Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Zaštita

Zaštita Virusi, anti-virus programi, firewall...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 29.10.2020, 11:52   #1
Dušan Vićić
Član
 
Član od: 25.10.2020.
Lokacija: Orasje, Varvarin
Poruke: 161
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Exclamation Virus Sality problem

Po meni, ovo je ispalo veoma veliko za IO port, pa sam napisao na forumu, jer je problem veoma prosireno opisan.
Ja sam se vec upoznao sa tim virusom i znam da je najbolji nacin formatiranje patricije, ali to ja ostavljam kao krajnju opciju, jer formatiranje hard diska od 2007-08 koji nije imao nikakvog kontakta sa internetom, i koji je bukvalno vremenska kapsula iz vremena dominacije Windowsa XP stvarno brisanje mog detinjstva.
Idemo malo backstory.
Ako mozete da vidite na mom profilu za retro racunar, njega sam dobio oko 2007-08 i koristio sam ga kao dete do 2014, sve dok mi se nije pokvario.
Brzo premotavanje 5 godina i kupovina laptopa Lenova G580 kasnije, odlucio sam se za rucno popravljanje racunara. Imao sam problem: DISC BOOT FALIURE. INSERT SYSTEM DISC AND PRESS ENTER. Resio sam ga na prost nacin. Namestanje data kabla ponovo i delimicno ciscenje racunara(nisam mogao da ocistim procesor i napajanje, jer sam se plasio da necu nesto da zakacim i posle cvrc Milojka). Za vreme zimskog raspusta(prva godina srednje) uradim jedan backup na CD i resim da isprobam neke retro igre, jer mi je racunar skoro perfektan za to.Instaliram Ultimate Doom, Duke Nukem 3D, Half-Life i Quake 2.
E sad tu pocinje prica. Nakon instalacije Quakea 2 primetim da mi nece da ucita level.
Pokusam ponovo, nece. Stavim ga na hibernaciju, palim Levovo i na njega Aviru, ona mi prepozna Sality. Pogledam na internet, primetim da su isti simptomi. Nakon sto sam video kakav je payload tog virusa, presekle su mi se noge. Ali sam imao neki plan.
Narezem na CD Hiren's Boot 12.0 i pokrenem opet racunar. Problem je bio taj sto sam imao SERVICE PACK 2 umesto 3. Da sam imao 3, bilo bi lakse, ali s' obzirom da mi je hard velicine double layer DVD-ja i da mi je bio skoro pun to nisam nikako mogao da instaliram a da ne izbrisem nesto. Nego, pokrecem stari racunar i pokrecem na Hiren's Boot Aviru. Avira mi oktaze svoju poslusnost i ne prepozna(verovatno je uspeo Sality da ga onesposobi) Pokrecem Malvarebytes, oslobaca mi Task i Device Manager. Ali mi ne brise potpuno virus.
Pocinjem da se bunim. Pokusam preko fleske da pokrenem AVG Sality Remover, primeti da ima Sality u racunaru. Reboota se, pocinje dekteciju i zamrzne se . Sta sad?
Sada mi preostaje jedino da uzmem Rescue Disc.Pokusam Kaspersky Rescue Disc 10, preko kog sam nasao na Wayback Mashine da burnujem na Lenovo, nije uspeo, verifikacija nesuspesna na burnu, nece da mi se butuje na Lenovo.
Jednostavno od tad sam izgubio nadu i nisam radio nista na tom hard disku jedno 6 meseci, dok sam drugi od 40GB, koji nije zarazen instalirao Win98SE i bio mi retro racunar sve do nedavno kada mi se freezovao usred igranja Dooma, 3 levela pre kraja igre. Utvrdio sam kvar oko data kabla pomocu prvo Hiren's Boota i onda preko Hard Disc Sentinela. Pokusam isto na drugom hardu, ono nema problema i pokazuje mi 40% HP, isti data kabal, nisam promenio. Nesto cudno, ali tu nema slucajnosti.

Svejedno, za ovaj problem sa virusom bih preporucio da mi odgovori neko od moderatora ili administartora(uglavnom strucnjaci ili sto bi rekli stari vukovi), jer ne bih da mi neki random lik napise "Sam' izbrisi System 32" i prevari me(bez uvrede).

Napomena:
Konfa mi je na mom profilu, nije bas najbolje za neki moderan antivirus, jer imam malo rama ,slab mi je procesor i SP mi je 2.

Pozdrav!
Dušan Vićić je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.10.2020, 13:10   #2
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Virus Sality problem

Citat:
Retro racunar:
AMD Athlon 600 mhz
Diamond Viper 770, 16MB VRAM
256 MB RAM
Sound Blaster Live!
Viewsmart monitor
Tastatura, mis.
Windows XP SP2
Windows 98 SE
Maxtor 8.4 GB i 40 GB.
DVD i CD-RW
Floppy disc.
Reci mi da se šališ?

Deder ti lepo skini taj hard disk, idi do prijatelja neka ga poveže na svoj komp i odradi full scan i obriše viruse sa harda.

Sa 256MB rama ćeš se teško usrećiti s nekim offline anti virusom.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
Dušan Vićić (31.10.2020)
Stara 31.10.2020, 14:28   #3
Psychon@ut
Veteran
 
Član od: 20.10.2005.
Poruke: 672
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 111 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: Virus Sality problem

Malo sam proguglao o pomenutom virusu i na više izvora stoji tvrdnja da gotovo da nije moguće izbrisati taj virus bez formatiranja a razlog je što je virus polimorfan i vremenom što se duže koristi kompjuter sve su šanse da će i sistemski fajlovi biti zahvaćeni a to će neminovno da utiče na stabilnost sistema.
Psychon@ut je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Psychon@ut na korisnoj poruci:
Dušan Vićić (31.10.2020)
Stara 31.10.2020, 17:51   #4
Dušan Vićić
Član
 
Član od: 25.10.2020.
Lokacija: Orasje, Varvarin
Poruke: 161
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Određen forumom Re: Virus Sality problem

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
Reci mi da se šališ?

Deder ti lepo skini taj hard disk, idi do prijatelja neka ga poveže na svoj komp i odradi full scan i obriše viruse sa harda.

Sa 256MB rama ćeš se teško usrećiti s nekim offline anti virusom.
Ja se slažem sa tim, ali može li neki Rescue disk da se stavi na moj računar i da mi obrise virus, pošto nisam siguran da li sve savremene matične ploče imaju IDE port, jer su standardi SSD i SATA, ako se ne varam?
Dušan Vićić je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.11.2020, 1:42   #5
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Virus Sality problem

Sality? Zar je ta pošast još živa.
Nažalost, reinstalacija ti je jedino rješenje jer i da se odradi "dezinfekcija" zaraženi fajlovi više nemaju svoj "pravi" hash.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sass Drake na korisnoj poruci:
Dušan Vićić (4.11.2020)
Stara 4.11.2020, 15:13   #6
Dušan Vićić
Član
 
Član od: 25.10.2020.
Lokacija: Orasje, Varvarin
Poruke: 161
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Određen forumom Re: Virus Sality problem

Citat:
Sass Drake kaže: Pregled poruke
Sality? Zar je ta pošast još živa.
Nažalost, reinstalacija ti je jedino rješenje jer i da se odradi "dezinfekcija" zaraženi fajlovi više nemaju svoj "pravi" hash.
A sta ako ga dezinfekujem te fajlove, da li ce taj virus jos negde zadrzati u kodu OS-a, ili ce je potpuno iskoreniti?
I ako ga dezinfekujem, da li mogu posle da uradim backup nekih muzickih fajlova i ostalih stvari kao sto su npr. jpg., mp4 i dr., a da nisu exe.?
Dušan Vićić je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2020, 2:46   #7
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Virus Sality problem

Neće se zadržati u OSu nakon dezinfekcije, a sve fajlove koji nisu .exe možeš slobodno bekapovati.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem sa updete ili neki novi virus? backy73 Kvarovi 3 4.6.2011 10:47
problem sa exe fajlovima,moguc kvar ili virus milanced94 Kvarovi 6 21.5.2011 13:17
Slackware problem kvare_cg Slobodni softver 27 20.6.2009 23:27
Problem - vjerovatno virus ili? Morgoth Zaštita 5 4.4.2009 14:00
HP DeskJet f4180 - problem sa instalacijom vanila Ostale komponente 3 12.3.2009 19:22


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:04.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com