Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.8.2007, 16:17   #241
aerochivija
Veteran
 
Član od: 19.3.2006.
Poruke: 498
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 762 puta na 295 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
zoran845 kaže: Pregled poruke
... Je l' F117 isto što i "Stealth" (kažem, laik sam)?
Stealth je opšti termin za “nevidljivost” (F-117A Lockheed “Nighthawk” nema Stealth kao deo imena)

Citat:
zoran845 kaže: Pregled poruke
Ako nije vojna tajna, šta je "čovek koji stoji iza obaranja F-117" (ako sam dobro shvatio, to je general Lazović) tačno uradio?

Za njega nisam čuo, ali znam lično starijeg vodnika Dragana Matića koji je bio u petočlanoj ekipi koja je skrljala "nevidljivog"... Mata je rođeni Nišlija i moj drug iz detinjstva.
General Lazović (tada, 1999, pukovnik) je, ako se ne varam, bio Načelnik Uprave ARJ PVO, i bez njegovog velikog znanja i podrške, bez njegove fantastične organizacije funkcionisanja celog sistema koji je raspolagao prilično zastarelom, malo modernizovanom opremom (radarski, i artiljerijsko-raketni sistemi), Matić, Zoltan i ostali koji su direktno okinuli 2 "Neve" na F-117 ne bi ni mogi da mu pripreme odgovarajuću "sačekušu”, kao ni zasedu za onaj famozni "B2"! Sve je ličilo na lov na divljač - stalno razmeštanje PVO sistema, kako zbog zaštite, tako i zbog povećanja efikasnoti, uz vrhunsku analitiku i sintetiku obaveštajnih podataka da bi se odredili očekivani reoni naleta i neverovatne mere maskiranja sopstvenih jedinica i ometanja dejstava napadača (lažni položaji, lažni emiteri radarskog zračenja, ometanje GPS navigacije)...

Svaki Stealth avion je čeono prilično, ne i sasvim nevidljiv (čeoni odraz F-117 je 0.25 m2), tj ima veoma smanjen radarski odraz. Naši vojnici su uspeli prvo da podese radare da detektuju i tu malu nepravilnost, taj malecki odraz, i preventino ispalili jednu raketu “Neva”, a kad je F117 krenuo u manevar izbegavanja (evasive manoeuver) pokazao se u "punom svetlu", ne čeono, već velikom površinom (zamisli običnu peglu kada je gledaš spreda i odozdo), što je komandno-informacionom sistemu bio signal da ispali i drugu "Nevu" koja je poslala “Noćnog sokola” na buđanovačku njivu.

Osim toga, ako se zna koliko je raketnih i radarskih sistema povučeno sa Kosova, i uopšte koliko ih je ostalo neoštećeno, zbog vrhunske obučenosti posada da brzo sisteme stave u dejstvo i još brže ih dislociraju (u pitanju su ponekad sekunde) i to je direktna zasluga Komande ARJ PVO, samim tim i generala Lazovića.
Inače, profesionalnost i patriotizam generala Lazovića su izgleda više cenili Amerikanci, koji su ga, posle rata, odlikovali upravo zbog takvog vrhunskog shvatanja i vršenja svoje profesionalne dužnosti.

Poslednja ispravka: aerochivija (17.8.2007 u 20:07)
aerochivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2007, 20:02   #242
aerochivija
Veteran
 
Član od: 19.3.2006.
Poruke: 498
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 762 puta na 295 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
4th Dimension kaže: Pregled poruke
Više aviona koristi Stealth tehnologije. Obično se Stealth odnosi na radarsku smanjenu vidljivost (i dalje bi mogao da se primjeti, ali na radaru izgleda kao neka mnogo manja meta, ili smetnja), kao i na smanjenu vidljivost IC senzorima (IC detektuju toplotu, recimo motora).
I da F-117 koristi Stealth tehnologije, iako je on najjednostavniji pripadnik te vrste aviona.
U postu iznad sam šturo pokušao da deidealizujem pojam Stealth aviona.

Citat:
4th Dimension kaže: Pregled poruke
Najrazvijeniji je B-2 Spirit
Pa je ipak i on pao...

Citat:
4th Dimension kaže: Pregled poruke
A i noviji Američki lovac (doduše po meni je on više presretač): F-22 Raptor
O Raptoru malo znam, ali ono što se vrti na inostranim satelitskim TV kanalima, pokazuje koliko problema još prati ovaj avion, kao i načine njihovog rešavanja.

Citat:
4th Dimension kaže: Pregled poruke
Doduše more biti da sam nešto pogriješio. aerochivia će ispraviti
Aeročivija neće izigravati policajca, jer ako bih nastavio, mogao bi to da shvatiš kao da sam se okomio na tebe, a ja sam poslednji koji ima pravo da sudi i tebi drugima. Sve bi se pretvorilo u popovanje, a to ne volim ni ja, kao ni većina ljudi na Forumu.

Bez obzira što sam konsultovao prave eksperte i raspolažem mnogim relevantim podacima, koji nisu tajna, nemam ni vremena, a ni želje da ih iznosim, jer Forum nije mesto za to. Pomenuta znanja se stiču godinama i decenijama, i do njih dolaze čitavi multidisciplinarni timovi.

Samo o stealth tehnologiji, o njenim vrlinama i manama, mogle bi da se ispišu desetine strana, i to od strane tima vrhunskih fizičara, elektroinženjera, i vojnika koji ta znanja praktično primenjuju. Samo takva, primenjena znanja, koja su unapredila praktičnu primenu bilo koje tehnologije, imaju puni smisao.
Takođe, o pominjanom Friend or Foe sistemu mogle bi ovde da budu ispisane strane i strane jer počeci primene sežu još u vijetnamski rat, o tome kako i na kom avionu je primenjen i kako je funkcionisao, i kako se razvijao do danas.

Ako ste rešili da “zagrizete” ove teme, prvo upišite fiziku, mašinstvo, ETF, Vojnu akademiju, a posećujte .edu, .mil, .gov sajtove i čitajte stručne knjige i časopise sa vojnom ili obaveštajno-bezbednosnom tematikom. Na forumima ćete teško (u najmanju ruku presporo) doći do pravih informacija, jer stručnjaci retko ili nikako tu publikuju svoje radove.

(nastavak u sledećem postu...)
aerochivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2007, 20:04   #243
aerochivija
Veteran
 
Član od: 19.3.2006.
Poruke: 498
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 762 puta na 295 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Nisam ni vrhunski fizičar, elektroinženjer ili oficir. Moji profesionalni domeni su dizajn i priprema za štampu, separacija boja i montiranje tabaka, izrada web prezentacija i njihova vrhunska optimizacija, mogu ponešto da kažem iz oblasti biologije i medicine, i mislim da sam, i da ću u oblastima za koje sam kompetentan malo pomeriti stvari na bolje.

Naravno, trudim se da kad pišem o avionima ne iznosim neproverene informacije ili poluistine, jer mi to savest ne dozvoljava. Par puta sam na Forumu svojom krivicom prešao preko tog principa, srećom bilo je onih koji su me ispravili i lupili mi packe, i nisam naneo veliku štetu ostalim posetiocima.
Moje postovanje muzejskih i drugih aviončića i dajdžest torokanje o njima ima za cilj da eventualno pomogne u profesionalnom opredeljivanju onih koji razmišljaju da im avioni, ili odbrambene nauke i tehnologije postanu profesionalni poziv. To se onako pežorativno zove “bacanje koske”.

Ovo je Forum Sveta Kompjutera, a razlog zašto uglavnom zalazim i pišem na “neobavezne” teme meni predstavlja lep odmor od celodnevnog sedenja ispred računara i unapređivanja znanja o radu sa alatima za stono izdavaštvo, tehnologiji štampe, kreiranju i obradi vektorske i rasterske grafike, pisanju HTML koda, meta tagova i skriptova.

Jedina prava svrha koju bi “Avioni” trebalo da imaju jeste unapređivanje znanja (i načina za njihovu primenu) o ovoj i temama tesno vezanim uz nju, sa posebnim naglaskom primene računara u projektovanju, proizvodnji, i, kasnije, primeni aviona.

Izvinjavam se svima na ovdašnjim opširnim izlaganjima, nadam se da se dovoljno drže teme, ali i da više neće biti ovako opširna.

Aerochivija over and out!
aerochivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2007, 21:37   #244
ivke76
Član
 
Član od: 24.5.2006.
Poruke: 306
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 23 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
aerochivija kaže: Pregled poruke
Pa je ipak i on pao...
gde,kako,kada (nije flame ozbiljno me zanima)
ivke76 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2007, 21:56   #245
aerochivija
Veteran
 
Član od: 19.3.2006.
Poruke: 498
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 762 puta na 295 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Uvreban i pogođen iznad naše teritorije, pao negde u okolini Tuzle (BIH). Ni ovo nije flame. Izvini, ali zaista ne mogu sada da pišem o detaljima...
aerochivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2007, 22:49   #246
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Wink F-117 vs. seljaci

Citat:
aerochivija kaže: Pregled poruke
..., što je komandno-informacionom sistemu bio signal da ispali i drugu "Nevu" koja je poslala “Noćnog sokola” na buđanovačku njivu.
Mata mi je pričao da su seljaci za tren oka po padu aviona uspeli da ga komplet očerupaju. Ekipa PVO koja je potom bila zadužena da pokupi delove letelice da bi ih smestili u muzej morala je da zaredi od kuće do kuće i od štale do štale. Neki dovitljivi seljak je poklopac pilotske kabine iskoristio da svom psu napravi kućicu.

Citat:
aerochivija kaže: Pregled poruke
Inače, profesionalnost i patriotizam generala Lazovića su izgleda više cenili Amerikanci, koji su ga, posle rata, odlikovali upravo zbog takvog vrhunskog shvatanja i vršenja svoje profesionalne dužnosti.
Ko i malo zna našu istoriju, ili je bar čitao pesmu "Dva raba" Branislava Nušića (za one koji slabije pamte, to je ona gorka pesma sa stihovima: "U Srbiji prilike su take - slave babe, preziru junake"), neće uopšte biti iznenađen ovom (žalosnom) činjenicom. Avaj.

Poslednja ispravka: zoran845 (18.8.2007 u 9:32) Razlog: naslov
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2007, 0:19   #247
4th Dimension
Starosedelac
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Tivat
Poruke: 1.767
Zahvalnice: 77
Zahvaljeno 231 puta na 166 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Ja nemam problema da me ljudi isprave. Tako saznam još.

Inače našao sam zanimljiv članak:
Russian fighters superior, says Pentagon

Meni je najveći problem naći objektivne tekstove, koji jošet ne drže se ko pijani plota neutralnosti kao wikipedia.
A ako koristim wikipediu, sati lako nestanu, i sa početne teme stignem na nešto 38. (kao sinoć. Sa Raptora sam došao na Stg44, i ISU-152 )
4th Dimension je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2007, 0:56   #248
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Ja sam cuo da je F117 oboren sistemom grad. Mozda je onaj drugi onda.
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2007, 12:00   #249
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Exclamation Re: Avioni

Citat:
4th Dimension kaže: Pregled poruke

Inače našao sam zanimljiv članak:
Russian fighters superior, says Pentagon

Koliko ja vidim, tu je bilo reci o dogfightu, obracunu u vidnom polju oka. Amerikanci su ocigledno malo zaboravili na ovo, otisli previse u high-tech. Njihova filozofija je oboriti protivnika sa velike distance, a lokaciju bi im javio avaks. Tako su i iskidali Iracku PVO odbranu - napadali su radare za rano izvidjanje sto je rezultovalo uzletanjem Mig-29tki koje su obarane nedugo potom, nemajuci pojma ko ih je unistio.
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2007, 12:41   #250
4th Dimension
Starosedelac
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Tivat
Poruke: 1.767
Zahvalnice: 77
Zahvaljeno 231 puta na 166 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
!ACHTUNG! kaže: Pregled poruke
Koliko ja vidim, tu je bilo reci o dogfightu, obracunu u vidnom polju oka. Amerikanci su ocigledno malo zaboravili na ovo, otisli previse u high-tech. Njihova filozofija je oboriti protivnika sa velike distance, a lokaciju bi im javio avaks. Tako su i iskidali Iracku PVO odbranu - napadali su radare za rano izvidjanje sto je rezultovalo uzletanjem Mig-29tki koje su obarane nedugo potom, nemajuci pojma ko ih je unistio.
Da, znam šta je njihova doktrina. Ali ipak oni se uvjek busaju da su najbolji u svemu. Tako da je ovo ipak zanimljiv članak.

Inače nije prvi. Koliko ja znam održavalo se još ovakvih susreta ali između Amera i Rusa, ali su većinom boli tajni, i opet bi većinom Rusi pobeđivali.
4th Dimension je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2007, 13:30   #251
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Da ali to su vezbe, zabole Amere za to kad ce u pravom konfliktu ispaljivati rakete van dometa neprijatelja i koristiti brojnost i tehnolosku nadmoc.
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2007, 14:21   #252
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Exclamation Re: Avioni

Tako mogu sa Irakom i nama, a pitam se da li ce sve da se odigra sa distance kada dodje do sukoba sa nekom jacom avio silom. Iran je kupio modernizovane Mig-29 i Mig-31 avione (sa dometom od preko 100 km) u vrednosti od oko 1 000 000 000 dolara.

Znas, i Nemci su mislili da njihovi Tigrovi mogu da pokasape Ruse sa 3 km svojim dugackim topovima, ali su se ovi ipak probili...

Da bi dobio vazdusnu premoc ti moras da letis protivnickom teritorijom...
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2007, 19:12   #253
4th Dimension
Starosedelac
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Tivat
Poruke: 1.767
Zahvalnice: 77
Zahvaljeno 231 puta na 166 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Iran ne samo ra ima MIG-29, Iran ima F-14 Tomcatove sa Feniks dalekometnim vazuh vazduh projektilima. A posade imaju iskustva u korišćenju njih još iz Iračko-Iranskig rata.
http://en.wikipedia.org/wiki/F-14#Iran

Naime Šah Iranski je naručio od Amerike gomilu F14 pre prevrata kako bi bili odgovor na česte upade Ruskih MiG-25-ca koje nisu mogli presresti zbog ogromne brzine tih aviona. Taj ugovor je bio jedan od najvećih ugovora o izvozu nekog Američkog lovca stranoj zemlji. Dosta aviona je prebačeno, zajedno sa odgovarajućim projektilima prije Islamske revolucije.
Poslije toga je ugovor prekinut, ali su se Iranci uspjeli snaći, i uspjeli su nabavljati potrepštine od trećih lica. Do sada se misli da su čak i ovladali proizvodnjom i sada su autonomni u servisiranju F14
4th Dimension je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2007, 11:46   #254
Ghost
Starosedelac
 
Član od: 10.4.2006.
Lokacija: SGC
Poruke: 1.990
Zahvalnice: 167
Zahvaljeno 486 puta na 233 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Свака част Иранцима, то је уствари и једина земља где је извезен F14.

Колико видим американци су одустали од идеје да морнарица има друкчије авионе од ваздухопловства.
F-35 ће се производити у три верзије, ваздухопловство, морнарица и маринци.
Ваздухопловство је стандардан авион, морнарица има већа крила и предвиђен је за слетање и полетање на носачу, а за маринце има VTOL могућности.
Тиме ефективно замењују F-16, F/A-18, AV-8 (Harrier).
Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 4:35   #255
aerochivija
Veteran
 
Član od: 19.3.2006.
Poruke: 498
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 762 puta na 295 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
Nicolas kaže: Pregled poruke
Ja sam cuo da je F117 oboren sistemom grad. Mozda je onaj drugi onda.
Da smo imali taj sistem, možda bi i bilo moguće. Onaj drugi je lakše oštećen i uspeo je da sleti, na Pleso, kod Zagreba.
aerochivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 5:04   #256
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
aerochivija kaže: Pregled poruke
Da smo imali taj sistem, možda bi i bilo moguće. Onaj drugi je lakše oštećen i uspeo je da sleti, na Pleso, kod Zagreba.
Onda izgleda nasi pukovnici nisu dobro obavesteni.
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 11:41   #257
4th Dimension
Starosedelac
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Tivat
Poruke: 1.767
Zahvalnice: 77
Zahvaljeno 231 puta na 166 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Не знам шта смо ми имали, али ако тај пуковник не тврди да је баш он командовао/шта већ тим системом, можеш бити поприлично сигуран да ЈЕСТЕ лоше обавјештен.
4th Dimension je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 12:16   #258
Сухой
Član
 
Član od: 27.1.2007.
Lokacija: UBI BENE, IBI PATRIA
Poruke: 290
Zahvalnice: 126
Zahvaljeno 56 puta na 49 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Ха! Случајно сам нашао неки AviationForum на коме се увелико галами само о Ф-22-ојци како је ''невидљив'', бољи од било ког другог ливца на свету, итд. (не може ни кобру да уради)
Гледао сам разне емисије на Discovery-ју, једном је била реч о авиону Ф-18/А. Дошао неки пилот амерички који је учлествовао у Ираку и хвалио и величао велики успех када су две Ф-18-ице уништиле 2 МиГ-а 21!!! Еј, молим те. Ф-18 је имао ракете ваздух-ваздух aim-120 AMRAAM, значи најновије вазд.-вазд. у арсеналу САД, а ирачки МиГ-ови имали су NR-30. То је као да ја имам М-93 црну стрелу (снајп. далеком. пушка) а мој противник има енглески дуги лук! Значи ми смо на равној плочи, на растојању 2 km и ја њега убијем-замисли!
Сухой je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 12:20   #259
Сухой
Član
 
Član od: 27.1.2007.
Lokacija: UBI BENE, IBI PATRIA
Poruke: 290
Zahvalnice: 126
Zahvaljeno 56 puta na 49 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
Nicolas kaže: Pregled poruke
Da ali to su vezbe, zabole Amere za to kad ce u pravom konfliktu ispaljivati rakete van dometa neprijatelja i koristiti brojnost i tehnolosku nadmoc.
Против Јордана, Ирака, Ирана, Афганистана који имају авионе старе 30 година и у очајном стању-значи распадотине А категорије? смешно.
Сухой je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 12:24   #260
Сухой
Član
 
Član od: 27.1.2007.
Lokacija: UBI BENE, IBI PATRIA
Poruke: 290
Zahvalnice: 126
Zahvaljeno 56 puta na 49 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
Rocker kaže: Pregled poruke
Pored ovoga, njihovi motori ne poseduju komore za dodatno sagorevanje što znatno smanjuje IC odraz. Mada, IC samonavođenje je upotrebljivo isključivo na kratkim rastojanjima, tako da su avioni koji lete iznad 5Km bezbedni od zemaljske vatre, jedina opasnost u slučaju upotrebe plazma štita bi bili neprijateljski lovački avioni i dogfight sa njima. A što se tiče nemogućnosti upotrebe sopstvenog radara, to i nije preterano bitno, jer postoje drugi načini za obeležavanje ciljeva na zemlji (GPS, lasersko vođenje, TV vođenje itd.). Kod vazdušne borbe, stvar je već nešto drukčija, ali bitno je da se dogfight vraća u modu!
Hehe, ako ga S-600 ima u zahvatu, nece biti velike razlike, da li je F/A-117, B-2, F-22 ili F-4.
pozz!

Poslednja ispravka: Сухой (20.8.2007 u 17:03)
Сухой je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
avijacija, avioni

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:35.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com