Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Javne rasprave

Javne rasprave Učestvujte u javnim raspravama o stvarima koje su bitne za sve nas

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.5.2010, 22:39   #1021
Supreme.50
Veteran
 
Član od: 31.8.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 598
Zahvalnice: 122
Zahvaljeno 168 puta na 93 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Supreme.50
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Evro je 105, gorivo 120, i vi hocete polufunkcionalni domen. Kada nemate kontraargumente, brisete tudje postove. Rekao bih da jesu vecina simpanze.

Supreme.50 je offline  
Stara 21.5.2010, 23:56   #1022
Pandemonium
Veteran
 
Član od: 10.4.2008.
Lokacija: SSV Belgrade
Poruke: 987
Zahvalnice: 366
Zahvaljeno 379 puta na 203 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Dekip kaže: Pregled poruke
Знајући да ће пост бити обрисан...сори...

Ја разумем и енглески, па што уопште преводити декларације!?
А са друге стране, зашто уопште и постоји "превод" на српски, хрватски, босански, црногорски...када је то све исти к*рац. Шта мислиш, да ли ће нешто што нема јасно декларисано на хрватском, уопште бити на рафовима тамо, или чак прећи границу?

Да ли је у овој земљи званичан језик српски?
Да ли је у тој истој земљи званично писмо ћирилица?
Да ли су у овој земљи већина шимпанзе?

I latinica je zvanično pismo, al' nebitno. Zažalih što sam se uopšte ubacivao na temu.
Pandemonium je offline  
Stara 22.5.2010, 8:48   #1023
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
--ComputerBoy-- kaže: Pregled poruke
Ne, kako ne razumete? U Srbiji cirilica nije dominantna kao ranije i ne znaju je svi i, nazalost, svi vidimo da polako umire jer se sve redje koristi.
Znaju je svi, koji zive ovde. Cak i ako je aktivno ne koriste.

Jedino ne mladji stranci iz bliskih nam ex-yu republika (dovoljno mladi da se nisu obrazovali u bratstvu i jedinstvu). Al zato na ambalazi imamo ono HR, BiH i slicno u odgovarajucim pismima. A ako je u pitanju caospis koji se projade na ex-yu trzistu, on se stampa latinicom.


Inace, ne znam dal se ikad iko zalio sto je na RTSu titl na cirilici (sto mu ne smeta da se nadje kod nekih satelitskih operatera u ex-yu zemljama).
player1 je offline  
Stara 22.5.2010, 15:44   #1024
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Khm, izvinte što upadam ovako, nadam se da mi nećete zameriti.

Ako Vam nije jasno o čemu razglabate, možda da vas podsetim da je 70-80% ove javne rasprave utrošeno na to i nikako da prihvatite činjenice.

1. Razgovarate o Ustavu Srbije koji propisuje koje je zvanično pismo. To je ćirilica (ne latinica). On je donesen relativno skoro i važi u Srbiji, iako vi imate mišljenje o njemu ovakvo ili onakvo - prosto je to mišljenje irelevantno.
2. Država, sa svim svojim problemima i uvezenim problemima poput svetske krize, NE RADI NIŠTA PO PITANJU UPOTREBE ĆIRILICE u praksi, naročito kada su kompjuteri u pitanju.
3. Svako ima svoje mišljenje o ćirilici i latinici, ali nas ono ne zanima, jer je ovo rasprava o ćiriličnom srpskom domenu, koji će kao takav ostati i kada bude totalna junikodizacija Interneta. A kako će glasiti - posetite www.sk.rs i glasajte.
4. Ako vam stavka 3. nije jasna - molim vas da pročitate ranije postove, naročito obratite pažnju na BUDUĆE srpske lokalne domene (latinični sa našim karakterima i manjinski domeni). Nemam više nameru da vam ukazujem na korisne postove iz ranije rasprave.
5. Ako vam sve ovo nije jasno, postoje drugi forumi na kojima slobodno možete da izražavate svoj stav o komunizmu, nacionalizmu i svemu ostalom što greškom mislite da je ovde tema.

Da li sam bio dovoljno jasan?
Izvinite na smetnji, još jednom...
Dukes je offline  
Stara 22.5.2010, 16:32   #1025
Game fever
Starosedelac
 
Član od: 3.4.2007.
Lokacija: London
Poruke: 1.330
Zahvalnice: 2.477
Zahvaljeno 283 puta na 198 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Game fever
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Rekli ste da pitamo ako mi nije nesto jasno, evo ja bi ta pitam. Zasto sluzi ta junikodizacija interneta? Zasto uopste svi hoce svoj domen(nezavisno od Srbije)? Zasto je ICANN uopste stvoren? Da li je cilj da svaka drzava stavi svoj nacionalni dome? Da li je cilj da svaka opstina ima svoj domen?
Da skratim, meni uopste nije jasno sto se ovo desava sa tim internet domenima, da li je postojao neki tehnicki problem pa je doneta odluka da svako ima svoj domen? Nije da se aplsolutno ne razumem u interent protokole, ali koliko ja znam sve je savrseno dobro radilo 15 godina, u cemo je sad problem. Ovo nisu ironicna pitanja, stvarno mi nije jasno
Game fever je offline  
Stara 22.5.2010, 17:16   #1026
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Game fever kaže: Pregled poruke
Rekli ste da pitamo ako mi nije nesto jasno, evo ja bi ta pitam. Zasto sluzi ta junikodizacija interneta? Zasto uopste svi hoce svoj domen(nezavisno od Srbije)? Zasto je ICANN uopste stvoren? Da li je cilj da svaka drzava stavi svoj nacionalni dome? Da li je cilj da svaka opstina ima svoj domen?
Da skratim, meni uopste nije jasno sto se ovo desava sa tim internet domenima, da li je postojao neki tehnicki problem pa je doneta odluka da svako ima svoj domen? Nije da se aplsolutno ne razumem u interent protokole, ali koliko ja znam sve je savrseno dobro radilo 15 godina, u cemo je sad problem. Ovo nisu ironicna pitanja, stvarno mi nije jasno
Nisu ironična, već isuviše ozbiljna da bi se na njih odgovaralo šarlatanski, ukoliko baš želiš odgovor . Dakle, "zmiju od glave" - čiji je Internet? Srpski? Američki? Čiji?
http://www.sk.rs/2004/03/skin09.html
O junikodizaciji Interneta smo mnogo pričali ranije u ovoj temi (pogledaj šta je UNICODE na kojoj god ...pediji).
O težnji ICANN-a i svih zemalja da imaju svoje Internet domene mogu dati jedan interesantan link - tvrdnje u njemu nisu baš najtačnije, ali dosta oslikavaju pitanje postojanja ccTLD-ova - http://www.dncrunch.com/?p=4391. Naravno, ako postoje ccTLD-ovi, logično je da postoje i ovlašćeni registri za svaku zemlju koji će njima upravljati.
Dalje, u ovoj raspravi sam odavno postavio pitanje da li priča o junikodizaciji Interneta uopšte ima smisla - da li cepka globalnu mrežu na mnoštvo lokalnih. Da li je cilj da se Internet ograniči? S druge strane, uporedi naše i američke zakone o Internetu, na primer (nevezano, možeš i EU zakone umesto naših). Različiti su. Zašto nema nekog globalnog zakonskog rešenja? Znači, po pitanju zakona (razmisli o kriminalu globalnih razmera), granice u globalnoj mreži postoje. Da li je dozvoljeno da američka socijalna mreža uzme od tebe autorska prava na fotografiju koju si okačio na nju? Banalan problem, koji je recimo u suprotnosti sa našim zakonom o autorskim pravima?
Dakle, ne postoji nikakav problem sa domenima (uvek je bilo ccTLD-ova, .yu na pr), već postoji svetska težnja da
ona budu na maternjim jezicima, ali postoje tehnički problemi - o njima sad i pre 15 godina reći ću ti samo dve reči i jedan veznik - IPv4 i IPv6.

Da ne razglabam dalje, nadam se da sam ti donekle pomogao.

Poslednja ispravka: Dukes (22.5.2010 u 17:37)
Dukes je offline  
Stara 23.5.2010, 21:58   #1027
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
pandemonium kaže: Pregled poruke
i latinica je zvanično pismo, al' nebitno. Zažalih što sam se uopšte ubacivao na temu.
Баш тако, ком'шо. Буквално си се "убацио" у тему. Треба читати све ове странице...
Dekip je offline  
Stara 24.5.2010, 9:38   #1028
swega
Član
 
Član od: 2.1.2010.
Poruke: 82
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
kako li ću ja da kucam neke vijetnamske sajtove na vijetnamskom
,
онако како на ескимском или кинеском,македонском или хрватском.
swega je offline  
Stara 24.5.2010, 20:39   #1029
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

On the other hand, све што је иоле битно је на инглишу.
Dekip je offline  
Stara 25.5.2010, 14:37   #1030
sakal
Novi član
 
Član od: 23.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Dekip kaže: Pregled poruke
On the other hand, све што је иоле битно је на инглишу.
Bravo...posto radim u it-u mogu samo da potvrdim da smo kompjuterski veoma nepismena zemlja (izuzimam ljude koji znaju nesto vise od winampa i pustanja filmova) ada ne pricam o jeziku.Engleski je veoma velika enigma za nas narod i samo fali jos i cirilica.
A i ako se uvede..bas me zanima koliko ce ljudi i da se zeza sa time.
sakal je offline  
Stara 25.5.2010, 15:14   #1031
Supreme.50
Veteran
 
Član od: 31.8.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 598
Zahvalnice: 122
Zahvaljeno 168 puta na 93 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Supreme.50
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Dekip kaže: Pregled poruke
On the other hand, све што је иоле битно је на инглишу.
Citat:
sakal kaže: Pregled poruke
...izuzimam ljude koji znaju nesto vise od winampa i pustanja filmova...
^ Upravo tako.

@ Dekip
To sto ti koristis net (pored sk foruma) za tipa Facebook i Youtube pa mislis da je sve na engleskom, ne znaci da stvarno jeste. Ja koristim Bugarske, Ruske i Rumunske privatne torrent trackere, kupujem pretezno preko Svedskog ebaya... pristupam internetu svaki dan preko 3 kompjutera i 2 browsera. Pored ovoga, jos iz skole proveravam statove seedboxa i da li se skida sve po planu. Da necu i tamo da namestam svaki put kada dodjem na drugi komp i da se smaram pola sata posto ne mogu da bookmarkujem

Sad mi ti navedi koliko treba vremena da provedem hebuci se sa browserima i namestajuci nesto, i koja je car ovog truda i utrosenog vremena? Ko dobija uvodjenjem ovoga?
Supreme.50 je offline  
Stara 25.5.2010, 16:27   #1032
Pandemonium
Veteran
 
Član od: 10.4.2008.
Lokacija: SSV Belgrade
Poruke: 987
Zahvalnice: 366
Zahvaljeno 379 puta na 203 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Supreme.50 kaže: Pregled poruke
Sad mi ti navedi koliko treba vremena da provedem hebuci se sa browserima i namestajuci nesto, i koja je car ovog truda i utrosenog vremena? Ko dobija uvodjenjem ovoga?
Људи који не знају латиницу?

Ili neizlečivi legalisti koji kukaju što se ne poštije Ustav i zakon, ali isto tako kukaju kad treba da vežu pojas u kolima?
Pandemonium je offline  
Stara 25.5.2010, 16:38   #1033
Supreme.50
Veteran
 
Član od: 31.8.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 598
Zahvalnice: 122
Zahvaljeno 168 puta na 93 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Supreme.50
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Pandemonium kaže: Pregled poruke
Људи који не знају латиницу?
Ako uopste i postoje, sta takvi rade ispred racunara??? I da postoje, ovo im nece pomoci posto tastatura na cirilici ne postoji (ili barem ja nisam dobro obavesten), tako da im dzabe kad ne znaju sta da pritisnu.
Citat:
Pandemonium kaže: Pregled poruke
Ili neizlečivi legalisti koji kukaju što se ne poštije Ustav i zakon, ali isto tako kukaju kad treba da vežu pojas u kolima?
Aha znaci cisto 'for argument's sake'? Nasli su(ste) odakle da pocnu(te) .

Argumenti ti nisu na mestu.
Supreme.50 je offline  
Stara 25.5.2010, 17:03   #1034
Pandemonium
Veteran
 
Član od: 10.4.2008.
Lokacija: SSV Belgrade
Poruke: 987
Zahvalnice: 366
Zahvaljeno 379 puta na 203 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Supreme.50 kaže: Pregled poruke
Ako uopste i postoje, sta takvi rade ispred racunara??? I da postoje, ovo im nece pomoci posto tastatura na cirilici ne postoji (ili barem ja nisam dobro obavesten), tako da im dzabe kad ne znaju sta da pritisnu.
Aha znaci cisto 'for argument's sake'? Nasli su(ste) odakle da pocnu(te) .

Argumenti ti nisu na mestu.
Supreme, jesi čuo za sarkazam?
Pandemonium je offline  
Stara 25.5.2010, 17:49   #1035
Supreme.50
Veteran
 
Član od: 31.8.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 598
Zahvalnice: 122
Zahvaljeno 168 puta na 93 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Supreme.50
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Po otvaranju ove teme udahnem duboko i kazem sebi "ok nemoj da se nerviras sve ce biti u redu" . Naravno da znam sta je sarkazam i ironija i nisam jedan od onih koji ne umeju da razlikuju kada je neko ozbiljan a kada ne, ali kakve sam sve izvale video u ovoj temi, ne bi me cudilo da si bio ozbiljan (odnosno nije me zacudilo) .
Supreme.50 je offline  
Stara 26.5.2010, 12:51   #1036
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Aman, poštovanje Ustava nije političko pitanje, to je pitanje poštovanja vrhovnog zakona jedne zemlje. Slažem se, država ne poštuje doneti Ustav u velikoj meri, ali to ne daje za pravo da se svi ponašamo tako što ćemo Ustav koristiti umesto toalet papira. Dakle, manite se politike i etiketiranja.

Ovo mi nije jasno: Ukoliko već surfujete po Švedskim sajtovima, Bugarskim... utoliko više treba da vas zabrine činjenica da će svi pobrojani uvesti svoje lokalne domene - ali je vama najveći problem to što Srbija uvodi? Usput, svaka čast ako surfujete po tim stranim sajtovima, pretpostavljam da znate njihove maternje jezike...

Ne vidim kako će se bilo kome išta promeniti na računaru ukoliko ne želi da koristi ćirilični domen, a najizglednije je da će IDN ccTLD biti podržan u svim browserima bez dodatnih podešavanja kada stigne naš domen. Stoga, ja ne vidim neki preterani problem, možda grešim.
Dukes je offline  
Stara 26.5.2010, 13:22   #1037
Supreme.50
Veteran
 
Član od: 31.8.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 598
Zahvalnice: 122
Zahvaljeno 168 puta na 93 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Supreme.50
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
Aman, poštovanje Ustava nije političko pitanje, to je pitanje poštovanja vrhovnog zakona jedne zemlje. Slažem se, država ne poštuje doneti Ustav u velikoj meri, ali to ne daje za pravo da se svi ponašamo tako što ćemo Ustav koristiti umesto toalet papira. Dakle, manite se politike i etiketiranja.
Ovo je demokratska zemlja zar ne? Ako postoji nacin da se ustav i pravo obidju (citaj: pare), zasto bi ga ja postovao? Postovanje ustava od strane piona nas ne dovodi nigde, ako ga samo mi postujemo. To je cista aristokratija. Posto doticne 'aristokrate' (oni koji imaju para) ne rade u korist drustva i drzave, nego u svoju korist, onda bolje da niko ne postuje zakon. Tako bi barem postojala demokratija u svom najvisem nivou, tj. anarhija. Ovo je nesto sto ne verujem da ce svi razumeti delom zato sto ja ne znam da opisem, a delom zato sto su ograniceni. Verujem da ces barem ti razumeti.

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
Ovo mi nije jasno: Ukoliko već surfujete po Švedskim sajtovima, Bugarskim... utoliko više treba da vas zabrine činjenica da će svi pobrojani uvesti svoje lokalne domene - ali je vama najveći problem to što Srbija uvodi?
Ja sam od pocetka bio generalno protiv uvodjenja svih domena koja ne sadrze engleska slova, pa samim tim i cirilicnog domena.

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
Usput, svaka čast ako surfujete po tim stranim sajtovima, pretpostavljam da znate njihove maternje jezike...
Skreno, naravno, ne znam sve jezike. Neke znam, neke ne znam, neki sajtovi su na engleskom, neki na njihovom maternjem pa je tu google translator. To nije poenta, poenta je da necu moci da pristupim sajtu zato sto van kuce necu moci da kucam domen sa njihovim slovima, odnosno moci cu ali cu prvo da propisam krv dok namestim browsere, da ne pricam sto cu morati u language baru da imam kineski, ruski, bugarski, svedski... (pretpostavljajuci da nece 100% sajtova imati dva domena, posto nece...)
Ajde da ima neke koristi od ovoga ili da je obavezno, ali ja ponovo pitam cemu to? I prestanite da spamujete da se vi zalazete za ovo (oni koji su za) zbog ustava, posto svaki dan uradite najmanje 100 stvari i vidite jos 10 puta toliko protiv ustava, nema potrebe da mazemo oci jedni drugima da uopste nekoga zanima ustav...

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
Ne vidim kako će se bilo kome išta promeniti na računaru ukoliko ne želi da koristi ćirilični domen, a najizglednije je da će IDN ccTLD biti podržan u svim browserima bez dodatnih podešavanja kada stigne naš domen. Stoga, ja ne vidim neki preterani problem, možda grešim.
Ako do sada nisi video probleme i potrosene resurse sa nula rezultata, ne znam sta da ti kazem..
Supreme.50 je offline  
Stara 26.5.2010, 14:53   #1038
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Supreme.50 kaže: Pregled poruke
Ovo je demokratska zemlja zar ne? Ako postoji nacin da se ustav i pravo obidju (citaj: pare), zasto bi ga ja postovao? Postovanje ustava od strane piona nas ne dovodi nigde, ako ga samo mi postujemo. To je cista aristokratija. Posto doticne 'aristokrate' (oni koji imaju para) ne rade u korist drustva i drzave, nego u svoju korist, onda bolje da niko ne postuje zakon. Tako bi barem postojala demokratija u svom najvisem nivou, tj. anarhija. Ovo je nesto sto ne verujem da ce svi razumeti delom zato sto ja ne znam da opisem, a delom zato sto su ograniceni. Verujem da ces barem ti razumeti.
Ovo je poziv na nepoštovanje Ustava i zakona? Ako može neko da obije prodavnicu, a što ne bi i ti? Ako neko vozi kola levom stranom, što ne bi i ti? Ako "aristokrata" krade, što ne bi i ti? Znaš li šta si ovime napisao? Znaš li uopšte šta je demokratija? Znaš li uopšte šta je moral?

Citat:
Supreme.50 kaže: Pregled poruke
Ja sam od pocetka bio generalno protiv uvodjenja svih domena koja ne sadrze engleska slova, pa samim tim i cirilicnog domena.
Sasvim u redu, poštujem ovo mišljenje, ali da li si razmišljao zašto svi hoće junikodizaciju Interneta?

Citat:
Supreme.50 kaže: Pregled poruke
Skreno, naravno, ne znam sve jezike. Neke znam, neke ne znam, neki sajtovi su na engleskom, neki na njihovom maternjem pa je tu google translator. To nije poenta, poenta je da necu moci da pristupim sajtu zato sto van kuce necu moci da kucam domen sa njihovim slovima, odnosno moci cu ali cu prvo da propisam krv dok namestim browsere, da ne pricam sto cu morati u language baru da imam kineski, ruski, bugarski, svedski... (pretpostavljajuci da nece 100% sajtova imati dva domena, posto nece...)
Stoga - nemoj Dekipu da odgovaraš zašto "misli da je sve na engleskom", ako nisi poliglota, već koristiš google translator - jer radiš, u osnovi, upravo ono što je Dekip i napisao.
Ah, da, jadan tvoj language bar - to su LOKALNI domeni, namenjeni za lokalno stanovništvo, možda si to ispustio u ovih 50 i kusur strana...

Citat:
Supreme.50 kaže: Pregled poruke
Ajde da ima neke koristi od ovoga ili da je obavezno, ali ja ponovo pitam cemu to? I prestanite da spamujete da se vi zalazete za ovo (oni koji su za) zbog ustava, posto svaki dan uradite najmanje 100 stvari i vidite jos 10 puta toliko protiv ustava, nema potrebe da mazemo oci jedni drugima da uopste nekoga zanima ustav...
Pošto ti ne smeta da pišeš ćelavom latinicom i da je koristiš, DOZVOLI da ipak većina u svetu (a koliko ja vidim ima ih dosta i u Srbiji) hoće svoje pismo na kompjuteru, pa i u domenu, zato što im KORISTI. Ako si u pravu, da to nikome neće koristiti, to će samo od sebe izumrti, a ti ćeš biti vizionar koji je na vreme ukazivao na uzalud utrošene resurse u glupost i citiraće te kao važnu istorijsku ličnost (možda i neku flaširanu vodu nazovu Supreme.50). Mene će pljuvati i ti ćeš biti happy!

Za 100 stvari koje uradiš protiv Ustava - ne generalizuj... Defakto, anarhija proizilazi upravo iz takvog stava, a ona je dno svake civilizacije a ne vrh demokratije kako napisa...

Citat:
Supreme.50 kaže: Pregled poruke
Ako do sada nisi video probleme i potrosene resurse sa nula rezultata, ne znam sta da ti kazem..
Ako kao osnovu u razmišljanju uzmem tvoje mišljenje da je to nepotrebno, i prstom mrdnuti za ćirilični domen je potrošen resurs. Ako uzmem kao premisu da postoje ljudi kojima to treba, ne vidim nula rezultata, naprotiv. Stoga - jel dozvoljavaš da neko ima drugačije mišljenje od tebe ili ćeš da nastaviš da uteruješ "ovce u anarhiju"?
Dukes je offline  
Stara 26.5.2010, 18:36   #1039
Pandemonium
Veteran
 
Član od: 10.4.2008.
Lokacija: SSV Belgrade
Poruke: 987
Zahvalnice: 366
Zahvaljeno 379 puta na 203 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
Aman, poštovanje Ustava nije političko pitanje, to je pitanje poštovanja vrhovnog zakona jedne zemlje. Slažem se, država ne poštuje doneti Ustav u velikoj meri, ali to ne daje za pravo da se svi ponašamo tako što ćemo Ustav koristiti umesto toalet papira. Dakle, manite se politike i etiketiranja.

Ovo mi nije jasno: Ukoliko već surfujete po Švedskim sajtovima, Bugarskim... utoliko više treba da vas zabrine činjenica da će svi pobrojani uvesti svoje lokalne domene - ali je vama najveći problem to što Srbija uvodi? Usput, svaka čast ako surfujete po tim stranim sajtovima, pretpostavljam da znate njihove maternje jezike...

Ne vidim kako će se bilo kome išta promeniti na računaru ukoliko ne želi da koristi ćirilični domen, a najizglednije je da će IDN ccTLD biti podržan u svim browserima bez dodatnih podešavanja kada stigne naš domen. Stoga, ja ne vidim neki preterani problem, možda grešim.
Ma, druže, kakvo etiketiranje, ja sam na ovu temu rekao šta imam tamo u prvih 20-30ak strana, sad više služim kao comic relief, dobacujem sa strane kad mi se učini zanimljivim da prokomentarišem nešto.

Mislim, nije mi jasno zbog čega se i dalje vodi polemika oko ovog, ako je već odlučeno da se ide na ćirilični domen. Lično, nemam ništa protiv. Ja ga sigurno neću koristiti (jbg, lenj sam u prelaženju na nove stvari, čak i ako nisu komplikovanije, čak i ako su bolje od onih starih... jedva sam sa XPa preš'o na Sedmicu, pa ti vidi. Zamisli sad da prelazim sa latinice na ćirilicu ). Opet, nisam ni za, jer mu ne vidim neku svrhu. No, s obzirom da je to rešena stvar, kud svi - tu i mali Muja

Poz
Pandemonium je offline  
Stara 26.5.2010, 19:09   #1040
petar blagojevic
Član
 
Član od: 29.12.2008.
Poruke: 154
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 36 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Supreme.50 kaže: Pregled poruke
Ovo je demokratska zemlja zar ne? Ako postoji nacin da se ustav i pravo obidju (citaj: pare), zasto bi ga ja postovao? Postovanje ustava od strane piona nas ne dovodi nigde, ako ga samo mi postujemo. To je cista aristokratija. Posto doticne 'aristokrate' (oni koji imaju para) ne rade u korist drustva i drzave, nego u svoju korist, onda bolje da niko ne postuje zakon. Tako bi barem postojala demokratija u svom najvisem nivou, tj. anarhija. Ovo je nesto sto ne verujem da ce svi razumeti delom zato sto ja ne znam da opisem, a delom zato sto su ograniceni. Verujem da ces barem ti razumeti.
U konkretnom slučaju, od bilo kog pojedinca(koji nije državni funkcioner) se ne očekuje da poštuje ovu ustavnu normu o službenoj upotrebi jezika i pisma.Ona obavezuje samo državne organe, takva joj je priroda.

Ta norma je vrlo važna za svakodnevni život svakog pojedinca, koji se na primer može naći u situaciji da se protiv njega vodi nekakav postupak, i da mu državni organ dostavi neki akt na njemu nerazumljivom jeziku i pismu, i da ne može čak ni da razume šta mu se stavlja na teret, a da ne govorimo o nekoj efikasnoj zaštiti svojih prava.

Ustav i zakoni se teško "obilaze", anarhija je pravno nemoguća, jer je skoro svako činjenje i nečinjenje obuhvaćeno nekim zakonom, podzakonskim aktom, vrlo retko i ustavom.Čak i neko ko odluči da drastično prekrši pravni poredak i bude na primer ubica, time što je nekoga ubio, postupao je u skladu sa krivičnim zakonom pa je čak i takvo ponašanje uklopljeno u pravni poredak.

Citat:
Supreme.50 kaže: Pregled poruke
To nije poenta, poenta je da necu moci da pristupim sajtu zato sto van kuce necu moci da kucam domen sa njihovim slovima, odnosno moci cu ali cu prvo da propisam krv dok namestim browsere, da ne pricam sto cu morati u language baru da imam kineski, ruski, bugarski, svedski... (pretpostavljajuci da nece 100% sajtova imati dva domena, posto nece...)
Kada budu ćirilični domeni zaživeli biće rešeni tehnički problemi.

Sadašnja generacija browsera ne podržava ćirilične domene, što je normalno, jer takvi domeni još ne postoje.
Citat:
Supreme.50 kaže: Pregled poruke
I prestanite da spamujete da se vi zalazete za ovo (oni koji su za) zbog ustava, posto svaki dan uradite najmanje 100 stvari i vidite jos 10 puta toliko protiv ustava, nema potrebe da mazemo oci jedni drugima da uopste nekoga zanima ustav...
Teško mi je da poverujem da mi obični "pioni" svaki dan možemo kršiti ustav, jer bi to podrazumevalo da smo svi visoki državni funkcioneri, ili da svakodnevno organizujemo neke grupe za obaranje ustavnog poretka.

Kada neko baci smeće tamo gde ne treba ili nešto slično, on ne krši ustav nego krši neke mnogo niže pravne akte, čak ni većina teških krivičnih dela(ubistva, silovanja itd.) nisu kršenje ustava, samo neka specifična.

Sem ovih nekoliko krivičnih dela protiv ustavnog poretka, običan građanin ne može 100 puta dnevno kršiti ustav sve i da hoće, jer skoro sva ostala kršenja ustava čine državni organi.

Kršenja ustava su relativno retka, i u Srbiji i u celom svetu, jer je ustav jedan pravni akt(i to prilično kratak), a u svakoj državi postoje desetine hiljada zakona i podzakonskih akata, pa se oni mnogo češće krše nego ustav, a vrlo retko se neko "probije" do ustava da ga prekrši.

Poslednja ispravka: petar blagojevic (26.5.2010 u 19:24)
petar blagojevic je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
јавна расправа, ћирилични домен, cirilicni domen, domen, javna rasprava, srbija, ćirilični domen

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Конфигурација- да ли се уклапа? :) Nikola_Kg ŠDK - Osnovne komponente 15 31.12.2009 19:51
Ваља ли овај монитор? ЗМАЈ ŠDK - Grafika 9 12.11.2009 19:50
Да ли користите TXT speech? The Flying Dutchman Brbljaonica 11 17.8.2008 16:02
Да ли постоји... Ghost Brbljaonica 1 9.7.2008 18:51
Да ли то и Firefox одступа од досадашњег начина и dbaja Web dizajn 5 17.2.2008 14:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:06.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com