Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.11.2009, 17:44   #1
Toce
Veteran
 
Član od: 28.7.2007.
Lokacija: Rockin world!
Poruke: 700
Zahvalnice: 303
Zahvaljeno 265 puta na 97 poruka
Određen forumom Koji jezik?

Imam neko osnovno znanje C# jezika, ali ne znam da li je on dobar za ono sto mi treba.
Zelim da pravim programe koji simuliraju fiziku. Npr:gravitaciono privlacenje cestica/tela, kinematiku i mehaniku uopste, termodinamiku...fiziku. Kasnije bi voleo da naucim programiranje sa cesticama.
Koji jezik bi bio najbolji za ovo i koja knjiga?
Hvala unapred.
Toce je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2009, 18:11   #2
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Koji jezik?

Zavisi šta podrazumevaš pod programima koji simuliraju fiziku

U suštini odgovor na tvoje pitanje zavisi i od toga da li želiš da simulacije orijentišeš isključivo na analitiku i konstruisanje matematičkih modela ili želiš i da ih vizuelno dočaravaš korisniku u vidu raznih animacija, grafikona itd.

U svakom slučaju česta programerska platforma za takve stvari je Java. Zašto? Isključivo zato što apleti koji se u njoj urade mogu da se iskoriste i na drugim platformama ili recimo na web sajtovima. To naravno ne znači da za tako nešto ne može da se koristi i Flash ili da se naprave nativne aplikacije isključivo za Windows platformu.

U svakom slučaju programiranje ti tu neće biti neki veći problem. Osnovni problem je uglavnom poznavanje gradiva iz fizike i odlučivanja do koje mere želiš da ideš sa tačnošću svog modela jer modeli obično ne obuhvataju sve faktore koji realno postoje u realnom fizičkom sistemu. Tako primera radi jedno obično matematičko klatno možeš da definišeš kroz fizički model koji u obzir uzima samo gravitaciju kao relevantan faktor ali zato možeš i da napraviš model koji će osim gravitacije uzimati u obzir i otpor i viskoznost vazduha, nepravilnosti projektila itd. itš.

Čisto da bi pogledao kako to može da izgleda preporučujem da pogledaš sledeća dva sajta.

http://www.falstad.com/mathphysics.html
http://www.myphysicslab.com/
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
allokin (28.11.2009), Toce (28.11.2009)
Stara 28.11.2009, 18:43   #3
Toce
Veteran
 
Član od: 28.7.2007.
Lokacija: Rockin world!
Poruke: 700
Zahvalnice: 303
Zahvaljeno 265 puta na 97 poruka
Određen forumom Re: Koji jezik?

Pa zelim vizualno da pretstavim situaciju, ali i razne podatke vezane za nju u vidu trenutnih/max/min/prosecnih vrednosti i grafikona.
Verovatno bi pravio modele koji pretstavljaju 'idealni' sistem, ali i one 'punokrvne' koji bi pretstavljali eksperiment kako bih ga uradio u sobi.
Znaci najbolje bi bilo da se prebacim na javu. Ima li neka knjiga koja bi me usmerila bas na ovo ili da krenem redom od pocetka?

P.S. Fizika nije problem.
Toce je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2009, 19:55   #4
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Koji jezik?

Ako ti multiplatformnost nije bitna onda i ne moras Javu Mozes virtuelno svaki jezik da koristis, ukljucujuci i C# (koji bi cini mi se i najvise odgovarao, plus i vec poznajes osnove...)
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2009, 21:50   #5
Toce
Veteran
 
Član od: 28.7.2007.
Lokacija: Rockin world!
Poruke: 700
Zahvalnice: 303
Zahvaljeno 265 puta na 97 poruka
Određen forumom Re: Koji jezik?

E, odlicno, onda cu da nastavim sa ucenjem C#. Trenutno prelazim knjigu "C# Programming for the Absolute Beginner" od Andy Harris-a cini mi se. Ponovo pitam da li postoji neka knjiga specijalno za ovo sto mi treba?
Toce je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.11.2009, 14:28   #6
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Koji jezik?

Ja to ne bih znao da ti kazem, mozda ce neko znati, ali sumnjam da postoji neka knjiga specijalizovana za simulaciju fizickih procesa i pojava u C#
Ud'ri po Googleu, mozda (verujem da hoces) i nadjes nesto vezano za ovo, mada mislim da neces imati vecih problema sa ovim jer kazes da fizika (a verovatno samim tim i matematika) nisu problem.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2010, 19:53   #7
ilija_iksi
Član
 
Član od: 27.3.2010.
Poruke: 84
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koji jezik?

C# ti je najbolji, kombinuje C++ i VB.NET

EDIT: Možda i nije, jer je 42 puta sporiji od C++
ilija_iksi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2010, 22:53   #8
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Koji jezik?

Citat:
ilija_iksi kaže: Pregled poruke
C# ti je najbolji, kombinuje C++ i VB.NET

EDIT: Možda i nije, jer je 42 puta sporiji od C++
A koji tačno segment iz C++-a je C# preuzeo? Nemoj da mešaš babe i žabe. C# je po svojim karakteristikama najbliži Javi, sintaksički i leksički gledano. A reći da jedan programski jezik kombinuje drugi sa setom predefinisanih klasa i komponenti (što .NET framework zapravo jeste) je u najmanju ruku potpuno pogrešno

C# je programski jezik sa setom pravila i sintaksom koje ga definišu i ništa više. Visual C# je alat koji kombinuje C# (programski jezik) i .NET framework (set predefinisanih klasa i komponenti, nešto slično što je MFC za C++).
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Da li neko zna koji je ovo film? DJ_MY_SOUL Kompjuteri i film 2589 9.4.2024 13:29
Koji je sud nadležan za sporove, kako se postaje vlasnik sajta... rebelmouse Web razvoj 3 11.3.2009 17:55
Koji HDD od 500GB?! d.stole ŠDK - Nosači podataka 16 30.12.2008 0:11
Koji strani jezik govorite? Aleksandar1987 Opšta kultura 86 10.1.2008 19:34


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:32.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com