Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.4.2014, 21:16   #41
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom неколико питања

Пробао сам мало Лубунту 14.04

И имам неколико питања:

1. Кад у „подешавањима за изглед“ променим боје (нпр боју позадине у прозорима), што не користи те промене у систему (нпр у фајл менаџеру који долази уз систем)? Јел могуће да има оваквих багова? Ако се добро сећам, у верзији 13.10 је то радило.

2. зашто кад инсталирам неки додатни фајл менаџер (нпр. Тукс командер) и хоћу из тог програма да покренем нпр. видео запис, неће да се покрене, него каже да треба да се подесе екстензије за покретање посебно у том програму, а не могу да се снађем у менију где се додају екстензије. Ако из фајл менаџера који долази уз систем покреће тако што позове видео плејер, што то не ради из свих фајл менаџера. Није ваљда да у сваком треба посебно да се додаје који програм да покреће коју екстензију и да не може једноставно да се подеси да користи оне програме који су подешени у оперативном систему да покрећу одређену екстензију.

3. Јел могуће да на линуксу нема амига емулатор који нема графичке филтере за развлачење слике као што то има ВинУАЕ (најмање ресурса троше у верзији 1.0? Пробао сам Е-уае и Уае и нисам видео ту опцију. Е-уае чак нема ни опцију за снимање позиције.

4. Ако не могу да нађем неки програм у лубунтуовој бази, како да га нађем у ppa? Где се то тражи?
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2014, 21:51   #42
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

1. Nisam probao, ali jesi li kliknuo na Apply, Primeni ili kako god je prevedeno? I jesi li to radio na Live sistemu ili instaliranom?

2. Svaki klasični fajl menadžer će ti pustiti snimke bez problema. A to što si iskopao neku egzotiku od fajl menadžera je već nešto drugo, obrati se kreatoru tog programa sa žalbom. Ja do sada nisam imao tih problema, prvi put čujem za tako nešto, tako da je to usamljeni slučaj za taj program.

4. PPA su dodatni repozitojimuji koje korisnici prave. Ako nema u zvaničnom repozitorijumu, onda izguglaj postoji li PPA za to. Recimko na sajtovima webupd8 i omgubuntu ima dosta raznih PPA-ova. Ali samo da znaš da to radiš na svoju odgovornost.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2014, 22:24   #43
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Ubuntu 14.04

Citat:
blast beat kaže: Pregled poruke
1. Nisam probao, ali jesi li kliknuo na Apply, Primeni ili kako god je prevedeno? I jesi li to radio na Live sistemu ili instaliranom?

2. Svaki klasični fajl menadžer će ti pustiti snimke bez problema. A to što si iskopao neku egzotiku od fajl menadžera je već nešto drugo, obrati se kreatoru tog programa sa žalbom. Ja do sada nisam imao tih problema, prvi put čujem za tako nešto, tako da je to usamljeni slučaj za taj program.

4. PPA su dodatni repozitojimuji koje korisnici prave. Ako nema u zvaničnom repozitorijumu, onda izguglaj postoji li PPA za to. Recimko na sajtovima webupd8 i omgubuntu ima dosta raznih PPA-ova. Ali samo da znaš da to radiš na svoju odgovornost.
1. То ти је сувишно питање. Имам довољно искуства у инсталирању и подешавању виндовс оперативних система, а радио сам око месец дана и на линуксу. Што се тиче лубунту 14.04, пробао сам и на уживо (на машини и у виртуал боксу) и на инсталираном (у виртуал боксу). У верзији 13.10 је радило кад се промене боје и у уживо покренутом систему.

2. Не знам, у Минту 13 сам пробао исто неки други командер (који личи на тотал командер, не сећам се имена) и исто није хтео да позове видео плејер, него ми тражио да подесим који програм да покреће ту врсту фајлова, а системски фајл менаџер је исто покретао.

Сад преузимам PCLinuxOS Lxde, да пробам и тај. Јел вам бољи тај или лубунту, и који има бољу програмску подршку?
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2014, 22:42   #44
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: неколико питања

Citat:
Боле kaže: Pregled poruke
Пробао сам мало Лубунту 14.04
---
2. зашто кад инсталирам неки додатни фајл менаџер (нпр. Тукс командер) и хоћу из тог програма да покренем нпр. видео запис, неће да се покрене, него каже да треба да се подесе екстензије за покретање посебно у том програму, а не могу да се снађем у менију где се додају екстензије. Ако из фајл менаџера који долази уз систем покреће тако што позове видео плејер, што то не ради из свих фајл менаџера. Није ваљда да у сваком треба посебно да се додаје који програм да покреће коју екстензију и да не може једноставно да се подеси да користи оне програме који су подешени у оперативном систему да покрећу одређену екстензију.
---
Što se Tux-a tiče, tu nema pomoći... tako je napisan i moraš ručno da mu dodaš čime će da pokreće koji fajl. Nije prekomplikovano a mislim da je uglavnom dovoljno konfigurisati nekoliko vrsta fajlova za auto-pokretanje.

Sad, ako te to zbunjuje, evo shotovi čisto da vidiš na primeru mp3 fajla koji sam odabrao da otvara gnomov plejer, šta treba uraditi, pa se nadam da ćeš se snaći lako i brzo i za druge potrebne fajlove.



ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2014, 22:54   #45
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Re: неколико питања

Citat:
coldboot kaže: Pregled poruke
Što se tux-a tiče, tu nema pomoći... Tako je napisan i moraš ručno da mu dodaš čime će da pokreće koji fajl. Nije prekomplikovano a mislim da je uglavnom dovoljno konfigurisati nekoliko vrsta fajlova za auto-pokretanje.

Sad, ako te to zbunjuje, evo shotovi čisto da vidiš na primeru mp3 fajla koji sam odabrao da otvara gnomov plejer, šta treba uraditi, pa se nadam da ćeš se snaći lako i brzo i za druge potrebne fajlove.
Хвала, ја сам укуцао екстензију, али нисам знао како да додам плејер, да ли си куцао име или си бирао са неког списка? Ја сам тражио ову другу варијанту, али нисам нашао.

Преузећу и руску дистрибуцију Роса. Да видим како су одрадили посао браћа Руси. Имам више поверења у њих.
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2014, 22:58   #46
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Nema spiska, nego, u glavnom meniju, kad klikneš desnim tasterom na program, pojaviti se properties na dnu. Otvoriš to pa vidiš pun naziv programa koji se pokreće. Samo za Tux nije potrebno i %U ili %S na kraju, to izbrišeš jer prijavljuje grešku.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2014, 9:13   #47
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Mislim da je Lubuntu trenutno broj 1 što se LXDE distribucija tiče, možeš i ROSU probati, ali PCLOS baš ti i ne preporučujem. Ta distribucija je ranije bila dobra, ali sada više niko ni ne priča o njima, izbacuju loša izdanja, upitna je i podrška.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2014, 9:32   #48
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

^Da, Rosa je pokupila sve od Mandriva Linuxa i još su i dodali neke elemente u GUI(npr. welcome screen kad se pritisne meni) zbog čega je najzahtevnija po pitanju resursa ali zato pored Dolphina(file manager) neće trebati bilo koji drugi.

A PClos, nažalost, glavni developer se razboleo, pa što reče blast, ne znam koliko su ostali iz zajednice u stanju da održe potreban nivo.

Što se programske baze tiče, svi se trude da bude što bolja ali mislim da najveću ima Debian/Ubuntu.


Edit: Bole, probaj i Netrunner(standardnu verziju) jer dolazi isto sa fino podešenim KDE okruženjem i dosta softvera a manje zahtevan od Rose. LXDE je za starije mašine kojima polako nestaje daha i nije toliko user friendly za početnika.

Poslednja ispravka: ColdBoot (28.4.2014 u 9:44)
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2014, 15:18   #49
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Лубунту 13.10

Инсталирао сам Лубунту 13.10. Имам нека питања:

Која је разлика између Лубунту софтвер центра и Синаптика?
Мењао сам био нека подешавања у опцији Software & updates и после тога Лубунту софтвер центар више није налазио програме које је пре налазио иако сам опет укључио опције, а у Синаптику исто није налазио пакете кад сам у Software & updates искључио Убунту софтвер, али кад сам опет укључио онда је нашао и инсталирао сам неколико програма из Синаптика. Што кад улазим у програме за инсталирање пакета и нека подешавања тражи да унесем лозинку? Да ли се то може искључити?

Мислим да је Double Commander веома сличан Тотал командеру, у Виндовсовој верзији подржава и додатке од Тотал Командера, а на Линуксу не раде ти додаци, нисам проверавао да ли има неки додаци за Линуксову верзију.

Кад сам у УАЕ ушао у фул скрин мод нисам успео да нађем како да изађем одатле, није радило ни Алт+Таб. Тако да сам рестартовао рачунар. Зна ли неко како се излази одатле?

У ком именику се у Линуксу налази старт мени (menu://applications/)?

Код мене у Системским алатима нема Подешавања мрежне баријере (Фајервола) као код тебе ColdBoot. Где ми нестаде то?
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2014, 15:38   #50
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Лубунту

Имам још два проблема:

1. Кад ми се учита бут лоадер Груб даје ми да бирам оћу ли Лубунту или Виндовс ХР. Кад изаберем виндовс не крене са учитавањем система него се после две секунде опет врати на Груб. Може да се учита само Лубунту. Може ли некако да се среди груб?

2. Кад се учита Лубунту сваки пут промени резолуцију на 1280... иако ја после тога променим и систем ми потврди да је сачувао подешавања.
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2014, 15:47   #51
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Uf, mnoga pitanja... aj da odgovorim na ovo poslednje. Firewall koji se kod mene vidi u meniju je samo grafički front-end po imenu gufw. Njega instaliraj iz Synaptic-a.

I još jedno kratko, ne možeš da isključiš obavezno upisivanje root lozinke pre bilo kakve instalacije - jedan od razloga zašto je Linux sigurniji od windblows-a.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2014, 15:50   #52
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
coldboot kaže: Pregled poruke
uf, mnoga pitanja... Aj da odgovorim na ovo poslednje. Firewall koji se kod mene vidi u meniju je samo grafički front-end po imenu gufw. Njega instaliraj iz synaptic-a.

I još jedno kratko, ne možeš da isključiš obavezno upisivanje root lozinke pre bilo kakve instalacije - jedan od razloga zašto je linux sigurniji od windblows-a.:d
Хвала. Па у суштини си ми оно главно одговорио. А знаш ли шта је у питању у проблему са Грубом?
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2014, 16:04   #53
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Лубунту 13.10

Citat:
Боле kaže: Pregled poruke
Инсталирао сам Лубунту 13.10. Имам нека питања:

1)Која је разлика између Лубунту софтвер центра и Синаптика?
Мењао сам био нека подешавања у опцији Software & updates и после тога Лубунту софтвер центар више није налазио програме које је пре налазио иако сам опет укључио опције, а у Синаптику исто није налазио пакете кад сам у Software & updates искључио Убунту софтвер, али кад сам опет укључио онда је нашао и инсталирао сам неколико програма из Синаптика. Што кад улазим у програме за инсталирање пакета и нека подешавања тражи да унесем лозинку? Да ли се то може искључити?

2)Мислим да је Double Commander веома сличан Тотал командеру, у Виндовсовој верзији подржава и додатке од Тотал Командера, а на Линуксу не раде ти додаци, нисам проверавао да ли има неки додаци за Линуксову верзију.

3)Кад сам у УАЕ ушао у фул скрин мод нисам успео да нађем како да изађем одатле, није радило ни Алт+Таб. Тако да сам рестартовао рачунар. Зна ли неко како се излази одатле?

У ком именику се у Линуксу налази старт мени (menu://applications/)?

Код мене у Системским алатима нема Подешавања мрежне баријере (Фајервола) као код тебе ColdBoot. Где ми нестаде то?
1) (Л)Убунунту софтверски центар служи за комотније тражење и дабир интересантних прогрма док је Синаптик пре за рад са самим пакетима (који улазе у састав програма) те га чешће користе корисници који воле да на једноставан начин са додају разне додатне пакете како би дошли до веће функционалности програма које користе...
2) инсталирај и испробај Krusader
3) шта ти је тачно „УАЕ“ ?
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2014, 16:07   #54
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Re: Лубунту 13.10

Citat:
drzare kaže: Pregled poruke
3) шта ти је тачно „УАЕ“ ?
Амига емулатор.
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2014, 16:16   #55
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Лубунту 13.10

Citat:
Боле kaže: Pregled poruke
Амига емулатор.
јеси ли пробао са f11 тастером, или пак да уђеш у подешавања програма и подесиш да ли ће се покретати као обичан прозор или преко целе површи....
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2014, 17:13   #56
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Лубунту 13.10

Citat:
drzare kaže: Pregled poruke
јеси ли пробао са f11 тастером, или пак да уђеш у подешавања програма и подесиш да ли ће се покретати као обичан прозор или преко целе површи....
Пробао сам са ф11 тастером и тако пребацује у фул скрин и враћа. Али ја сам био изабрао фул скрин из опција за графику (амига фул скрин, тако нешто), и одатле неће да изађе са ф11. Сад знам да је ф11 за фул скрин. А иначе, нешто ми је тај емулатор баговит, више пута се угасио.
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2014, 17:25   #57
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Лубунту

Овај проблем што сам имао са Груб лоадером, више немам, али сад имам други проблем.
Пошто из Груба није хтео да учита Виндовс ХР, него је после две секунде враћало опет на Груб лоадер, пробао сам да вратим позицију од Виндовса ХР коју имам сачувану са програмом Norton Ghost. И кад сам вратио позицију, више нема Груб лоадера и сад не могу да учитам Линукс. Иначе, за постављање Груб лоадера сам био изабрао C:.

Како да поставим опет неки бут лоадер који ће да препозна оба инсталирана система? И где је најбоље да га поставим? Мислим да сам имао опцију да бирам и хард диск за лоадер, а не партиције? Да ли би тада био постављен на MBR, и која је разлика да сам изабрао цео хард диск од партиције C:?
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2014, 18:54   #58
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Лубунту

Citat:
Боле kaže: Pregled poruke
Овај проблем што сам имао са Груб лоадером, више немам, али сад имам други проблем.
Пошто из Груба није хтео да учита Виндовс ХР, него је после две секунде враћало опет на Груб лоадер, пробао сам да вратим позицију од Виндовса ХР коју имам сачувану са програмом Norton Ghost. И кад сам вратио позицију, више нема Груб лоадера и сад не могу да учитам Линукс. Иначе, за постављање Груб лоадера сам био изабрао C:.

Како да поставим опет неки бут лоадер који ће да препозна оба инсталирана система? И где је најбоље да га поставим? Мислим да сам имао опцију да бирам и хард диск за лоадер, а не партиције? Да ли би тада био постављен на MBR, и која је разлика да сам изабрао цео хард диск од партиције C:?
прати упутство за враћање груба и слободно га постави на хард диск а не на партицију...
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2014, 23:05   #59
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Iz mog iskustva, a radio sam par promena sa Win-a na Mint Cinnamon (i u drzavnim institucijama), korisnici najcesce nisu ni provaljivali da je neka bitna stvar osim pozadine promenjena. Uglavnom su kliktali i na Writer bez da primete da je ikonica drugacija i da uopste ne pise Word.

Jednostavno, ono sto su znali od ranije je prakticno ostalo indenticno. Chrome im je na istom mestu u quick lunch-u, office programi se ne razlikuju nesto od predhodnog Offica-a 2003. Programi i folderi na pozadini su bas onakvi kakvi su bili i pre. Iz njihovog ugla, razlike su minorne i svode se na novu pozadinu i malo drugacije boje.

I nema tu nikog nesto da tera ili pita uopste, softer je u mnogim drzavnim ustanovama (opstine i bolnice sirom Srbije) vec prebacen na Linux. Mislis da se neko zalio?
Volio bih kada bi postojala posebna tema o ovome, vidim da mnogo nas ima šta da kaže =)

Nije to problem kada je u pitanju word i excel. Primera radi, postoje određene baze i programi koje se već više od 10 godina koriste i koji rade samo na windowsu, a izuzetno su bitni, i namjenski su pravljeni. Da bi se prebacili u odgovarajući program za Linux (recimo neke verzije MS Acess) trebalo bi mnoooogooooo vremena, para, ljudi... Pričam o godinama :/

Ali činjenica da država Srbija daje cca 20 miliona evra godišnje na licenciranje softvera (to je podatak iz 2011. mislim) je stvarno idiotizam totalni... I mnogim opštinarima/medicinarima i treba staviti linux.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2014, 23:22   #60
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Mene intersuje koje su to baze i programi koji ne mogu na linux?
Kad si već spomenuo dovrši da znamo.
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ubuntu 13.04 (Raring Ringtail) rogi23 Slobodni softver 67 3.7.2013 16:57
Ubuntu OS dex3108 Programi za mobilne telefone 4 3.1.2013 13:33
Ubuntu 9.10 review [od strane Windows korisnika] Djordje Turjacanin Slobodni softver 12 14.1.2010 15:56
Announcing Ubuntu 10.04 LTS: The Lucid Lynx DobroslaV Slobodni softver 8 29.9.2009 16:33
Ubuntu vodič za preživljavanje (posle instalacije) laikexpert Slobodni softver 0 26.12.2008 11:18


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:41.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com