Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.1.2014, 0:43   #1
Urban_KM
Novi član
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 25
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Problem sa zujanjem laptop racunara

Imam problem sa hp-om 530 vec duze vreme. Opis problema: racunar je na punjacu, baterija je 100% puna i u toku rada odjednom pocinje ponovo da puni bateriju a isto vreme se javlja i zujanje racunar, i ne prestaje sve dok se racunar ne ugasi sam. Procenat baterije opada i ako dioda svetli kao da se puni. Problem resavam tako da vadim i vracam vise puta naponski kabal na adpteru da ne bi doslo da naglog gasenja. Merenjem vrednosti adaptera utvrdio sam da je napon 18.6V, dok struja varia na nizim vrednostima od propisanih( izlazne velicine punjaca 18.5V, 3.5A, 65W). Primetio sam da kad amperaza padne na vrednost 0,4 A pocinje zujanje. Moje pitanje je da li je moguce da punjac stvara probleme ili je problem na maticnoj odnosno napajanju laptopa racunara?
Urban_KM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2014, 11:36   #2
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Problem sa zujanjem laptop racunara

Radi li normalno na bateriji. Najlakse i najjeftunije ces utvrditi i rjesiti problem ako od nekoga pozajmis punjac i probas sa drugim.
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2014, 11:07   #3
Urban_KM
Novi član
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 25
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Problem sa zujanjem laptop racunara

Problem sa zujanjem sam resio kupovinom drugog punjaca, ali sad imam problem sa baterijom. WIN pokazuje je baterija puna 100%, a kada iskljucim racunar sa punjaca 30 sekundi radi i naglo se ugasi bez upozorenja sa kratkim treptajem diodice. Ukljucivanjem na punjac diodica se ne pali, a WIN pokazuje da je baterija i dalje 100% puna.
Da li je stari punjac napravio neki hardverski kvar na MB ili je mozda elektronika baterije zakazala?
Urban_KM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2014, 11:41   #4
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.228
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Problem sa zujanjem laptop racunara

Baterija ti je najverovatnije otisla u vecna lovista - one ne traju vecno. Posto tako defektna baterija moze da ti pravi probleme i kada laptop radi na punjacu (performanse lose, wireless veza ne radi, explorer.exe problemi) a to sve narocito ako koristis XP u device manageru iskljuci "drajver" za bateriju "Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery" ili tako nesto vrlo slicno i sve ce raditi sasvim dobro samo operativni sistem nece "videti" bateriju. Ako koristis Vistu, Sedmicu ili Osmicu ne bi trebalo da imas problema i pored defektne baterije (drugacije resen power management) ali ce drajver za bateriju pokazivati cudna tj netacna stanja punjenja, praznjenja itd.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2014, 12:45   #5
Urban_KM
Novi član
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 25
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Problem sa zujanjem laptop racunara

Racunar radi na WIN7, interesantno je da radi sasvim normalno na punjacu (baterija je sve vreme u racunaru). Kada je samo na bateriji rad je isto sasvim normalan, ali traje kratko...(kao sto sam napiso u prethodnom postu). Nikakvih problema nemam, cak i indikator baterije daje normalne podatke (kada radi na bateriji i kada je ukljucen punjac). Proveravo sam stanje baterija preko nekih softvera i status je OK.
Urban_KM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2014, 15:50   #6
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.228
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Problem sa zujanjem laptop racunara

Baterija nema vise svoj stari kapacitet, zapravo nema skoro nikakav. Windows pokazuje da je puna, sve bi trebalo da je super i ti izvuces kabl i radi tako par minuta, baterija se kao normalno prazni ali odjednom dodje do minimuma i racunar ti se ugasi. Baterija je stara i tu ne mozes nista da ucinis. Ako je stigla sa tim HP 530 mozes da budes srecan sto je i u takvom stanju s obzirom da ima ohoho godina.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.3.2014, 0:17   #7
zexxxx
Član
 
Član od: 4.10.2011.
Poruke: 353
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 17 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: Problem sa zujanjem laptop racunara

Da bi sacuvao bateriju i da bi ti drzala jedno odredjeno vreme (2-3 godine) potrebno je da se iskljuci punjac kad se baterija napuni na 100%, a ne da se drzi na punjacu kad je baterija na 100% jer joj to steti.

Ako nekad budes kupovao novi laptop ili novu bateriju, nemoj vise to da radis. Ako koristis laptop u kucnoj varijanti i ako ti je stalno na punjacu izvadi bateriju i kosriti laptop samo preko punjaca, a ako ga koristis u pokretu onda napuni bateriju i iskljuci sa punjaca pa prenosi laptop.
zexxxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.3.2014, 9:03   #8
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Problem sa zujanjem laptop racunara

Zar nemaju ovi noviji laptopovi zaštitu od prepunjenja baterije? Valjda se isključe i kad padne kapacitet baterije nekoliko procenata ponovo uključe?
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.3.2014, 14:48   #9
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Problem sa zujanjem laptop racunara

Prema ovome što sam pročitao mogu biti dve stari.

Prva da je baterija stradala, moja preporuka je da sa laptopom odeš kod nekog ko ima identičan laptop pa da bateriju probaš kod njega i da njegovu bateriju probaš kod sebe. I da vidiš kako se tvoja baterija ponaša na drugom laptopu, odnosno da vidiš kako se tvoj laptop ponaša sa drugom baterijom

Druga stvar, (ako se laptop ponaša sa drugom baterijom identično i gasi se i naće da je puni). E onda ti je elektronika koja kontroliše bateriju krepala.

Može da se sredi, ali nije jeftina popravka. Takođe ti treba i majstor koji zna šta radi da ti ne sarani laptop totalno...
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.3.2014, 22:52   #10
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.228
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Problem sa zujanjem laptop racunara

Ma nista laptopu ne fali sigurno. Samo je baterija na dobrom putu ka vecnim lovistima, ako je stigla sa tim laptopom ima, brat bratu, 6 godina sto je za bateriju vecnost. A i ta elektronika koja kontrolise bateriju je na samoj bateriji. Nema tu popravke, baterija je slaba. Moze da se nadje po netu zamena (ne original ali upotrebljiva, kompatibilna baterija a oblikom ista kao i original) za 20-ak eur. Majstor za "dobar dan" uzme vise od toga..a u ovom slucaju i ne moze nista da popravi.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2014, 0:38   #11
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Problem sa zujanjem laptop racunara

@Laskaris

Daće Bog da si upravu i da je baterija stradala.

Što se tiče elektronike, upravu si sama baterija ima elektroniku, da je nazovemo SMART. Ta elektronika čuva podatke o broju ciklusa punjenja i slični podatci, koji se mogu izčitati odgovarajućim softverom iz baterije ili kad se baterija prikači na odgovarajući uređaj za dijagnostiku.

A ja govorim o elektronici u laptopu takozvanom kolu za punjenje, koje može da pravi problem

A nebi verovao koliko dođe laptopova na servis koji imaju problem sa kolom za punjenje.

Pa evo baš sad imam neki probook, čiji je vlasnik mislio da je loša baterija, kupio čovek novu i ispostavilo se da ni nova baterija neće da se puni , i da je elektronika u laptopu koja komunicira sa baterijom problem. Tako da lako može da se desi i ovde ista situacija. Tako da ništa nemože da se priča napamet dok se njegova baterija ne proba u drugom laptopu i dok se druga baterija ne ubaci u njegov laptop pa da se vidi šta je u problemu...
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2014, 15:30   #12
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.228
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Problem sa zujanjem laptop racunara

Nisam rekao da ne proba, svakako treba to da ucini ako ima gde. Ipak, tako matore baterije sa tim simptomima se uvek pokazu kao neispravne tj poluispravne... Ne mogu biti bas 100 odsto siguran ali sa 95 odsto verovatnoce u pitanju je baterija. Neka je i kolo za punjenje na laptopu. I sta onda? A taj latop sada ne vredi ni 70 eur. Isplati li se popravljati ga? Ako radi na punjacu dobro ne treba tu nista cackati. Eventualno probati tu bateriju negde...
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem sa hardwerom racunara HiddEn Kvarovi 5 16.12.2011 14:34
Problem sa puštanjem HD filmova sa eksternog HDD-a Pipboy Foto i audio/video 0 24.12.2010 21:09
Problem sa paljenjem racunara... goranagf Osnovne komponente 4 3.9.2010 11:15
Problem sa zujanjem ventilatora grafičke karte! Oliwer Kvarovi 1 26.11.2008 0:44
Problem sa combo drive-om laptop Compaq Presario 705ea LMiodrag Prenosni računari 2 18.11.2008 1:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:14.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com