Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.3.2020, 2:24   #1
Bart Starr
Član
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 149
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 12 puta na 10 poruka
Exclamation Problem sa kompjuterom

Konfiguracija
*AMD Ryzen 5 2600
*Gigabyte B450 Aorus M
Gigabyte GV-RX480G1 Gaming-8GD
*HyperX 16GB RAM HX432C18FB2K2/16
*Crucial MX500GB
SP S60 120GB
WD HD 2 TB
Antec HCG-520
*Windows 10

*Zvezdicom su označene promene u odnosu na prethodnu konfiguraciju koja nije imala nikakve probleme.

Problemi: Nešto se desi nakon neodređenog vremena, nekada nakon sat ili dva rada, nekada nakon desetak sati, a nekad danima, pa čak i nedeljama, sve radi kako treba.

Kada se to nešto desi, onda gomila stvari neće da radi, uglavnom su to igre ali isto tako Windows ne može da se restartuje/ugasi/uspava, tada je jedino rešenje gašenje dužim pritiskom na dugme. Takođe, kada ga ugasim na taj način, LEDovi koji se nalaze na ploči nastave da sjaje.

Sve je počelo jesenas kada sam pazario nove komponente ali nisam siguran da li je počelo odmah ili nekoliko nedelja kasnije. Baš zato što se problem javlja neredovno, to je uticalo da je prošlo dosta vremena dok nisam uočio šablone i prepoznao da problem uopšte postoji.

Vremenom sam pokušavao razne stvari, stresirao sistem, koristio neke dijagnostičke alate, tražio po forumima korisnike sa sličnim problemima... Najsličnije sam našao za probleme sa gašenjem kompa i negašenjem LEDova ali niko nije pominjao dodatne probleme ali i njihovi problemi i rešenja nisu pomagali u mom slučaju.

Jedan od problema koji se javlja je rad sa USB fleš memorijom. Ukoliko je fleška bila povezana na komp dok je sve radilo kako treba, nakon što nastane problem fleška ne može da se softverski izbaci pomoću safely remove opcije. Ukoliko se poveže nakon što se problem pojavi, onda sistem ne prepoznaje flešku, kao da nije ubačena u slot.

Šta sve ne radi? Za početak - gomila igara. Steam, CPUID HWMonitor, Xpadder, Kodi... Kodi je zanimljiv slučaj, on se u stvari pokrene, pušta filmove, ali kada se ugasi onda prijavi grešku pa mora da se ubije task managerom.

Pošto Steam neće da se pokrene onda ne mogu ni da testiram posebno igre ali zato sam probao one koje su na GOG ili Uplay. Na GOG neće da se pokrenu FEZ, Celeste, Sherlock Holmes Crimes and punishments i 80 days, dok recimo FTL radi. Na Uplay neće da radi ni jedna od onih koje sam pokušavao da pokrenem: AC Odyssey, AC III remastered, AC Liberation remastered, AC China, The Division 2, Far Cry 5...

Spisak programa koji i dalje rade: Firefox, GOG, Uplay, Origin, Epic games, Notepad++, Explorer++, Paint.net, LibreOffice, Handbrake, MKVToolNix, Defraggler, Viber, Skype, SumatraPDF, Subtitle Edit, Bandicam, VLC player, MPC-BE x64 player, qBittorrent...

Odužio sam sa ovim, izvinjavam se zbog toga, ali nadam se da će možda nešto od toga dati ideju nekome kako da rešim problem.
Bart Starr je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2020, 2:47   #2
ZvezdaniRatnik
Banned
 
Član od: 23.7.2019.
Poruke: 63
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 19 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Problem sa kompjuterom

Postoje samo dve mogucnosti da nesto nije u racunaru dobro zakaceno i gubi kontakt i druga mogucnost nesto nije u redu sa Windowsom(reinstalacija)ili losi drajveri za neku komponentu. Sve je ovo sad stvar testiranja, da je do mene ja bih otvorio oplatu racunara i sve spojeve dobro pregledao(i kablove), zatim ako se problem nastavi pregledao u device manageru da li ima nesto pod znakom pitanja, odnosno drajveri. Event viewer takodje, task manager pogledaj za sumnjiive procesorske procente. Reinstalacija drajvera za graficku, ima tu sad mnogo stavkica sta bi mogo biti problem. Glavna stavka, testiraj hard na bad sektore(i ostalo vezano za hard), sad mogu da se setim gomilu stvari(sleep power mod fejlirao,DotNet pao), ti pocni polako pregled.
ZvezdaniRatnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2020, 8:54   #3
Markius
Veteran
 
Član od: 12.7.2007.
Lokacija: Požega
Poruke: 513
Zahvalnice: 302
Zahvaljeno 56 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Problem sa kompjuterom

prvo ti istresiraj memoriju sa memtest86. da li je bios verzija f50. na kojoj brzini ti radi ram memorija? jel ukljucen xmp?
Markius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2020, 22:05   #4
Bart Starr
Član
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 149
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 12 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Problem sa kompjuterom

Citat:
ZvezdaniRatnik kaže: Pregled poruke
Postoje samo dve mogucnosti da nesto nije u racunaru dobro zakaceno i gubi kontakt i druga mogucnost nesto nije u redu sa Windowsom(reinstalacija)ili losi drajveri za neku komponentu. Sve je ovo sad stvar testiranja, da je do mene ja bih otvorio oplatu racunara i sve spojeve dobro pregledao(i kablove), zatim ako se problem nastavi pregledao u device manageru da li ima nesto pod znakom pitanja, odnosno drajveri. Event viewer takodje, task manager pogledaj za sumnjiive procesorske procente. Reinstalacija drajvera za graficku, ima tu sad mnogo stavkica sta bi mogo biti problem. Glavna stavka, testiraj hard na bad sektore(i ostalo vezano za hard), sad mogu da se setim gomilu stvari(sleep power mod fejlirao,DotNet pao), ti pocni polako pregled.
Sve sam to manje ili više već radio. Drajvere sam menjao, naročito za grafičku. Blejao sam i u Event viewer ali tamo mi već ništa nije bilo jasno.
Bart Starr je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2020, 22:10   #5
Bart Starr
Član
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 149
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 12 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Problem sa kompjuterom

Citat:
Markius kaže: Pregled poruke
prvo ti istresiraj memoriju sa memtest86. da li je bios verzija f50. na kojoj brzini ti radi ram memorija? jel ukljucen xmp?
Testirao sam i memoriju, radi na default (koliko god to bilo, sad ne mogu da se setim), nije overklokovana. Ne znam šta je XMP, u CPU-Z piše nešto XMP 2.0, šta god to značilo.

BIOS je bio F5, i to je jedna od stvari koje se nisam setio da menjam. Sada sam odradio update na F32, ne može odmah na najnoviju već moraju neke međuverzije da se odrade. Ipak, sačekaću neko vreme sa ovom verzijom, možda mi to reši problem.
Bart Starr je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem sa kablovskim internetom zbog novog uređaja All exx Kvarovi 15 17.2.2017 22:03
Problem sa kompjuterom, neće da digne sistem! Miso26 Kvarovi 7 11.11.2012 13:35
Problem sa Maticnom plocom A8M2N-LA Stefan1090_ Osnovne komponente 9 16.9.2012 19:28
Nokia e71 i problem sa USB konekcijom PsyDuck Aparati i oprema 5 1.12.2010 15:17
Problem sa kompjuterom? kovac rudolf Kvarovi 5 24.6.2010 19:23


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:42.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com