Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.10.2007, 3:02   #1
Yevod
Novi član
 
Član od: 10.9.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 22
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom nestane mi polako sav kapacitet sistemske particije, posle restarta se vrati ...

Ukoliko se ne varam ovo je za OS ne za antivirus topik ... ako nije prebacite ga shodno tome gde pripada, ja ne mogu da ocenim ... O

Molim vas za pomoc

dakle slucaj je ovakav:
pre dva dana sam primetio da kad prelazim sa taba na tab u TotalCommander 6.55 da mi svaki put sve manje ima mesta na sistemskoj particiji. sa 5.5 GB pada polako u nejednakim velicinama skracivanja kapaciteta na 0KB !!! kad mi prakticno zabode TC ili program koji mi sluzi kao file browser u tom trenutku ... nisam se usudio da sa win explorerom zabadam da ne bi prso win xp.

ok nije mi tesko da vidim sta se desava, mozda sam fasovao nekog novog trojanca koji ne prepoznaje ni firewall ni antivirus (citaj: mozda sam ja opalio PERMIT slucajno da pristupi neko preko konekcije mom racunaru preko neta i popio sam virus ili slicni oblik nezivota) - uzmem i pogasim sve rezidentne programe ko ji su van win xp-a iz task managera rucno gaseci im procese. sem naravno antivirusa i firewall-a, audio drajvera i incd-a. tacnije kodeke, winamp agent i nero incd iz systray-a. ostane samo taskmgr, sstray, explorer i ono sto je vezano za firewall i mcafee-a.

ok da vidim sta se sad desava ... podignem TC i prebacujem sa tab sa sistemske particije na extended particiju i opet nestaje mesta na sistemskoj ... i to sto je veci folder sa kog prebacujem kursor to vise mesta odlazi ... nemojte me pogresno shvatiti NISTA ne kopiram.

OK, zagasim TC, podignem windows explorer. ISTO !!!! klikcem po folderima, u drugom prozoru nestaju megabajti ili kilobajti. u nastupu panike, zagasim sve lepo, i restart legalni.

sve se lepo podigne kao i do sad, ni sekunda kasnije ili ranije. podignem TC 5.5 GB praznine je tu ... probam opet - opet isto, kako se bilo sta desava na sistemskoj particiji - startujem winamp, podignem neku igru, program, nestaju megabajti, pri restartu se vracaju ...

primetio sam prvi put kad sam pogasio sve rezidente iz systray-a, sve je ok bilo do jednog trenutka dok je opet iz meni nepoznatog razloga se opet aktiviralo JEDENJE i GRICKANJE "praznog" prostora...

UPOMOC!!!

imam samo win xp sp2 koji je tako dobro do sad cuvan da ni virus ni trojanca niti kakvih problema nisam imao. imam mmcafee 7.1 enterprise antivirus sa najnovijim i redovno azuriranim definicijama, kerio 4 firewall koji se podize pri restartu, i gasi iskljucivo kad nisam na netu. net nije konektovan dok to rucno ne uradim iz network connections (enable connection) posle restarta sa podignutim firewall-om i antivirusom pre toga. internet je kablovski. sve sam instaliram i odrzavam, i do sad sam bio ponosan vlasnik skoro savrsenog win xp sp2 sa svim apdejtima.


nadam se da cete imati malo postovanja i necu zavrsiti kao koma pismo meseca ... znam da sam opsiran, lakse mi je da nakrcam info odjednom nego da me mucite podpitanjima i na kraju mi kazete slezuci ramenima REINSTALIRAJ ... e NECU!! hocu da resim problem

mora da je nesto glupavo ...
Yevod je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2007, 3:09   #2
ForceWare
Starosedelac
 
Član od: 16.5.2006.
Poruke: 2.080
Zahvalnice: 555
Zahvaljeno 617 puta na 284 poruka
Određen forumom Re: nestane mi polako sav kapacitet sistemske particije, posle restarta se vrati ...

Pogodio si topik.
Lepo si izložio problem za razliku od nekih kojih napene pomozite-ne-radi-mi-windows tipova.

Moram da pitam: Od kada ti je taj windows - koliko ima od kako je instaliran?

Meni jedino što u ovom trenutku (u pola 4 ujutro ) pada na pamet je da nije možda neki bug sa pagefile-om.

Probaj i u eksploreru radi nešto pa vidi da li je isti slučaj.
ForceWare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2007, 11:37   #3
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: nestane mi polako sav kapacitet sistemske particije, posle restarta se vrati ...

Pogledaj u exploreru koji folderi/fajlovi "jedu" memoriju. Pa ćeš tako lakše mogu da riješiš problem. Takođe prije toga uključi opciju da ti se vide skriveni i sistemski zaštieni fajlovi (Tools->folder options pa tu cekiraj show hidden files and ....). Posebno obrati pažnju na velićinu PageFile-a.
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2007, 11:41   #4
CrowN
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Libria
Poruke: 483
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 82 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: nestane mi polako sav kapacitet sistemske particije, posle restarta se vrati ...

Ja bih na tvom mestu probao da iskljucim System restore, pa onda proverio sta se desava.
CrowN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2007, 15:29   #5
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: nestane mi polako sav kapacitet sistemske particije, posle restarta se vrati ...

Uzmi neki program koji prikazuje zauzece diskova po folderima i fajlovima da bi lakse utvrdio sta jede prostor. Pogledaj u System properties kolika je maskimalna velicina pagefila (mogao bi takodje da upotrebis performance monitor da bi saznao sta se s' njim dogadja).

Moj predlog je da instaliras nod32. Takodje bilo bi dobro kada bi se logovao kao obican korisnik, a ne kao administrator, na taj nacin virusi mogu da nanesu vrlo malo stete. A mozda bi problem mogao da resis uvodjenjem disk quota za sistemsku particiju - ovo ce ti pomoci ako je u pitanju neki virus, ali nece biti od velike pomoci ako imas neku aplikaciju koja povecava pagefile u nebesa.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2007, 16:32   #6
Spawn BG
V.I.P.
 
Član od: 26.12.2005.
Lokacija: Open in new tab
Poruke: 1.507
Zahvalnice: 409
Zahvaljeno 344 puta na 280 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Spawn BG
Određen forumom Re: nestane mi polako sav kapacitet sistemske particije, posle restarta se vrati ...

Najverovatnije nešto sa pagefile... Probaj da postaviš fiksnu veličinu, u profilu ne vidim koliko imaš RAM-a, obično je bilo do 512MB RAM-a pagefile RAMx1,5 (znači 768MB) ako imaš više RAM-a 1:1.
Nadam se da znaš proceduru...
Spawn BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2007, 19:01   #7
Yevod
Novi član
 
Član od: 10.9.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 22
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: nestane mi polako sav kapacitet sistemske particije, posle restarta se vrati ...

Citat:
ForceWare kaže: Pregled poruke
Pogodio si topik.
Lepo si izložio problem za razliku od nekih kojih napene pomozite-ne-radi-mi-windows tipova.

Moram da pitam: Od kada ti je taj windows - koliko ima od kako je instaliran?

Meni jedino što u ovom trenutku (u pola 4 ujutro ) pada na pamet je da nije možda neki bug sa pagefile-om.

Probaj i u eksploreru radi nešto pa vidi da li je isti slučaj.
od 2005i radio je savrseno ... naglsavam radio ... cak sam menjao gomilu programa, ali redovno cistio rucno registry sa regcleaner-om. program ima super opciju - sve sto ti treba postavis na Old, sve sto se naknadno instalira je New, tako da uvek kad uninstalliras mozes da skines i key-eve koji idu sa programom. naravno, ja sam bolesnik i pamtim sta je od cega kad se instalira, ne mrzi me...

page file mi je ogroman - oko 2GB da bi mogao da pokrecem stvari koje moj racunar prirodno ne moze da podnese... do sad je fercerao kako treba tako podesen... BTW imam 2 puta po 256MB ram dual channel 400MHz na nf2 Asus a7n8x-e deluxe, sa barton atlonom 2600+, 9600xt ati Asus. cak mi je i rezac Asus. nisam toliki zaludjenik za Asus, koliko sam radio za firmu koja uvozi )

bug sa page fileom je i meni pao na pamet ... pojavljuje se savedump.exe u task baru pod sistem iz nekog razloga ... mada sam pogrenuo antivirus da nije neki trojanac, i nije samo je nasao neke khmkrekovekhm za neke programe...

ista stvar u exploreru ...
Yevod je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2007, 19:07   #8
Yevod
Novi član
 
Član od: 10.9.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 22
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: nestane mi polako sav kapacitet sistemske particije, posle restarta se vrati ...

Citat:
JovanK kaže: Pregled poruke
Pogledaj u exploreru koji folderi/fajlovi "jedu" memoriju. Pa ćeš tako lakše mogu da riješiš problem. Takođe prije toga uključi opciju da ti se vide skriveni i sistemski zaštieni fajlovi (Tools->folder options pa tu cekiraj show hidden files and ....). Posebno obrati pažnju na velićinu PageFile-a.

sorry mate vec probao ... palo mi je na pamet i sve tri particije na 2 harda da tako pregledavam u isto vreme ... nista, nada, kaput, njente, nicevo ...
Yevod je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2007, 19:07   #9
Yevod
Novi član
 
Član od: 10.9.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 22
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: nestane mi polako sav kapacitet sistemske particije, posle restarta se vrati ...

Citat:
CrowN kaže: Pregled poruke
Ja bih na tvom mestu probao da iskljucim System restore, pa onda proverio sta se desava.

iskljucen od kad je instaliran win
Yevod je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2007, 19:15   #10
Yevod
Novi član
 
Član od: 10.9.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 22
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: nestane mi polako sav kapacitet sistemske particije, posle restarta se vrati ...

Citat:
nighthawk kaže: Pregled poruke
Uzmi neki program koji prikazuje zauzece diskova po folderima i fajlovima da bi lakse utvrdio sta jede prostor. Pogledaj u System properties kolika je maskimalna velicina pagefila (mogao bi takodje da upotrebis performance monitor da bi saznao sta se s' njim dogadja).

Moj predlog je da instaliras nod32. Takodje bilo bi dobro kada bi se logovao kao obican korisnik, a ne kao administrator, na taj nacin virusi mogu da nanesu vrlo malo stete. A mozda bi problem mogao da resis uvodjenjem disk quota za sistemsku particiju - ovo ce ti pomoci ako je u pitanju neki virus, ali nece biti od velike pomoci ako imas neku aplikaciju koja povecava pagefile u nebesa.
pagefile mi je podesen na 2048MB pa do 3072MB, pa nikako ne bi trebalo da pojede 5.5 GB prostora, a imam osecaj da bi i vise da ima vise mesta...

edit: uninstalirao neke programe i igre koje mi ne trebaju i dalje to radi, cak i posel restarta ..

nod32 je bljak sto se mene tice, ziveo sam od njega i dalje s vremena na vreme zivim od reinstaliranja racunara zbog glupog antivirusa. zato i drzim mcafee 7.1, ne glupi mi racunar previse a obavljao je posao savrseno do sad. mada ja stalno pazim na komp i disciplinovan sam, pa po toj logici bio bi mi dobar komp i bez antivirusa maltene ... maltene rekoh

performance monitor je normalan nema iskakanja, nemam cak ni igranja CPU vremena onog u pozadini po kojem su poznati virusi i trojanci ...

takodje mi je lakse da se iskljucivo logujem kao jedini user na OS-u, jer ne moram stalno da se prebacujem, a sve drzim na backup particiji, tako da mi nije tesko da reinstaliram po eventualnoj prekoj potrebi, kao sto mi se sad smesi ... ali hocu da resim problem, da mi se ne bi ponavljao ...

pitanje: koja aplikacija povecava pagefile u "nebesa" - neki resource hog tipa PS ili sta?

edit 2: reklamiram Norton Ghost, iskreno ga preporucujem svakom, pod uslovom da ga na vreme napravi ja imam jedan mali hard quantum 20GB samo za to ... ukoliko ne rikne od startosti )))

Poslednja ispravka: Yevod (15.10.2007 u 19:22)
Yevod je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2007, 19:18   #11
Yevod
Novi član
 
Član od: 10.9.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 22
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: nestane mi polako sav kapacitet sistemske particije, posle restarta se vrati ...

Citat:
Spawn BG kaže: Pregled poruke
Najverovatnije nešto sa pagefile... Probaj da postaviš fiksnu veličinu, u profilu ne vidim koliko imaš RAM-a, obično je bilo do 512MB RAM-a pagefile RAMx1,5 (znači 768MB) ako imaš više RAM-a 1:1.
Nadam se da znaš proceduru...
znam, ali kako da utvrdim da je pagefile... ovo vec postaje simptomaticno da je pagefile... ali ja ga vidim u hidden u root-u i ne povecava se preko 2GB ...
Yevod je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2007, 19:31   #12
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: nestane mi polako sav kapacitet sistemske particije, posle restarta se vrati ...

Pa jednostavno pogledaj koliko koji folder i fajl zauzima u root-u C: particije i prati šta se dalje dešava, kada zauzetost diska raste, pogledaj koji od ovih foldera "dobija na težini" i tako ćeš znati šta je problem.
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2007, 20:25   #13
Yevod
Novi član
 
Član od: 10.9.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 22
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: nestane mi polako sav kapacitet sistemske particije, posle restarta se vrati ...

Citat:
JovanK kaže: Pregled poruke
Pa jednostavno pogledaj koliko koji folder i fajl zauzima u root-u C: particije i prati šta se dalje dešava, kada zauzetost diska raste, pogledaj koji od ovih foldera "dobija na težini" i tako ćeš znati šta je problem.
u tome i jeste stos ... ne pojavljuju se nigde ... tananana nananana (Halloween) ... to je ono sto me nervira sve vreme ... mogu da skapiram da nesto fasujem u RAM, ali nije 5.5 GB ...

ono sto me najvise zbunjuje je sto win i sve radi najnormalnije dok ne stigne do nule ... cak sam razmisljao o log fajlovima koji su pobesneli i krenuli da se pune do + beskonacno ... ali nije ni to

:cool : bah, ovako se osecam
Yevod je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2007, 20:49   #14
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: nestane mi polako sav kapacitet sistemske particije, posle restarta se vrati ...

Uključi da ti se vide i sistemski zaštićeni fajlovi, kao i skriveni koje si već uključio (bar se nadam). Pa onda prati šta se dešava. Data moraš vidjeti sve fajlove koji se nalaze u root-u C:-a.
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2007, 21:30   #15
tomas
Starosedelac
 
Član od: 28.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.965
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 273 puta na 224 poruka
Određen forumom Re: nestane mi polako sav kapacitet sistemske particije, posle restarta se vrati ...

meni tu miriše na viruščinu probaj bitdefender meni je pomorao,imao sam sličnu situaciju na poslu...
tomas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2007, 21:42   #16
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: nestane mi polako sav kapacitet sistemske particije, posle restarta se vrati ...

Probaj da gledas u task manageru koji proces koristi koliko memorije, dodaj i kolonu za virtuelnu memoriju. Moguce je da kod neke aplikacije dolazi do curenja memorije sto bi izazvalo povecanje pagefile-a, ali onda bi trebalo da vidis upozorenje da se pagefile povecava, tako da bi pagefile mogli da iskljucimo kao moguci uzrok.

Nego jel si ti koristio samo TC, probaj iz explorera da odes na properties diska, mozda te tc laze.

Moras da pronadjes koji fajlovi jedu taj prostor da bi nekako pronasli uzrok tvog problema. Kazes da neces da koristis limitirani nalog, u redu, ali probaj samo jednom da se ulogujes kao obican korisnik, ako se problem ne javi onda je u pitanju neki virus, a ako je opet sve po starom onda je problem do sistema ili neke aplikacije.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2007, 22:13   #17
CrowN
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Libria
Poruke: 483
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 82 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: nestane mi polako sav kapacitet sistemske particije, posle restarta se vrati ...

Sad sam malo proguglao i nasao slican primer. Resenje koje je pomoglo je iskljucivanje Automatic updates, onda promena imena foldera c:\windows\softwaredistribution, zatim ponovno ukljucivanje servisa Automatic updates.

Znaci promeni ime tog foldera, ukljucuj - iskljucuj updates, pa vidi ima li razlike.
CrowN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2007, 22:22   #18
Spawn BG
V.I.P.
 
Član od: 26.12.2005.
Lokacija: Open in new tab
Poruke: 1.507
Zahvalnice: 409
Zahvaljeno 344 puta na 280 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Spawn BG
Određen forumom Re: nestane mi polako sav kapacitet sistemske particije, posle restarta se vrati ...

Citat:
Yevod kaže: Pregled poruke
znam, ali kako da utvrdim da je pagefile... ovo vec postaje simptomaticno da je pagefile... ali ja ga vidim u hidden u root-u i ne povecava se preko 2GB ...
Kao što rekoh, probaj da staviš fiksnu veličinu virtuelne memorije (pagefile). Kod mene je fiksna na 768 i nalazi se na drugoj particiji (vidi sliku).
Kad uradiš ovo i restartuješ, prati ponašanje kompa i ako je to to, rešen problem, ako nije, uvek možeš da vratiš kako je bilo i da tražiš uzrok u nečemu drugom...
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	ScreenShot009.jpg
Viđeno:	26 puta
Veličina:	36,9 KB
ID:	12810  
Spawn BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2007, 22:31   #19
Yevod
Novi član
 
Član od: 10.9.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 22
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: nestane mi polako sav kapacitet sistemske particije, posle restarta se vrati ...

Citat:
JovanK kaže: Pregled poruke
Uključi da ti se vide i sistemski zaštićeni fajlovi, kao i skriveni koje si već uključio (bar se nadam). Pa onda prati šta se dešava. Data moraš vidjeti sve fajlove koji se nalaze u root-u C:-a.


vec probao, nije ni to ... na svim particijama pratio u isto vreme, izgubio sat vremena ...
Yevod je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2007, 22:32   #20
Yevod
Novi član
 
Član od: 10.9.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 22
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: nestane mi polako sav kapacitet sistemske particije, posle restarta se vrati ...

Citat:
tomas kaže: Pregled poruke
meni tu miriše na viruščinu probaj bitdefender meni je pomorao,imao sam sličnu situaciju na poslu...

sistem je virusfree, probao i spybot nista nije nasao sem handle-ova za usage tracking iz najkoriscenijih programa (nero, tc, winamp, slicno) -- skupljanje podataka o recent files
Yevod je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Posle svakog restarta prsne drajver- svaki put neki drugi drajver!! polarnimeda Kvarovi 7 6.11.2006 16:37


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:21.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com