Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Vesti

Vesti Vesti koje se tiču osnovnih komponenti (procesora, ploča, memorije...)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.3.2017, 11:04   #1041
tomas
Starosedelac
 
Član od: 28.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.965
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 273 puta na 224 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

eo ps4 i xbone imaju 8core cpu i to radi fantasticno.
tomas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2017, 11:05   #1042
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Citat:
tomas kaže: Pregled poruke
eo ps4 i xbone imaju 8core cpu i to radi fantasticno.
Nikad cuo za tu x kosku. Sta je to? A PS4 ima jaguar jezgra, to su mala slaba jezgra i to je odlicno sto su stavili jer onda igra mora da koristi svako jezgro da bi postigla performanse i nema nista single thread. Te igre portovane na Zen ce da rade odlicno
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2017, 11:16   #1043
stuki
Član
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: BG
Poruke: 311
Zahvalnice: 100
Zahvaljeno 27 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Xbox .
stuki je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2017, 11:18   #1044
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Ja mislio nesto novo.

Jel Xbox isto ima jaguar?
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2017, 11:29   #1045
vlado85
Član
 
Član od: 19.1.2008.
Lokacija: Pale RS
Poruke: 180
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 17 puta na 14 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Vidim da se po netu već neko vrijem ratuje. Shvatam da ljudima kojima je ovo posao i strast treba da bude do detalja jasno kako i zašto. Međutim, mislim da korisnici ne treba previše da se zamlaćuju detaljima i finesama, već da se fokusiraju na ono za šta im računar služi.

Mene interesuje da li da sutra kupim:

i7 7700 K - 750 KM
GIGABYTE GA-Z270-HD3P - 285 KM

ili

Ryzen 1700 - 770 KM
Gigabyte GA-AB350 Gaming 3 - 330 KM

koji će mi omogućiti rad u Photoshopu, rad sa RAW fotografijama i povremeno Witchera 3.

Prednost dajem stabilnosti i da previše ne razmišljam o apdejtima i ostalim hardverskim problemima, jer mi je proizvod koji njime stvaram bitniji. Da li Ryzen pati od dječijih problema ili je zreo za korišćenje?

Našao sam i ovaj test:



vlado85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2017, 11:43   #1046
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

@vlado85

Ryzen bez razmisljanja, samo gledaj da uzmes single ranked memoriju ako ides na visoke klokove, a ako ides na 2400mh ili 2133 moze i dual ranked. To je ako ces da punis sve slotove. Quad ranked izbegavaj, u tom slucaju mozes samo dva slota da punis. Problemi sa stabilnoscu memorijskog kontrolera koje si mozda nasao na internetu su upravo ovo sto sam napisao gore, specifikacija podrzava 8 rankova ukupno na 2400mhz. Kad stavis vise mozes da imas problema, jer je memorijski kontroler optimizovan za servere, tamo se ne overklokuje memorija. Nema nista da cekas apdejte ako lepo sastavis konfiguraciju i ne ides na nasviranu memoriju od 3200. Moje je misljenje da 4 dual ranked modula od 3200 nikad nece ni raditi na ovoj generaciji Ryzena, ko ceka apdejte dzabe ceka.

So se tice tog testa, on mi je sumnjiv, ja ne koristim photoshop nego GIMP, ali mi deluje nenormalno da Photoshop ne moze da iskoristi 16 thredova kad GIMP bez problema na dual Xeon masini mog poslodavca koju koristim u VM iskoristi onoliko jezgra koliko je dodeljeno virtuelnoj masini. Znaci od 24 jezgra ako dodeli 16 u VM GIMP radi toliko brze. Mislim da je taj test neka reklamna kampanja, pogotovu sto pise procenat od 1700X, tako se reklame prave.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
vlado85 (7.3.2017)
Stara 7.3.2017, 13:07   #1047
pmale
Veteran
 
Član od: 7.3.2008.
Poruke: 1.015
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 69 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
Ja mislio nesto novo.

Jel Xbox isto ima jaguar?
Xbox One: 1.75 GHz AMD 8-core APU (2 quad-core Jaguar modules)
To su u stvari dva Athlon-a 5350
pmale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2017, 20:34   #1048
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Prve AM4 maticne ploce koje sam nasao kod nas:
http://www.gigatronshop.com/maticne_...oredak=rastuci
I ako su cene procesora relativno prihvatljive, s'obzirom na domace carine i PDV, cena ploca su preterane. Narocito ova Asus B350M-A. U sustini ploca donje srednje klase koja ne bi trebalo da kosta vise od 10ak hiljada. Jos su malo vise naduvali cene RAM-a. Treba biti strpljiv sa nabavkom dok se cene ne stabilizuju.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2017, 20:46   #1049
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Predstavljena Naples platforma (bazirana na Zen-u) za servere, ponovo skaču akcije.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2017, 21:47   #1050
starx
Starosedelac
 
Član od: 30.1.2007.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.396
Zahvalnice: 341
Zahvaljeno 281 puta na 187 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

AMD Ryzen 7-1800X oborio rekord u Cinebench R15

http://www.benchmark.rs/vesti/amd_ry...ench_r15-70171
starx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2017, 21:59   #1051
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Ima ona jedna strategija u svemiru u kojoj svaki AI moze da uzme po jedno CPU jezgro, al da me ubijete ne mogu da se sjetim kako se zove...
GalCiv2. Tako je to kad je njihov CEO u isto vreme i programer.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
NjegovaWisost (8.3.2017)
Stara 8.3.2017, 7:17   #1052
ukimafija
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.7.2006.
Lokacija: Las Vegas, USA
Poruke: 5.435
Zahvalnice: 788
Zahvaljeno 1.618 puta na 1.389 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
Uki, u redu ako ti treba, znam ja sta znaci kad nesto imas, pa na sledecem apgrejdu moras da se odreknes jer su nesto ustedeli na cipsetu ili ploci, ili jednostavno izbacili tu funkciju. Desaalo mi se mngoo puta.

Ali to za sta sam te ja "napao" (mislim da te nisam prvi napao, lepo sam diskutovao a ti si meni reko da nemam pravo da ti delim lekcije jer si amerikennjac i zato si uvek u pravu, ili tako nekako, za takve stvari obicno flejmujem u sledecem postu)... dakle "napao" sam te o sto si rekao da je Ryzen razocarenje. A ja sam ti reko da je sve sto je sad poznato bilo potvrdjeno pre skoro godinu. Kako onda moze da bude razocarenje? Nisi pratio vesti? Ne verujem, i sam kazes da si pratio, i na CES si bio.

Da li si ti realno mislio da predjes na Ryzen? Ako jesi ja mislim (nisam siguran, ali mislim da sam procitao spec) da ima x370 ploca sa 2x M2 slota u kome je jedan vezan na cipset, a drugi na CPU. Znaci jedan ce biti nesto sporiji. 16 GPU linija podeljeni na dva PEG slota normalno. Ne secam se koja ploca mislim da je ASrock ili Gigabyte.

Jel ti radi TRIM kad postavis u RAID 2 SDD? Koliko ja znam TRIM ne radi u takvoj situaciji ni na jednom operativnom sistemu, zato o takvom setupu ja i ne razmisljam. Peak read i peak write ionako kratko traje, lepo je kad vidis da kopira preko GB u sekundi ali to je samo kad kopiras jedan veliki fajl, brzina pada vise od duplo kad se rade neke komplikovanije operacije, zato nije toliko bitno da li je M.2 slod PCIe 2.0 ili 3.0.
Nisam ja rekao da sam uvek u pravu, niti znam najbolje, nije bitno ni to sto sam Amerikanac, ja sam ipak odrastao u Srbiji. Uopste nemam takav ego, ali nisam pocetnik niti radim sa kompovima od juce. Pratim sta se desava odavno, znam sta je bilo na slajdovima o cipsetu, mislim da se ipak nismo razumeli, odnosno ja sam trebao da preformulisem i obrazlozim svoj post da me ti i drugi bolje razumete kako sam se razocarao i zasto.

Nisam potpuno razocaran Ryzenom, svidja mi se kao procesor i ako gledam iz bilo kog drugog ugla koji nije gaming ovaj procesor je sjajan. Ali Gamer i Overkloker u meni su se pobunili jer mislim da je IPC Ryzena bolji nego Intelov i da jednostavno ne moze da dodje do izrazaja, jer ni Windows ni igre ni drugi programi nisu optimizovani za njega, a i platforma mora jos da se ispegla kroz BIOS.
Evo imao sam priliku da probam Ryzen 1700x i 1800X kod dva svoja prijatelja ovih dana, ne mozemo da ih klokujemo preko 4.1ghz za sva jezgra a da je stabilno, probali smo i sa Noctuom D15 i sa vodenim hladjenjem. Ploce su vrhunske X370 obe, jedna je AsRock Taichi (koju sam ja hteo i za sebe da kupim), a druga je Gigabyte Aorus AX370-GAMING 5. Noviji biosi izlaze skoro svakih par dana, ispravljamo bag po bag. Dakle, iznerviralo me je to sto ne moze da se klokuje bolje iako imamo vrhunske uslove(nadao sam se da cu moci da dodjem oko 4.5ghz), ram nam jos uvek ne radi punom brzinom, ali sve je bolje i bolje, kako izlaze noviji biosi. Jednostavno pun mi je Q Intela, od 4te Haswell generacije nas zezaju sa najbudjavijom TIM pastom koju imaju, evo delidovali smo 7700K sa delid alatom, uz bolju pastu Coollaboratory Liquid Pro postizemo i do 30C bolje temperature. Jednostavno iz principa odbijam da dam jos para Intelu koji ne moze da investira 5-10$ u pastu(na veliko ni toliko) a naplacuje nam procesore po 330-350$.

I onda dodje AMD, za koji sam mislio da ce da ih nokautira cenom i performansama, DA, vidjao sam i ja razne slajdove Promontory cipseta, vidjam ja godinama i kod intela na slajdovima da ima PCI-E 2.0, ali sami OEM-i naravno za grafiku i sve sto mogu stave PCI-E 3.0. Pricao sam i sa nekim ljudima koji su radili na razvoju Ryzena, naravno nisu mogli da mi otkriju detalje cipseta pre lansiranja. Razocarao sam se prvenstveno zbog toga sto ni jedan veliki proizvodjac nije stavio niti jedan PLX cip na plocu. Kakve sam sve Asus WS ploce vidjao tokom godina, MSI, Gigabyte, ma niko. MSI X370 X Power Titanium koja kosta 300$ isto nije nista posebno. Znaci niko da izbaci plocu koja ima jos PCI-E 3.0 linija a ne da one sa procesora odlaze na periferije, a svi cepaju cene.
Ja znam kako cu da resim svoj problem sa dva Samsung 960Pro SSD-a kad i ako dodjem do toga, moracu jedan da stavim u PCI-E graficki slot, kupicu neki adapter tipa Lycom-a DT 120 i valjda ce to da radi. Samo mi je extra glupo da to moram da radim na ploci od 200+$/E. Ovo sto X370 podrzava, to je trebalo da bude B350. X370 je trebalo da bude stepenica vise...
Ne, ne radi mi TRIM u RAID-u 0. Isto tako znaci da ne mozemo i nas SLI i Raid stripe istovremeno, ali sta da se radi, popicemo koju pivu vise dok se instalira. ~2100MB/s write bice dovoljan, nego glupo je kad imas dva SSD-a od 330$ a mozes da koristis samo jedan punom brzinom, ali dobro, to su moje bubice...
Slazem se sa mojim prijateljem Jay-om, on kaze Ryzen je kao Super Mario, nije najbrzi, ne skace najvise, ali sve sto radi - radi dovoljno dobro(brzo). Samo zavisi sta je potreba. Drzim AMD-u palceve, zbog opste konkurencije i pada cena, hocu da vidim bolje bacheve procesora i nadam se da cemo imati modele koji se bolje klokuju, ja ovaj komp u Srbiji za 4-5 meseci pravim samo za igranje, bilo bi mi zao da kupujem vruci Kaby Lake, da ga delidujem, valjda ce Ryzen 5 1600X biti nesto bolji...
Iz bilo kod drugog ugla gde se ne gleda sirovo igranje, Ryzen je odlican...

A ti Mickie izvini, nisam hteo da te uvredim ni u kom smislu. Trebalo je da ja bolje obrazlozim zasto sam ljut, a ne da pocnemo da se svadjamo. A ljut sam bio cinjenicom da je Intel 7700K jos uvek kralj gaminga, a mislim da je to jos uvek zbog nedovoljne optimizacije Ryzena i loseg OC-a(niskih taktova), a ne zato sto je 7700K bolji procesor(sto se tice IPC-a). Vreme ce pokazati sta nam je ciniti, ja samo cekam da ispeglaju bagove a i modele koji se bolje Overklokuju.
ukimafija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku ukimafija na korisnoj poruci:
M.C. (8.3.2017), Mickie (8.3.2017), Mobius (8.3.2017)
Stara 8.3.2017, 11:52   #1053
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Ok i ja se tebi izvinjavam Uki. Nismo se razumeli. Kad sam reko nema nista da se pegla, mislio sam sve radi po specifikaciji i nema zasta da se ceka sa kupovinom ako se planira koriscenje u specifikaciji. Ako se planira overklok u tom slucaju uvek moze da se cekaju kasnije verzije biosa, kasniji steping procesra, to uvek daje nesto bolje rezultate. XFR mozda bude davao 4.2 do 4.3 ghz kasnije. Ali meni to nije bitno jer pravim homelab i nemam kad da se bakcem overklokom. Cim zavrsim sa ovim troskovima sto trenutno imam, pravim homelab sa Ryzen
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
ukimafija (8.3.2017)
Stara 8.3.2017, 12:04   #1054
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Ček, je l svaki Ryzen dolazi sa otključanim množiocem, samo je pitanje čipseta da li će dozvoliti overklok?
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2017, 12:09   #1055
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Ček, je l svaki Ryzen dolazi sa otključanim množiocem, samo je pitanje čipseta da li će dozvoliti overklok?
Svaki je potpuno otkljucan.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2017, 12:13   #1056
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Svaki je otklucan, a cipsete trenutno imas B350 i X370 koji oba podrzavaju overklok. Kasnije ce se pojaviti i A320 koji ne podrzava overklok ali ce biti ultra jeftin.

X370 podrzava i automacki OC, ili Extended Frequency range. XFR ti za sad daje do 4.1 ghz ali kasniji steping moze da da vise kako AMD usavrsi proizvodni proces. Za XFR treba i da imas hladjenje dobro, po mogucstvu vodeno.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2017, 17:58   #1057
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Zanimljiv i vrlo informativan video:

https://www.youtube.com/watch?v=40h4skxDkh4

Čudo kako ovakvo nešto se obično nalazi na slabije posjećenim kanalima.
Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2017, 18:09   #1058
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Microcenter nudi 1700x za $350
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2017, 18:12   #1059
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Mogu da ga nude i za 35$, no šta mi vrijedi da skuplja prašinu kao ukras na polici kad nema matičnih. I ovo što je okačeno na ponudama je upitno, od svih čekam još na odgovor o dostupnosti.
Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2017, 18:31   #1060
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Citat:
Renner kaže: Pregled poruke
Mogu da ga nude i za 35$, no šta mi vrijedi da skuplja prašinu kao ukras na polici kad nema matičnih. I ovo što je okačeno na ponudama je upitno, od svih čekam još na odgovor o dostupnosti.
E ..bi ga... Kupovao sam nešto drugo, i slučajno video flajer. Uopšte mi nije palo na pamet da pitam da li imaju ploče...
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Konfiguracija do 1100e Thalas ŠDK - Konfiguracije 13 24.2.2017 22:20


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com