Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Sadržaj novog broja SK
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Sadržaj novog broja SK Pružamo vam priliku da nekoliko dana pred izlazak novog broja pogledate i prokomentarišete njegovu naslovnu stranu i sadržaj

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.2.2024, 20:34   #121
kami
Član
 
Član od: 17.3.2014.
Poruke: 240
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 67 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Tu, kao i ja, si bio klinac tada i skoro da je nisi ni video, da se ne lazemo. Kuzma je bar iskusio malo u svojim tinejz danima.
Izmislio sam Vremeplov.

Sledeci cilj, idemo u doba 'Srpske trilogije', da ispitamo zasto i 'oslobodilacke', a ne samo 'osvajacke' vojske u svim ratovima kada upadaju u sela, svi kradu kokoske i dizu devojkama po dvoristima suknje. Doduse, mozda ima izuzetaka gde neki lik u doba najveceg zivotnog *****.a upadne u selo u doba rata i razmislja o istorijskom polozaju i prekretnici na kojoj se nalazi srBski narod, kako nam je to pricao cika Dobrica u Vremenu Smrti, ali sumnjam da je to istorijski tacno, jer to ne rade cak ni sizofrenicari pod uticajem pecurki u tim situacijama.
kami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku kami na korisnoj poruci:
ZoNi (27.2.2024)
Stara 21.2.2024, 20:39   #122
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.419
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Citat:
kami kaže: Pregled poruke
Izmislio sam Vremeplov.

Sledeci cilj, idemo u doba 'Srpske trilogije', da ispitamo zasto i 'oslobodilacke', a ne samo 'osvajacke' vojske u svim ratovima kada upadaju u sela, svi kradu kokoske i dizu devojkama po dvoristima suknje. Doduse, mozda ima izuzetaka gde neki lik u doba najveceg zivotnog *****.a upadne u selo u doba rata i razmislja o istorijskom polozaju i prekretnici na kojoj se nalazi srBski narod, kako nam je to pricao cika Dobrica u Vremenu Smrti, ali sumnjam da je to istorijski tacno, jer to ne rade cak ni sizofrenicari pod uticajem pecurki u tim situacijama.
Svejedno, meni je genijalno kako popujes ljudima koji su zivleli u to veme (kasni SFRJ komunizan), kako je njima bilo, kao da sam znas bolje od svih njih.

Mozda si imak vampir, i nemas u stvari 40, nego 140 godina.
player1 je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2024, 20:41   #123
kami
Član
 
Član od: 17.3.2014.
Poruke: 240
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 67 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Covek rodjen 1983 a zna nesto o SFRJ diktaturi... Mogu da se kladim da si ti fabriku video samo na slici. Pametnjakovic one Srbije koja sebe smatra boljom a ne zna gde je levo. Ali zato znaju sta je zla desnica... Entropija ce to sve srediti za maks 50 godina..
Ako mislis da se na Zapadu fabrike i firme ne subvencionisu gadno si se prevario. Na jaslama drzave su vec godinama pa samo najbesramniji i najgluplji jos pricaju o zakonima trzista. Zapad je trenutno u 1989 godini voleo ti to da cujes ili ne. Oh, bas bih voleo da vidim face obozavalaca neoliberala kada se lom desi. Bio sam u De kada je Tramp pobedio, to sto sam tada video na licima nema cenu. Tek ce biti zabezeknutih faca, samo malo strpljenja. Pritom uopste ne mislim na Trampa.
Ne zezaj, a ja mislio da je neo-Kejnz idiotizam koji je zavladao svetom u stvari 'neoliberalizam' kako nam pricaju Kusturica, Maradona i Naomi Klajn E stvarno si mi razrusio snove Jos mi samo kazi da su desnica ovi u Srbiji neo-cetnici sa komunjarskim stavovima o ekonomiji, i Trampovo 'They took our jobs'

Jedva cekam da procitam jos malo Branka Milanovica, Tomu Piketija, Jovu Bakica, Pola Krugmana i Stiglica, mnogo volim da slusam neo-Kejnz genijalnosti o tome kako je Drzava, a ne kapitalizam, izgradila moderno drustvo, to je na nivou price deteta iz osnovne skole znanje o ekonomiji.
kami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2024, 20:46   #124
kami
Član
 
Član od: 17.3.2014.
Poruke: 240
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 67 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Svejedno, meni je genijalno kako popujes ljudima koji su zivleli u to veme (kasni SFRJ komunizan), kako je njima bilo, kao da sam znas bolje od svih njih.

Mozda si imak vampir, i nemas u stvari 40, nego 140 godina.
Ljudi nisu u stanju da apstrakuju i opisuju drustvene situacije u kojima se nalaze. Pogledaj danasnju vlast i opoziciju, pa to blage veze sa vezom nema kada opisuju drustvo u Srbiji danas, bilo ko od njih, to sve pajser do pajsera. Isto kao sto oni ne znaju nista da opisu Srbiju danas, iako zive u njoj, tako ni oni iz SFRJ doba ne umeju da ti opisu tadasnju SFRJ. Zamisli danas pitas Kesica sa jedne, i Slobodana Antonica sa druge strane da ti opise Srbiju. Pa obojica nemaju veze sa vezom, o bilo cemu, iako zive ovde. Pa ja cu vise da znam od njih o danasnjoj Srbiji i da zivim na Marsu 2345-e godine.

SFRJ je fakticki bankrotirala pocetkom 80-ih, i tada krece kradja na svim nivoima, od cistacice u Apoteci, do Borke Vucic u Beobanci. Krali su svi, na svim nivoima. Naravno, i pre toga je bio uzas, jer je sve postavljeno na uzasu vecitih subvencionisanih gubitasa, samo si 80-ih imao sve manje i manje uspesnih firmi od kojih se otimalo da bi se subvencionisali gubitasi, po Sluzbenom dekretu. Tipa, debeli i besmisleni partijski cinovnik naredi Apotekarskoj ustanovi da profit da subvencionisanoj fabrici (radnicko samoupravljanje na SFRJ/Hugo Cavez nacin, pod Sluzbenim okvirima, lol). Radnici u toj Apoteci razmisljaju u stilu 'E pa kada nam vec otimaju pare, sada ce tek da vide koliko cemo da krademo', itd.

I opet, odgledaj fenomenalnu seriju Deutschland 83.

Poslednja ispravka: kami (21.2.2024 u 20:54)
kami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2024, 20:49   #125
Elvir
Starosedelac
 
Član od: 6.5.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.056
Zahvalnice: 1.039
Zahvaljeno 991 puta na 624 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Covek rodjen 1983 a zna nesto o SFRJ diktaturi...
Ovo nije retko kod nas, da su oni koji su rođeni posle "SFRJ diktature / vladavine bravara-zločinca" izuzetno upućeni o tome šta se dešavalo i gde leže uzroci svih naših tragedija. A ovamo, ne znaju ni sijalicu da zamene.
Elvir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Elvir na korisnoj poruci:
player1 (21.2.2024)
Stara 21.2.2024, 20:52   #126
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Offtopic al ajd da odgovorim: nema vise ni levice ni desnice. Te programske deklarativne vrednosti sve padaju u vodu kada se dodje na vlast. Imas da radis kako pravi gospodari kazu i tacka. Nebitno je da li se deklarises kao levicar ili desnicar. I to vazi u apsolutno svim drzavama sa tzv. parlamentarnom demokratijom, ma gde bile na planeti. I hajde da pisemo o SK i IT, bolje je. Ako moze nekim tolerantnijim tonom.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
galebns (21.2.2024)
Stara 21.2.2024, 21:31   #127
Dantheus
Veteran
 
Član od: 3.3.2016.
Lokacija: Ankh-Morpork
Poruke: 884
Zahvalnice: 230
Zahvaljeno 159 puta na 123 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Citat:
Elvir kaže: Pregled poruke
Ovo nije retko kod nas, da su oni koji su rođeni posle "SFRJ diktature / vladavine bravara-zločinca" izuzetno upućeni o tome šta se dešavalo i gde leže uzroci svih naših tragedija. A ovamo, ne znaju ni sijalicu da zamene.
Ništa neobično, uvijek je generacija koja je preživjela određeno vrijeme najsubjektivnija kada se priča o istom, pogotovo u slučaju SFRJ gdje je bila toliko žestoka indoktrinacija. I dan danas ima tih koji su živjeli u to vrijeme i znaju da zamjene sijalicu, ali još uvijek vjeruju da je JNA stvarno bila 4. najjača vojska na svijetu a SFRJ imala ekonomski prosperitet, uprkos svim podacima koji su danas dostupni. Ne moraš biti rođen u to vrijeme da ti bude jasno koliki su to idioti.
Dantheus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2024, 21:52   #128
kami
Član
 
Član od: 17.3.2014.
Poruke: 240
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 67 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Kolicina indoktrinacije u svakom totalitarnom sistemu je ogromna. 80-e, kada je umro Tito, vecina ljudi je toliko plakalo, kao sto nije plakalo nikad u zivotu. Nisu toliko plakali ni kada su im umirali roditelji. Odrasli, zreli, obrazovani i inteligentni ljudi, placu kao kisa jer je umro komunisticki diktator. Nema sta oni da ti objektivno pricaju o vremenu u kome su ziveli. Zamisli ovi u Severnoj Koreji da ti pricaju kako je bilo super u doba Kim Il Sunga. Pa svakom je bolje kada je bio mladji, kada gleda iz perspektive matorog coveka. Meni pokojna baba pricala kako joj je bilo super u doba okupacije, jer je imala 17 godina, bila dobra riba i svi je muvali. Jedno su subjektivni osecaji, a drugo ozbiljne drustvene analize. (Ne, njima ne mogu da se bave ovi sa srpskih instituta za Istoriju, to je pa tek posebna prica).
kami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2024, 22:12   #129
Elvir
Starosedelac
 
Član od: 6.5.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.056
Zahvalnice: 1.039
Zahvaljeno 991 puta na 624 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Citat:
Dantheus kaže: Pregled poruke
Ništa neobično, uvijek je generacija koja je preživjela određeno vrijeme najsubjektivnija kada se priča o istom, pogotovo u slučaju SFRJ gdje je bila toliko žestoka indoktrinacija. I dan danas ima tih koji su živjeli u to vrijeme i znaju da zamjene sijalicu, ali još uvijek vjeruju da je JNA stvarno bila 4. najjača vojska na svijetu a SFRJ imala ekonomski prosperitet, uprkos svim podacima koji su danas dostupni. Ne moraš biti rođen u to vrijeme da ti bude jasno koliki su to idioti.
U toj SFRJ ženskoj "indokrinaciji" žene su prvi put dobile pravo da se školuju i zapošljavaju za razliku od nekog pređašnjeg doba, kada je stepen nepismenih u Srbiji bio jedan od najvecih u Evropi.

Mit o JNA je nastao, kada je pokojni Miroslav Lazanski izneo teoriju da je JNA bila 4-ta vojna sila 1945 godine sa 850,000 ljudi pod oružjem što i jeste bilo tačno. Izjava je kasnije samo lošije protumačena i kao takva dobila kolosalan značaj.

SFRJ jeste imala puno problema na ekonomskom polju ali u odnosu na ono što se kasnije dešavalo na ovim prostorima, suštinski jeste bila prosperitet. Da li je mogla da opstane kao celovita i kao takva pristupi porodici evropskih naroda, to je sada drugo pitanje i zahteva drugo mesto i vreme za diskusiju.

Ovde je postalo uobičajeno da se SFRJ i Broz uzimaju kao večita referenca za uzrok svega što nam se i danas dogadja. Čak i kada taj sistem već 40 godina nije aktuelan na društvenoj sceni. Evo, ti koji po tom obrascu kritikuju, šta su oni učinili ili čine svojim doprinosom da se stvari poprave ? Takav mentalitet upravo imamo i ovde na forumu. Neretko citamo kako forum stagnira i izumire a sa druge strane niko ne bi ni prstom makao ili uticao svojom aktivnošču/idejama za bilo kakav konstriktivni doprinos forumu. Recimo, ljude mrzi da edituju fotku / link u poruci ili da procita duzi post. O cemu onda dalje diskutovati na polju aktivnijeg foruma ?!

Poslednja ispravka: Elvir (21.2.2024 u 22:36)
Elvir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Elvir na korisnoj poruci:
Great_Sun_Jester (21.2.2024), player1 (22.2.2024)
Stara 21.2.2024, 22:32   #130
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

@kami: Ipak malo preterujes. Secam se odlicno dana kada je Tito umro i ko je koliko plakao. SFRJ nije nikada bila solventna, nikada. Mogao bih da ispisem zid teksta o fazama SFRJ ali bih se dotakao vremena kojem nisam svedok a to ne zelim. Osamdesetih godina u SFRJ nije bilo nikakve znacajne indoktrinacije dece tj mladih, osim mozda u vojnim skolama. Moja generacija (1975) je bila pretposlednja generacija pionira. Sve se svelo na jedan odlazak u Pionirski grad (koji je tada bio bas lep) i to je bilo to. Bio je jedan docek stafete mladosti na keju u bloku 70 na Nbgd (stafeta je dosla camcem) i to je sve od indoktrinacije. Ipak, to nosenje stafete je vrlo slicno nosenju olimpijskog plamena u antickog Grckoj (ili cak i danas) a slicnih primera ima jos. To je prosto izrazavanje zajednistva preko simbolicnog predmeta i nije izum komunizma ili socijalizma, cak ni totalitarnih rezima.
Mogu mirne duse da kazem da je drustvo bilo pristojnije, nivo komunikacije na daleko visem nivou nego danas, pogotovo na TV. Taj pad opste kulture u periodu druga polovina osamdesetih - pocetak dvehiljaditih su mi potvrdili ljudi sirom Evrope, nije on samo nasa karakteristika. Mi nismo zakljucavali stan nikada, osim uvece a neretko je ostajao otkljucan i tada. Zakljucavanje je pocelo devedesetih, isto kada i npr u Nemackoj. Bio sam zapanjen kada sam to saznao od Nemaca.
Mladi imaju danas daleko realniju sliku sveta nego sto smo mi ikada mogli da imamo, iako nam putovanje nije bilo onemoguceno do devedesetih. Mi smo imali potpuno nerealnu predstavu o svetu jer se generalno mnogo manje putovalo nego danas i informacije su mnogo teze dolazile do ljudi. Postojalo je samo dva TV kanala, treci je dosao tek kasnije u drugoj polovini osamdesetih. Nije ih ni na Zapadu bilo 150 tada. Ono sto si na ta dva kanala video od sveta to si i znao. Internet je postojao samo u SF knjigama. Nama je neka selendra u USA ili neki cumez u Njujorku izgledao kao raj jer su nam ga tako u filmu i prikazali. Kada sam otisao da vidim par lokacija iz filmova mog detinjstva ostao sam prilicno razocaran. Danas nema sanse da ti neko na taj nacin maze oci. Ako i ne odes da proveris licno imas nebrojene nacine da vidis o cemu se zaista radi.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
mvasic (22.2.2024), player1 (22.2.2024)
Stara 21.2.2024, 22:52   #131
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.381
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 11.007 puta na 7.049 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Moja generacija (1975) je bila pretposlednja generacija pionira.
Ala ga lupi, ja sam '78 i bio sam pionir. Poslednja pionirska zakletva beše 29.11.1989. dakle 1982. je poslednja generacija pionira.

A indoktrinacije je osamdesetih bilo koliko hoćeš, naročito u školama gde je gotovo ceo nastavnički kadar bio zadojen komunizmom.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
ZoNi (27.2.2024)
Stara 21.2.2024, 22:53   #132
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.724
Zahvalnice: 4.564
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Ја сам био на пракси осамдесетих година у једној локалној фабрици где су машине и радници једва имали места где да стану. Они су сви радили и били губиташи. Занимљиво је да си лако могао да добијеш стан. Погледаш Врућ Ветар и доста тога може да ти буде јасно и у вези станова и у вези предузећа. Функционисало је то тако што се држава презадуживала по белом свету кријући се иза лидерства Несврстаних. Било је и успешних предузећа, на пример РТБ Бор. Живео сам и тамо, део основне школе и тако то. Погоди криза фабрику гаћа и брусхвалтера у Сјеници, дај Бор паре. Та фабрика у Сјеници имала 5000 радника. Ради се Ауто пут дај Бор паре. Треба нешто да се уради, закрпи, дај Бор паре.... И тако смо дошли где смо сад.
Иначе одлична стручна расправа се распламсала. Можда није место, ал' је јако занимљиво. Поштено, нешто може и да се научи.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku todos na korisnoj poruci:
mvasic (22.2.2024)
Stara 21.2.2024, 22:56   #133
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Citat:
Ala ga lupi, ja sam '78 i bio sam pionir. Poslednja pionirska zakletva beše 29.11.1989. dakle 1982. je poslednja generacija pionira.

A indoktrinacije je osamdesetih bilo koliko hoćeš, naročito u školama gde je gotovo ceo nastavnički kadar bio zadojen komunizmom.
E pa, ja znam da je generacija iza moje bila "pionirska". Nisam znao za kasnije a nije me ni zanimalo, toliko je pionirski pokret bio aktivan i popularan. Internet kaze da je poslednja generacija pionira bila 1982 sto ti daje za pravo.
Ja se ne secam bilo kakve indoktrinacije u osnovnoj skoli. Mozda je bila neka pesma o Titu u prvom ili drugom razredu ali to je skoro beznacajno. Uzgred, SFRJ nije nikada bila komunisticka vec socijalisticka zemlja. Razlika je ogromna. Privatna inicijativa je bila dozvoljena zanatlijama i usluznim delatnostima, seljaci su bili vlasnici zemlje koju su obradjivali. Postojao je doduse zemljisni maksimum od deset hektara . SDK tj platni promet funkcionisao je potpuno isto kao u bilo kojoj kapitalistickoj zemlji. To pouzdano znam, moj tast dipl ekonomista je radio 10-ak godina kao trzisni inspektor u SFRJ.

Poslednja ispravka: Laskaris (21.2.2024 u 23:06)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
player1 (22.2.2024)
Stara 21.2.2024, 23:03   #134
kami
Član
 
Član od: 17.3.2014.
Poruke: 240
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 67 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Kapitalisticka masovna proizvodnja i upotreba ves masina uradila vise za prava zena od svih levicarskih ideja ikada, posebno tih 'zene prvi put dobile pravo glasa u SFRJ'.

Naravno da ce stepen kriminala da se poveca kada se drustvo vise razvija. Sluzba je u doba SFRJ kontrolisala krimose da vrse distribuciju droge ka zapadu a ne da prodaju po SFRJ, ne zato sto su bili mnogo humani i brinuli se za gradjane SFRJ, vec jer SFRJ gradjani nisu imali taj standard i stepen kapitalizma i slobode da kupuju drogu- traznja nije postojala, jer su svi ziveli u indoktriniranom siromasnom drustvu. Kasnije, kada je postojala veca sloboda i standard, Sluzba je pocela da kontrolise i prodaju droge u Srbiji.

Danas kada stanes na raskrsnicu najgoreg grada u Srbiji, imas veci spic u saobracaju nego u doba SFRJ u BG-u. Cak i u doba komunjarskog nacionaliste Slobe, osim 93-e si imao vise automobila nego u doba SFRJ. To sto u svakom drustvu imas deo kapitalizma koji razvija to drustvo nije dokaz za bilo sta, posebno ne da je bolje za gradjane da imas totalitarnu vlast i ideologiju koja zaglupljuje narod 24/7. 80-ih su i SFRJ, i sve ostale komunisticke drzave bile u potpunom raspadu, sa sve praznim rafovima po samoposlugama. Da, kulturoloska indoktrinacija je pocela da opada, jer su svi videli da je komunizam propao sistem, i da od toga nema nista, i svi gradjani u komunizmu su 80-ih hteli da imaju to sto imaju na Zapadu. Da, Zapad je 70 ih udarila kriza izazvana pomenutim neo-Kejnz bolidskim vidjenjem ekonomije, i Ameri su 70ih imali iste te redove na benzinskim pumpama, ali to opet nista ne govori o raspad levicarskih ekonomija, jer sve to sto je bilo lose na zapadu, bilo je zbog etatizma i Drzave Blagostanja. Znaci, sve sto je lose u komunizmu, je lose i na Zapadu, samo sto su te ideje na Zapadu bile ublazene. Ja ne razumem sta kriza na zapadu dokazuje bilo sta, osim da je etatizam i ne-kapitalizam nesto lose?

Sto se tice pristojnosti- opet, veca sloboda i standard donosi i vecu 'nepristojnost'. Opet cu da kazem- u doba vase SFRJ, seljaci nisu smeli tako uvek da se setaju po Korzoima svakog grada, nisu tako cesto dolazili u grad, posebno u nocni izlazak i Korzo. Manji standard, veca kontrola i lakse je bilo da se usmerava taj 'elitizam'. Danas su seljaci, zbog vece slobode i standarda, okupiali i kulturu i vecinski nocni zivot po gradovima- pa sta? Opet imas vise kinte i za elitnu i 'pristojnu kulturu', ona je u apsolutnom smislu veca nego ikad, samo je u relativnom smislu smanjena. Meni je bitan taj apsolutni deo, jer me zabole za relativni i za to da budem vecina, osim ako nije u pitanju totalitarno drustvo koje u potpunosti kontrolise Sluzba. Ja zaista ne razumem kako stepen neslobode, vece kontrole, nerazvitka, moze da se povezuje sa necim kvalitetnim. Pa normalno je da veca sloboda znaci i vise rizika, treba vise da pazis kada izlazis iz pecine, jer tamo ima vukova i medveda, ali svima se generalno vise isplati da izadju iz pecine. Jer osim vukova i medveda imas i smartvfon, PVC stolariju, internet i nove video igre. Ali to da ti hoces i moderne video igre, i pristojnost kao u doba Mice i Acima, ti onda ne razumes ljudsku civilizaciju.
kami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2024, 23:04   #135
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.381
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 11.007 puta na 7.049 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Ja se ne secam bilo kakve indoktrinacije u osnovnoj skoli. Mozda je bila neka pesma o Titu u prvom ili drugom razredu ali to je skoro beznacajno
Meni nisu hteli da daju Tolkina u biblioteci sa 10 godina jer to nije knjiga za decu, ali sam zato dobio Knjigu o Titu od France Bevka.

Imali smo od prvog do trećeg razreda svake nedelje jedan čas pionirske nastave sa instruktorima (istaknuti mladi komunisti viših razreda).
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2024, 23:08   #136
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Meni nisu hteli da daju Tolkina u biblioteci sa 10 godina jer to nije knjiga za decu, ali sam zato dobio Knjigu o Titu od France Bevka.

Imali smo od prvog do trećeg razreda svake nedelje jedan čas pionirske nastave sa instruktorima (istaknuti mladi komunisti viših razreda).
Hobit je knjiga za decu, LOTR i nije za mladje od deset godina. Te pionirske nastave se ne secam. Mozda sam je svu prespavao ali ne verujem.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
player1 (22.2.2024)
Stara 21.2.2024, 23:15   #137
kami
Član
 
Član od: 17.3.2014.
Poruke: 240
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 67 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Ја сам био на пракси осамдесетих година у једној локалној фабрици где су машине и радници једва имали места где да стану. Они су сви радили и били губиташи. Занимљиво је да си лако могао да добијеш стан. Погледаш Врућ Ветар и доста тога може да ти буде јасно и у вези станова и у вези предузећа. Функционисало је то тако што се држава презадуживала по белом свету кријући се иза лидерства Несврстаних. Било је и успешних предузећа, на пример РТБ Бор. Живео сам и тамо, део основне школе и тако то. Погоди криза фабрику гаћа и брусхвалтера у Сјеници, дај Бор паре. Та фабрика у Сјеници имала 5000 радника. Ради се Ауто пут дај Бор паре. Треба нешто да се уради, закрпи, дај Бор паре.... И тако смо дошли где смо сад.
Иначе одлична стручна расправа се распламсала. Можда није место, ал' је јако занимљиво. Поштено, нешто може и да се научи.
Stanovi su se dobijali tako sto su banke davale kredite koje je inflacija pojela. Banke su tako unistene, plus je unisten standard i kupovna moc tih koji su dobili stan. Ja pominjem krizu na zapadu 70-ih, kada je bila najveca inflacija u AMerici, a u Engleskoj je bila i preko 10%. To je za jih abnormalna inflacija, ali SFRJ je redovno imala inflacije preko 100%, a ponekad cak i mnogo vise. Redovno su skidali nule na novcanicama, stampali pare koje su troslili na isplate plata itd. 82-e su fakticki bankrotirali, i onda su morali da traze pomoc od MMF-a, sto je pa tek posebna prica.
kami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2024, 23:21   #138
Elvir
Starosedelac
 
Član od: 6.5.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.056
Zahvalnice: 1.039
Zahvaljeno 991 puta na 624 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Занимљиво је да си лако могао да добијеш стан. Погледаш Врућ Ветар и доста тога може да ти буде јасно и у вези станова и у вези предузећа. Функционисало је то тако што се држава презадуживала по белом свету кријући се иза лидерства Несврстаних.
Nije baš tako, odnosno nisu mogli stanovi da se dele tek tako. Naravno, bilo je i tada korupcije i poltronstva zarad licne koristi ali generalno, za dobijanje stana postojali su i odredjeni kriterijumi koji su podrazumevali bracnu zajednicu, broj dece, uslove zivota porodice itd... Znaci, drzava je podsticala natalitet i porodicu kao instituciju. Za razliku od danas, kada je porodica ili bracna zajednica kao institucija prakticno postala degradirana.

Država se jeste zaduživala ali ta su se ta sredstva plasirala na razvoj društva i građevinskih projekata čiji smo svedoci i danas dan. Dok sa druge strane, imamo novotarske radove kojima je na svake 2-3 godine ili cak i manje, potrebno krpljenje. Dugovi SFRJ su se ujedno i uredno vraćali do momenta kada je država u tom obliku prestala da postoji. Srbija je danas neuporedivo manja kao teritorija u odnosu na SFRJ dok je javni dug enorman. Slično je i sa ostalim državicama nastalih kao posledica raspada SFRJ.
Elvir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Elvir na korisnoj poruci:
Great_Sun_Jester (22.2.2024), player1 (22.2.2024)
Stara 21.2.2024, 23:27   #139
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Cekaj bre, pa niko ovde ne pise hvalospeve tom vremenu ali svakako nije bilo bas tragicno. Bilo je prosto drugacije nego danas. Ne znam zasto si "zapenio" oko SFRJ. Mnoge stvari o kojima ti pises jesu tacne ali su i prenaglasene. To sa stanovima je bila zaista cudna prica i vrlo cesto veoma nepravedna. Moji su bili jedni od retkih koji su 70-ih godina kupili stan (nisu zeleli da cekaju da ga dobiju sa troje dece). Stan da ga kupis kao fizicko lice ni pod razno nije bio jeftin. Ogromna vecina je stanove otkupila (ne kupila na trzistu) pocetkom devedesetih za maks par hiljada maraka a oni koji su potrefili tajming otkupili su stan bukvalno za kesicu kikirikija.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
player1 (22.2.2024)
Stara 21.2.2024, 23:30   #140
PinociO
Veteran
 
Član od: 3.1.2007.
Poruke: 549
Zahvalnice: 354
Zahvaljeno 183 puta na 121 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

@mvasic vrati se, sve ti je oprosteno
PinociO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku PinociO na korisnoj poruci:
Dantheus (22.2.2024), Great_Sun_Jester (21.2.2024), mvasic (22.2.2024), player1 (22.2.2024)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Svet kompjutera 11/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 58 9.11.2012 18:35
Svet kompjutera 10/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 86 20.10.2012 0:01
Svet kompjutera 4/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 223 20.5.2012 16:12
Svet kompjutera 1/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 102 27.1.2012 22:09
Svet Kompjutera je dobio upozorenje od BulmaSofta Branislav Gavric Forum o forumu 267 25.6.2009 21:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:01.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com