Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.2.2007, 18:25   #1
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Exclamation Problem: kompjuter "ćuti" kada se uključi

Ovo je jedan od čestih problema. U slučaju da ste menjali nešto od hardvera ili rasklapali kompjuter, prvo proverite da li ste sve uređaje dobro priključili. Kada to proverite, trebalo bi da vratite podešavanja BIOS-a na default. Ovo ćete uraditi tako što ćete skinuti bateriju sa matične ploče i sačekati par trenutaka. Ako ni to ne pomogne postavite pitanje i obavezno navedite koju konfiguraciju imate, ali pre toga pročitajte temu i vidite da li neko od već ponuđenih rešenja može da vam pomogne. U slučaju da vaš kompjuter pišti kada se uključi, pogledajte Beep Codes temu.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
Qwer (20.1.2015)
Stara 11.2.2007, 18:35   #2
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Exclamation Re: Problem : Kompjuter "ćuti" kada se uključi

Moze da se desi i da napajanje nije bas ok,pa je potrebno se komp iskljuci iz struje neko vreme(totalno).Meni se to desilo kad sam stavljao tv karticu na primer.Prodje oko 20min(valjda da se isprazni,sta li je) i posle radi normalno.
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2007, 19:14   #3
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Problem : Kompjuter "ćuti" kada se uključi

Citat:
!ACHTUNG! kaže:
Moze da se desi i da napajanje nije bas ok,pa je potrebno se komp iskljuci iz struje neko vreme(totalno).Meni se to desilo kad sam stavljao tv karticu na primer.Prodje oko 20min(valjda da se isprazni,sta li je) i posle radi normalno.
Kada se takve stvari dešavaju (da računar mora da se vadi iz struje na nekovreme) kako bi nakon toga normalno proradio . To bi trebalo da znači da su neki kodnenzatori (kondenzator) veoma blizu "crkavanja" ....U tom slučaju se trebaju pogledati kondenzatori na matičnoj ploči u kakvom su tranju, (vizualno) da slučajno neki nije probio "procvetao" . Mnogo bolja provera kondenzatora se može izvršiti unimerom ali to bi već trebao raditi neko ko je malo više upućen u tu tematiku... Gore navedeni problem je uglavnom znak da neki od kondenzatora na ploči ili eventualno napajanju ne radi svoj posao kako treba...

Poslednja ispravka: Freško (11.2.2007 u 19:28)
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
technikum (17.3.2012)
Stara 14.2.2007, 1:01   #4
Goran Cvijanovic
Novi član
 
Član od: 13.2.2007.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Odbija covek poslusnost i ne javlja se!

Eh, jutros se registrovah, reko fin tehnicki forum, preporucili mi neki prijatelji sa ES-a, kad meni vec veceras potreba pomoc, da se naslutiti da mi nije drago zbog toga!

Prvo konfiguracija:
asus p4s800d
intel p4 2.4 ghz
2x256 mb rada twin mos
gf mx 4000
ms napajanje 400w
wd 80gb
samsung cd r dvd
asus dvd rw
sky star 2
modem i ostalo mislim da nije vazno.

E, sada moj racunar nece da su upali na dugme.
Ne cuje se beep, ne pokrece kuler, ne daje znake zivota. Ali baraba zvana led lampica na ploci svijetli, a one na prednjem panelu se ne javljaju.
Racunas sam ostavio u stand by modu n-ti put i otisao u skolu,a u toku dana je nestajala struja 3-4 puta.
Ako svetli led mislim da nije napajanje, ali sta je sa plocom da nije ona ili sta bi vec moglo biti?

Svaki savjet je dobrodosao i molim vas za pomoc.

Ja cu ujutro ponovo da se ukljucim jer ovo pisem sa telefona 3 i put i odo da spavam makar sve izgorelo.
Mislim da sam dao dovoljno podataka, a vi dajte svoje misljenje.
Pozdrav!
Goran Cvijanovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2007, 1:13   #5
sin2384
Član
 
Član od: 7.2.2006.
Poruke: 135
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku sin2384
Thumbs up Re: Odbija covek poslusnost i ne javlja se!

Moguce da je "ubiven", ali ne mora da znaci. Klasika u ovim slucajevima je da iscupas kabl od napajanja, izduvas ga i vratis na mesto.

Ako to ne radi, promeni napajanje. Ako ni onda ne radi, znaci da ti je ploca riknula, a mozda i jos nesto.
sin2384 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2007, 1:17   #6
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Odbija covek poslusnost i ne javlja se!

Skoro sasvim sigurno da ti je neki od napona u napajanju otišao (+12 ; -12 ; +5 ; -5 ; +3.3) neko od njih..... hoću reći verovatno je crklo napajanje . Pozajmi od nekog ortaka ispravno napajanje i probaj pa javi šta si napravio....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2007, 2:04   #7
U Jogurtu Nema Kostiju
Član
 
Član od: 7.7.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 175
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku U Jogurtu Nema Kostiju Slanje poruke preko MSN-a korisniku U Jogurtu Nema Kostiju Slanje poruke preko Yahooa korisniku U Jogurtu Nema Kostiju Slanje poruke preko Skypea korisniku U Jogurtu Nema Kostiju
Određen forumom Re: Odbija covek poslusnost i ne javlja se!

Pa, ukoliko ti se nisu iscupali kablovi za pobudjivanje racunara, tj, ako u medjuvremenu nisi nesto cackao, onda je definitivno napajanje, ako je ono ispravno onda ti je verovatno riknuo CHIPSET, ako je to javi mi se znam lika koji popravlja maticne za 15 eura bez obzira na kvar!!!!
U Jogurtu Nema Kostiju je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2007, 2:40   #8
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Re: Odbija covek poslusnost i ne javlja se!

napajanje ili chipset ..bilo je dosta govora o ovome pa procitaj malo i u ovoj temi mozda ti pomogne.. http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=11365

promeni prvo napajanje pa vidi sta se desaje..
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2007, 5:22   #9
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Odbija covek poslusnost i ne javlja se!

Citat:
U Jogurtu Nema Kostiju kaže:
onda ti je verovatno riknuo CHIPSET, ako je to javi mi se znam lika koji popravlja maticne za 15 eura bez obzira na kvar!!!!
A znaš zašto popravlja za 15€?! Zato što bilo koji deo matične koji on može da popravi, ne košta više od 100din. (i to je puna kapa). Ako mu je riknuo čipset, može samo da je okači na zid kao ukras. Znam, jer sam i ja bio kod tog lika kad mi je riknuo čipset. LM, ovakav kvar ne liči na čipset, pre će biti da je napajanje, kao što fresko reče. Probaj sa drugim.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2007, 10:38   #10
Goran Cvijanovic
Novi član
 
Član od: 13.2.2007.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Problem: Kompjuter "ćuti" kad se uključi

I ja sam mislio prvo to uraditi ali sinoc nisam imao vremena, a i zbunila me ledica na ploci pa nisam bio siguran.
Videcu danas za to napajanje, pa cu se javiti.

Poslednja ispravka: VojaM (14.2.2007 u 14:09)
Goran Cvijanovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2007, 21:32   #11
Goran Cvijanovic
Novi član
 
Član od: 13.2.2007.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Problem: Kompjuter "ćuti" kada se uključi

Eh, evo napokon pisem sa tastature, prvo sam juce od prijatelja uzeo pokvareno(!) napajanje koje njemu samo nije davalo sliku na monitoru ali je pokretalo kuler, da vidim dali da se nadam novoj ploci i uspeo sam pokrenuti tako da sam danas uzeo novo. Nije neko, Kina naravo, 1 kuler u njemu, a staro MS je imalo 2 kulera, ali sta je tu je i bilo je 18Evra. Sluzice valjda.

Hvala svima, SK ide u Homepage FF-a sa ES-om i Googleom
Goran Cvijanovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2007, 21:40   #12
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Problem: Kompjuter "ćuti" kada se uključi

Drago nam je što smo ti pomogli da rešiš problem a SK forum svakako zaslužuje da bude početna stranica!
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2007, 12:56   #13
ShadowMind87
Novi član
 
Član od: 27.9.2006.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Problem: Kompjuter "ćuti" kada se uključi

Imam slican problem.

Naime, pre neki dan sam radio na racunaru i on se iz cista mira ugasio. Kada sam pokusao da ga upalim nije hteo.

Tacnije, maticna ploca dobije napajanje (led dioda na ploci svetli), kada ga ukljucim on zavrti kuler od procesora i cujem kako proverava hard ali nista vise od toga, tako stoji sve dok ga ne iskljucim. Ne salje nikakav signal na monitor (monitor je u stand by rezimu). Proveravao sam sve kontakte, dobro ih produvao ali nista.

Sta da radim? Imate li kakav savet?
ShadowMind87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.7.2007, 19:13   #14
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Problem: Kompjuter "ćuti" kada se uključi

Citat:
ShadowMind87 kaže: Pregled poruke
Imam slican problem.

Naime, pre neki dan sam radio na racunaru i on se iz cista mira ugasio. Kada sam pokusao da ga upalim nije hteo.

Tacnije, maticna ploca dobije napajanje (led dioda na ploci svetli), kada ga ukljucim on zavrti kuler od procesora i cujem kako proverava hard ali nista vise od toga, tako stoji sve dok ga ne iskljucim. Ne salje nikakav signal na monitor (monitor je u stand by rezimu). Proveravao sam sve kontakte, dobro ih produvao ali nista.

Sta da radim? Imate li kakav savet?
potpuno isiti problem sam imao, i ispostavilo se a mi je riknula ploca
a zasto je riknula? ne znam... mene zanima da li napajanje moze da radi posao, ali da to radi lose i da vremenom, malo po malo, unisti hardware? Sta se od problema najcesce desava kompu koji ima manje kvalitetno napajanje? Jer i kada sam zamenio plocu, opet se komp malo cudno ponasa pa ne znam na sta da sumnjam... Imao sam nekih problema sa resetovanjem a i dalje imam probleme sa ponekada jaaaako dugim ucitavanjem windowsa (najduze traje deo posle pojave windows logo-a pa do samog ulaska) i jos po nekom cudnjkikavom sitnicom (npr zvuk kvrckanja (slican onom kada se gasi komp tj. valjda iskljuci hdd) koje se ponavlja nekoliko puta na svakih nekoliko sekundi, dok na kraju ne ugasim komp). imajte u vidu da je komp sveze formatiran. ako vas zanima konfiguracvija, bacite pogled na profil (jedino sto komp vise nije OC-ovan, samo jos nisam promenio u profilu)...
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2007, 13:58   #15
vuksamouk
Novi član
 
Član od: 3.8.2007.
Lokacija: Mionica
Poruke: 7
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Problem: Kompjuter "ćuti" kada se uključi

Ako se posle paljenja računara ne vidi ništa na ekranu monitora često pomaže sledeća procedura (pod uslovom da je hardware ispravan):
1) stisni tipku Home i drži je;
2) upali računar;
3) drži nekoliko sekundi tipku Home pa je pusti.
Posle ovoga bi trebao da krene POST.
vuksamouk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.8.2007, 21:46   #16
dr.antrax
Član
 
Član od: 13.9.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 123
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 42 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: Problem: Kompjuter "ćuti" kada se uključi

E, ovako, imam sličan problem. Pre pola sata sam pokušavao da uključim kompjuter i nisam uspeo, ekran je ostao crn, samo se čuo jedan dugački beep i posle toga X kratkih beepova. Ranije danas, kada sam pokušavao da uključim kompjuter, nekoliko puta mi je izbacivao ''DISK BOOT FAILURE'',dok sada samo pišti kao što sam malopre opisao. Inače pre oko mesec dana sam zamenio matičnu ploču, pa se bojim da je možda nešto s njom.
Moja konfiguracija:
Biostar NF325-A7 Mainboard
AMD Processor 1,7 GHz
Maxtor HDD x2
1,5 GB RAM Kingston
LG DVD-R
LG CD-RW
ATI 9600 series

dr.antrax je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.8.2007, 22:07   #17
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Problem: Kompjuter "ćuti" kada se uključi

Ovo znači da kompjuter ne prepoznaje Boot device, tj. hard disk. Sad, može da se desi da je jednostavno pukla particija na hardu, ali je to manje verovatno, jer onda komp ne bi pištao. Probaj taj hard na drugoj mašini....sve mi se čini da je ili on u pitanju ili kontroler na ploči.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.8.2007, 22:12   #18
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Problem: Kompjuter "ćuti" kada se uključi

Doktore, pogledaj temu BIOS POST CODES "Beep".... tu ćeš naći više informacija šta znače "ti zvuci" koje tvoj računar proizvodi... Jedino što moraš znati je proizvođač biosa na matičnoj ploči da bi znao koju tabelu sa zvucima da gledaš. Ako se sam ne snađeš snimi zvuke nečim i uploaduj na net pa neko od nas da presluša da vidimo šta se dešava sa tvojim računarom. Ovako mogu evenualno da nagađam šta je, eventualno možeš da na sa matične poskidaš sve kartice i kablove i da ostaviš samo ploču sa procesorom, ramom i grafičkom pa da vidiš da li će da se upali. ako neće ni u tom slučaju, verovatno je problem u nekoj od te tri osnovne komponente sistema.

Poslednja ispravka: VojaM (29.3.2008 u 11:52)
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2007, 20:55   #19
da007
Član
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 45
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 29 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Problem: Kompjuter "ćuti" kada se uključi

Ne pali se bas uvek.

Heh, i ja imam slican problem.
Konfiguracija je nova i od pocetka se javljaju ovi problemi:
Desava se cesto da kada pritisnem taster za paljenje racunara
na kucistu ne desi se nista. Kroz proreze na kucistu vidi se
da ploca prima struju posto neke diode svetle unutra. Ukoliko
masina ipak krene da se pokrece prvo se startuju diskovi, pa
onda se tek zavrti ventilator na procesoru i sve radi
najnormalnije. Jednom mi se desilo i ovo: pritisnem taster da
upalim komp i nista, zatim nakon nekog vremena (vise od 10
minuta) upali se sam i pocne da radi, nakon nekoliko sekundi
ugasi se, opet nakon nekoliko sekundi se sam upali i krene
cak i podizanje Windowsa, no opet se sam od sebe ugasi. Kada
sam ga nakon toga sam upalio podigao se i radio normalno.
Ploca je Gigabyte GA-P35-DS4. Napajanje Thermaltake.
Sve je novo.
E, sad da li neko zna ko je ovde krivac?
da007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2007, 21:21   #20
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Problem: Kompjuter "ćuti" kada se uključi

Meni se pre par dana desilo sledeće: gledao sam nekakav film (preko Windows Media Playera, ako je od značaja, a ne verujem) na novijem PCu (Celeron D na 2,8 GHz), kad iz čista mira stade. Nisam mogao da ga "oživim" ni upotrebom dugmeta "restart", ni pritiskanjem glavnog dugmeta za uključivanje. Pomislih crklo nešto vitalno, pa ga isključih iz struje (izvukao sam kabl za napajanje).

Ostavio sam problem da prespava, i ujutru, pre nego da ga odnesem u servis, rekoh da probam opet da ga uključim, kad - radi!

Sad je sve u redu, pa preporučujem svima da ako im se desi nešto slično malo iskuliraju i probaju posle pauze da uključe komp. Možda i njima uspe.

Ako neko ima nešto da kaže o ovome, samo napred. Koliko sam shvatio Freška, slabi mi neki kondenzator na matičnoj ploči.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
kvar, problem

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kada uključim kompjuter: CMOS SEting Wrong! Melody Kvarovi 12 3.8.2008 17:50
Vista Plavi Ekran kada gasim kompjuter? Captain Jack Sparrow Operativni sistemi 10 8.12.2007 1:43
Problem kada gasim racunar internacional Operativni sistemi 7 22.8.2006 22:02


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:23.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com