Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.8.2016, 22:19   #1
Mladen Nikolic
Novi član
 
Član od: 25.11.2013.
Poruke: 19
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Exclamation Kompijuter se pali iz 30-og pokusaja

Dobar dan, da iznesem svoj problem:
Kad kompijuter iskljucim iz zida tj izvucem kabal napajanja, nema sanse da ga upalim. Moram da pritiskam i po 30 minuta dugme da bi ga upalio, kad jednom upali, svaki sledeci put pali i radi normalno sve dok ne izvucem kabal iz napajanja ili iz zida.
Imam jos jedan problem mozda je povezan, kada stavim kompijter na sleep, kad ga upalim izlazi samo crn ekran, i mora da ga ugasim inace drugacije nece da se upali.
Sta bi mogao da bude problem i da li je veliki tj skup?
Zeleo bi da malo nabudzim komp ugradnjom jaceg procesora i bolje grafike ali necu da ulazem ako maticna crkava.
Da napomenem da sam radio nekoliko testova, izvukao sam kabal napajanja koji ide iz glavnog napajanja u maticnu plocu prespojio zelenu i crnu zicu i napajanje je radilo sasvim u redu. Drugo sta sam radio jeste da sam vadio bateriju i cekao neko vreme vratio je ali sve je isto. Pokusao sam da palim i kompijuter bez graficke posto sumnjam i na nju jer mi po nekad drhti slika na ekranu, nikakbih drugih simptoma nema samo to drhtanje slike prilikom igranja igrica. Pokusao sam da pali i bez jedne ram memorije, pa ih zamenim ali isto stanje sto znaci da nije do njih. Palio sam ga prespajanjem pinova na maticnoj, pinovi za power dugme, ali isto, nece da upali svaki put, sto znaci da nije do tastera.
Treba mi vase misljenje posto ste za mene ipak doktori nauka, ja znam neke sitne stvari.
Kazite mi da li je veliki kvar posto sam siguran da je maticna, i da li se isplati popravljati, da napomenem model maticne je: http://www.gigabyte.us/products/prod...px?pid=2892#ov (GA-P31-ES3G)
Mladen Nikolic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2016, 22:49   #2
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Kompijuter se pali iz 30-og pokusaja

Kondenzatori na napajanju ili matičnoj ploči.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2016, 0:36   #3
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: Kompijuter se pali iz 30-og pokusaja

Pre svega moram da ti skrenem paznju : nije kompIjuter, vec kompjuter. Ne zelim da zvucim arogantno i ne volim da ispravljam ljude, ovo ti kazem iz najbolje namere

Sto se problema tice, moze da bude stosta, ali je u globalu problem sa naponskom jedinicom. Kao sto je bachi rekao : najverovatnije su kondenzatori. Evo ti moje licno iskustvo : moj kompjuter je imao iste simptome. Kada sam probao da ga palim na otvorenom (van kucista), svi ventilatori su se pokretali na sekundu i stajali - takodje, posle nekoliko pokusaja je palio i radio normalno. E sad, to je trajalo dok je trajalo... posle nekog vremena vise nikako nije hteo da krene.

Moj predlog ti je, sem nosenja u servis ili garancije, da probas da promenis napajanje za neko koje je provereno ispravno i vidis kako se ponasa. Takodje, mogao bi da bacis pogled na kondenzatore na ploci (vizuelna inspekcija). Veoma cesto se losi kondenzatori ispupce, ili procure, tako da postoji sansa da ih brzo uocis.

Javi sta je bilo, i kako si prosao.

EDIT: Da dodam i par reci u vezi pitanja za maticnu. Ja licno sumnjam da je do nje. Medjutim, ako je kondenzator... teorijski, kondenzatori se menjaju. To u principu zahteva mirnu ruku, ostro oko, i sasvim je izvodljivo, i popravka kosta 3mm kalaj zice i jedan kondenzator od 2,30 dinara. U ovo se ne bi upustao osim ako ne znas sta radis i mozes da prezalis maticnu. Ako pak moras da je nosis u servis - vidi s njima, ali imas solidne ploce za oko 5.000 rsd, tako da je popravka moze da ne bude isplativa.
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2016, 2:13   #4
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Kompijuter se pali iz 30-og pokusaja

još ako budeš stavio neki jači procesor za koji se raspituješ u drugoj temi... mislim da bi ti bilo pametnije lepo novi komp, ili bar novi polovni, grafičku možeš i posle, a možeš i da probaš drugo napajanje da proveriš da nije do njega
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2016, 2:50   #5
Losmii87
Član
 
Član od: 19.3.2011.
Lokacija: Veternik
Poruke: 209
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 38 puta na 37 poruka
Određen forumom Re: Kompijuter se pali iz 30-og pokusaja

proveri uticnicu produzni kabal i kabal od napajanja za pocetak otkrivanja problema
Losmii87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2016, 13:49   #6
BMLW
Starosedelac
 
Član od: 21.5.2010.
Lokacija: Svetski putnik
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 429 puta na 407 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku BMLW
Određen forumom Re: Kompijuter se pali iz 30-og pokusaja

Ako si siguran da nema veze sa uticnicom i kablom, pozajmi drugo ispravno napajanje i vidi kako reaguje. To sto se pali kad se spoje crna i zelena zica ne znaci da je 100% ispravno.
Ako nije napajanje, ploca je. Verovatno kondenzatori.
BMLW je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2016, 16:23   #7
Mladen Nikolic
Novi član
 
Član od: 25.11.2013.
Poruke: 19
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kompijuter se pali iz 30-og pokusaja

Naravno, prihvatam ispravku.

Danas mi je drug doneo njegovo napajanje, i kompjuter radi besprekorno.
Otvorivsi moje napajanje uocio sam 2 nadula kondezatora jedan veci koji i nije toliko naduven i jedan mali koji je poprilicno naduven, evo slika:

http://imgur.com/VtEuAZu

http://imgur.com/eNmkyX0

Na maticnoj je sve u redu i nema nijedan naduo kondezator.

Na zalost nemam para za nov kompjuter, zbog obaveza, fakulteta itd.

Kompjuter radi besprekorno, pali iz prvog i nema vise uzastopnih pokusavanja, znaci da je do napajanja.
E sad koje bi mi vi preporucili napajanje, ja sam nesto gledao po internetu i video da je moje napajanje ATX 1.3 valjda je to velicina, ili sta god vi to bolje znate, uzeo bih polovno trenutno je 450w. Preporucite mi neko.
Mladen Nikolic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2016, 17:01   #8
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Kompijuter se pali iz 30-og pokusaja

Jedna od komponenti koju ne bih uzeo polovnu jeste napajanje. Potrazi LC Power od 500W, novo, i uzivaj. To nije bas toliko skupo da bi pravio kompromis oko toga.

Sent from my E2303 using Tapatalk
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2016, 23:00   #9
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: Kompijuter se pali iz 30-og pokusaja

I ja sam svorc student, tako da apsolutno razumem situaciju sa parama, ali je mala sansa da prodjes bez 3-4 hiljade, barem. LC Power, kao sto rekose. Eventualno polovno napajanje, ali polovno napajanje bih uzimao samo neko brend, visokog kvaliteta i cene - koje bi polovno bilo skupo kao i novo LC.

Jedino pravo resenje je skupiti 3-4 hiljade, eventualno 5 i kupiti novo. Letnja je sezona, mozes i da nadjes neki poslic ako stizes.

EDIT: Sto se tice ATX-a. ATX je standard za konekcije na maticnoj, koliko ja znam. Veze nemam sta sve tacno podrazumeva, ali znam da sam definitivno uspeo da nabodem napajanje iz 2012 godine sa manje vise svim sto je tad bilo moderno na plocu iz 200...5 ili 6, ne znam. Ah, da, napajanje ima 24 pina (siri konektor), a maticna ima 20, konektor gura neki kondenzator, jedva se drzi, i radi. Poenta je, nebitno je godiste napajanja, samo neka bude dobrog kvaliteta da ti ne bi crklo opet, radice verovatno na tvom kompu.

Poslednja ispravka: Strider (3.8.2016 u 23:19)
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2016, 21:29   #10
Mladen Nikolic
Novi član
 
Član od: 25.11.2013.
Poruke: 19
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kompijuter se pali iz 30-og pokusaja

Ma radim sve i svasta ne biram poslove, al problem je sto imam mnogo toga pored PC-a, pa ne mogu da odvojim sve za njega. Ipak cu skupiti polako novac i uzeti novo, novo je ipak novo.

Poslednja ispravka: DeCoy (5.8.2016 u 16:40) Razlog: ne postoje mali oglasi, zabranjeni su.
Mladen Nikolic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem: kompjuter "ćuti" kada se uključi Rocker Kvarovi 531 16.10.2017 9:59
Pogodi avanturu Diego Avanturističke igre 5762 28.2.2017 5:07
Racunar se pali iz svakog drugog pokusaja... drizzy Kvarovi 4 1.4.2011 0:40
Kako blokirati posetioce iz jedne zemlje? tarantula Web razvoj 8 12.7.2008 9:33
Hteo sam da napravim ubdate bios iz Win bajro Kvarovi 3 18.8.2007 23:14


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:28.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com