenja ili kao sto rekoh u slcaju Stanislava Lema pisac braindead SFa. A ako zlis da vidis za sta je on zaista sposoban procitaj Pesma Boginje Kali. Nije SF ali je fantasticna knjiga.

A sto se tice Todos-ovog zahteva koji sam iz nekog razloga preskocio preporucio bih mu bracu Strugacki (Arkadij i Boris) ako moze da sazvaka njihov Midevil SF.
Osim toga iako nije 100% u njegovim okvirima i Nepodebivi od Stanislava Lema bi trebalo da ga zainteresuje iako se bavi evolucijom a ne ekonomsko-socijalnim pogledom na nepoznato drustvo.

I da li bi me neko podsetio ko je pisac onog romana o androidima u Almanah Andromedi SF2 ili SF3??? Knjige su mi nestale pa ne mogu da proverim sam a voleo bih da potrazim jos nesto od doticnog autora jer mi se roman bash svideo. Takodje iz istih knjiga me zanima autor price SLI (Strogo Logicki Intelekkt)
Carnex je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2009, 12:57   #40
yoshida
Član
 
Član od: 26.12.2007.
Lokacija: preko puta tri kaputa
Poruke: 458
Zahvalnice: 354
Zahvaljeno 247 puta na 122 poruka
Određen forumom Re: SF književnost

nisam u postovima primetio daje pomunuta, ali je i "Prsten" Larija Nivena odlična knjiga.

toplo preporučujem

kao i "robot city" - 4 male knjigice Asimova, "Nepobedivi" Stanislava Lema

i još mnogo toga lepog ima

www.tor.com - odličan SF sajt sa galerijom punom super ilustracija i preporukama šta čitati
yoshida je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:44.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com