Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi > Fotografija

Fotografija Radovi korisnika iz oblasti digitalne fotografije, diskusija na temu fotografije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.11.2007, 14:07   #61
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Nisam ni video onda taj post :S
Btw, kao sto su ti rekli na benchmark-u, crop faktor na canonu je x1.6, tako da objektiv od 50mm izadje na canonu nekih 80mm. A zasto je to tako...zato sto imas 35mm kamere (velicina standardnog filma) koje su standard, i prema tome se obelezavaju objektivi. Ima aparata kao sto su canon 5D koji je Ful Frame (FF) imaju velicinu senzora kao film, tako da kad se stavi neki objektiv od 50mm, on je stvarno 50mm. Vecina ostalih dSLR aparata Canon 350D, 400D, 30D ili nikon D200, imaju manji senzor pa i imaju crop faktor od 1.6 (ili za nikon 1.5). To znaci da oni hvataju samo centralni deo objektiva, ne koriste celu povrsinu stakla. Ako imas objektiv od 17mm, pomnozi to sa 1.6 i dobices koliko je to u stvari.

Mada ne vidim resenje za tvoj gore navedeni problem. Stavi primere fotografija, i cime si slikao (koji tamron objektiv, i koji canon?)
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2007, 14:26   #62
che daboli guz
Banned
 
Član od: 23.1.2006.
Lokacija: http://www.fotoklub.info
Poruke: 694
Zahvalnice: 231
Zahvaljeno 190 puta na 95 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Paaa pitanje se prvoshodno odnosilo na upotrebu objektiva sa analogne eos kamere na digitalnu eos kameru.Naravno tu mi je jos bilo zbunjujuce,broj pinova i kontakata(gramaticki neizvodljiva rijec)na kameri i objektivu od tamrona.

A drugi dio pitanja se odnosio na bazen sa "toplim vazduhom"(blago receno).
Kao i razlog katastrofalnom malom broju uspjelih fotografija.

U toku dana cu naciniti par slika sa oba objektiva,kao sto si rekao.
Kao i specifikacije oba objektiva.

Mada "crop"mi nije jos najjasniji sto se tice tamrona.Ali koliko sam skuzio iz texta,izgleda da sam dobio Extra Zoom Objektiv(50->80mm).
E sad to sto je ccd chip manji u odnosu na povrsinu analognog objektiva,jeli to + ili - za mene?????

Pozz
che daboli guz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2007, 15:33   #63
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Bilo koji objektiv da navrsnes na taj canon, imaces crop faktor. Prednosti su sto se koristi samo centralni deo objektiva, a on je najkvalitetniji. I za tele-objektiv, uzmes objektiv od 300mm, a u stvari imas 480 Mane manjih senzora su te da imaju manju dinamiku slike, vise noisa, dublji DOF (ovo poslednje se moze uzeti i kao prednost neki put) U svakom slucaju, FF aparati zahtevaju kvalitetnija stakla, dok na ove ostale mozes da kacis i krseve od objektiva. (koristi i onako centralni deo)
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku kinteC na korisnoj poruci:
oluja (5.11.2007)
Stara 9.11.2007, 20:13   #64
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Vidim da se ovde (http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=22135&page=2) diskutovalo o dubinskoj ostrini, pa da se nesto kaze o tome...


Koliko ce nesto biti zamuceno ili ne, zavisi od otvora blende. To se najbolje vidi na dSLR aparatima. Na vecim otvorima blende DOF (deep od field) je plici, a kada se zavrne blenda, onda je dublji.

Kompakt aprati imaju dubok DOF, jer imaju male senzore, velicina senzora isto utice na dubinu DOF-a. Ali zato aparati sa manjim senzorom imaju vise noisa i manju dinamiku (raspon od najtamnijeg do najsvetlijeg)

Kada se nesto fotka sa vecim otvorom blende gde je DOF izrazen, postupak je prost, fokusira se ono sto se zeli u fokusu, zatim se prekadrira, i pritisne okidac do kraja. Na dSLR-u je taj postupak malo komplikovaniji, zbog vise AF(auto fokus) tacaka, i zbog toga sto DOF cesto iznosi svega par milimetara na vecim otvorima blende, pa ako se prekadriralo, fokus bi se pomerio...i ode sve u ^$&%#&

Evo nekih primera za kontrolu DOF-a

216mm (uracunat krop faktor za dslr) otvor blende 2.0, iso 1000 shutter 1/250



Crop od 60%:


Kao sto se vidi, tu je samo cektica u fokusu, trepavice i delic lica...

Evo sada primer sa F16


Ovde je maltene sve u fokusu, da je ostalo F2.0, verovatno bi samo oko bilo u fokusu, dok bi nos vec bio mutan, a rame da se ne spominje...
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku kinteC na korisnoj poruci:
alesandro (9.11.2007), DarkNemos (9.11.2007), oluja (10.11.2007), steve89 (9.11.2007), urke (26.12.2007)
Stara 10.11.2007, 16:27   #65
che daboli guz
Banned
 
Član od: 23.1.2006.
Lokacija: http://www.fotoklub.info
Poruke: 694
Zahvalnice: 231
Zahvaljeno 190 puta na 95 poruka
Cool Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Jedno amatersko pitanje za profesionalca.
U pitanju je zadnja slika kao i neke iz diskoteke i od ranije.
Jeli ti igras ulogu rezisera ili modeli to rade samoinicijativno?
Ili se pak radi o kombinaciji?

Poslednja ispravka: che daboli guz (10.11.2007 u 16:28) Razlog: Upss moj jubilarni 400i post ;-)
che daboli guz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.11.2007, 14:11   #66
alesandro
Veteran
 
Član od: 31.1.2007.
Lokacija: Beograd/Zrenjanin
Poruke: 1.150
Zahvalnice: 438
Zahvaljeno 587 puta na 232 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Treba mi sto hitnije odgovor na sledece pitanje:
Za dva sata idem u Novi Sad sa skolom u pozorise I sad, imacemo dva sata slobodno (do pola osam) pa cu ja to vreme iskoristiti za slikanje N.S.-a E sad, nemam stativ to znate, a kako da podesim opcije za sto bolju sliku? Nije mi problem da slikam do 1/4 exp.
alesandro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.11.2007, 14:47   #67
steve89
Starosedelac
 
Član od: 1.8.2006.
Poruke: 1.888
Zahvalnice: 1.485
Zahvaljeno 2.094 puta na 760 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Citat:
alesandro kaže: Pregled poruke
Treba mi sto hitnije odgovor na sledece pitanje:
Za dva sata idem u Novi Sad sa skolom u pozorise I sad, imacemo dva sata slobodno (do pola osam) pa cu ja to vreme iskoristiti za slikanje N.S.-a E sad, nemam stativ to znate, a kako da podesim opcije za sto bolju sliku? Nije mi problem da slikam do 1/4 exp.
Pa 'de znam. Stavi aparat u aperture priority mod, podesi white balance i iso. To ja radim kad nemam bash mnogo vremena da cackam podesavanja.
steve89 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.11.2007, 22:48   #68
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Pozdrav.
Imam jedno pitanje koje se tice fotografisanja i photoshopa.
Zanima me kako napraviti panoramski snimak iz vise slika jednog predjela,slikanog u nekoliko dnevnih razdoblja (jutro,podne,sumrak),kako napraviti kvalitetne prelaze izmedju snimaka da izgledaju kao jedan,i kako odraditi "equalize" (izjednaciti tonalitet neba,da oblaci izgledaju isto ili slicno na svim snimcima)?

Nadam se da nisam bio suvise komplikovan i da znate sta sam htio pitati
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2007, 1:13   #69
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

@che daboli guz

Za night life fotografiju ne treba biti reziser, samo treba spaziti dobar trenutak...i da onaj ko se fotografise bude raspolozen za fotkanje. Dakle, dovoljno je da osoba koja se fotka ne beze...sve ostalo je + Inace sam probao da "reziram" tipa: "stavi ruku ovde..taaakoo, e sad pomeri glavu.." Tu je problem to sto dok ja devojci kazem gde da stavi ruku, ona promeni totalno izraz lica, i vidi se da je namestena fotka. Najbolje je hvatati ljude na prepad, pod uslovom da se proceni da osoba nece negativno reagovati. Ako osoba koja se fotka spazi fotografa, sve je na njoj...(hoce li se izbeciti, iskreveljiti..ili sta vec) Sve je u dobroj zabavi...

@alesandro

nisam skapirao..hoces fotkati u pozoristu ili napolju? Ako je napolju mrak, hoces da fotkas, provo podesi WB (white balance- odnos bele boje) -kako fotografije ne bi bile sve crvene ili zute pod vestackim osvetljenjem. Za to imas predefinisane modove) Zatim, pazi da ti shutter (duzuna trajanja expozicije) ne bude ispod 1/20 sec. Sto je veci iso, to omogucava veci shutter, ali i vise noisa. Dakle, treba naci zlatnu sredinu. Tu dosta znaci dobar foto aparat.

@LoneWolf
Photoshop CS3, ultimativna masina za takve stvari Automatski sklapa takve fotke, za neke experimente vec treba vec imati osnovno znanje iz PS-a
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2007, 15:28   #70
alesandro
Veteran
 
Član od: 31.1.2007.
Lokacija: Beograd/Zrenjanin
Poruke: 1.150
Zahvalnice: 438
Zahvaljeno 587 puta na 232 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Ih... kasno... ali bice drugih prilika. I ovako nisam imao puno vremena za fotkanje. Mislio sam na slikanje napolju, ali kao sto si i sam rekao, slike su mi zute... no, drugi put ce biti sve u redu posto si sada lepo rekao kako treba... hvala!
alesandro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2007, 20:09   #71
che daboli guz
Banned
 
Član od: 23.1.2006.
Lokacija: http://www.fotoklub.info
Poruke: 694
Zahvalnice: 231
Zahvaljeno 190 puta na 95 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Citat:
che daboli guz kaže: Pregled poruke
A drugi dio pitanja se odnosio na bazen sa "toplim vazduhom"(blago receno).
Kao i razlog katastrofalnom malom broju uspjelih fotografija.
Pozz
Imao sam jos jednom priliku da slikam na istom bazenu gdje i pored odlicne osvetljenosti i "toplog"(goruceg)vazduha ,slike su bile zamucene i sa veoma malim(skoro nijednom) procentom uspjelih.Valjda zbog "odlicne"osvetljenosti nisam prije koristio blic,sada sam ga koristio doduse onaj sto je u sklopu kamere.I sam procenat uspjelih slika se povecao.Jos da sam imao onaj blic sto se nadogradjuje(sto znaci JAK/SNAZAN) ,vjerujem da bi sve bile O.K.!!!

Ovo sam dopisao jer vidim da niko jos nije imao prilike da slika u ovakvim prilikama,pa rekoh ukoliko budete imali problema da znate zashto!
che daboli guz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2007, 21:57   #72
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Citat:
kinteC kaže: Pregled poruke
@LoneWolf
Photoshop CS3, ultimativna masina za takve stvari Automatski sklapa takve fotke, za neke experimente vec treba vec imati osnovno znanje iz PS-a
Imam osnovno znanje iz photoshopa ali nisam uspio nigdje na netu da nadjem tutorial za pravljenje "panoramskih fotki" od vise slika.
Pregledao sam temu Photoshop tutoriali i nisam tamo nasao ovo sto mi treba pa ako imas neki link,ili gotov tutorial,bio bi ti zahvalan
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2007, 15:24   #73
che daboli guz
Banned
 
Član od: 23.1.2006.
Lokacija: http://www.fotoklub.info
Poruke: 694
Zahvalnice: 231
Zahvaljeno 190 puta na 95 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

A sto ne nadjes na netu neki program koji to radi automatski?
Ima ih na tone,ja sam jedan dobio uz lap`s od HPa i moram priznati da je fantastican,cak i bolje radi nego na manuel.Jos nikad nisam imao prilike da ga dostimavam.A mozda nebi bilo lose i da skines od Canon-a
ZoomBrowserEX-Photo Stich.

Mislim da ima negdje na forumu linx za programe u vezi pravljenja panorame.
http://www.sk.co.yu/forum/showpost.p...86&postcount=1
http://www.hp.com/united-states/cons...hpr_R1002_USEN
Ovo je link za HP prog.samo malo drugacije izgleda od mog mada mozes probati posto je bezplatan...
...medjutim ukoliko ostajes sa gorespomenutim pitanjem...sve najbolje!

Poslednja ispravka: che daboli guz (6.12.2007 u 15:42) Razlog: ;-]
che daboli guz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku che daboli guz na korisnoj poruci:
hacker_aca (7.12.2007), LoneWolf (6.12.2007)
Stara 7.12.2007, 0:19   #74
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Moram i ja da pohvalim PhotoStitch od Canona. Sve panorame iz ove teme su napravljene sa ovim programom. Možda se vidi ponegde neka greškica ali je problem što sam sve nabrzaka slikao. A sve je sam automatski sklopio.
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2007, 1:20   #75
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Za photoshop CS3 i CS2 (stim da cs2 uzasno sklapa panorame):

file>automate>photomerge

Ostalo je logicno, otvori se prozor za odabir fotki, izaberu se zeljene fotke...ostalo je posao ps-a
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku kinteC na korisnoj poruci:
LoneWolf (7.12.2007)
Stara 7.12.2007, 15:06   #76
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Citat:
kinteC kaže: Pregled poruke
Za photoshop CS3 i CS2 (stim da cs2 uzasno sklapa panorame):

file>automate>photomerge

Ostalo je logicno, otvori se prozor za odabir fotki, izaberu se zeljene fotke...ostalo je posao ps-a
Fala ti k'o bratu
Jbg nasao sam ovu gomilu nekih programa za photomerge ali nijedan nema automatizovane "prelaze" (overlay i equalize) za nebo,koje je gotovo uvijek razlicitih boja.Takodje,lose je odradjen fade in/out (pretapanje slika iz jedne u drugu) a sa PS-om mogu da eksperimentisem sad kad sam ovo vidio
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2008, 22:17   #77
OpSystem
Novi član
 
Član od: 18.11.2007.
Poruke: 15
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Moze li neki savet..?
Kako vam se cine fotografije...
Pogledajte "abuxl's pictures"
na www.skyscrapercity.com pa "united arab emirates" pa "photo section" pa prvi thread "abuxl's pictures"

sori sto to ovako, ali svako misljenje bi koristilo za dalji razvoj u fotografisanju.
Pozzz
OpSystem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.4.2008, 13:20   #78
alesandro
Veteran
 
Član od: 31.1.2007.
Lokacija: Beograd/Zrenjanin
Poruke: 1.150
Zahvalnice: 438
Zahvaljeno 587 puta na 232 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Kako slikati panning pri jakom dnevnom svetlu? Naime, pri ovoj tehnici potrebno je da vam shutter speed bude izmedju 8 i 60, u zavisnosti od brzine objekta koji slikate, a blenda oko 7,8. Meni to ne uspeva. Slika bude presvetla, skoro pa SKROZ bela, bez detalja. Pomaze kada podignem F vrednost na 11, ali je i dalje neupotrebljiva. Slucaj bi resilo da i shutter speed podignem na 200, 300, 400... ali to je nemoguce jer slikam panning. (tj. ucim ). Neka pomoc?
alesandro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.4.2008, 13:58   #79
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.847 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Citat:
alesandro kaže: Pregled poruke
Kako slikati panning pri jakom dnevnom svetlu? Naime, pri ovoj tehnici potrebno je da vam shutter speed bude izmedju 8 i 60, u zavisnosti od brzine objekta koji slikate, a blenda oko 7,8. Meni to ne uspeva. Slika bude presvetla, skoro pa SKROZ bela, bez detalja. Pomaze kada podignem F vrednost na 11, ali je i dalje neupotrebljiva. Slucaj bi resilo da i shutter speed podignem na 200, 300, 400... ali to je nemoguce jer slikam panning. (tj. ucim ). Neka pomoc?
Koji fotoaparat imas? Verovatno bi ti pomogao ND (neutral density) filter. Nisu skupi...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.4.2008, 15:03   #80
alesandro
Veteran
 
Član od: 31.1.2007.
Lokacija: Beograd/Zrenjanin
Poruke: 1.150
Zahvalnice: 438
Zahvaljeno 587 puta na 232 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
Koji fotoaparat imas? Verovatno bi ti pomogao ND (neutral density) filter. Nisu skupi...
Fuji s6500fd.
Moguce, nisam razmisljao u tom pravcu. Mislio sam da je moguce sa nekim podesavanjima, white-balance-om i sl. Zonerica ne bi nista pomogla, a?
alesandro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
fotografija, slike

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pesma/e koja vas najviše dirne? Wolverine Opšta kultura 1131 5.9.2019 15:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:40.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com