Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Prenosni računari

ŠDK - Prenosni računari Saveti u vezi sa kupovinom PDA, notebook, laptop i ostalih prenosnih računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.7.2017, 12:33   #1
ETR1
Veteran
 
Član od: 7.9.2012.
Poruke: 818
Zahvalnice: 131
Zahvaljeno 151 puta na 129 poruka
Exclamation Za coreldraw i photoshop

Koji laptop može da se uzme u ww, a da brzo i glatko rade corel, ps, indesign..? Da li treba da bude sa i5 ili i7? Pretpostavljam bar 8gb ili 16gb rama? Za ssd i grafičku nemam pojma jel treba, slabo se razumem u laptopove. Budžet, ne znam, ne želim dati na primer 120000 ako mogu i za 80000 dobiti isti rad.
ETR1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.7.2017, 13:46   #2
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Za coreldraw i photoshop

Lično bih se postarao da obezbedim 16GB rama i SSD ako mogu, pa tek kao treći prioritet jači i5 sa 4 jezgra.

Meni u zavisonosti šta radim u PS-u, u 95% slučajeva ide razumno glatko na Desktop i3 i 8GB RAM-a, ali ponekad zabodem sa komplikovanijom obradom gde itekako ume da mi uspori. Znači ako mi fajl koji obrađujem poraste na 1-2GB, ili ne daj bože moram da držim otvoren PS i LightRoom istovremeno... onda imam najveća kočenja i usporenja koja verujem dolaze od manjka RAM memorije i sporog HDD-a. Zato iz nekog ličnog iskustva mislim da su SSD i obilan RAM bitniji za komforan rad, jer kada tu zaguši, zaguši mnogo gore nego kada čekaš CPU par sekundi da odradi nešto.

Malo pojašnjenje oko procesora u laptopovima jer su tu nazivi i ono što stvarno dobiješ konfuzni do bola. Povoljniji i5 su dual core sa Hyper Threading-om -npr. i5-7200U ima 2 jezgra/4 thread-a, što je kao i3 na Desktopu samo sa manjim klokovima. Skuplji modeli, npr. i5-7300HQ i 6300HQ imaju 4 jezgra/4 thread-a, i brži su čak i od jeftinijih i7-ica poput i7-7500U koji je takođe 2 jezgra/2 thread-a, samo nešto viših klokova. Skuplje i7 su već mislim van budžeta.

Finalno, ako može da stane u budžet, ja bih probao da uguram i5-7300HQ, 16GB i SSD. Ako ne može, rezao bih tako da probam da zadržim makar 12GB RAM-a, SSD i i5-7200U.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
ETR1 (3.7.2017)
Stara 3.7.2017, 14:11   #3
ETR1
Veteran
 
Član od: 7.9.2012.
Poruke: 818
Zahvalnice: 131
Zahvaljeno 151 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Za coreldraw i photoshop

E hvala, sad ću po tim filterima da tražim, a procesori su baš zbunjujući, ima i neki i7 dual core... A da li je bitna grafička i kolikog kapaciteta, trebaće i za autocad, vidim da imaju neke gtx9x0/M sa 2 ili 4gb? I na kraju pouzdane marke, jesu li to lenovo, asus i hp?
ETR1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.7.2017, 16:23   #4
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Za coreldraw i photoshop

Oko doprinosa grafike nisam siguran, za neke stvari itekako ume da bude korisna mada za ovo što ja radim je uglavnom samo CPU... tako da će se valjda javiti još neko ko koristi slične programe da kaže nešto više o grafici. Znam samo da je količina video RAM-a ili VRAM-a praktično nebitna, bitan je sam čip i kako je podržan kroz programe da preuzme na sebe neke poslove od CPU-a.

Što se marki tiče, da to su Lenovo, HP, Dell, Asus... Najbolje je svesti na par konkretnih modela koji kod nas nude to što tebi treba pa probati naći iskustva i opise za te kandidate da se donese finalna odluka.

Evo samo kao primer zašto suženi izbor modela valja istražiti na kraju. Moj drug je prošle godine uzeo neki HP od ~125k din sa i5, 16GB. HP definitivno važi za vrhunski brend i generalno je vrlo zadovoljan ali kaže da je zvuk očaj, slab i pretih... eno ga kupuje sada neke male dodatne zvučnike jer kaže da mu buka od otvorenog prozora često nadglasi zvučnike. Sad, on ga koristi najviše za programiranje, ali pogleda čovek ponekad i seriju/film na njemu a kaže da je za to očaj. U kući ima još dva jeftinija Dell-a i oni mnogo bolji zvuk daju.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Photoshop namene bokisa Aplikativni softver 2 14.3.2012 20:23
Exportovanje iz Corela u Photoshop NemanjaS 2D radovi 5 17.10.2010 22:56
potreban photoshop plugin za ispravljanje ivica gooroo Grafički softver i radovi 3 13.10.2009 19:48
CorelDRAW Pomahnitali Mungos Grafički softver i radovi 1 9.7.2008 16:11
Photoshop ili CorelDraw alexle Aplikativni softver 32 21.7.2006 12:57


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:13.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com