Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Konzole
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Konzole Konzole i softver za njih...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.8.2006, 20:39   #1
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Konzolni RPG-ovi

Svi smo danas manje vise upoznati sa najboljim naslovima RPG zanra, to vise nije mesto neke narocite debate.Da nabrojim samo neke: Baldurs Gate, Fallout, Torment, Morrowind i drugi obelezili su ovaj zanr na svoj prepoznatljiv nacin i njihovo mesto u Hall of Fame-u je osigurano.

Medjutim konzolni RPG-ovi su u nasoj zemlji kao i ostale konzolne igre, zbog lose materijalne situacije uglavnom predstavljaju nepoznanicu. PC igraci ih cesto izbacuju, smatrajuci ih u najmanju ruku banalnim, sto je u proseku nazalost tacno... Ali postoje odredjeni naslovi koji odskacu od groznog proseka (koji je u poslednjih par godina odlika celokupnog igrackog trzista, a ne samo konzola), i koji vrede da se spomenu.

Prvo da razjasnimo pitanje samih konzola. Najzapustenija je bez sumnje Nitendo GameCube, i to najcesce zbog prirode igara koje se za nju izdaju (jednostavne i precesto klinacke). Popularnost ove konzole se odrzala samo u Japanu gde ima i stabilno trziste. Najznacajniji RPG- na njoj je Zelda, koji je ujedno i jedan od najdugovecnijih serijala igara uopste. Nazalost nisam imao prilike da igram poslednji naslov iz serijala tako da je tesko komentarisati ga ali prvi koji je za danasnje standarde simpaticna arcadica moze se naci besplatno na www.the-underdogs.info/ uz koji je potrebno skinuti SNES (emulator). RPG zanr takodje je uskracen na sledecoj po popularnosti konzoli -XBOX-u. Najbolji RPG naslov ove konzole je jedan koji su PC igraci vec imali priliku da igraju a to je Fable. Sama cinjenica da je ovo najbolji naslov dosta govori o ovoj konzoli i RPG zanru na njemu koji se moze sumirati u reci - tragican.

Sa PS2 stvari stoje na srecu drugacije. Nesumnjivo najbolja od tri glavne konzole, raspolaze sa najvise igara i najboljim licencama. Od RPG-ova na njoj dominira japanski tip a zapadnjacki nije narocito zastupljen. Dva najznacajnija naslova iz ova dva tipa su Final Fantasy X i Baldurs Gate: Dark Alliance. Ako postoji interesovanje napisao bih kratke recenzije za ova dva kvalitetna naslova pa o njima mozete prosuditi sami. Uzimajuci u obzir da je zivotni vek PS2 na samom kraju ovo je najbolji trenutak za rezimiranje njegovih uspeha. Dakle javite se koju bi od ovih igara voleli da vidite pa makar o njoj samo citali jer govoreci sa mojim solidnim iskustvom u zanru mislim da oba zavredjuju paznju.
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.8.2006, 21:11   #2
Ocelot
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Ocelot
 
Član od: 3.4.2006.
Poruke: 3.151
Zahvalnice: 373
Zahvaljeno 991 puta na 533 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ocelot Slanje poruke preko Skypea korisniku Ocelot
Određen forumom Re: Konzolni RPG-ovi

Bas me interesuje kako ces opisati FFX, Ja sam se odusevio pa bih zeleo da cujem jos nekoga. Inace, PS2 je daleko od kraja. I dalje se prodaje vise od XBox360.
Ocelot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.8.2006, 21:19   #3
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Konzolni RPG-ovi

Jel si probao X-2 i kakav ti izgleda?
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.8.2006, 21:24   #4
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.372
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.999 puta na 7.043 poruka
Određen forumom Re: Konzolni RPG-ovi

Moram da priznam da je Zelda 3: The Link to the Past sa SNES-a(ako se ceo ovaj serijal uposte moze nazvati pravim RPG-om) bila jedna od igara koju sam najvise i najduze igrao te neke 1993,duze od godinu dana,pre svega jer sam imao nemacki kertridz.
Igra je definitvno uticala na moj igracki ukus danasnjih dana...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.8.2006, 21:25   #5
Ocelot
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Ocelot
 
Član od: 3.4.2006.
Poruke: 3.151
Zahvalnice: 373
Zahvaljeno 991 puta na 533 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ocelot Slanje poruke preko Skypea korisniku Ocelot
Određen forumom Re: Konzolni RPG-ovi

Citat:
voodoo_nbgd kaže:
Jel si probao X-2 i kakav ti izgleda?
Jos nisam, i iskreno da ti kazem ne znam kad cu. Uvek imam nekog posla.
Ocelot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.8.2006, 21:37   #6
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Konzolni RPG-ovi

Citat:
voodoo_nbgd kaže:
Jel si probao X-2 i kakav ti izgleda?
Ja sam ga presao i mogu da kazem sledece:
Grafika i mnoge lokacije su kompletno preuzete iz FFX. Ipak grafika je i dalje prelepa. Igra je tematski u zenskom fazonu, tri glavna lika koje vodis su devojke Yuna, Rikku i Paine, sistem borbe je promenjen i poseduje klase koje menjas sa promenom odela ili tkz. Dress sphere. Pristup igri je u najmanju ruku cudan - sve je u stilu girl power, kao iz americkih tinejdzerskih filmova sto je ujedno i najveca mana igri. Bez obzira na sve ovo igra je izvanredna iako ne poseduje udarac FFX. Prica se nastavlja kada Yuna pronadje sferu (video zapis) sa nekim likom koji lici na Tidus-a i krene u potragu za njim. Prica koja se dalje odmotava je zanimljiva i kvalitetna iako pomalo sladunjava. Sve u svemu solidan rpg koji bi dobio ocenu od oko 85%. Nece biti legenda ali je svakako dobra zabava.
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.8.2006, 21:44   #7
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Konzolni RPG-ovi

Citat:
Ocelot kaže:
Bas me interesuje kako ces opisati FFX, Ja sam se odusevio pa bih zeleo da cujem jos nekoga. Inace, PS2 je daleko od kraja. I dalje se prodaje vise od XBox360.
Veci opis cu napisati uskoro a ukratko mogu da ti kazem da posto sam igrao de facto sve najbolje rpg-ove i temeljno procesljao zanr da je FFX moj treci najomiljeniji RPG posle Tormenta i BG-a. Sve velike kompanije preusmerile su produkciju na PS3 i priliv novih igara za PS2 ce biti znatno smanjen kada PS3 izadje. Ono sto se zove "zivotni vek" jedne konzole se uskoro zavrsava za PS2. Poredjenje ti nije najbolje jer je XBoX360 tek u povoju. Medjutim mora se primetiti da ta konzola mora da se izgradi na kompletnom debaklu originalnog XBoX-a sto sigurno nece biti lako
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.8.2006, 22:16   #8
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Konzolni RPG-ovi

Za pocetak mali rezime serijala:

Final Fantasy I-III:
Naslovi su pravljeni za originalnu Nintendo konzolu.
Ova prva tri naslova su po danasnjim standardima krajnje zastarela,
i to do granica neigrivosti. Uimajuci u obzir da su izlazili 80 tih, ovo
im se naravno oprasta kao i jednostavne pricice koje su na nivou jedne
kompleksnije bajke. Glavna tema njihovih prica su kristali cetiri elementa
koje po pravilu treba spasavati i centar su zapleta. Iako za svoje vreme
odlicne danasnjem igracu nemaju mnogo da ponude, ali se mogu probati kao
kuriozitet. Besplatno se nalaze na sajtu www.eyesonff.com . Sa njima je ustanovljeno pravilo da se radnja odigrava svaki put u drugom svetu,
airshipovi, uvek prisutni lik Cid-a itd. Ovi naslovi su zajedno sa serijalom Dragon Warrior de facto stvorili moderan Japanski RPG (odvijanje sukoba kroz nasumicne bitke, veliki nelinearni svet za istrazivanje itd)

Final Fantasy IV-VI:
Naslovi su pravljeni za Super Nintendo konzolu.
Sledeca tri naslova predstavljaju postepenu transformaciju zanra u ozbiljniji RPG (misli se na pricu). Kristali su i dalje prisutni ali su likovi i zapleti daleko bolje odradjeni. Graficki su i danas igrivi, cak simpaticni. Kruna je FF VI koju preporucujem da igraci makar probaju jer poseduje neverovatne kvalitete za jednu SNES igru: dobar zvuk, lepu grafiku, kvalitetnu pricu uz mnogo zanimljivih likova itd. FF VI je kruna onoga sto japanci smatraju klasicnim FF-om. Takodje se mogu skinuti na gore pomenutom sajtu.

Final Fantasy VII-IX:
Naslovi su radjeni za PSX konzolu.

FF VII se smatra najboljim u serijalu. Po mom misljenju on ne zavredjuje taj epitet ali je svakako izuzetna igra. Prica vise nema veze sa kristalima. U poredjenju sa tadasnjim zapadnim RPG-ovima on je svetlosne godine ispred njih, u grafici, muzici, zapletu - ukratko svemu. Ovo je ujedno i prvi FF sa SF settingom koji se pokazao kao pun pogodak. Za vise informacija procitati SK-ovu recenziju iz 1998.

FF VIII se nepravedno smatra najgorim u serijalu. Sve karakteristike FFVII su doradjene i unapredjene u neverovatnim granicama - a pogotovo grafika i filmske sekvence. Kompjuterska verzija je izasla 2000 tako da mozete proveriti recenziju. Toplo preporucujem.

FF IX predstavlja povratak na originalnu pricu o kristalima i vizuelni stil sa SNES-a (naravno igra je i dalje 3D). Iako zanimljiv ovo je verovatno najgori naslov u serijalu, jer u njemu istinski uzitak imaju samo oni koji su pratili FF od pocetka, i ne predstavlja napredak u odnosu na FF VIII. Uopste igra, igra na kartu nostalgije starijih igraca koja novima ne znaci mnogo. PC verzija nije napravljena, ali ako negde nadjete PSX verziju moze se lako pokrenuti pomocu emulatora.

Ukratko preporuke su FF VI, VII, VIII od ovih starijih naslova. Ipak vazno je napomenuti da je svaki Final Fantasy izuzetna igra i uopste ceo serijal za sada nema nijedan los naslov.
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.8.2006, 23:41   #9
Dickinson
Član
 
Član od: 28.2.2006.
Poruke: 50
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Konzolni RPG-ovi

Onda napisi nesto i o FF christal chronicles igri koja je izasla samo za Cube.Odigrao sam ovu igru i prilicno je zanimljiv Hack\slash.Ima i interesantan multiplayer.
Dickinson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2006, 2:12   #10
choi
Veteran
 
Član od: 11.7.2006.
Poruke: 507
Zahvalnice: 145
Zahvaljeno 151 puta na 95 poruka
Određen forumom Re: Konzolni RPG-ovi

Igrao sam FF VII , VIII i IX tako da se slazem sa tobom.Secam se kad sam prvi put video animacije u FF VIII prilikom prizivanja guardiana, nisam verovao da nesto moze da izgleda tako dobro(davno je to bilo).Nego u isto to vreme sam igrao na psu i Legend of Dragoon.Ne znam jesi li i nju probao ali se meni veoma svidela(I dan danas je ponekad ubacim u emulator i odigram).Isto je kao FF - random borbe, 4 cd-a, duugacka prica...
choi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2006, 2:27   #11
Ocelot
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Ocelot
 
Član od: 3.4.2006.
Poruke: 3.151
Zahvalnice: 373
Zahvaljeno 991 puta na 533 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ocelot Slanje poruke preko Skypea korisniku Ocelot
Određen forumom Re: Konzolni RPG-ovi

Citat:
The mighty Boo kaže:
Veci opis cu napisati uskoro a ukratko mogu da ti kazem da posto sam igrao de facto sve najbolje rpg-ove i temeljno procesljao zanr da je FFX moj treci najomiljeniji RPG posle Tormenta i BG-a. Sve velike kompanije preusmerile su produkciju na PS3 i priliv novih igara za PS2 ce biti znatno smanjen kada PS3 izadje. Ono sto se zove "zivotni vek" jedne konzole se uskoro zavrsava za PS2. Poredjenje ti nije najbolje jer je XBoX360 tek u povoju. Medjutim mora se primetiti da ta konzola mora da se izgradi na kompletnom debaklu originalnog XBoX-a sto sigurno nece biti lako

Poredjenje mi nije najbolje jer bi XBox 360 trebalo da je u prednosti, ali nije. Ja ih ne uporedjujem po broju prodatih jedinica, vec po potraznji. PS2 je je i dalje trazeniji. Sa izlaskom PS3, sigurno je da ce se smanjiti broj novih igara za PS2 ali ne u velikoj meri. Sony ne moze tek tako da ostavi preko 100 miliona korisnika bez svezih igara. Inace, Sony je prestao sa proizodnjom PS1 i podrskom za njega tek pre godinu dana. Do tad su cak i izlazile igre za njega.
Ocelot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2006, 10:12   #12
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Konzolni RPG-ovi

Citat:
Dickinson kaže:
Onda napisi nesto i o FF christal chronicles igri koja je izasla samo za Cube.Odigrao sam ovu igru i prilicno je zanimljiv Hack\slash.Ima i interesantan multiplayer.
Nisam igrao spin off serijale FF igara tako da ne mogu da ih komentarisem. Medjutim opste je prihvaceno da je najbolji spin off Final Fantasy Tactics.
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2006, 10:16   #13
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Konzolni RPG-ovi

Citat:
choi kaže:
Igrao sam FF VII , VIII i IX tako da se slazem sa tobom.Secam se kad sam prvi put video animacije u FF VIII prilikom prizivanja guardiana, nisam verovao da nesto moze da izgleda tako dobro(davno je to bilo).Nego u isto to vreme sam igrao na psu i Legend of Dragoon.Ne znam jesi li i nju probao ali se meni veoma svidela(I dan danas je ponekad ubacim u emulator i odigram).Isto je kao FF - random borbe, 4 cd-a, duugacka prica...
Video sam LoD, ali ga nisam igrao. Igra je dosta cenjena od strane kriticara.
Igrao sam jos dosta japanskih RPG-ova ali posto je FF serijal onaj koji postavlja "pravila igre" u tom svetu na njega sam se skoncentrisao (razlika izmedju FF serijala i drugih jap. RPG-ova je enormna).
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2006, 12:45   #14
101st Airborne
Veteran
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 613
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 36 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: Konzolni RPG-ovi

@The mighty Boo

Gde na Eyes on FF mogu da se skinu igre?
101st Airborne je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2006, 13:29   #15
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Konzolni RPG-ovi

Ja se izvinjavam, nisam bio na sajtu duze vremena i izgleda da su uklonili download iz nekog razloga Square ponovo izaje stare FF, sa boljom grafikom, na Gameboy Advance, mozda zato...

Moraces da potrazis peko Google-a
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2006, 15:25   #16
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Konzolni RPG-ovi

Evo i prvog dela recenzije za FFX


FINAL FANTASY X

Od svake nove Final Fantasy igre se ocekuje da prevazidje prethodnu, donese nesto novo i trajno obelezi serijal u pozitivnom smislu. Square-u to izgleda ne predstavlja problem, uradio je to cak osam puta ne racunajuci prvi Final Fantasy, i time stvorio jedan od najdugovecnijih serijala u istoriji kompjuterskih igara. Da li im je to poslo za rukom i deveti put?

Moze se reci da jeste. Sa izlaskom FFX Square je napravio najbolje RPG iskustvo koje PS2 moze da ponudi. Uskoro izlazi FF XII na engleskom (a u Japanu je vec najprodavanija igra godine sa 2 miliona prodatih primeraka), i tek cemo videti da li ce se jos jednom desiti revolucija.

Ali da se osvrnemo na objektivne kvalitete igre. Prvo sto igrac vidi kada krene da igra je, u nedostatku bolje reci prelepa grafika. Ocigledno je da Square poseduje jedan od najvecih budzeta za pravljenje igara na svetu, a uz to jos ume da ga iskoristi do maksimuma. FFX je izasao sada vec davne 2001 godine, kada je vrhunac grafickih dostignuca u RPG zanru bio Summoner, a nesto kasnije u 2002 izasao je Morrowind. FFX obe ove igre graficki ostavlja u prasini. Kombinacija full 3D i pre-renderovanih okruzenja (koja nisu nimalo staticna kao sto to obicno biva), vesto uklopljenih daje ultimativni vizuelni dozivljaj dok istrazujete svet Spira-e. Kristalne sume, tropska ostrva, pustinje, mocvare, snezni vrhovi planina - to su samo neke od lokacije koje se mogu posetiti. Dungeon Siege donekle ima slican vizuelni dozivljaj, ali i on zaostaje. Jedino sto moze odudarati su modeli likova koji imaju relativno malo poligona i jedina su vizuelno zastarela komponenta igre. Medjutim i momci u Square-u su nasli za ovo resenje. Naime dok igrac gleda in engine cut-scene modeli likova se menjaju na neuporedivo kompleksnije, a animacija lica predstavlja pravu vizuelnu poslasticu i daleko je ispred svog vremena sto mozete videti i na screenshotovima. Inace deviza Square-a je da igrac ne primeti prelaz sa filmske FMV sekvence na in game endzin u cemu nisu sasvim uspeli ali su otisli dalje od bilo koga pre njih. A FMV sekvence? Bez sumnje najbolje u celoj industriji, bolje su cak i od filma Final Fantasy the Spirits Within i to visestruko. Konacno grafika u borbi (jer se ovde kao i u ostalim FF igrama borba odvija putem random encounter-a, sto znaci prelaz na odvojeni ekran - svojevrsno "bojno polje" gde se bitka odvija, koje posle nestaje) je izvanredna. Modeli likova su jednostavniji, ali njihove animacije tecne i vrlo zadovoljavajuce. Magije su pak druga prica - one koriste efekte kojih ni dan danas nema u PC igrama, i meni je misterija kako su napravljene. Za Summon magije (prizivanje cudovista), koje su tradicija FF igara, rezervisani su najbolji efekti i cak kratki filmovi. Ukratko grafika - 10/10

Evo nekih slika FMV sekvenci:

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	00011.jpg
Viđeno:	155 puta
Veličina:	47,1 KB
ID:	3043

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	000073.jpg
Viđeno:	158 puta
Veličina:	43,5 KB
ID:	3044

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	000112.jpg
Viđeno:	154 puta
Veličina:	47,3 KB
ID:	3045

Poslednja ispravka: The mighty Boo (27.8.2006 u 17:04)
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2006, 15:44   #17
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Konzolni RPG-ovi

A evo i screenshot-ova. Obratite paznju na izgled lica i setite se da je FF izasao 2001. Prva dva su iz jedne od mnogih in engine sekvenca a treci je iz borbe.

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	5.jpg
Viđeno:	162 puta
Veličina:	70,3 KB
ID:	3046

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	102.jpg
Viđeno:	149 puta
Veličina:	61,0 KB
ID:	3047

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	179.jpg
Viđeno:	145 puta
Veličina:	82,6 KB
ID:	3048
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2006, 15:22   #18
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Konzolni RPG-ovi

A evo ga i drugi deo:

Drugi najveci adut FFX je svakako prica. Ona pocinje od momenta pri samom kraju igre, i odmotava se preko prepricavanja glavnog junaka Tidus-a koga mozete videti na screenshotovima (lik sa plavom kosom). Igrac se ukljucjuje pred utakmicu najpopularnijeg sporta - Blitzball u futuristickoj metropoli Zanarkand gde je kako se ispostavi Tidus prava zvezda i sin nekadasnjeg legendarnog igraca Jecht-a. Medjutim u sred utakmice grad zadesi katastrofa i pojavi se ogromno cudoviste “Sin”. U haosu koji nastaje Tidus-u pomaze misteriozni Auron koji se predstavi kao prijatelj njegovog oca i oni zajedno napreduju kroz grad sve do momenta kada Sin stvori neku vrstu ogromne crne rupe koja ih uvuce. Posle niza peripetija Tidus se obre sam na plazi ostrva Besaid i tu pocinje prava avantura. Ispostavi se da se svet u kome se sada nalazi zove Spira a da je Zanarkand prema pricanjima ljudi odatle nestao jos pre hiljadu godina! Resen da se ipak vrati nazad Tidus ubrzo stice kompanjone koji ce ga pratiti kroz celu pricu: Yuna, mlada summoner-ka, koja je na misiji da unisti Sin koji izgleda i dalje postoji, i njene pratioce: simpaticni blitzball igrac Wakka, hladna ali izuzetno mocna carobnica Lulu i ratnik Kimahri, koji je neka vrsta polu-lava polu-coveka. Tidus se prikljucjue njihovom poutovanju nadajuci se da ce otkriti sta se desilo sa Zanarkandom i put kuci. Prica koja se nadalje odvija je jedna od najboljih ikada vidjenih u RPG zanru sa najneocekivanijim zaokretima i jedine pricekoje joj pariraju su one Baldurs Gate-a i Planescape Torment-a. Nista drugo ne prilazi ni blizu, i zato prica dobija zasluzenih 10/10

Bitno je spomenuti muziku i voice acting u FFX. Serijal Final Fantasy igara uvek je odlikovala kvalitetna zvucna podloga. Uematsu, covek koji je radio muziku za ceo serijal postao je poznat u japanu zbog svojih majstorskih klavirskih kompozicija koje je radio za Final Fantasy. FFX je prva igra u serijalu gde on ne radi muziku u celosti. Nove kompozicije odlikuju se laganom dzez podlogom koja se jako dobro uklapa u igru. One nisu narocito upecatljive ali bi se njihov nedostatak osetio, uopste one postavljaju jednu blago melanholicnu atmosferu koja savrseno pristaje igri. Tradicionalna muzicka podloga za scene borbe je i ovde ubacena i ona je jedina kompozicija koja zamori brzo, ne zato sto je losa vec zato sto je igrac cuje previse puta (za svaku borbu). Zvucni efekti su takodje dobro odradjeni i na njih ne postoje neke vece zamerke. Najgora stvar u celoj igri je definitivno voice acting, ali samo za glavnog lika, koji zvuci krajnje klinacki. Ostali likovi su uradjeni majstorski i prosto je zacudjujuce da je glavni lik uskracen na ovakav nacin. Sve u svemu zvuk je i pored nekih manjkavosti, izrazito kvalitetan - 9/10
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2006, 15:23   #19
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Konzolni RPG-ovi

I konacno:


Zanimljiva je svakako i mehanika igre. U "istrazivackom" modu, svet igre vam je kompletno otvoren, ali igrac mora pratiti puteve kao u Dungeon Siege-u,
doduse sa mnogo vise nelinearnosti. Ipak okruzenje nije potpuno slobodno poput Morrowind-a sto je kompromis napravljen da bi se mogle ubaciti pre-renderovane scene i unapredila grafika a odrzale performanse (PS2 je ipak Pentium II na 233 Mhz). Pogled je iz treceg lica iz koje igrac vidi samo glavnog lika, dok se ostali clanovi druzine pojavljuju u toku borbe i cut-scene-a. Kada igraca zadesi random encounter, igra prelazi na bojno polje u kome se vide prva tri clana druzine sa jedne strane a do tri neprijatelja sa druge. Borba je kompletno potezna a redosled se vidi u gornjem desnom cosku interfejs-a (koga nema dok igrac istrazuje, da bi se upotpunio filmski dozivljaj). Ostali podatci su citljivi i jasni- specijalni potezi, zivot, mana itd. Ostali clanovi druzine ne ucestvuju u borbi ali se mogu ubaciti po "tag" sistemu tj. jedan izadje a drugi udje sto zahteva veliku dozu takticnosti u pristupu. Klase ne postoje vec se svi likovi razvijaju na tkz. sphere grid-u koji je jedna velika tabla sa isprepletenom mrezom skillova i poboljsanja u obliku krugova koji se otkljucavaju sticanjem XP poena i koriscenjem specijalnih sfera koje se nalaze tokom igranja. U sustini razvoj je linearan, svaki lik razvija svoju klasu do kraja, ali posle moze stici i sve ostale sposobnosti ukoliko je igrac dovoljno uporan. Klase bi bile sledece: Tidus je agilni borac koji zrtvuje snagu za brzinu, Auron teskas i njegova suprotnost, spor ali ubitacan, Wakka je nesto izmedju ali je bolji od obojce protiv letecih protivnika, Yuna je tkz. "beli mag", sa magijama za prizivanje, lecenje i zastitu, Lulu je "crni" mag sa raznovrsnom ofanzivnom magijom, Rikku je lopov i konacno Kimahri je nedefinisan i na igracu je kako ce se on razvijati. Zbog sustinske razlike u klasama i cinjenice da se samo tri lika mogu koristiti nuzan je oprezan takticki pristup. Dakle, mehanika, iako cudna, (pogotovo nekom ko nije igrao druge japanske rpg-ove) vrlo je funkcionalna, nudeci vise dubine nego akcioni rpg-ovi ali manje nego oni kompleksniji poput Baldurs Gate-a ili Morrowind-a. 9/10

Za pitanje kontrola dovoljno je reci da se one uce brzo i lako i da uopste ne predstavljaju problem, pogotovo sada kada su bitke kompletno potezne. 10/10

Ukratko Final Fantasy X je RPG bez premca nezavisno od platforme ili vremena. Malo igara koje mogu da mu pariraju, po bilo kojoj stavci i dok se na zapadu ne pojavi ozbiljan i profesionalan tim kao sto je Square-ov ili kao sto su to nekada bili Bioware, Black Isle ili Interplay, tako ce i ostati. Remek-delo.

Konacna ocena:________________________________________ 96
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2006, 15:31   #20
mmn2911
Starosedelac
 
Član od: 3.4.2006.
Poruke: 1.213
Zahvalnice: 256
Zahvaljeno 53 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Konzolni RPG-ovi

Da li ce biti review 9-ke?
Ako je ovakva 10-ka kao sto kazes (pises), mora se probati...
mmn2911 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:51.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com