Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi > Fotografija

Fotografija Radovi korisnika iz oblasti digitalne fotografije, diskusija na temu fotografije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.11.2007, 22:01   #1
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Da li slike izgledaju bas onako kako ih vidimo?

evo clan sam jednoga "foto" foruma.. i sad, nasla se situacija da lik postavlja neku sliku jeseni.. te onda ide konstantacija jednog lika kako mu je slika previse obradjena, kako su boje prejake, kako je neprirodno, kako je umesto zuckastih listova obradjeno da su listovi crvenkasti..

mi svi ono o cemu ovaj govori, slika je sasvim ok i prirodna, tek da bi se doslo do zakljucka da su slike kod tog lika (koji se bunio na tu "jesen" liku), koje uplouduje i koje postavlaj sa svoga aparata, jako blede, pre ostre boje, skroz neprirodne...

i onda se doslo do zakljucka da ustvari taj lik nema ok monitor te da recimo boje na njegovom monitoru nisu nikako uredi,.. opa on po svom monitoru obradi slike da budu ok doke je vecini nama slika nekako neprirodna.. pa evo desi se jos jedan slucaj kako lik ima fenomenalne slike ali mu je kontrast pre vise odrazen (skroz neprirodno) i da su mu boje pre jake.. pa je na slici gde slikao jedan potok, pa kad je sliku obradio, vodu dobio bukvalno plavu a trava je bila nenormalno zelena

eto.. nikada do sad nisam misleo o tome, pa se sada malo pitam na sta sve to lici drugima, nemamo svi mi nove LCD monitore, ja prvi imam CRT monitor star preko 3 godine koji je jedva ziv.. ali mislim da koliko - toliko imam dobru sliku na njemu

sta vi mislite o tome i jestel ikada razmisljali dali je vas monitor ok po pitanju prikazane slike ?
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2007, 22:34   #2
Shang Tsung
Veteran
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Mirijevo, Beograd
Poruke: 1.108
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 95 puta na 71 poruka
Određen forumom Re: dali slike izgledaju bas onako kako ih vidimo ?

Meni se cini da moj 765MB prikazuje slike sasvim korektno. Koliko je to profi ili utancano do poslednjeg %, nemam pojma. No, sto se toga tice, ne bunim se.
Shang Tsung je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2007, 22:45   #3
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: dali slike izgledaju bas onako kako ih vidimo ?

Meni su rekli da su mi fotografije blede (one iz akademije) a kod mene su sasvim ok. E sad, vec je bilo dosta govora o tome, o kalibraciji monitora. Ko misli ozbiljnije da se bavi obradom fotografija, trebalo bi da ima i bolji monitor koji je kalibrisan, pa ako nekome fotke izgledaju cudno, onda je to do njega, a ne do autora fotki. (ja isto imam krs nad krsevima monitor... )
Uzmite u obzir da foto aparati vec sami obradjuju fotografije, to zavisi od vrste aparata, kao i moda u kom se slika.
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku kinteC na korisnoj poruci:
Katmay (10.11.2007)
Stara 8.11.2007, 22:45   #4
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: dali slike izgledaju bas onako kako ih vidimo ?

To se dešava. Ni jedan monitor, pa čak ni iz iste serije, neće biti 100% isti. zato postoje programi za kalibraciju, pomoćni programi za podešavanje profila boja (adobe ima dobar) i slične stvari... Da se što više približi prikaz nekom referentnom izvoru...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
Katmay (10.11.2007)
Stara 9.11.2007, 17:18   #5
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.849 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: Da li slike izgledaju bas onako kako ih vidimo?

Citat:
jonathan kaže: Pregled poruke
sta vi mislite o tome i jestel ikada razmisljali dali je vas monitor ok po pitanju prikazane slike ?
Ozbiljan problem za sve koji se ozbiljnije bave fotografijom, DTP-om pa i web dizjnom. Kako ce monitor prikazati boje a kako ce slika ispasti u stampi (ili kako ce izgledati na nekom drugom monitoru) se kod nas vise resava "iskustveno"...
Kalibracija, da. Ali koliko se isplati kalibrisati jeftine monitore? Vecina ne zeli da ulozi mnogo para u monitor samo da bi dobila kvalitetniji prikaz boja, veca dijagonala je ipak najvaznija. Skupa je to rabota. Dobar primer koliko monitori "lazu" u prikazu boja su i komentari clanova na najave novog broja i izgleda naslovne na njihovim monitorima i izgleda posle na papiru...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
Katmay (10.11.2007), urke (10.11.2007)
Stara 10.11.2007, 16:37   #6
che daboli guz
Banned
 
Član od: 23.1.2006.
Lokacija: http://www.fotoklub.info
Poruke: 694
Zahvalnice: 231
Zahvaljeno 190 puta na 95 poruka
Thumbs up Re: Da li slike izgledaju bas onako kako ih vidimo?

Ne zalim se.
Nikada nisam cackao po opcijama za monitor odnosno screen posto je lapchic u pitanju.A po slikama koje se kace na forum ,ostaje mi samo da se slazem sa prvo spomenutom recenicom.

P.S.Exelent Toppic(good idea)!

Poslednja ispravka: che daboli guz (10.11.2007 u 16:37) Razlog: se
che daboli guz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
novi aparat, nove slike, nova tema (Samsung S850) jonathan Fotografija 28 14.11.2007 17:55
Flash- kako u flashu da bojim preko slike? flame Grafički softver i radovi 1 2.12.2006 4:34
Kako da osposobim sliku? flame Grafički softver i radovi 1 31.10.2006 17:18
kako da smanjim velicinu slike? Echo Grafički softver i radovi 7 21.10.2006 0:46
Panasonic GD87, kako prebaciti slike preko IR? DragonSlayer Aparati i oprema 8 13.5.2006 18:53


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:40.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com