Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Sadržaj novog broja SK

Sadržaj novog broja SK Pružamo vam priliku da nekoliko dana pred izlazak novog broja pogledate i prokomentarišete njegovu naslovnu stranu i sadržaj

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.3.2021, 13:27   #41
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 3/2021

Citat:
dex3108 kaže: Pregled poruke
Situacija je takva kakva jeste I u potpunosti razumijem redakciju. Iskreno ovde je Novinarnica zaista najveci krivac. Nisu u stanju da barem stave najobicniju enkripciju iako imaju pozamasan broj klijenata. Neki ce reci pa postoji I screenshot opcija ali I za to ima opcija. Mobilni uredjaji imaju opciju da blokiraju SS (aplikacije banaka I Netflix ih koriste), takodje postoje opcije I na PC-ju. Naravno sve se to da zaobici ali nije svako voljan istrazivati kako.

Poenta je da bi Novinarnica zaista trebala poboljsati uslugu jer koliko je ja koristim jako malo su radili na usluzi.

Sto se tice SK redakcije nazalost nemaju resurse da rade na svojoj aplikaciji a vjerovatno ni resurse da odrzavaju vise opcija za digitalno izdavanje casopisa. Za to zahvalite Politici.
Da, Novinarnica je definitvno kriva sto ne obezbedjuje dovoljno sadrzaj koji objavljuje. Medjutim, problem ovde je stav redakcije da korisnici moraju da cekaju na elektronsko izdanje neodredjen broj dana. Bez ikakvog obavestenja o tome koliko dana. Ja sam lepo pitao gore, da li to kasnjenje povecava prodaju papirnog izdanja.

Kolik sam ja razumeo, odluka da elektronsko izdanje kasni nije odluka "Politike" nego samostalna odluka nekoga iz redakcije.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku mvasic na korisnoj poruci:
player1 (11.3.2021)
Stara 11.3.2021, 15:17   #42
ogisha
Veteran
 
Član od: 25.4.2008.
Poruke: 996
Zahvalnice: 314
Zahvaljeno 299 puta na 197 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 3/2021

Citat:
dex3108 kaže: Pregled poruke
Sto se foruma tice ja cu da kupim XenForo licencu I doniram redakciji ako ima iko voljan da prebaci ovaj forum na novu platformu.

Ako je do novca, dajte neki račun pa da se organizujemo, ali koliko sam shvatio, nije do toga već nema niko znanja oko administriranja?
ogisha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.3.2021, 12:23   #43
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.849 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 3/2021

Citat:
mvasic kaže: Pregled poruke
Da, Novinarnica je definitvno kriva sto ne obezbedjuje dovoljno sadrzaj koji objavljuje. Medjutim, problem ovde je stav redakcije da korisnici moraju da cekaju na elektronsko izdanje neodredjen broj dana. Bez ikakvog obavestenja o tome koliko dana. Ja sam lepo pitao gore, da li to kasnjenje povecava prodaju papirnog izdanja.

Kolik sam ja razumeo, odluka da elektronsko izdanje kasni nije odluka "Politike" nego samostalna odluka nekoga iz redakcije.
Komplikovano je objasniti sve a da ne napisem i nesto sto mozda i ne bi smeo. Odluka nije redakcijska, mi smo samo nadleznima ukazali na problem. Istim nadleznima koji od nas ocekuju neke rezultate... Istim nadleznima od kojih moramo da trazimo bilo sta da bi mogli da funkcionisemo. Novinarnica vec godinama sleze ramena na nase zalbe koliko se lako i brzo sa njihovog sajta sadrzaj prebacuje u pdf i dalje distribuira. Toliko dugo da ce se ljudi zapitati "sto sam ja jedina budala da daje pare za ovo kad svi citaju za DZ..."
Idealno bi bilo da stavimo na sajt paywall i sami kontrolisemo sigurnost i prodaju. Ali avaj, nemamo resurse za to vec dugo vremena... a verovatno i za to nece biti para... svi print mediji su u teskoj situaciji trenutno i mi moramo da se borimo ne da opstanemo nego da funkcionisemo na nekom nivou na koji smo svi navikli... Pokusavamo da promovisemo svakodnevne vesti na sajtu, sve vise radimo na youtube kanalu, drustvenim mrezama pa se nadamo da cemo u nekoj buducnosti napraviti neku spregu uzmedju svih tih medija da i nove generacije otkriju Svet kompjutera... Do tada nekoliko hiljada HVALA na raznim forumima nam govori da je vrag odneo salu u cetvorocifrenim brojevima...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
player1 (15.3.2021)
Stara 15.3.2021, 13:23   #44
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 3/2021

Ja stvarno razumem problem sa kojim se SK suocava. Zasto ne napisati clanak o tome? Nazvati nadlezne punim imenom i prezimenom? Kad se vec pisalo o kojekakvim teorijama zavere, ovakav clanak bi imao daleko vise smisla.

Ja se nikad nisam zapitao "sto sam ja jedina budala da daje pare za ovo kad svi citaju za DZ..." Znam zasto placam. Medjutim, ovakvom politikom ste me doveli do toga da se pitam "zasto ja placam, kad je njih bas briga za mene" Koliko sam video u komentarima, u ovoj temi, nisam jedini koji se tako oseca. Dok sam ziveo u Srbiji, SK sam kupovao bukvalno istog dana cim izadje. Od '86. do '07. Mislim da je jednocifren broj puta kada sam ga kupio drugog dana po izlasku. Meni je tih 10ak dana, koliko prodje do postavljanja na novinarnici, mnogo. A voleo bih da vidim da li daje ikakvog efekta.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku mvasic na korisnoj poruci:
player1 (15.3.2021)
Stara 15.3.2021, 20:40   #45
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.849 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 3/2021

Citat:
mvasic kaže: Pregled poruke
A voleo bih da vidim da li daje ikakvog efekta.
Pa mi se nadamo da daje. U saradnji sa tiraznom sluzbom interno pratimo brojeve i grafikon se nekako podudara sa onim sto pokusavamo. Vecina tiraza se proda u prvih par dana po izlasku. Meseci kada kasnimo na Noviranicu daju vece brojeve od onih kada broj postavimo na vreme... Ali to nije krajnje resenje... Mi zelimo i digitalno izdanje ali prepoznali smo problem i moramo nekako da reagujemo.
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.3.2021, 21:42   #46
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 3/2021

Ok. I gde smo tu mi, korisnici elektronskog izdanja? Ovakvo stanje traje vec duze vreme, i stvarno je iritirajuce.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.3.2021, 22:12   #47
Mocko
Starosedelac
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: Beograd, povremeno Trebinje
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 1.009
Zahvaljeno 282 puta na 196 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 3/2021

Citat:
mvasic kaže: Pregled poruke
Ok. I gde smo tu mi, korisnici elektronskog izdanja? Ovakvo stanje traje vec duze vreme, i stvarno je iritirajuce.
Uplatiš SK-u 200din na račun i skineš taj piratski PDF. Šalim se naravno.
Mocko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.3.2021, 22:35   #48
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 3/2021

U svakoj šali pola istine

@oluja, jel mogu ja da pošaljem 3, 4 dolara na redakcijski PayPal, a vi meni .pdf SK? (ne šalim se). Bez problema bih ignorisao novinarnicu.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.3.2021, 22:53   #49
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 3/2021

Je l' zna neko u kom broju je bila priča o butovanju dva OS istovremeno pa oko IOMMU itd? Je l' to bilo nešto novo ili priča oko klasične virtualizacije podržane sa IOMMU?

Inače - 15. mart a meni poštar SK još nije doneo...
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.3.2021, 1:17   #50
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 3/2021

Citat:
mvasic kaže: Pregled poruke
U svakoj šali pola istine

@oluja, jel mogu ja da pošaljem 3, 4 dolara na redakcijski PayPal, a vi meni .pdf SK? (ne šalim se). Bez problema bih ignorisao novinarnicu.
I tu bi lako nastao problem. Obzirom na tvoju istoriju na forumu, prilično sam siguran da bi ti bio fer i ne bi pustio taj pdf dalje. Ali bi neko opet tražio istu mogućnost kao ti, i onda bi na kraju verovatno neko taj pdf okačio/razdelio pa neko drugi okačio itd. Ne znam koje je rešenje, vidim da je u problemu i SK i korisnici digitalnog izdanja, verovatno na obostrano nezadovoljstvo.
Jedino ne razumem ovo što je @Oluja rekao za veći broj prodatih primeraka kada digitalno izdanje kasni (ne kažem da ne verujem, samo sam iznenađen mentalitetom takvih čtalaca). Po tome ispada da oni drakonski DRMovi u igrama su opravdani, a opet na njih su najviše se žalili legalni korisnici. Mind boggles....
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.3.2021, 2:27   #51
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 3/2021

Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
Jedino ne razumem ovo što je @Oluja rekao za veći broj prodatih primeraka kada digitalno izdanje kasni (ne kažem da ne verujem, samo sam iznenađen mentalitetom takvih čtalaca). Po tome ispada da oni drakonski DRMovi u igrama su opravdani, a opet na njih su najviše se žalili legalni korisnici. Mind boggles....
Stavise ispada da je gubitak korisnika elektronskog izdanja (zbog slinog kasnjnenja), manji od gubitka prodaje papirnog izdanja zbog lake piraterije.

I to sve u vreme korone, kada ima vise ljudi nego ikada koji se ne bi cimali da jure papirno izdanje nego u nekim normalnim uslovima.

Eh Srbijo...
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.3.2021, 4:03   #52
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 3/2021

Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
I tu bi lako nastao problem. Obzirom na tvoju istoriju na forumu, prilično sam siguran da bi ti bio fer i ne bi pustio taj pdf dalje. Ali bi neko opet tražio istu mogućnost kao ti, i onda bi na kraju verovatno neko taj pdf okačio/razdelio pa neko drugi okačio itd.
Ne mora da bude. Stave watermark, zakljucaju .pdf, i cas posla se otkrije ciji je .pdf okacen. \

Resenja postoje. Moj problem je sto redakcija kaznjava nas, korisnike koji smo voljni da damo kintu za SK.

Ne znam da li si primetio, ali u svim komentarima, u ovoj temi, ja trazim nacin kako da im platim, a da dobijem svoj primerak kad i svi ostali.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.3.2021, 4:57   #53
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 3/2021

Jesam primetio. Resenje sa watermarkom ne bi bilo loše, osim ako nisam nešto propustio. Iskreno se nadam da će se postići neko kompromisno rešenje gde će te ti i ostali koji kupuju digitalno izdanje postati ravnopravni sa onima koji kupuju papirno. Opet nisam siguran koliko je moguće lako ukloniti watermark i otključati fajl, nisam u tim vodama.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.3.2021, 8:08   #54
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 3/2021

Watermark moze biti i totalno binaran i nevidljiv.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.3.2021, 9:15   #55
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 3/2021

Watermark sa emailom pretplatnika, tako mi radimo u firmi. To može i novinarnica da uradi, al' ih nije briga.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Dovahkiin (3.5.2021), oluja (18.3.2021)
Stara 16.3.2021, 11:31   #56
Space Beer
Veteran
 
Član od: 30.6.2011.
Poruke: 587
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 116 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 3/2021

Ne znam koliko je ozbiljno/profi rešenje, ali ja za editovanje pdf fajlova koristim FlexiPDF koji ima opciju za šifru za otvaranje dokumenta i šifru za promenu security podešavanja. Tako bi svaki korisnik dobio svoju šifru za pregled dokumenta, a samo autor (SK) imao šifru za uklanjanje zaštite. Tako bi moglo da se prati od koga je procurio pdf. Jedini način da se na takav fajl piratizuje, bio bi screenshot svake strane. Ali to je moguće i sa papirnom verzijom. Ako bi se dodao i (vidljiv) watermark, i tada bi se znalo odakle je procurio fajl.

Ne znam šta da kažem, možda možete da isprobate tako nešto sa ograničenim brojem (pouzdanih) čitalaca.
Space Beer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Space Beer na korisnoj poruci:
player1 (16.3.2021)
Stara 18.3.2021, 11:02   #57
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.849 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 3/2021

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Watermark sa emailom pretplatnika, tako mi radimo u firmi. To može i novinarnica da uradi, al' ih nije briga.
To bi bilo odlicno resenje. Mi nemamo resurse da se bavimo time.
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.3.2021, 23:51   #58
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 3/2021

Jel vam stigao SK vama koji ste pretplaćeni? Evo ga 18. I još ništa...
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2021, 10:17   #59
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 3/2021

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
To bi bilo odlicno resenje. Mi nemamo resurse da se bavimo time.
I to je kljuc svega. Ljudski resursi. Nema ih ni Novinarnica, oni imaju mnogo vise izdanja da pokriju a ne samo SK. Resenje mora da bude sistemsko a veci sistemi se pomeraju kao spomenik. Ne samo u Srbiji, svuda. Treba sto godina da informacija samo stigne negde gore, pa se izmenja par desetina mejlova i organizuje brdo sastanaka sa zakljuccima koji su blago receno nikakvi, rezultata naravno nema. Onda neko odluci da malo analizira situaciju sa finansijske strane. I kada proracunaju koliko se gubi sa ovakvom distribucijom kakva je sada i koliko bi moralo da se ulozi u neko od predlozenih resenja, neki mudrijas odluci da pusti to da ide kako ide. Resenja, osim sistemskog, tu nazalost nece biti. A bice ga kada menadzment shvati da bi se vise dobilo poboljsavanjem distribucije uz veca ulaganja. Pod uslovom da je to zaista i tacno. Sve i da je isplativost celog resenja ravna nuli, samo cinjenica da je usluga korisnicima bolja je benefit a i neki ljudi bi dobili posao.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
oluja (29.3.2021)
Stara 1.4.2021, 3:02   #60
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 3/2021

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Jel vam stigao SK vama koji ste pretplaćeni? Evo ga 18. I još ništa...
Iscimalo me par ljudi danas - broj je stigao ali tek kad sam cimao Politiku putem mejla pa su rekli da će poslati opet. Stigao nakon dva dana. Izgleda se neko iz Pošte počastio - ili mnogo verovatnije neki komšija jer je poštar bio lenj da mi donese do vrata...
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Svet kompjutera 11/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 58 9.11.2012 18:35
Svet kompjutera 10/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 86 20.10.2012 0:01
Svet kompjutera 4/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 223 20.5.2012 16:12
Svet kompjutera 1/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 102 27.1.2012 22:09
Svet Kompjutera je dobio upozorenje od BulmaSofta Branislav Gavric Forum o forumu 267 25.6.2009 21:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:08.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com