Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.6.2007, 19:45   #1
enaB
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 184
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 42 puta na 32 poruka
Lightbulb UNIX-way ili Windows-like-way?

Ja mislim da ne bi trebalo GNU/Linux pretvarati u Windows instaliranjem MS Office-a i sličnih stvari...
Postoji OpenOffice, GIMP....treba ih navoditi na slobodan softver
Free as in Freedom
enaB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2007, 20:04   #2
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Ja mislim da je to pogrešno i da koči napredak i popularizaciju Linuxa
Uostalom, sistem koji (na bilo koji način) može da izvršava i programe za druge operativne sisteme je superiorniji od onog koji može da izvršava samo svoje programe. Naposletku, bitno je da je sam sistem "free as in freedom", a koje ćeš programe na njemu izvršavati - na tebi je.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2007, 20:35   #3
enaB
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 184
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 42 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Da ovo čita RMS, sad bi počeo da histeriše , šalim se....
Činjenica je da je u poslednje vreme Ubuntu dosta dosta uticao na popularizaciju GNU/Linux sistema među korisnicima koji su se udaljili od Windowsa upravo zbog lakoće korišćenja jer se sve radi na 'klik-klik' približavajući ga na taj način Windowsu (pozitivno u njemu je to što koristi GNOME i (valjda) nema "Start" dugme, inače ga ne gotivim.... ). Smatram da GNU/Linux nije GNU/Linux bez dobre, stare konzole/terminala i kompajliranja iz sorsa
GNU/Linux treba da stekne popularnost svojim prednostima u odnosu na Windows, a ne imitacijom njega....
Šta sam na kraju krajeva hteo da kažem - zašto koristiti nelegalan MS Office od 500€ na Linuxu, kad postoji slobodan OpenOffice koji je takođe dobar da ne kažem odličan




@urke
Lepo što si preselio poruke, ali mogao si bar da napišeš to u temi, a na ovako da ispadne kao da sam započeo temu raspravljački nastrojen
enaB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2007, 21:11   #4
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: UNIX-way ili Windows-like-way?

Prednost (a mislim i potreba) linuxa je da ima mogucnost izvrsavanja win programa. Naravno, treba koristiti OpenSource alternative, ali ako neko nema alternativu za win program, pa neka koristi taj prog u linuxu... Win je, hteli mi to ili ne, najrasprostanjeniji OS danas. Upravo linova mogucnost da pokrece njegove programe je + za ljude koji hoce da se otarase problema i cene win platforme. Vremenom, kad lin bude blizi winu po rasprostanjenosti, pojavljivace se i bolji FLOSS programi, a bogami i vlasnicki (cim firme vide da im se isplati da portuju svoj proizvod na lin).

Sto se koriscenja linuxa tice, mislim da je dobro sto se developeri trude da sve radi out-of-box i sto je poseta konzoli sve manje potrebna. Realno, ljudi se konzole plase zato sto ne znaju da je koriste, a to nikako ne bi trebalo da bude kamen spoticanja prilikom prelaska na linux. Treba prosecnom korisniku omoguciti da sve parametre sistema koji su mu bitni podesi iz grafickog okruzenja, a ako neko voli, zna, zeli i misli da je konzola bolja - samo napred - izbor je divna stvar, upravo je izbor razlog sto koristimo linux.

I izvinjavam se na ovolikom postu - ne znam sta mi bi...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2007, 22:31   #5
enaB
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 184
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 42 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: UNIX-way ili Windows-like-way?

Prednost jeste, ali ne baš i potreba.....
Svaki program pisan za Windows ima neku zamenu za GNU/Linux, možda ne baš tog kalibra, ali uglavnom može da se koristi
Jedini Windows softver koji koristim na Linuxu je Counter Ctrike 1.6 , ActionCube nema domaće servere ni igrače.

Ne treba 'plašiti decu' konzolom, neke stvari se lakše i brže urade iz konzole/terminala nego iz grafičkog okruženja, ali neki korisnici više vole da jednom rukom klikću, a drugom dr.... ku... , dok drugi više vole mazohistički način kucanja u konzoli/terminalu za stvari koje mogu da se automatizuju - stvar izbora...


Console is your friend!
enaB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2007, 23:11   #6
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: UNIX-way ili Windows-like-way?

Poenta je sto u linux svetu uvek ima nesto za svakoga,a upravo to omogucuje tako sirok izbor distribucija
Neko ce vise preferiati distro gde je uglavnom sve na klik(PC Linux OS,SUSE),neko ce vise voleti sve da cuka u konzoli(Gentoo,Slack),a opet nekom ce odgovarti ravnopravna kombinacija i zlatna sredina(Debian)
Tako da po meni nema bojzni "da se neko plasi konzole" i da ista treba da se forsira,jer je korisnik ipak slobodan da izabere distro i to po onome sto mu vise odgovara...
Sto se tice programa-uvek i prvo cu koristiti native linux varijantnu,ali opet,naravno,treba da postoje i emulatori i vec naveliko aktuelna virtuelizacija koji ce omoguciti pokretanje potrebnih/nedostajucih Win aplikacija,kao i onih cesto koriscenih,opet sve dok se korisnik ne prilagodi novim linux zamenama ili ako pak nema neke....
Ali istini za volju-sto bi neko pokretao MS Office na Linux-u pored zivog i zdravog Open Office-a koji je objektivno podjednako kvalitetan

Poslednja ispravka: urke (6.6.2007 u 13:50) Razlog: odbezobrazovano
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2007, 23:49   #7
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: UNIX-way ili Windows-like-way?

na linuxu se u zadnje vreme jako malo koristi konzola,sada sve zavisi od distribucije do distribuje neka je vise user frendly a neka manje pravi pokazatelj je Ubuntu I PC Linux OS neki su cak rekli da je brzi od Slacka tako da linux ide velikim korakom napred...mada vidim da govorite Gnu/Linux ja bi ipak samo zvao Linux jer ipak kako je rekao Linus Torvald ja sam dobar inzinjer, a Richard Stallman je dobar Filozof tako da ipak nije poterbno ono Gnu Linusov kernel je 2.6.21 vec dostigao a Gnu/Hurd nikako da dodje do 0.2 verzije
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2007, 6:40   #8
enaB
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 184
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 42 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: UNIX-way ili Windows-like-way?

PC Linux sam probao u Live varijanti i još prilikom butovanja došao do zaključka da ostajem na Slack-u
Linux je samo kernel, GNU je ostatak slobodnog softvera koji predstavlja većinu, ne treba ga izostavljati
btw. Ako misliš na izjave iz Revolution OS-a, Linus je rekao da većina ljudi misli na je RMS folozof, a da on misli da je RMS inženjer
enaB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2007, 8:51   #9
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: UNIX-way ili Windows-like-way?

Mr.Eco, operativni sistem koji koristimo ne zove se Linux, ma koliko to bilo kome smetalo. Linux je „samo” jezgro koje nam obezbeđuje podlogu da upotrebimo hardverske komponente iz računara za poslove koje radimo. Međutim, da bi i upotrebili sve te komponente, moramo da koristimo softver namenjen tome (čitaj: aplikativni softver). Skup velike većine softvera na velikoj većini distribucija (mada ima izuzetaka) je upravo GNU softver. GNU je filozofija razvoja i bitisanja softvera.

Dakle, kako je GNU softver sve drugo preko onih par MB kernela i modula, ovaj OS mora da se označava kao „GNU/Linux” ili srpskije rečeno „GNU sistem sa Linuksom”.

btw, ako nisi odgledao Revolution OS (zvanična veb strana), ili si ga gledao sa lošim prevodom, skini ovaj koji sam ja radio, pa ga pogledaj ponovo. Neke stvari realno zvuče (i jesu) drugačije nego što su drugi prevodi preneli.
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2007, 9:21   #10
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: UNIX-way ili Windows-like-way?

Citat:
enaB kaže: Pregled poruke
btw. Ako misliš na izjave iz Revolution OS-a, Linus je rekao da većina ljudi misli na je RMS folozof, a da on misli da je RMS inženjer
RMS može biti samo filozof
Osnovna stvar ako si inženjer je da se rad podrađuje praktičnosti i upotrebljivosti, što RMS ne ispunjava "hm, ovaj film je kodiran QuickTime-om, šta da radim?" - u inženjerstvu tu nema dileme, pustićemo ga pa makar i reversed engineeringom dok se RMS, kako je rekao u onom intervjuu, grozi svega što je proprietary, a to pada u vodu u većini real-life situacija (kakva je, između ostalog, i najbanalnije puštanje muzike). A sigurno neću prebacivati 130 GB muzike u Ogg i ko zna koliko starijih DivX ili QT/RM filmova i tako im degradirati kvalitet samo da bih bio "pure" (a i kad smo kod toga, postavlja se pitanje odakle mi tolika muzika in the first place )
Ili ako hoću npr. da raspakujem RAR arhivu, sigurno neću reći "ah, nek ide onoliki bekap, kad je pakovan proprietary softverom".
Nemojte me pogrešno shvatiti, nisam ja protiv opensource softvera, ali velika radikalizacija nikom dobro nije donela. Ako već iza sebe imamo par decenija širokog korišćenja vlasničkog softvera u svakoj primeni, ne možemo najednom preseći i kazati "e od sad ne koristimo ništa što je vlasničko". Lako je RMS-u da "tupi" kad ne koristi kompjuter za ono zašta ga koristi većina kućnih korisnika.

Poslednja ispravka: voodoo_ (6.6.2007 u 10:01)
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2007, 21:02   #11
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: UNIX-way ili Windows-like-way?

Cekajte, mislim da skrecemo sa teme, pitanje je da li linux treba, u buducem razvoju , da vise lici na win ili pak da zadrzi i gaji *nix like shmek. Nema potrebe da poredimo win i lin aplikacije, takvih tema ima...
Po meni, za sada je linuxu potrebno da ima mogucnost da pokrece win softver iz prostog razloga da bi bio konkurentan M$-u za koji se proizvodi 99% profesionalnog softvera (recimo), sve do momenta kad ce ga velike softverske firme posmatrati kao ravnopravnog igraca. Iz istog razloga treba ici ka max user friendly desktopu, ali ne na ustrb sigurnosti, stabilnosti i funkcionalnosti.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2007, 23:10   #12
enaB
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 184
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 42 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: UNIX-way ili Windows-like-way?

Citat:
Tj da sve vise i vise lici na windows bar sto se tice user-fr. Tako nesto vec sasvim dobro rade
Po mom mišljenju to ne valja, ne treba nam još jedan windows-like sistem, i jedan je previše
Citat:
enaB kaže:
Smatram da GNU/Linux nije GNU/Linux bez dobre, stare konzole/terminala i kompajliranja iz sorsa
Valjda će bar Slackware zadržati tradiciju......

Poslednja ispravka: urke (6.6.2007 u 23:17) Razlog: Uklonjen offtopic - tema nije o linux vs. windows programima nego o filozofiji koncepcije na kojoj je zasnovan GNU/Linux
enaB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2007, 23:25   #13
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: UNIX-way ili Windows-like-way?

Sve se svodi na prakticnost...

Hipoteticka pretpostavka (sic!): Adobe izbacuje svoje proizvode za linux. Jedan deo graficara zeli da predje sa win platforme i na taj nacin smanji troskove (ili iz nekog drugog razloga - koji je za sad nebitan). Zasto bi se oni baktali sa konzolom i podesavanjem fstab-a ili cega vec? Oce ljudi linux na kome ce preko Synaptica u tri klika instalirati PShop, pustiti neku muziku i nastaviti sa poslom tamo gde su juce stali dok su instalirali linux... Njima ne treba ovaj ili onaj deamon ili da iskonfigurisu kernel...

Sa druge strane, sta ce bilo kog naprednog korisnika spreciti da zaroni u tamne vilajete ispresecane arhaicnim simbolima i komandama ako se tamo oseca prijatno i, na kraju krajeva, moze brze i kvalitetnije da odradi neki posao?

Upravo u tim mogucnostima lezi snaga linuxa - moze konzola, a moze i iz X-a...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2007, 23:26   #14
Johnny
Veteran
 
Član od: 18.11.2005.
Poruke: 565
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 155 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: UNIX-way ili Windows-like-way?

Ja mislim da treba omoguciti vlasnicki software, ali da to bude jasno ograniceno (valjda i jeste?). Znaci, default da se instalira samo open source, a ko hoce moze da doda vlasnicki softver koji ce biti sadrzan na disku.
btw sto se tice office-a, ne bih koristio M$ na Linuxu jer koristim OO.org i na Windowsu.
Johnny je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.6.2007, 6:26   #15
enaB
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 184
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 42 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: UNIX-way ili Windows-like-way?

Citat:
Zasto bi se oni baktali sa konzolom i podesavanjem fstab-a ili cega vec? Oce ljudi linux na kome ce preko Synaptica u tri klika instalirati PShop, pustiti neku muziku i nastaviti sa poslom tamo gde su juce stali dok su instalirali linux... Njima ne treba ovaj ili onaj deamon ili da iskonfigurisu kernel...
To već zavisi da li samo hoće da koriste GNU/Linux i neke "Feisty" verzije sa fensi okruženjem, ili hoće nešto da nauče i da znaju.

Poslednja ispravka: enaB (7.6.2007 u 15:38)
enaB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2007, 18:06   #16
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: UNIX-way ili Windows-like-way?

Šta znam, ja koristim oba "načina". Arhive raspakujem iz konzole ali fstab editujem mnogo lakše ako koristim KWrite nego neki vim ili gvim. Tako mi je lakše, tako sam navikao i služi me dobro "moj" način.

Neko je gore spomenuo da Linux treba biti sposoban da pokreće Windows aplikacije. To je totalno bezveze. Zašto bi pokretao Photoshop na Linuxu ako imaš Gimp? Ako neko zna da radi u Photoshopu a neće da uči Gimp to nije problem GNU zajednice ili Linuxa kao OSa. Zašto Adobe ne napravi Photoshop za Linux i ne prodaje ga isto kao što radi sa ovim za Win? Eto npr. NeroLinux, tako to radi Nero.

Tu dobiješ slobodu izbora. Imaš besplatan K3B koji nisi sretao do sada i imaš NeroLinux koji znaš u sitna creva ali moraš da ga platiš. Izbor je na tebi; učiti ili kupiti.

Ako Windows prednjači, ne znači da treba svi da se upravljaju prema njemu. Linux je poseban operativni sistem, nije više alternativa. Sve više i više ljudi ga koristi, upravo zbog tog "klik-klik" režima i slažem se da treba tome težiti ako programeri žele da Linux bude major-OS jednog dana.
Nisu svi spremni da zasuču rukave i edituju najdublje konfiguracione fajlove jednog operativnog sistema jer postoji rizik da ga više ne mogu oživeti.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2007, 19:19   #17
enaB
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 184
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 42 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: UNIX-way ili Windows-like-way?

Citat:
Šta znam, ja koristim oba "načina". Arhive raspakujem iz konzole ali fstab editujem mnogo lakše ako koristim KWrite nego neki vim ili gvim. Tako mi je lakše, tako sam navikao i služi me dobro "moj" način.
Stalno koristim grafičko okruženje, nisam lud da editujem u konzoli .
Samo sam hteo da kažem da ne treba praviti bauk od konzole među novajlijama, nego treba naučiti bar osnovno, uvek može da zatreba (što naravno ne znači da sve što se može radim u konzoli, uostalom.....i sam sam početnik )
enaB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2007, 19:30   #18
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: UNIX-way ili Windows-like-way?

Upravo to enaB, konzola je naš prijatelj. I sam sam početnik ali trudim se da ne budem, bar ne u postovima Konzola je korisna jer ako nekome objašnjavam rename-ovanje fajla mnogo je lakše objasniti kako to ide u tekst-modu, čak i kad ne znam koji je distro, znam da konzola uvek radi.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neky na korisnoj poruci:
enaB (15.6.2007)
Stara 15.6.2007, 21:42   #19
enaB
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 184
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 42 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: UNIX-way ili Windows-like-way?

Kada sam napisao "stalno", nisam baš mislio bukvalno stalno, ali najviše vremena
Konzola mi je početna i krajnja tačka
enaB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2007, 1:17   #20
nikolam
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 444
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 69 puta na 60 poruka
Talking Re: UNIX-way ili Windows-like-way?

Mislim da se po malo preteruje
sa pominjanjem upotrebe konzole na GNU sistemima.

Dakle, sve je to lepo ali ja u 2007. godini
jednostanvo neću da se zavlačim "ispod haube"
da bih ručno nameštao X prozore ili da bih dodavao
nove programe na sistem ili osnovna podešavanja kao
što je promena broja tačaka na ekranu..

Dakle, kao ne baš do kraja vičan Linuksu, prilično pobesnim
kad ne znam da namestim neku osnovnu stvar ali
se na kraju uvek setim da je to pre stoga što ja to
_Još uvek_ ne znam, a ne zato što je sistem kriv.

Dakle, ima stvari koje zaista Moraju da rade 1/1 na jednoj iole
ozbiljnoj GNU distribuciji (i da, i podešavanje stvari i administracija mišem)
a ima i stvari koje se i na Vindovsu lakše rade iz konzole

Dakle, hoću da imam I grafičke alate a konzola je uvek tu, naravno
nikolam je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako da izbrišem Windows Genuine (to je Windows Update) Master Of The Air Aplikativni softver 1 24.4.2007 12:06
Ah taj Windows... belgrade_boy Operativni sistemi 1 2.11.2006 22:20
windows xp embedded paterfamilias Operativni sistemi 0 11.10.2006 19:07
windows Vista theme pack Master Neo Modovi 1 6.12.2005 20:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:13.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com