Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.6.2011, 9:17   #1
milan011
Član
 
Član od: 6.3.2011.
Poruke: 33
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Debian 5 i Fedora 10 Fail

Instaliram Debian i na kraju nema GUI-a guglanjem vidim da postoji sansa da nisam odabrao Desktop enviroment pri instalaciji ali sam bio ubedjen da sam odabrao ali ajde, neka, instaliram ja opet s tim sto sam ovaj put ubedjen da je cekirna opcija desktop system. Ajde to nego posle iz terminala skinem i instaliram x window i rekonfigurisem ga ali oces, rezolucija ili osvezenje je bilo van opsega mog monitora i donesem i zakacim stari CRT ali opet nista, Out of range itd... vratim se u boot meni dodam init=/bin/bash i pogledam xorg.conf kad tamo sve opcije prazne :S i tu mi pukne film i pocnem sa Fedorom 10 kad tamo isto ili jos gore. Najjace u svemu tome je sto sam ta dva sistema sasvim normalno instalirao i koristio pre 2 godine .

Instalirao sam SuSE 11 za sad jer sam njim nikad nisam imao problema...

E da pravio sam dualboot i mogu reci da je i dalje najlepsi Grub bootloader koji dolazi sa suseom .

Ne da sam izgubio volju za Debian i Fedoru, i dalje mi nije jasno zasto ne postave 640x480 @ 60Hz kao default koji kasnije moze da se promeni nego i dan danas oni nisu u stanju da srede najbanalniju stvar koja pravi problem pri instalaciji i koja moze da bude veoma otezana iako na izgled moze da se sredi veoma lako i kroz terminal .
milan011 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2011, 9:43   #2
maxx10
Član
 
Član od: 9.2.2006.
Lokacija: prijepolje
Poruke: 453
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 72 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Debian 5 i Fedora 10 Fail

Citat:
milan011 kaže: Pregled poruke
Instaliram Debian i na kraju nema GUI-a guglanjem vidim da postoji sansa da nisam odabrao Desktop enviroment pri instalaciji ali sam bio ubedjen da sam odabrao ali ajde, neka, instaliram ja opet s tim sto sam ovaj put ubedjen da je cekirna opcija desktop system. Ajde to nego posle iz terminala skinem i instaliram x window i rekonfigurisem ga ali oces, rezolucija ili osvezenje je bilo van opsega mog monitora i donesem i zakacim stari CRT ali opet nista, Out of range itd... vratim se u boot meni dodam init=/bin/bash i pogledam xorg.conf kad tamo sve opcije prazne :S i tu mi pukne film i pocnem sa Fedorom 10 kad tamo isto ili jos gore. Najjace u svemu tome je sto sam ta dva sistema sasvim normalno instalirao i koristio pre 2 godine .

Instalirao sam SuSE 11 za sad jer sam njim nikad nisam imao problema...

E da pravio sam dualboot i mogu reci da je i dalje najlepsi Grub bootloader koji dolazi sa suseom .

Ne da sam izgubio volju za Debian i Fedoru, i dalje mi nije jasno zasto ne postave 640x480 @ 60Hz kao default koji kasnije moze da se promeni nego i dan danas oni nisu u stanju da srede najbanalniju stvar koja pravi problem pri instalaciji i koja moze da bude veoma otezana iako na izgled moze da se sredi veoma lako i kroz terminal .
Jesi svestan da je aktuelna Fedora broj 15 A desktop okruzenje i menadzer prozora mozes naknadno da dodas na debian. A i Debian imas novu verziju. Jesi probao preko xrandr da podesis rezoluciju i refresh rate?
maxx10 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku maxx10 na korisnoj poruci:
milan011 (17.6.2011)
Stara 17.6.2011, 10:24   #3
milan011
Član
 
Član od: 6.3.2011.
Poruke: 33
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Debian 5 i Fedora 10 Fail

Znas kako ljudi kazu za linux, verzije izlaze previse cesto i ima vise distribucija nego korisnika .

Znas kako probao sam xandr ali komanda nije bila pronadjena na Debianu, a na fedori nije bilo moguce instalirati desktop okruzenje, ne znam sto. To sam radio sve preko terminala, tipa apt-get install x-window-system kde kdm za Debian i you install... za Fedoru. Zanimljivo je to sto ni posle toga startx ni /etc/init.d/xwindow... nije htelo jer i nalazilo mi je neke greske kao komada nije pronadjena, x window nije instaliran a ja samo sto sam ga instalirao i sl. Najjaci deo je bio sa dpkg-reconfigure x-window-system cini mi se da je tako komanda bila, prvo par puta nije htelo da mi izvrsi tu komandu a posle jednom jeste i dalo mi je da konfigurisem samo tastaturu i to je bilo sacuvano u xorg.conf i nista vise jer mi nije nudilo da konfigurisem nista vise... nisam imao typo gresaka i radio sam i kao obican korisnik i kao root. Inace znam da je taj Debian lenny bio bagovit, a nisam imao Etch.

Evo sad muku mucim na SuSEu da instaliram adobe flash, da covek ne poveruje, ni terminal ni gui ne pomaze. Moram da vidim na nadjem neki custom paket menadzer za pocetrak pa cu posle da vidim u cemu je problem. Da li da idem mozda sa nekim drugim flash playerom?

Instalirao sam preko Yasta na kraju... veoma jadno radi, narocito HD snimci sa youtuba u fullscreenu.

Poslednja ispravka: milan011 (17.6.2011 u 11:13)
milan011 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2011, 10:33   #4
Adrenal
Član
 
Član od: 12.6.2011.
Lokacija: Beograd
Poruke: 78
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 15 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Debian 5 i Fedora 10 Fail

A bre šta se mučiš toliko, instaliraj Ubuntu i budi kulj.
Adrenal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Adrenal na korisnoj poruci:
milan011 (17.6.2011)
Stara 17.6.2011, 11:44   #5
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Debian 5 i Fedora 10 Fail

Оно није ми јасно што не скинеш најновије верзије па њих испробаш? А не да се бакћеш са нечим што је изашло пре пар година... скини дебијан 6 и федору 15 па ту тражи багове и исправљај исте. У сваком случају раде много боље од претходника ...
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku drzare na korisnoj poruci:
milan011 (17.6.2011)
Stara 17.6.2011, 12:46   #6
milan011
Član
 
Član od: 6.3.2011.
Poruke: 33
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Debian 5 i Fedora 10 Fail

Znas kako, ovo su isto nekad bile najnovije verzije i to nije razlog da ne rade sad ako su malo zastarele, a vec su nekad radile dobro samo se ne secam da sam nesto znacajnije podesavao prilikom probe istih, sad vidim da mi oduzima mnogo vremena da podesim nesto sto je na izgled trivijalno i za sta pojedina uputstva sa raznih foruma ne odnose, odnose se tek pojedina uputstva ali nisu efikasna... SuSE mi radi dobro sad, samo jos da sredim neke sitnice tipa drajvere i naravno jos jedan bag, sa taskbarom...
milan011 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2011, 12:57   #7
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Debian 5 i Fedora 10 Fail

Već ako eksperimentišeš i tražiš šta ti odgovara preporučio bi ti sledeće

Lubuntu
Mandriva
Mint
PCLOS
Chakra

siguran sam da će ti neki od ovih distribucija odgovarati

Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mr.Eco na korisnoj poruci:
milan011 (17.6.2011)
Stara 17.6.2011, 13:02   #8
milan011
Član
 
Član od: 6.3.2011.
Poruke: 33
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Debian 5 i Fedora 10 Fail

Nije bas da trazim nesto novo ali hvala.
milan011 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2011, 13:51   #9
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Debian 5 i Fedora 10 Fail

Jesi li probao na Debianu da napravis xorg.conf file naredbom Xorg -configure iz konzole?
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku blast beat na korisnoj poruci:
milan011 (17.6.2011)
Stara 17.6.2011, 14:32   #10
Adrenal
Član
 
Član od: 12.6.2011.
Lokacija: Beograd
Poruke: 78
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 15 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Debian 5 i Fedora 10 Fail

Milanče... Sad ću da te vrbujem da probaš Ubuntu.

Ubuntu 11


Pogledaj snimak i javi šta misliš.
Adrenal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Adrenal na korisnoj poruci:
milan011 (17.6.2011)
Stara 17.6.2011, 22:11   #11
milan011
Član
 
Član od: 6.3.2011.
Poruke: 33
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Debian 5 i Fedora 10 Fail

Ma koristio sam i Ubuntu, najmanje problema sam imao sa njim jer je skoro sve konfigurisao automatski sam. Ja sam koristio verziju 8 a vidim da je ima dosta unapredjenja ova novija verzija sto si okacio video.

@blast beat

Nisam tu komandu ali kad mi nije dpkg-reconfigure x-window-system ponudio znas koliko je sati a probao sam sto sta. Samo nisam probao sam rucno da napravim xorg.conf a otvorio sam bio vi editorom i kad sam video da je upisano samo podesavanje tastature bi mi muka da prepisujem sa neta podesavanja za rezoluciju pa svo to restarotvanje itd. SuSE vrsi posao trenutno.
milan011 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2011, 23:01   #12
Muad Dib
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 354
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 44 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Debian 5 i Fedora 10 Fail

Ako hoces da sto manje cackas i da ti sve dodje vec namesteno probaj Linux Mint i Ubuntu Ultimate edition, ali najnovije verzije.
Muad Dib je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Muad Dib na korisnoj poruci:
milan011 (18.6.2011)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Debian 5,Linux Mint 8 ili Linux Mint Debian Nemanja Inc Slobodni softver 9 23.3.2011 23:10
Dosta distribucija - Debian 5 Lenny pobednik! Deusdies Slobodni softver 17 11.4.2009 0:08
Kako .iso fail za CD pretvoriti u .iso fail za DVD DonCorleone91 Aplikativni softver 16 25.11.2008 19:06
Pregled GNU/Linux distribucija GoranSTX Slobodni softver 10 30.8.2008 14:52
Debian- Repoi, korisni linkovi i druge sitnice Covenant Slobodni softver 12 2.4.2008 23:12


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:17.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com