Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim?

Šta da kupim? Saveti oko kupovine novog ili nadogradnje starog računara

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.4.2007, 2:12   #41
Željko
Starosedelac
 
Član od: 31.1.2006.
Lokacija: Loznica
Poruke: 1.821
Zahvalnice: 832
Zahvaljeno 443 puta na 240 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Željko
Određen forumom Re: Predložite konfiguraciju za: Računar sa srcem Foruma

Naravno.


Citat:
Pivalica kaže: Pregled poruke
poshto ide linux (pretpostavljam) obezbediit kompletno open ofice, eventualno neki programski jezik (shto im ne pruziti mogutjnost i za to...) i tako...
Najjače da na komp za decu stave Linux, ipak će njima najveća zanimacija biti igre...
Željko je offline  
Stara 8.4.2007, 2:18   #42
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Predložite konfiguraciju za: Računar sa srcem Foruma

Citat:
Željko kaže: Pregled poruke
Naravno.



Najjače da na komp za decu stave Linux, ipak će njima najveća zanimacija biti igre...
Ma znamo mi sve to, nego je stvar u legalnosti softvera, posto originalni windows kosta 100-150e tako nesto, nek me neko ispravi. A to su dodatni troskovi i opet treba para za to, a svi znamo politiku SK-a sto se tice piraterije, tako da, od piratizovanog softvera nema nista
Master Neo je offline  
Stara 8.4.2007, 2:33   #43
A M G
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika A M G
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 3.100
Zahvalnice: 3.542
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Arrow Re: Predložite konfiguraciju za: Računar sa srcem Foruma

Citat:
Master Neo kaže: Pregled poruke
Ma znamo mi sve to, nego je stvar u legalnosti softvera, posto originalni windows kosta 100-150e tako nesto, nek me neko ispravi. A to su dodatni troskovi i opet treba para za to, a svi znamo politiku SK-a sto se tice piraterije, tako da, od piratizovanog softvera nema nista
Jos kada je Simke obelodanio svoju ideju o celoj ovoj akciji ja sam predlozio da se trazi jedna besplatna kopija XP-a od kancelarije Microsoft-a u Beogradu. Njih to nece da kosta gotovo nista, a mogu da dobiju medijsku popularnost pricom da su oni donirali OS. Naravno, uvek postoji mogucnost da se instalira "legalan" XP, paz' da nece neko da zagleda legalnost Win-a na racunarima u domu za nezbrinutu decu!
Jos ne daj Boze da im se takav racunar zapleni, pa taman da dodje Achtung u Tiger-u da raz*ebe ceo Microsoft.
A M G je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku A M G na korisnoj poruci:
Master Neo (8.4.2007)
Stara 8.4.2007, 2:35   #44
Željko
Starosedelac
 
Član od: 31.1.2006.
Lokacija: Loznica
Poruke: 1.821
Zahvalnice: 832
Zahvaljeno 443 puta na 240 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Željko
Određen forumom Re: Predložite konfiguraciju za: Računar sa srcem Foruma

Ništa, ako neko ima legalan Windows XP a već je prešao na Vistu, može da ga pokloni deci...
Željko je offline  
Stara 8.4.2007, 3:15   #45
fingerprint
Veteran
 
Član od: 5.11.2006.
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Poruke: 1.121
Zahvalnice: 394
Zahvaljeno 594 puta na 222 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku fingerprint Slanje poruke preko Yahooa korisniku fingerprint
Određen forumom Re: Predložite konfiguraciju za: Računar sa srcem Foruma

Naravno. Voleo bih da znam dovoljno da mogu da priskocim, ali cu u svakom slucaju pokusati.
PS : Ljudi, Intel Core2Duo je carska stvar! Verujte mi!
fingerprint je offline  
Stara 8.4.2007, 7:43   #46
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Predložite konfiguraciju za: Računar sa srcem Foruma

Stvarno ste vredni i angažovani ...
više sam nego prijatno iznenadjen.


Zahvaljujem Vam se svima i ukazujem Vam ovu zahvalnost ovako jednim jednostavnim pozdravom i sa rečima:
Hvala Vam u ime dečice
koja će taj računar dočekati sa neopisivom radošću,
koja će biti budući korisnici računara uz sve ono što takvo što donosi,
i na čiju sudbinu taj računar sigurno može samo pozitivno da utiče ...

Ne treba mi da zamišljamo kako će sada zbog tog jednog računara svi njegovi budući korisnici poželeti da se bave računarskim tehnologijama niti da će zaploviti vodama koje imaju veze sa računarima, to sigurno ne ali možemo sa sigurnošću pretpostaviti da će sigurno medju njima biti onih koje će taj računar donekle usmeriti u životu baš na neke računarske talasne dužine i podstaknuti ih da se otruju svetom kompjutera ...


Nego da predjem na suštinu ove teme,
kakav mi računar sklapamo?
Ovo je jedno od pitanja na koja treba da nadjemo odgovor.

Nama je potreban pristojan višenamenski računar ...
pristojan, korektan ili kako god da se izrazim lepo zvuči ali je i prilično nejasno kakav računar se misli.

Ja bih pošao od toga da smo mi Forum Sveta kompjutera što isključuje bilo kakvo integrisano Basic rešenje jer nije na našem nivou. Nismo mi članovi Foruma ljubitelja ptica, Foruma prodavaca krompira niti nekog sličnog i tako šarmantnog prostora.
Možda neki ljudi koji nas posmatraju spolja misle da smo mi zamlate, muvala ili šalabajzeri koji mlate po ovim računarskim skalamerijama ... na volju im neka misle šta hoće ali mi znamo ko smo, šta smo i šta hoćemo.
Tako da mi je sasvim prirodno da zanemarimo malčice ekonomiju i šta je isplativije, jedared Fatu ili Muju dvared već da smislimo jedan korektan računar, mi trenutno skupljamo pare samo za jedan pa i to nam nešto ne ide baš onako kako bi mi hteli, znači rekli smo samo jedan računar ali koliko toliko valjan ... naravno da nema mesta ni potrebe za preterivanjem i napucavanjem komponenti.

Uzimam za primer kako niko od nas ne bi poželeo integrisanu ploču, pa kada ne bi poželeo sebi onda nema smisla ni da je poklanjamo nekome drugome ...

Poklon krojimo nekako po našoj meri, oko koje se ovde upravo dogovaramo a koliko sam video ima odličnih, sjajnih predloga.
Simke je offline  
Stara 8.4.2007, 7:44   #47
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Predložite konfiguraciju za: Računar sa srcem Foruma

Da bih olakšao matematiku, moram da objavim da smo dobili tastaturu, miša i zvučnike od jednoga od nas, sve novo sa garancijom i mislim da možemo da utičemo na to od kog proizvodjača će biti ... takodje zamoljen sam da ne dajem nikakve njegove podatke jer želi da ostane anoniman kao i ostali koji učestvuju u akciji. Komponente će isporučiti pri kraju akcije.

Molio bih još da se ne računa po maloprodajnim cenama, PDV mora to je u redu jer ne možemo da eskiviramo ali cene komponenti će sigurno biti na nivou dilerskih koje se odobravaju prodajama računarske opreme. Nama niko ne brani da komponente kupimo na šurnaest mesta, sve od uvoznika do uvoznika ... jedino što može da isključi ovaj ekonomičan način nabavke je to da se neka prodaja, neki uvoznik otvori i da nam ponudi stvarno povoljne cene zbog kojih nema smisla da se rastrčimo na sve strane. Jedino nas matematikom, onom najprostijom plus i minus mogu uveriti i ubediti da kod njih kupimo.

Vidim da se pominje štampač, ja ga za sada ne bih računao ... prvo što nam povećava ukupnu svotu a drugo ako budemo kupili sve na jednom mestu uz dobre cene će valjda ići i štampač gratis ... što da ne.
Simke je offline  
Stara 8.4.2007, 8:21   #48
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Predložite konfiguraciju za: Računar sa srcem Foruma

Pogledao sam cenovnik koji sam dobio za ličnu upotrebu (za slučajeve kada meni štogod zatreba), od prijatelja iz jedne firme koja se bavi prometom računarskim komponentama ...

U sklapanju konfa sam se vodio onim što ste vi već postavili:
  • MSI K9N NEO-F nForce550 AM2
  • AMD Athlon 3000 BOX AM2
  • Apacer DDR2-667 1GB
  • Hitachi 160GB SATA2 8MB
  • Asus EN7300GT Top/HTD128MB
  • Pioneer DVR-112b
  • Frontier A-POD AP09w/s
  • Frontier 450W
  • Sweex PCI 56K
  • Samsung TFT 720N 17"
573.56

za oko 12 evrića više bi išao disk od 250 GB, procesor AMD Athlon 3500 Box AM2 je skuplji oko 14 evrića, grafika sa 256MB je skuplja oko 12 evrića, kućišta nije bilo nešto previše u ponudi pa sam izabrao ovo ...

Znači može fina mišinica da se sklepa, ujedno pretpostavljam da se i na ove cene može uticati pa da spadnu do jedan, dva posto a možda i više ... nikada se to ne zna, sve zavisi ko i kako kupuje, naročito koliko je komunikativan i vešt trgovac.
Simke je offline  
Stara 8.4.2007, 11:20   #49
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Predložite konfiguraciju za: Računar sa srcem Foruma

Citat:
Simke kaže: Pregled poruke
grafika sa 256MB je skuplja oko 12 evrića,
Ovo nam svakako nece trebati,128MB je vise nego dovoljno za ovakvu kartu.Znaci,12 evra da usmjerimo na nesto drugo.
Dimo je offline  
Stara 8.4.2007, 11:46   #50
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Predložite konfiguraciju za: Računar sa srcem Foruma

Koliko vidim opet nema stampaca? Mora da ide i stampac! Nemojte da se raspravljamo o tome koliko im to zaista treba, jer im stvarno treba!
Master Neo je offline  
Stara 8.4.2007, 11:48   #51
Dio37
Starosedelac
 
Član od: 3.2.2007.
Lokacija: Rubacava
Poruke: 2.282
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 1.167 puta na 469 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dio37
Određen forumom Re: Predložite konfiguraciju za: Računar sa srcem Foruma

Simke kaze da su vec dobili tastaturu, mis i zvucnike.
Dio37 je offline  
Stara 8.4.2007, 12:17   #52
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom

Integrisana grafika nema smisla cak ni za igrice stare par godina. Ne treba ovo da bude Office system namenjen kancelariji, nego multimedijalna masina za decu.

Geforce7300 i 1GB Ram niko ne treba da smatra hardcore gejmerskom masinom, nego nekim minimumom ako oce da probaju neku stariju igru a da im radi lepo (umesto da se vuce).
player1 je sada online  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
A M G (8.4.2007)
Stara 8.4.2007, 12:42   #53
Pivalica
Starosedelac
 
Član od: 4.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.460
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 407 puta na 228 poruka
Određen forumom Re: Predložite konfiguraciju za: Računar sa srcem Foruma

bogami sa 7300 i giga rama i nove igre tje da im rade lepo! tako da uopshte ne treba podcenjivati to...

i htedoh da dodam josh neshto...lepa je mashina to (kakva god na kraju ispadne), ali joj nedostaje internet!
pa bi mozda bilo lepo kontaktirati nekog aDSL provajdera ili kablovskog, i ako nishta drugo, makar im besplatno uvesti internet...a mesechnu pretplatu (za godinu dana) bi mi opet mogli da platimo, ako netje da daju za dzabe...
naravno najosnovniji flat paket bi bio sasvim dovoljan.
a i to bi bila lep gest a i reklama za nekog od provajdera, jer bi mogli ovde da im se zvanichno zahvalimo, a mozda i u samom chasopisu...

shto se shtampacha(tj multiija) tiche, ako postoji mogutjnost da se dobije za dz od neke firme uz komp, zashto onda bacati pare na to...
Pivalica je offline  
Stara 8.4.2007, 12:46   #54
Renee
Banned
 
Član od: 4.10.2006.
Lokacija: Forum Sveta Kompjutera
Poruke: 871
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 123 puta na 88 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Renee
Određen forumom Re: Predložite konfiguraciju za: Računar sa srcem Foruma

Citat:
Simke kaže: Pregled poruke
  • MSI K9N NEO-F nForce550 AM2
  • AMD Athlon 3000 BOX AM2
  • Apacer DDR2-667 1GB
  • Hitachi 160GB SATA2 8MB
  • Asus EN7300GT Top/HTD128MB
  • Pioneer DVR-112b
  • Frontier A-POD AP09w/s
  • Frontier 450W
  • Sweex PCI 56K
  • Samsung TFT 720N 17"
Ja bi umesto Apacer memorije na 667Mhz uzeo PQI na 800mhz.
Umesto Hitachi 160GB -> Western Digital WD2500JS
Umesto Asus 7300GT -> Gainward 7300GT
Umesto K9N Neo-F -> Asus M2N-E
Ovo sve ostalo je ok, ali bi mozda mogao i Athlon 3500, 3800+
Renee je offline  
Stara 8.4.2007, 13:27   #55
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Predložite konfiguraciju za: Računar sa srcem Foruma

Citat:
Pivalica kaže: Pregled poruke
bogami sa 7300 i giga rama i nove igre tje da im rade lepo! tako da uopshte ne treba podcenjivati to...
Da, ali ipak je to na zacelju. Kada dobiju komp, pa par meseci/goina kasnije... Ipak treba da traje, sto jedan integralac ne moze da uradi.
player1 je sada online  
Stara 8.4.2007, 14:12   #56
Pivalica
Starosedelac
 
Član od: 4.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.460
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 407 puta na 228 poruka
Određen forumom Re: Predložite konfiguraciju za: Računar sa srcem Foruma

kako god odluchite...

i mozda treba uzeti u obziri i surge protector...on ne koshta puno...10ak e... a znachi...
Pivalica je offline  
Stara 8.4.2007, 14:26   #57
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Predložite konfiguraciju za: Računar sa srcem Foruma

Citat:
Renee kaže: Pregled poruke
Ja bi umesto Apacer memorije na 667Mhz uzeo PQI na 800mhz.
Umesto Hitachi 160GB -> Western Digital WD2500JS
Umesto Asus 7300GT -> Gainward 7300GT
Umesto K9N Neo-F -> Asus M2N-E
Ovo sve ostalo je ok, ali bi mozda mogao i Athlon 3500, 3800+
K9N Neo-F - ploca sa najboljim odnosom cena-performanse.
PQI moze da prodje ukoliko ne kosta vise jer limit je limit.
Procesor ne dolazi u obzir jaci, jer kosta dvadesetak+ evra vise, a performanse se ne pomeraju drasticno. Evenutalno umesto Gainward 7300GT, moze da dodje u obzir Gainward 7600GS GLH. Ali ljudi, o tom potom, prvo da se skupi kesh. Lako je posle prelistatai cenovnike i naci ono sto je najbolje za skupljeni novac.
Master Neo je offline  
Stara 8.4.2007, 15:11   #58
Renee
Banned
 
Član od: 4.10.2006.
Lokacija: Forum Sveta Kompjutera
Poruke: 871
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 123 puta na 88 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Renee
Određen forumom Re: Predložite konfiguraciju za: Računar sa srcem Foruma

Citat:
Master Neo kaže: Pregled poruke
PQI moze da prodje ukoliko ne kosta vise jer limit je limit.
Apacer na 667Mhz je 75e a PQI na 800Mhz je 70e
Renee je offline  
Stara 8.4.2007, 16:08   #59
Mr. Garrison
Deo inventara foruma
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: South Park
Poruke: 4.887
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 164 puta na 141 poruka
Određen forumom Re: Predložite konfiguraciju za: Računar sa srcem Foruma

mrzi me sve da citam, ali mislim da ne bismo trebali da idemo ispod sledeceg:
A64 3000+
512MB ako ide XP ili 1GB ako ide u usta ga Vista. memorija je na 533Mhz.
najjeftinija AM2 ploca ali bez integrisane grafike
hard od min 160GB
neki unapred overklokovani 7300GT, dakle karta se ne sme klokovati, kao ni procesor, stabilnost je u ovom slucaju najbitnija!!!
kuciste sa napajanjem od 25e
DVD-RW
19" TFT (predlog da se uzme 19" CRT necu ni komentarisati, ali cu reci da treba iskljuciti i 17" TFT, jer ako skupimo 50k din skupicemo jos 2k, koliko iznosi razlika.
ne znam koliko sve ovo kosta, ali kapiram da je tu negde, eventualno neki dinar preko. kako bilo, uveren sam da ispod ovoga ne bismo trebali da idemo.

sada mi pade na pamet jos nesto. jedna firma prodaje Athlon64 3200+ bud zasto. cena je ispod 50e, sto je izuzetno povoljno. u cemu je fora? procesor je starije generacije. sto to konkretno znaci? nista posebno ako niste entuzijasta. performanse su identicne novom 3200+, jedini "problem" je nedostatak mogucnosti daljeg uprade-a, ali kako racunar ide deci, a ne nekom nezajazljivom divljaku (ko je mene spomenuo?) ovo nije nikakav problem. stavise, mislim da bismo upravo ovo trebali da kupimo, tacnije mislim da cemo debelo pogresiti ako propustimo ovakvu priliku, obzirom da nam je svaki evro bitan! taman se ustedi za razlika za 19" TFT

Poslednja ispravka: Mr. Garrison (8.4.2007 u 16:11) Razlog: tako mi dunulo...
Mr. Garrison je offline  
Stara 8.4.2007, 16:16   #60
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: Predložite konfiguraciju za: Računar sa srcem Foruma

Ovo je sve konfuzno, mozda bi treba da nas Simke malo uputi, jer imam utisak da ne posmatramo svi iz istog ugla situaciju, ima dosta razlicitih predloga. Nesto sam razmisljao o integrisanoj i mislim da i nije povoljno uzimati je pa kako god bilo, mada opet kazem bilo bi lepo da se postavi neki standard i da pocnemo sa sastavljanjem po odredjivanju konacne sume. I na kraju, bilo bi fer da se izdvoji par predloga i da se uzme onaj koji dobije najvise glasova od korisnika koji su ucestvovali u donacijama.

Edit: sad videh da je Simke dao upute koliko toliko, ne citam uvek te romane, ono je ipak mnogo teksta, mada iscitao sam sada sve...
btw Ja sam uzeo prosli komp sa integrusom i ne vidim sto je to toliko lose. U njihovom slucaju i jeste jer nema ko posle da im doda za GPU dok u mom i nije bilo tako... Kako god, sada je i drugacija situacija i imamo veci izbor po pristojniji cenama...
Standrad bi trebao da bude 1gb, minimum (to je nesto u sta sam 100% siguran i mislim da cemo se svi sloziti oko toga)
Ono sto mene sledece kopka je TFT ili CRT, znam da je bolji tft naravno ali i osetno suplji a ne znamo ni koliko cemo para skupiti, mada ako racunamo neke popuste i malu ustedu na periferiji (mis, tastatura) onda bi mozda bilo bolje da se razmislja o TFT-u.
Ajde da dajemo predloge oko standarda za svaku komponentu pa cemo na kraju od nekoliko navedenih za svaku izabrati zajedno?
Ploca
CPU
Memorija - 1gb (koje, PQI na 800?)
HDD
GPU
Tower i PSU
Monitor (neka bude tft)
Nicolas je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Sklopimo računar sa srcem Foruma - akcija članova kao poklon za decu bez roditelja Simke Forum o forumu 1244 28.8.2009 14:36
Fotografije za računar sa srcem foruma! Simke Fotografija 102 17.3.2008 11:40


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:13.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com