Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.11.2005, 16:28   #41
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: ATI vs NVIDIA

Citat:
Shang Tsung kaže:
Samo da podsetim: To sto G70 ima 24 pajpova, NE ZNACHI da moze da obradi 24 texture u jendom prolazu! Bez obzira na to ima normalno 16 roh jedinica, kao i x1800...a i x1800 ima internu 512-bitnu magistralu...dok g70 ima 256-bit (obe magistrale)...
I ja sam citao te tehnicke karakteristike ( arhitekturu ) oba GPU-a. Zato i kazem da ce NV7600GTX praviti grdne muke ATI x1800XT.
ATI ima pametniju tehnologiju dok NVidia sirovu snagu. Bar za sada.
Kad se setim Asusa 5900GE 430/740 256 bita i bednih 5100 markova i MSI NX 6600GT 500/900 128 bita i 8000 markova (obe sam imao/imam) shvatam koliko tehnologija GPU-a ide prebrzo da se jednostavno ne mozes pokupiti.
Ustvari citam ja to iz rekreacije jer nemam para za sam vrh ponude a i da imam kupio bih radije Sony PS3 pa udri.
Pozdrav Shangu!
AstraLogos je offline  
Stara 12.11.2005, 17:50   #42
Guliver
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: nice city
Poruke: 705
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 67 puta na 63 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Guliver
Određen forumom Re: ATI vs NVIDIA

evo 3d marka
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	maki.jpg
Viđeno:	138 puta
Veličina:	42,0 KB
ID:	44  
Guliver je offline  
Stara 12.11.2005, 18:14   #43
Guliver
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: nice city
Poruke: 705
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 67 puta na 63 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Guliver
Određen forumom Re: ATI vs NVIDIA

evo i overkloka
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	ghz.jpg
Viđeno:	135 puta
Veličina:	89,3 KB
ID:	45  
Guliver je offline  
Stara 12.11.2005, 22:13   #44
Sasa
Darth Moderator
 
Avatar korisnika Sasa
 
Član od: 15.10.2005.
Lokacija: vaistinu konza
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 84 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: ATI vs NVIDIA

Citat:
AstraLogos kaže:
Sasa, ovde je prica o potencijalu G70 chipa i mnogi na forumu misle da je Nvidia sve adute sa tim chipom izbacila. A kao sto se vidi nije.
AstraLogos, ovde se prica o ATi vs nVidia, rasprava je prilicno "rekla kazala/ja se lozim na ovo-zato je bolje".

Treba je svesti na cinjenice, realne kartice i realne najave.
Fabricki o/c modeli nisu dobri za poredjenje, ok ih je pomenui da bi se pokazao maksimum, ali ne moze se napisati "X1800XT ima memoriju na 1800MHz" niti bilo sta slicno.

X1800XT ima GDDR3 cipove podesena na 1500MHz standardno, a to sto neko o/c na 2GHz sa vodenim hladjenjem i LN2 nije za genrealnu diskusiju vec za "overkloking teme".

Inace, najbrzi G70 je 7800GTX sa 512MB, u principu to je Ultra samo se ne zove tako. Memorija terba da radi na 1400MHz, a cip na 475MHz ako se ne varam.

"default" kartice da, kao opsta prica.
o/c kartice samo kao "posebna dostignuca".

Pozdrav!
Sasa je offline  
Stara 12.11.2005, 22:18   #45
Sasa
Darth Moderator
 
Avatar korisnika Sasa
 
Član od: 15.10.2005.
Lokacija: vaistinu konza
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 84 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: ATI vs NVIDIA

Citat:
Shang Tsung kaže:
Samo da podsetim: To sto G70 ima 24 pajpova, NE ZNACHI da moze da obradi 24 texture u jendom prolazu! Bez obzira na to ima normalno 16 roh jedinica, kao i x1800...a i x1800 ima internu 512-bitnu magistralu...dok g70 ima 256-bit (obe magistrale)...
Nije dovoljno porediti "sirinu" magistrala, bilo internu bilo externu.
Ring model je sporiji, ima vece latencije od klasicnog "crossbara" i zato je maksimalni protok nizi kod ATi-a, iako su cipovi brzi!

Ring ima druge prednosti, naravno.

Zelim da kazem, ako pokusavate da objasnite nesto ili diskutujete, budite skroz tacni. Izdvajanje pojedinacnih osobina je pogresno, jer samo sve osobine zajedno mogu da daju dobru ukupnu sliku.
Sasa je offline  
Stara 13.11.2005, 0:55   #46
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: ATI vs NVIDIA

Citat:
Sasa kaže:
AstraLogos, ovde se prica o ATi vs nVidia, rasprava je prilicno "rekla kazala/ja se lozim na ovo-zato je bolje".

Treba je svesti na cinjenice, realne kartice i realne najave.
Fabricki o/c modeli nisu dobri za poredjenje, ok ih je pomenui da bi se pokazao maksimum, ali ne moze se napisati "X1800XT ima memoriju na 1800MHz" niti bilo sta slicno.

X1800XT ima GDDR3 cipove podesena na 1500MHz standardno, a to sto neko o/c na 2GHz sa vodenim hladjenjem i LN2 nije za genrealnu diskusiju vec za "overkloking teme".

Inace, najbrzi G70 je 7800GTX sa 512MB, u principu to je Ultra samo se ne zove tako. Memorija terba da radi na 1400MHz, a cip na 475MHz ako se ne varam.

"default" kartice da, kao opsta prica.
o/c kartice samo kao "posebna dostignuca".

Pozdrav!
Shvatio sam Sasa jos u prvom obracanju da temu trebamo da svedemo na default kartice a ne na OC. Smatrao sam interesantnim i informativnim kao sto je i Guliver postovao da i drugi clanovi foruma vide nesto od ekskluziviteta oba tabora. Samo to je bila namera, veruj mi i nista vishe.
Pozdrav!
AstraLogos je offline  
Stara 14.11.2005, 13:24   #47
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom Re: ATI vs NVIDIA

neshto sam razmisljao u vezi sa gpu_ovima i atijem i nvidijom, naime pala mi je na pamet jedna stvar u vezi sa sukobom(?) ove dve kompanije. sve je u vezi sa hladnim ratom, nejveca dostignuca ruskih i americhkih nauchnika, tehnichara etc. su proistekla iz borbe za prestiz, sa atijem i nvidijom je ista stvar iz borbe za deo trzista ove dve firme unapredjuju svoje gpu_ove, izlaze novi, pojeftinjuju "zastarele" kartice i sve to na radost potroshacha nebitno ati_ja ili nvidije.
dokle god ne postoji monopol u nekoj sferi it_a napredak je neminovan, a to je valjda i ono najbitnije. ako se ne varam, a ne varam se gpu_ovi su jedan od najrazvijanijih delova u it, poslednjih godina, a to je valjda dobro? naravno sve moze prestati kada se dostigne fotorealizam i sl.
ispravite me ako greshim, ali ova rasprava je potpuno besmislena, jer tesko je nekoga ubediti u suprotno od onog shta on veruje, misli da zna nebitno.
mislim da bi mnogo bolje legla tema "kuda nas nove tehnologije vode", jer tu bi imalo mesta za mnoge rachunice i ideje, od ove pomalo dosadne teme koja ne daje nikakav odgovor sem kafanskog statusa quo.
dkdnt je offline  
Stara 14.11.2005, 13:46   #48
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: ATI vs NVIDIA

Citat:
dkdnt kaže:
neshto sam razmisljao u vezi sa gpu_ovima i atijem i nvidijom, naime pala mi je na pamet jedna stvar u vezi sa sukobom(?) ove dve kompanije. sve je u vezi sa hladnim ratom, nejveca dostignuca ruskih i americhkih nauchnika, tehnichara etc. su proistekla iz borbe za prestiz, sa atijem i nvidijom je ista stvar iz borbe za deo trzista ove dve firme unapredjuju svoje gpu_ove, izlaze novi, pojeftinjuju "zastarele" kartice i sve to na radost potroshacha nebitno ati_ja ili nvidije.
dokle god ne postoji monopol u nekoj sferi it_a napredak je neminovan, a to je valjda i ono najbitnije. ako se ne varam, a ne varam se gpu_ovi su jedan od najrazvijanijih delova u it, poslednjih godina, a to je valjda dobro? naravno sve moze prestati kada se dostigne fotorealizam i sl.
ispravite me ako greshim, ali ova rasprava je potpuno besmislena, jer tesko je nekoga ubediti u suprotno od onog shta on veruje, misli da zna nebitno.
mislim da bi mnogo bolje legla tema "kuda nas nove tehnologije vode", jer tu bi imalo mesta za mnoge rachunice i ideje, od ove pomalo dosadne teme koja ne daje nikakav odgovor sem kafanskog statusa quo.
Pa to za novu sobu gde bi tema bila "kuda nas nove tehnologije vode" uopste nije losa ideja. Samo ne znam odakle si stekao utisak da ono sto je pisano treba da da nekakve odgovore. Pisanje je bilo cisto informativno za one korisnike foruma koji ili neznaju ili nece da googlaju a da vide sta je to novo i ekskluzivno. Mislim da smo malo osvezili dosadnu raspravu ATI VS NV.
U zakljucku sam lepo naveo da nemam para za tako nesto a da i imam kupio bih Sony PS3.
Pozdrav!
AstraLogos je offline  
Stara 14.11.2005, 14:01   #49
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom Re: ATI vs NVIDIA

ok, ako je ova tema imala i tu namenu da uputi neupucene.
mislio sam na to da ocde ljudi govore svashta sa ciljem da "dokazu" kako je ati bolji ili obratno, a da oni koji iznose realne chinjenice imaju isti tretman pa oni neupuceni mogu steci pogreshnu sliku.
dkdnt je offline  
Stara 14.11.2005, 20:38   #50
Guliver
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: nice city
Poruke: 705
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 67 puta na 63 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Guliver
Određen forumom Re: ATI vs NVIDIA

na osnovu prilozenih slika da li R520 ima ili nema podrsku za GDDR 4 standard
Guliver je offline  
Stara 15.11.2005, 2:59   #51
Sasa
Darth Moderator
 
Avatar korisnika Sasa
 
Član od: 15.10.2005.
Lokacija: vaistinu konza
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 84 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: ATI vs NVIDIA

Citat:
Guliver kaže:
na osnovu prilozenih slika da li R520 ima ili nema podrsku za GDDR 4 standard
Ovo je pitanje ?
Sasa je offline  
Stara 15.11.2005, 21:09   #52
Guliver
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: nice city
Poruke: 705
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 67 puta na 63 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Guliver
Određen forumom Re: ATI vs NVIDIA

pa izgleda kao pitanje samo bez znaka pitanja dakle dali ati r520 ima podrsku za gddr 4?
Guliver je offline  
Stara 15.11.2005, 23:06   #53
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom Re: ATI vs NVIDIA

da, ali kako ni ddr4 josh nije u upotrebi nigde onda ni sadashnje karte nemaju ddr4 vec ddr3 a ovo ostaje samo potencijal.
dkdnt je offline  
Stara 16.11.2005, 6:31   #54
Sasa
Darth Moderator
 
Avatar korisnika Sasa
 
Član od: 15.10.2005.
Lokacija: vaistinu konza
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 84 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: ATI vs NVIDIA

Citat:
Guliver kaže:
pa izgleda kao pitanje samo bez znaka pitanja dakle dali ati r520 ima podrsku za gddr 4?
A ti citas SK ?
Sasa je offline  
Stara 16.11.2005, 10:23   #55
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: ATI vs NVIDIA

Pa sto napadoste coveka? Guliver i ja pokusali smo da damo informaciju u kom ce se pravcu kretati bitka izmedju ATI VS NV. Zato kazem ( citiram sebe ) da ce NV7600GT kad izadje praviti grdne muke danas najjacoj ATI kartici ( misli se na default vrednosti ). Zapravo ponovice se kao sa serijom NV6xx. gde 6600GT u odnosu na 6800 radi na daleko vecim fabrickim taktovima za GPU i memoriju i sto je najbitnije nizom cenom.
Mi smo bar pokusali da damo kakvu takvu informaciju iz dobre namere a bolje je bilo da se onim neznalicama na topiku objasni da ATI x1800XT radi sa GDDR3 memorijom umesto sto me stalno ispravljaju da radi sa GDDR 4. Bar smo nesto razjasnili a sve sa temom ATI VS NV.
Pozdrav drustvu!
AstraLogos je offline  
Stara 16.11.2005, 12:38   #56
Shang Tsung
Veteran
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Mirijevo, Beograd
Poruke: 1.108
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 95 puta na 71 poruka
Određen forumom Re: ATI vs NVIDIA

Ne me vucite za jezik... Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	ring bus controler.jpg
Viđeno:	117 puta
Veličina:	60,0 KB
ID:	55
Ma xteo sam samo da kazem da se slazem kako se ne moze izdvajati po jedna stavka, ali meni to i nije bio cilj...
Trenutno ne mogu da okacim sliku o uporednim podacima graf. kartica (velika je, a mrzi me da sechem...mozda kasnije). Jednostavno, mnogo mi se vishe svidja inteligentniji pristup problemu, kakav ATi potencira...
Istina, ima memorija vece latencije, ali i radi na vishim frekvencijama pa to nadomeshcuje time. Inache, kolko sam shvatio memorijski chipovi komuniciraju sa nekakvim posebnim memorijskim kontrolorem koji se nalazi integrisan u GPU-u, shto smanjuje vreme putovanja i prenosa podataka na obradu u graf.procesoru.
Poz.

Poslednja ispravka: Shang Tsung (16.11.2005 u 12:45)
Shang Tsung je offline  
Stara 16.11.2005, 19:38   #57
Sasa
Darth Moderator
 
Avatar korisnika Sasa
 
Član od: 15.10.2005.
Lokacija: vaistinu konza
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 84 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: ATI vs NVIDIA

Svaki GPU ima MEM kontroler u sebi integrisan.
ATi-ev je sporiji kada treba da dovuce podatak iz memorije u recimo 75% slucajeva i nesto sporiji kada se podaci prebacuju unutar samog GPU. Ali je mnogo jednostavniji za implementaciju .

Takt memorije ne treba vezivati za karticu niti GPU. Ta memorija je na raspolaganju svima, nVidia isto tako moze da izbaci svoju karticu koja sa memorijom komunicira pri 1500MHz. Ali im je isplativije da naprave bolji mem kontroler i da onda koriste sporiju memoriju. Zato sto je i jeftinija.

P.S. mislim da sve ovo vec pise u 11/2005 SK
Sasa je offline  
Stara 16.11.2005, 20:29   #58
Shang Tsung
Veteran
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Mirijevo, Beograd
Poruke: 1.108
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 95 puta na 71 poruka
Određen forumom Re: ATI vs NVIDIA

Da, lepo i opsirno pise u SK... ali ima jos dosta toga po internetu da se pronadje...

Poslednja ispravka: Shang Tsung (17.11.2005 u 4:11)
Shang Tsung je offline  
Stara 17.11.2005, 14:51   #59
Sasa
Darth Moderator
 
Avatar korisnika Sasa
 
Član od: 15.10.2005.
Lokacija: vaistinu konza
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 84 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: ATI vs NVIDIA

Internet je cudo, a SK je samo novina, ogranicena brojem strana ali i bez pretenzija da bude "ultimate technical guide" za bilo hardware, software ili nesto trece
Sasa je offline  
Stara 17.11.2005, 20:19   #60
Guliver
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: nice city
Poruke: 705
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 67 puta na 63 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Guliver
Određen forumom Re: ATI vs NVIDIA

pa ti toliko branish sk iako su ti podaci u nekim novinam tj casopisima izashli josh u oktobro sk stanlno kasni za novim zbivanjima
btw chitam SK i on mi je na prvom mestu od svih casopisa ali samo navodim chinjenice kada me vec vuchete za jezik
Guliver je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com