Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.5.2012, 14:19   #1
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Logitech Wireless Keyboard K360



Vec duze vremena ganjam neku wireless tastaturu, ali nisam uspjevao da nadjem nesto a da nije minijaturno ili da nije desktop set gdje dolazi i miš. Kako imam mx620, mis mi nije bio potreban. Kupujuci HDD neki dan, ostane novca i odlucim da potrosim na k360 koja je takodjer kompaktna ali ne i minijatirna (njena duzina iznosi 39cm).


Dolazi u nekoliko šara a kod mene je crna varijanta kao na slici. Mozda najmonotonija ali nisu imali modela na stanju pa nisam mogao ni birati.

Kako se radi o wireless tastaturi, uz nju dolazi i ovakav resiver:



..koji se isporucuje u zadnje vrijeme uz vise wireless Logitech komponenata a ujedno je to i Logitech Unifying receiver na koji se moze povezati i do 6 Logitech wirelles uredjaja koji podrzavaju ovu tehnologiju. Takodjer, da je resiver nesto manji, doslovno ga ne bi mogli izvaditi iz kućišta tako da je ovdje Logitech odradio maksimalno smanjivanje.

Tastatura je nekim razlogom prilicno teska. Mislio sam da su to razlog baterije ali i kada njih izvadim, osjeca se tezina a moram priznati da nisam siguran koji je razlog. Rastavljao sam nekoliko tastatura i sve sto imate jeste malu matičnu PCB koja se povezuje sa dvije plasticne folije po kojima su kontakti i.. to je prakticno to. K360 ima i prijemnik za vezu ali takodjer nije opravdanje tezine. Naravno, meni ne smeta i fin je osjecaj masivnosti ali nisam sigurna sta je razlog.

Zavrsna izrada je na nivou Logitecha. Primjeti se da su davali paznje na sitnice a jedan od primjera jeste da na nozicama koje se podignu ispod pise da stoji pod uglom od 8 stepeni, dok na tim istim nozicama stoji postavljena spužvica (sundjer) koja ujedno sluzi za sprjecavanje klizanja.



Uz tastaturu vec dolaze dvije AA Duracell baterije koje se mislim nalaze u svim Logitech wireless uredjajima koji koriste AA baterije. Uprkos ON/OFF dugmetu, koliko mi je poznato, tastatura moze raditi sa pomenutim baterijama i do 3 godine.

Za on/off dugmetom nema potrebe jer se tastatura kao recimo i mx620 mis, nakon nekog vremena ne koristenja, sama gasi. Tako da ne morate da brinete o tome dok se pali na bilokoji pritisak dugmeta a cim se pali i obavlja tu funkciju koju ste zeljeli. Tako da necete ni primjetiti da je bila ugasena osim sto ce te vidjeti da lampica za caps lock nije svjetlila te se prilikom aktivacije upalila.

Ispod poklopca baterija takodjer mozete "sakriti" resiver u slucaju da ce te tastaturu nositi na drugo mjeste pa je prilicno zgodna opcija da se resiver ne izgubi.



Tipkanje je prilicno ugodno. Tasteri su tihi dok na prvi pogled izgledaju kao da su odmaknuti jedan od drugog vise nego sto je obicaj. No, mislim da to nije tacno vec je stvar opticke varke. Ako primjetite na "klasicnim" tastaturama, tipke se šire pri dnu te se u konacnici skoro dodiruju. Na k360 tasteti se ne prosiravaju te ostaje solidan prostor izmedju njih.

Mnogo dobra stvare koja sprecava pritiskanje dviju tipki nehoticnim i brzim kucanjem. Tasteri su znaci na mjestu gdje ste i navikli ali su ipak distancirani jedan od drugog da smanje "rizik" od greske.

Primjetit ce te da nedostaje srednji dio gdje se nalaze strelice pa i tatseri iznad njih (delete, home, inster.. itd).

Loghitech je izbacio citav taj red ali je ujedno ukomponovao pomenute tipke pa su tu i strelice kao i ostale tipke ali ne na mjestu gdje ste navikli.

Naime, k360 kao i nekoliko slicnih Logitech tastatura ima dodatnu FN tipku koja sluzu ka shift.


Na primjer, na jednoj tipci je Home dugme i pritiskom samo home dugmeta dobijete home "funkcionalsnot". Ako pristisnete FN+Home, dobijete Print Scr funkcionalntost. Mozda ce nekima biti teze za navikavanje da pritiscu dvije tipke umjesto jedne, ali je ovim potezom Logitech smanji broj tipki na tastaturi.

Ovdje dolazim do funkcionalnih F tipki jer se na svakoj F tipci nalazi dodatna funkcija, pa pritiskom reicmo na FN+F12, dobijemo digitron.



Medjutim, sa Logitech sajta mozete skinuti CPanel i svih dvanaest F tipki mozete programirati po zelji. Mogu da obavljaju gotovo svaku funkciju koja vam je potrebna pa ujedno mozete odrediti da jedna tipka bude kao kombinacija dviju tipki (Npr: ctrl-alt-del.. al-f4). Takodjer, mozete odrediti da pritiskom na jednu tipk upokrecete zeljeni program/aplikaciju/igru.

Da stvar bude jos bolja, u CPanelu mozete iskljuciti glavnu funkciju F tipki te F tipke postaju ono za sta ste ih programirali i u tom slucaju nije potrebna kombinacija FN tipke vec samo jedan klik neke od F tipaka. Naravno, osobe kojima trebaju F tipke ce ostaviti prvobitno stanje i koristiti kombinaciju sa FN tipkom.

Poslednja ispravka: jonathan (11.5.2012 u 17:03)
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku jonathan na korisnoj poruci:
iMa_NeKo_PljUgU (14.9.2012)
Stara 11.5.2012, 14:25   #2
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Re: Logitech Wireless Keyboard K360

Neke od funkcija koje mozete dodijeliti F tipkama su:





Ako vec posjedujete neki Logitech miš kao sto ja recimo imam MX620, instalacija dodatnog CPanela nije potrebna. Samo se u CPanelu otvori dodatni dijalog za tastaturu i sve je pod jednim "krovom".


Pored pomenutih, tu su ujedno i play tipke koje su kompatibilne sa recimo winampom a kada ga ugasite i gledate film u VLC playeru, tipk i tu obavljaju posao.

Pored jnih su ostale jos i volume tipke.

Osim tipki treba samo spomenuti da LED indikatori postoje sam oza caps lock taster dok za num l. i scroll l. ne pa ce te mozda biti i nedoaumic da li su aktivirani "brojevi ili strelice".

Ako vam nešto znaci, prilikom smanjivanja tona, prebacivanja pjesmama sa play tipkama, ukljucivanjem num lock funkcije ili paljenje caps lock-a, na monitoru ce vam se na sekundu prikazati ovakav dijalog:

[img]

Nekome ce smetati a nekome biti korisno dok ja nisam nasao da li se moze iskljuciti u CPanelu.

Sto se tice prijema, jednom sam imao problem sa signalom. Signal je lag-ao. Kako sjedim u masivnoj fotelji, nemam stola i tastatura je u krilu, kućište je pored fotelje a ujedno i resiver. U tom trenutku izmedu tastature i resivera je bila moja noga i fotelja (a kućište nije pod pravim uglom da resiver gleda tastaturu) te kada sam tastaturu polozio fino na krilo, signal se normalno vratio. Nosio sam tastaturu u drugu sobu kada sam gledo seriju i funkcionisala je uredno.

Sve ostalo finckcionise u najboljem redu i za sada nemam zamjerke.

Zakljucak

Tastatura je manjih dimenzija i tipke ce mozda nekome izgledati zgurano te nece imati zivaca koristiti kombinaciju sa FN tipkom. Osim toga, tastatura nema drugi problema i pretvaranje F tipki u nesto drugo moze dobro doci vecini nas jer budimo iskreni, koliko cesto koristimo F tipke.

Cijena je u mome slucaju bila 31€ a vjerujem da se moze naci i za manje novca.

Kvaliteta i robusnost su i za ovu nesto "sitniju" tastaturu na nivou te mislim da vrijedi novca kojeg sam dao.

Poslednja ispravka: jonathan (11.5.2012 u 14:43)
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku jonathan na korisnoj poruci:
iMa_NeKo_PljUgU (14.9.2012), Knez Lazar (13.5.2012)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
NBA Live 07 Garson Sportske simulacije 198 11.2.2014 21:31
Wireless Logitech komplet - pomoc pri izboru Hold ŠDK - Ostale komponente 2 11.1.2012 21:28
Logitech Wireless Desktop MK320 HSVstoned Ostale komponente 0 21.10.2011 1:37
Logitech Wireless Solar Keyboard K750 nb97 ŠDK - Ostale komponente 0 26.4.2011 8:03
Logitech Cordless Desktop Wave Keyboard Freeloader ŠDK - Ostale komponente 4 13.11.2008 2:28


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:14.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com