Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

 
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 29.12.2006, 2:34   #1
Nenad Stevanović
Novi član
 
Član od: 10.12.2006.
Lokacija: Smederevo, Jagodina
Poruke: 25
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 19 puta na 5 poruka
Određen forumom Video igre - uticaj na mlade i još ponešto

Ko je pročitao pismo meseca u SK 1/07 može da predpostavi o čemu se radi. Tačnije u pitanju je istraživanje koje sam obavio u saradnji s kolegama sa faksa. Reč je uticaju audio-vizuelnih (zvuči stručno, jel da ) medija na odrastanje dece. Ideja je bila da se utvrdi šta, koliko, gde i zašto klinci (u pitanju su osnovci) igraju video igre. Kao i da se bar malo realnije skapira šta u celoj priči može biti korisno a šta ne, za razvoj dece. Imam utisak (stekao sam ga u toku rada) da roditelji i nastavnici totalno pogrešno prilaze i postupaju u celom problemu ako ga uopšte i ima. Obradili smo i ostale medije (možda i opširnije) ali u ovom slučaju nas najviše zanimaju video igre, pa se usresredite na njih, ali ako baš želite možete ih porediti i sa drugim medijima ( TV, film, muzika i dr ).
Da bi bilo jasnije o čemu pričam izneću vam neke od najznačajnijih rezultata istraživanja. Uzorak je bio 756 dece iz skoro svih beogradskih osnovnih škola (50,5% dečaka). Pokazalo se da 86,9% njih ima kontakta sa video igrama a 21,3% ih igra svakodnevno po nekoliko sati. Dečaci su naravno brojniji mada i devojčica ima u značajnoj meri. Deca najviše igraju one igre koje sadrže akcione elemente ( Gta, "Kanterica", CoD, i dr) uglavnom Fps-ovi, sportske simulacije, poneka strategija i avanture jako retko (šteta).
Šta smo zaključili da može biti loše u svemu: 1. deca "beže" u virtuelni svet usled haosa u porodici, školi i dr ( da ne tupim mnogo) pa se može reći da postoji neki vid psihološke zavisnosti. 2. smanjena socijalna interakcija van “kruga igrača”. 3. zapostavljanje svakodnevnih obaveza i neuspeh u školi. 3.Rizici po somatsko zdravlje (deformacije kičme i kostiju usled dugog sedenja i dr). 4. Loše je i što su nastavnici i roditelji totalno informatički nepismeni pa ne razumeju prirodu cele stvari ( i sami se plaše računara).
A šta može biti dobro 1. velika šansa da se nešto nauči putem igara (polazim od sebe). 2. lako i brzo učenje jezika i rada na računaru. 3. deluju terapijski jer pomažu deci da prebole neke zdavstvene tegobe i stresove. 4. motivacija da se nauči nešto novo i šire. 5. Neke igre su i jako kreativne pa potstiču i kreativnost.
Dakle, ne napadam ja igre već celokupnu situaciju u kojoj odrastaju deca. a igre su pored ostalog samo još jedan mediji koji je umešan u ceo problem.
Ne treba biti veliki stručnjak pa da ovo i sami pretpostavite. Ni mi se nismo iznenadili a sada imamo i rezultate iz prakse.
Kuzma je rekao šta misli (doduše bez uvida u nalaze i na osnovu prvog utiska), sada je red da čujem vas. Imajte na umu da se radi o osnovcima.
Ja ću sva vaša razmišljanja pažljivo prikupiti i onda prezentovati na nekom naučnom skupu kao moja da bih svu slavu prigrabio za sebe . Šala naravno
Nenad Stevanović je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
 

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Vista (instalacija) GeForce Operativni sistemi 29 9.5.2010 9:25
Ultimate Fight igara - prva sezona Patton O igrama uopšte 102 9.5.2009 0:08
Upload video fajlova na net i youtube? zoran13 Video/TV softver 0 16.2.2009 17:24
Xbox 360 vs. Playstation 3 vs. Nitendo Wii (Sta vam vise odgovara) PeTkO Konzole 978 7.5.2008 12:53
Halo 2 na PC-u i Win Vista Meho Krljic O igrama uopšte 4 18.4.2006 20:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:23.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com