Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.6.2006, 20:12   #1
Damiao
Član
 
Član od: 1.6.2006.
Lokacija: Arandjelovac
Poruke: 112
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 18 puta na 12 poruka
Određen forumom SUSE 10 i WinXP, tim redom...

Kako na forumu Linuxserbia jos nisam dobio odgovor na pitanje, resih da probam ovde ... Pregledao sam slicne teme na ovom forumu, ali ni jedna mi nije dala (zadovoljavajuci) odgovor.
Elem, hard mi je podeljen na 3 particije: Prva, primarna, na njoj se nalazi WinMe (prenesen sa starog kompa radi nekih podataka, ali sada totalno nepotreban), druga, extended, na kojoj je WinXP, treca, extended, na kojoj su svi podaci.
E sad, odlicio sam da na svoju masinu nabacim jednu od distribucija Linuxa i to SUSE 10. Kako mi budjavi WinMe samo nepotrebno zauzima prostor, hteo bih umesto njega da stavim SUSE, ali nisam siguran sta ce biti posle sa WinXP-om, koji mi je preko potreban.
U knjizi koju sam dobio uz SUSE pise da "Na bilo kojoj masini sa dvostrukim butovanjem, Windows mora uvek da bude instaliran prvi". Jel' to znaci da mora da bude na primarnoj particiji ili da se mora instalirati prvi po redu? Mozda malo glupo pitanje, ali ne zelim nista da rizikujem (inace sam napravio image WinXP, just in case ).
OT> Pohvalio bih kutak "Laki pingvini" u SK-u, koji me je i podstakao da probam linux.

Unapred hvala na odgovorima
Damiao je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2006, 20:25   #2
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Određen forumom Re: SUSE 10 i WinXP, tim redom...

Нисам сигуран да ли WinXP мора да буде инсталиран први. Чини ми се да не мора, али немој да ме држиш за реч јер можда грешим. Иначе, кад инсталираш SuSE, он ће аутоматски уписати GRUB у MBR, тако да ћеш на почетку имати мени из ког ћеш моћи да бираш систем који ћеш да подигнеш. Око тога не треба да бринеш, само нисам сигуран да ли WinXP мора да буде први.
Miloš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2006, 21:25   #3
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: SUSE 10 i WinXP, tim redom...

Nisam siguran,ali kao sto je rekao Milos,ne bi trebao da imas problema-prilikom instalacije SUSE-a on ce u MBR pravog hard diska ubaciti GRUB loader koji bi trebao da nadje i particiju sa XP-om i preko njega ces moci da podizes i win i linux
Mislim,XP treba da se instalira prvi u smislu da on uvek prebrise MBR sa svojim NT Loaderom(za razliku od njega,u linuxu to mozes da izaberes)pa nehotice s****s recimo boot loader od nekog linuxa ili OS-a koji je na masini bio pre instaliranja XP-a
S obzirom da ces ti instalirati linux pored XP-a koji je vec na hardu,mislim da ne bi trebalo da imas problema,posto ces sve to podizati preko GRUB-a
U svakom slucaju uradi ti lepo backup,pa eksperimentisi natenane
PoZ!
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2006, 21:58   #4
Damiao
Član
 
Član od: 1.6.2006.
Lokacija: Arandjelovac
Poruke: 112
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 18 puta na 12 poruka
Thumbs up Re: SUSE 10 i WinXP, tim redom...

Jos jednom hvala obojici na (brzim) odgovorima, ali sam opet naisao na nedoumnicu... Ova knjiga ce totalno da me sludi . Mozda previse brinem, ali citiram:" Kada instalirate SUSE za dvostruko butovanje sa Windowsom, YaST instalira SUSE Linux na prosirenu particiju." Verovatno je autor pretpostavio da je XP na primarnoj, a ne na extended (prosirenoj) particiji kao sto je kod mene slucaj, right?
Elem, kako sam backup-ovao XP particiju, moracu da malo stisnem m**a i, kako Covenant rece, experimentisem natenane.

Pozdrav!
Damiao je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2006, 13:33   #5
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: SUSE 10 i WinXP, tim redom...

Pozdrav svima,
nadam se da ce ovo pomoci:

- s obzirom da vec imas instaliran XP pokreni instalaciju Suseta
- kad dodjes do podesavanja sistema obrati paznju da li je Suse pravilno prepoznao raspored particija i vec instaliran Xp (tj da li je ponudio mount point za njega) --- OPREZNO! Dobro proveri stavke koje su obelezene crvenom bojom (kao sto je delete partition ili format partition) i raspored particija (hda1, hda5, hda6... i gde se sta nalazi...)
- proveri kako je konfigurisan GRUB (default boot manager za Suse). Trebalo bi da postoje stavke Suse, Windows, Failsafe... (otprilike), takodje postavi da se GRUB upise u MBR.
- ukoliko je sve podeseno kako treba mozes slobodno nastaviti instalaciju.

Ukoliko u kasnijem radu zelis da reinstaliras XP on ce pregaziti MBR svojim loaderom, ali to mozes da resis ponovnim pokretanjem suse DVD-a i opcijom repair. Nadjes podesavanje GRUB-a i ponovo ga instaliras u MBR

To je to otprilike, ali naravno, obavezno napravi backup!
Nikad se ne zna...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2006, 16:08   #6
Damiao
Član
 
Član od: 1.6.2006.
Lokacija: Arandjelovac
Poruke: 112
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 18 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: SUSE 10 i WinXP, tim redom...

Evo instalirao sam SUSE 10, ali naravno imam jedan problem. Ne mogu nikako da butujem WinXP. U GRUB-u sam podesio chainloader za Win particiju ali dobijem samo poruku load chailoader (hd0,4)+1 i tako stoji. Inace obe Win particije su mountovane i moze im se pristupiti iz SUSE-a. Cak sam pokusao i da u GRUB-u direktno dam putanju do ntldr-a (posto kako sam procitao GRUB ne ,moze direktno da butuje Win), ali opet nista. Sta sam propustio, ima li neko ideju? Win XP mi je na prvoj logickoj patriciji extended drajva (particije). Inace, SUSE je na primarnoj particiji, pa swap particija, pa win...
Unapred hvala na odgovorima.
Damiao je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2006, 17:16   #7
niceness
Član
 
Član od: 8.5.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 44
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: SUSE 10 i WinXP, tim redom...

Koliko sam shvatio ti si izbrisao particiju na kojoj je bio WinME i tu instalirao suse.
Jesam li dobro pogodio?
E sad, da li si ti bio instalirao prvo winme pa posle windowsxp ili obratno?
Ovo pitam zato sto ako je u pitanju prvi slucaj onda je xp mozda iskoristio winme particiju za sytem-sku i na nju stavio NTLDR,NTDETECT.COM,BOOT.INI.. koje si ti potom obrisao (mozda gresim, nisam siguran za ovo).
Proveri da li oni postoje na tvojoj xp particiji, ako su tamo onda je problem negde drugde.

BTW. deo iz mog menu.lst (grub.conf) za windows:

# Windows 2003 entry
title=Windows 2003
rootnoverify (hd1,0)
makeactive
map (hd1) (hd0)
chainloader +1
niceness je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2006, 20:31   #8
bofi
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 151
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: SUSE 10 i WinXP, tim redom...

Ja sam siguran da moze. Ja sam kod mene dosta puta instalirao razlicitim redosledom. Pozeljno je prvo instalirati Win XP pa onda SuSE zato sto ce onde SuSE automatski u instalaciji prepoznati XP i stavi ti ga u boot loader. Ako prvo imas instaliran SuSE ubaci samo prvi disk SuSE - a posle instalacije XP - a i idi fix boot loader. Ljudi ne morate da koristite GRUB meni na primer se sistem podize duze minut ne znam zasto dok sa LILO nemam problema. I da primetio sam da ako instaliram prvo SuSE pa onda XP kada se SuSE podize imam samo tekstualni izgled i to je to. Toliko od mene.
bofi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2006, 13:13   #9
Damiao
Član
 
Član od: 1.6.2006.
Lokacija: Arandjelovac
Poruke: 112
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 18 puta na 12 poruka
Talking Eureka, najzad radi!

Znaci posle nedelju dana i 10-ak sati aktivnog cimanja, experimentisanja, budzenja, uspeo sam da namestim SUSE i Win onako kao sam hteo. Inace stvar je, kao po obicaju, bila prosta, ali dok sam do toga dosao, okozio sam se ! Znaci glavni problem kod moje konfiguracije HDD-a je bio taj sto mi WinXP nije bio ni na primarnoj ni na aktivnoj particiji, vec na logical drive-u, extended particije. Kako god da sam podesavao GRUB, Win nije hteo da se podigne (iako sam na win particiji ima sve one fajlove potrebne za boot win-a).
Dakle da rezimiram (i skratim muke nekom ko mozda pokusa nesto slicno), prvo i osnovno je da se fajlovi: ntldr, boot.ini, ntdetect.com, autoexec.bat, config.sys, io.sys i msdos.sys, kopiraju na particiju gde WinXP, ako tamo vec ne postoje. U mom slucaju nisu postojali jer su bili na na prvoj particiji gde sam imao WinMe. E sad ono najvaznije, particija gde se nalazi Win mora da se postavi kao aktivna i tek tada da se krene sa instalacijom Linuxa. Znaci (moram malo da se ogradim), ovo je bio postupak koji je kod mene urodio plodom. Eh, nadam se da ce ovo nekome biti od pomoci.
Damiao je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2006, 15:50   #10
niceness
Član
 
Član od: 8.5.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 44
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: SUSE 10 i WinXP, tim redom...

Drago mi je da si napokon uspeo. Cestitam
niceness je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako instalirati Battlezone u WinXP? Arakis O igrama uopšte 1 13.4.2006 14:47
SUSE pomoc dragannbgd Slobodni softver 0 7.4.2006 0:57
FM radio za SUSE 10 Miloš Slobodni softver 12 14.3.2006 20:54
Kodeci za Suse Linux 10 x86_64bit The Finest Serbian Since '82 Slobodni softver 2 7.3.2006 20:07
SUSE 10 holodoc Slobodni softver 17 23.2.2006 3:04


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:45.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com