Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.3.2007, 3:10   #61
Projectlord
Član
 
Član od: 22.2.2007.
Poruke: 37
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Projectlord Slanje poruke preko Yahooa korisniku Projectlord
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Neverovatno! Sta sve nisam probao da ih povezem...i na kraju kad sam pukao rekoh sebi daj da probam sa kablim sa paralelnim paricama , i znate sta ...LADNO MREZA PRORADI?!?
Tako ako neko ima problem slican kao ja neka proba na ovaj nacim.
PozZ svima
Projectlord je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2007, 15:04   #62
VlackeFON
Novi član
 
Član od: 27.3.2007.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Fresko stvarno si car, sve sam razumeo u sekundi, a ubih se trazeci u vezi umrezavanja. Smao dva pitanja, kako se deli protok (imam ADSL 256Kb), kada smo na primer oboje online,a kako kada je samo jedan? I da, koliko kosta i gde ima da se uzme taj crossover kabl?
VlackeFON je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2007, 16:26   #63
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Citat:
VlackeFON kaže: Pregled poruke
Smao dva pitanja, kako se deli protok (imam ADSL 256Kb), kada smo na primer oboje online,a kako kada je samo jedan? I da, koliko kosta i gde ima da se uzme taj crossover kabl?

1. Ako želiš da deliš protok biće ti potreban neki ADSL Ruter , postoje ruteri koji bolje ili lošije dele protok (koliko para toliko i muzike) . Deljenje protoka zavisi od tvog ličnog afiniteta i mogućnosti samog rutera , možeš deliti protok striktno da recimo svaka od dve mašine ima po 128k ili već kako ti to odlučiš ,mozž recimo i ona varijanta "koliko koja mašina dograbi od protoka" to rade lošiji ruteri koje provajderi daju uz neku sitnu doplatu , recimo beotel za 1500 din daje ruter koji nije u stanju da korektno podeli protok na dva ili više jenakih delova već ko koliko ugrabi..... Znači u zavisnosti od tvojih potreba nabavi i ruter , najbolje se konsultuj sa ljudima koji rade u tehničkoj podršci provajdera kod koga i uzeo ADSL , oni obično imaju gotova rešenja i predloge.....

2. Crossover kabli je "klasičan" mrežni kabl koji ima "uvrnute" pojedine žice (promenjena mesta) . Evo i kako izgleda "uvrnuti" mrežni kabli

Prilog 5579

Cena nu se ne razlikuje ništa u odnosu na "ravnan" mrežni kabli ..... Samo pri kupovini naglasi prodavcu da želiš "uvrnut" crossover mrežni kabli a ne "ravan"....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2007, 20:10   #64
VlackeFON
Novi član
 
Član od: 27.3.2007.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Pa pazi imam Telekomov ADSl, i dobio sam ADSL modem, ne ruter. Da li to znaci da ne mogu da privezem i sestrin laptop samo crossover kablom (znam da moj komp bude uvek ukljucen), ili moram da kupujem ruter?
VlackeFON je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2007, 20:26   #65
San-Sale
Član
 
Član od: 28.4.2006.
Poruke: 60
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Ljudi dodjem ja juce upalim oba kompa, kad ono mreza proradi!? Ne znam sta joj bi ali evo radi ko svajcarski sat... Nego imam USB ADSL modem kako da sharujem konekciju tako da i drugi racunar moze da izadje na net? Hvala
San-Sale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2007, 21:25   #66
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Citat:
VlackeFON kaže: Pregled poruke
Pa pazi imam Telekomov ADSl, i dobio sam ADSL modem, ne ruter. Da li to znaci da ne mogu da privezem i sestrin laptop samo crossover kablom (znam da moj komp bude uvek ukljucen), ili moram da kupujem ruter?
U suštini možeš samo da vežeš serstrin laptop na tvoj komp preko mrežne karte ali onda bi morao da šeruješ konekciju.....To baš i nije najsrećnije rešenje zato što bi onda računar morao da bude stalno upaljen kako bi sestra izlazila na internet njenim laptopom...... Najbezbolnija varijanta je da odeš do provajdera i da ih "zamoliš" da ti zamene modem Ruterom (naravno uz tvoju doplatu) Kod beotela gde sam ja trenutno je to 1500 din za Sagem ruter koji vrši posao.... koliko ja znam i telekom daje isti Ruter samo neznam po kojoj ceni....Moja sugestija ti je da se ne maješ sa ICS (Internet Connection Sharing) već varijanta s ruterom.... Mnogo je elegantnija....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2007, 21:34   #67
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Citat:
San-Sale kaže: Pregled poruke
Ljudi dodjem ja juce upalim oba kompa, kad ono mreza proradi!? Ne znam sta joj bi ali evo radi ko svajcarski sat... Nego imam USB ADSL modem kako da sharujem konekciju tako da i drugi racunar moze da izadje na net? Hvala
Nešto me mrzi da opet pravim step by step uputstvo .... pa dokle više ....

Evoo ti par sajtova gde je to lepo objašnjeno ....

Sajt 1. ; Sajt 2.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
San-Sale (28.3.2007)
Stara 27.3.2007, 23:16   #68
VlackeFON
Novi član
 
Član od: 27.3.2007.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

OK, hvala Fresko. Znam da je tako bolje, ali takva situacija ce trajati samo mesec dana. Videcu koliko kosta ruter, ali verovatno cu ici preko sherovanja. U stvari sada tek videh, ja imam Huwai MT822 - je li on ruter ili modem? Znam da je retardirano pitanje, ali jbg ne znam. E stvarno gde ima da se nadje taj crossover kabl? Trazio na PC Berzi, nigde nema.

Poslednja ispravka: VlackeFON (30.3.2007 u 10:34) Razlog: Fresko ne frisko
VlackeFON je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2007, 12:24   #69
chris
Član
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: White city
Poruke: 272
Zahvalnice: 93
Zahvaljeno 140 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Meni radi mreza, samo kad iskljucim ZoneAlarm na oba kompa kako da ih podesim da ne moram da ih gasim a da mreza normalno radi?

hvala
chris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2007, 14:01   #70
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Citat:
chris kaže: Pregled poruke
Meni radi mreza, samo kad iskljucim ZoneAlarm na oba kompa kako da ih podesim da ne moram da ih gasim a da mreza normalno radi?

hvala
U podesavanjima ZoneAlarma trebas da omogućiš da računari nesmetano komuniciraju, da im program ne blokira komunikaciju. Treba da omogućiš File and Printer sharing. Ne koristim ZA, tako da ti ne znam tačno gdje je ta opcija.
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.5.2007, 15:44   #71
DJHannibal
Novi član
 
Član od: 7.5.2007.
Poruke: 6
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Citat:
Marko 0401 kaže: Pregled poruke
Pozdrav ljudi,umrezavanje mi je potpuno nova stvar tako tako da vas molim za detaljna objasnjenja.Izvinjavam se ako odgovor na ovu temu vec postoji (a siguran sam da postoji ),citao sam teme sa zadnje 3 strane ovog podforuma i opet nisam siguran sta mi sve treba.

Juce sam uveo ADSL i sada su i desktop i laptop povezani na njega.Uzeo sam D-Link ADSL2+54M Wireless Router tako da je laptop povezan preko wireless veze a za desktop sam kupio D-Link mreznu karticu tako da je on povezan preko kabla.Ovaj ruter inace podrzava wireless povezivanje i ima mjesta za jos 4 racunara preko kabla (ne znam znaci li vam ovo nesto ali eto da znate ).
Laptop inace podrzava i LAN i WirelessLAN.

Kako da ja sad umrezim ova dva racunara??Povezivanje mi treba i radi igrica (malo sa bratom da ratujem ) i radi ostalih podataka normalno.
Na laptopu imam XP Home edition SP2 a na desktopu XP Pro SP1.

Molim vas za detaljna uputstva i to sto prije ,ko pomogne ima pice od mene .Pozdrav i HVALA.
Da se nadovezem na poruku, da li neko moze da detaljno opise postupak WLAN konekcije izmedju laptopa i desktopa??????
Hvala unapred.....
DJHannibal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2007, 17:12   #72
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Evo i mene da se javim ovde, prvi put u ovom delu foruma.

Problem je sledeći:

Uopšte se ne razumem u umrežavanje kompjutera a treba da umrežim 3 desktopa i 1 laptop u jednoj firmi. Fora je u tome što jedan desktop ima ADSL i sada treba ovi ostali kompjuteri da se spoje sa njim da bi i oni imali pristup internetu. Da ja vas pitam: Šta mi preporučujete da uradim? Da li da im kažem da kupe wireless opremu ili da ih žičano povežem? Svi se kompjuteri nalaze u jednoj prostoriji (ovaj laptop se iznosi napolje, valjda). I šta treba da kupe od opreme pošto se oni ne razumiju u to a ja nisam ništa bolji od njih. Pročitao sam ona uputstva na početku što je Freško postavio (svaka čast ), nadam se da to neće biti problem.

Stvarno mi treba brza pomoć (za sutra ujutru) tako da vam se unapred zahvaljujem na odgovorima.
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2007, 22:18   #73
Davor Sabo
Novi član
 
Član od: 1.5.2006.
Poruke: 8
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Nisam uspeo da iskoristim podatke sa ove teme. Stvarno ne znam u cemu je razlika izmedju moje situacije i ovih ostalih koji su trazili pomoc. A moja situacija je sledeca: Imam desktop racunar sa wireless Gigabyte GN-WP01GS PCI WLAN Card(Turbo), koja mi sluzi za bezicni pristup internetu. Da bih mogao da koristim tu konekciju sa laptopa, ugradio sam mrezne kartice u desktop i laptop, i to: Realtek RTL8029(AS) PCI Ethernet Adapter u desktop i SiS 900 PCI Fast Ethernet Adapter u laptop, ustvari u laptopu sam imao kad sam ga kupio, a u desktop sam sad ugradio. I cak ne uspevam ni da pingujem jedan racunar sa drugog. Naravno, povezani su. Nisam ja povezivao, nisam bio kod kuce kad je dolazio covek s tim kablovima, ali moj otac kaze da racunam da je s te strane sve OK, posto ovaj to radi svaki dan i zna sta radi. Da li neko zna koja je procedura za ovakvo spajanje i da li je moja situacija po necemu specificna ili sam samo prevideo neku sitnicu?
Davor Sabo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2007, 0:16   #74
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

@Davor Sabo

Nisi nigde u postu pomenuo da si proverio ispravnost mrežnih kartica . To ćeš proveriti tako što ćeš pokušati da pinguješ karticu pomoć "Loopback" adrese . Znači u Command Promptu kucaj Ping 127.0.0.1 , odgovor bi morao da izgleda odprilike ovako :
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	127.0.0.1.GIF
Viđeno:	339 puta
Veličina:	13,3 KB
ID:	9017

Za ovu vrstu provere nije potrebno da u mrežne kartice bude utaknut UTP kabli iz razloga što se ovom komandom (ip adresom) testira ispravan rad mrežne kartice na samom računaru na kome se ping izvršava . Znači odradi Loopback pingovanje na oba računara i javi rezultate , što se tiče kabla za direktno povezivanje će ti biti potreban crossower mrežni kabli a raspored žica kod takvog kabla možeš videti u ovoj temi u postu #2

Dakle za početak proveri dali su mrežne kartice dobro instalirane (drajveri) / dali su ispravne pomoć Loopback adrese , zatim nebi bilo loše kada bi mogao da proveriš raspored žica u kablu (mada je to malo teže samo gledanjem u konektor bez odgovarajućeg testera za kablove) ali pokušaj . Takođe u dotičnom postu koji sam ti naveo postoji primer kako se povezuju računari u mreži pa proveri i to dali si dobro odradio (ip adrese , workgroup ...) . Javi kakvi su rezultati provera ....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2007, 10:50   #75
Davor Sabo
Novi član
 
Član od: 1.5.2006.
Poruke: 8
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Freshko, rezultat ping-a na 127.0.0.1 je sledeci:

Pinging 127.0.0.1 with 32 bytes of data:

Reply from 127.0.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=128
Reply from 127.0.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=128
Reply from 127.0.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=128
Reply from 127.0.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=128

Ping statistics for 127.0.0.1:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 0ms, Maximum = 0ms, Average = 0ms

Isti takav je i odgovor na ostale IP adrese koje su na ovaj ili onaj nacin set-ovane.
Inace ipconfig sa desktopa je:

Ethernet adapter Wireless Network Connection 3:

Connection-specific DNS Suffix . :
IP Address. . . . . . . . . . . . : 0.0.0.0
Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 0.0.0.0
Default Gateway . . . . . . . . . :

Ethernet adapter Local Area Connection:

Connection-specific DNS Suffix . :
IP Address. . . . . . . . . . . . : 172.16.0.1
Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.0.0
Default Gateway . . . . . . . . . : 169.254.143.34

PPP adapter {641B847E-F7B9-4F4B-8094-8B1C23E3C39A}:

Connection-specific DNS Suffix . :
IP Address. . . . . . . . . . . . : 192.168.210.152
Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.255
Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.210.152

ipconfig sa laptopa je:

Ethernet adapter Local Area Connection:

Connection-specific DNS Suffix . :
IP Address. . . . . . . . . . . . : 172.16.0.2
Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.0.0

Workgroup se zove WORKGROUP na oba racunara.

Ne znam kako da proverim drajvere, mada mislim da su OK, posto vidim kartice u Network Connections. Kako da proverim da li su racunari umrezeni? Ja svo vreme pokusavam ping 172.16.0.2 sa desktopa i ping 172.16.0.1 ali to svaki put biva uspesno. Mogu jedino sami sebe da pinguju, a medjusobno ne.
Davor Sabo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2007, 11:59   #76
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Citat:
Davor Sabo kaže: Pregled poruke
Default Gateway . . . . . . . . . : 169.254.143.34
Ovo je pogrešno, izbriši taj unos, pa probaj da pinguješ jedan sa drugog. Takođe pogledaj i ovde: http://support.microsoft.com/kb/316276
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2007, 22:13   #77
LaMar
Član
 
Član od: 28.11.2006.
Lokacija: Kragujevac-Beograd
Poruke: 31
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Imam dva USB bluetooth-a i hteo bih da umrezim lap-top i desktop tako da dele internet koji na desktop stize preko usb kablovskog modema, jel to moguce i kako?

Instalirao sam oba bluetootha i totalno se zbunio oko deljenja neta!
LaMar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2007, 0:05   #78
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Citat:
LaMar kaže: Pregled poruke
Imam dva USB bluetooth-a i hteo bih da umrezim lap-top i desktop tako da dele internet koji na desktop stize preko usb kablovskog modema, jel to moguce i kako?

Instalirao sam oba bluetootha i totalno se zbunio oko deljenja neta!
Mislim da je jednom bila slična tema, i da se na kraju ipak nije umrežilo preko bluetoothe-a.
Mani se toga. Predpostavljam da laptop ima mrežnu karticu, a nadam se i desktop PC, pa ih lijepo umreži kablom, jeste da će kablovi možda malo da smetaju, ali...

Nadam se da znaš kako to ide.
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2007, 8:51   #79
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Slažem se sa Jovanom, Bluetooth nije opcija za umrežvanje. Poveži ih preko mrežnih kartica, radiće bez problema.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2007, 16:02   #80
Igor_ue
Član
 
Član od: 14.8.2006.
Poruke: 113
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Imam problem, komp mi ne prepoznaje mrezni adapter(integrisan) maticna je nf-ck804! Mada,nekad vidi nekad ne(pre nego sto sam formatirao hard,video ga je)
Help!!!
Igor_ue je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
network, umrežavanje

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Umrežavanje laptopa i televizora? Pomoć... Maranellob Foto i audio/video 14 17.5.2009 21:30
Umrežavanje desktopa i laptopa pomoću dva Bluetotha Ignorant Ignoramus Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 27.2.2009 1:27


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:24.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com