Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Pregled rezultata glasanja: Koji FLOSS operativni sistem koristite?
Ubuntu/Kubuntu i sl. 209 55,15%
Debian 20 5,28%
(Open)SuSE 15 3,96%
Mandriva 8 2,11%
PCLinuxOS 5 1,32%
Mint 53 13,98%
Fedora/RedHat/CentOS 20 5,28%
Slackware 6 1,58%
Arch 20 5,28%
Gentoo 0 0%
Neki live distro (Knoppix,DSL, Puppy, Slax i sl.) 7 1,85%
Neki drugi GNU/Linux distro 11 2,90%
OpenBSD, NetBSD, FreeBSD... 0 0%
OpenSolaris 2 0,53%
Neki drugi FLOSS operativni sistem 3 0,79%
Glasova: 379. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.10.2010, 18:19   #101
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Nemojte karikirati. Kompajliranje kernela radi samo onaj ko želi ili mora da bi mu specifično parče hardvera radilo. Takođe, nekome je brže da promeni par redova u nekom .conf fajlu nego da besomučno klika po nekom kontrolnom panelu... Ako bude trebalo daću i par primera... samo da večeram...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2010, 18:47   #102
ixtis
Član
 
Član od: 9.6.2009.
Lokacija: Niš
Poruke: 42
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Nemojte karikirati. Kompajliranje kernela radi samo onaj ko želi ili mora da bi mu specifično parče hardvera radilo. Takođe, nekome je brže da promeni par redova u nekom .conf fajlu nego da besomučno klika po nekom kontrolnom panelu... Ako bude trebalo daću i par primera... samo da večeram...
Ma ja se bre zezam.
Ali ovde ima stvarno ljudi koji dosadiše sa archom. Kao što već rekoh, koristim ga na Desktop PC-ju, ali ne idem od foruma do foruma, i ponavljam ko papagaj: arč, arč, samo arč...
Dosadiše više... Koristi brate šta ti god odgovara, ali prestani da daviš druge ljude! Uz to ih i omalovažavaš, jer ti si eto linux guru, jer si naučio (po wiki-ju) da središ svoj voljeni arč (GoraneSTX, ovo je uopšteno... nemoj slučajno da se pronađeš u ovome).
ixtis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2010, 19:00   #103
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Samo opušteno
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2010, 19:14   #104
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
Neky kaže: Pregled poruke
Ispadosmo najgori sad, užas jedan. Svakom svoje i toeto.
Ma ne uzbudjuj se mnogo,mali je nesto nervozan juce i danas,treba mu oprostiti.
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2010, 22:30   #105
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Sve ima svoje prednosti i mane pa i Debian stable i naravno CentOS
Imao sam prilike da koristim Debian Etch nesto vise od godinu dana i mogu samo da kazem da taj sistem radi zaista vrlo stabilno - to je zato sto stable Debian ima nesto stariji ali dovoljno istestirani softver pa su neprijatna iznenadjenja u dobroj meri iskljucena
Ta filozofija itekako ima svojih prednosti jer dok ti guras Etch jedno 2 godine bez ikakvih vecih problema i sa tim matorim softverom i cekas sledeci stable release, sa druge strane Fedora npr izmenja 4 izdanja kod kojih u prvom ne radi ovo, pa u drugom radio to a ne radi ono sto je radilo u prvom i tako u krug, ti lepo vozis Debian dok oni rade upgrade ili reinstall svake pola godine i koji radi savrseno i nema od cega da te boli glava
Recimo KDE 3 je podrazumevani KDE na Debian Lenny-ju sto je, kako stvari stoje, prilicno dobra stvar jer KDE 4 jednostavno deluje jos uvek nedovrseno, neoptimizovano i pun je iritantnih sitnica i bagova koji znaju da smaraju
Cutting edge koji fura Arch i koji opet ima svoje prednosti (svez softver za desktop upotrebu naravno ) zna takodje i da bude iritantan - recimo prelazak na Xorg 1.9 i drndanje za ATI drajverima, a zna da se desi i ne tako retko da update ****e nesto ili krene da se kolje sa nekim instaliranim paketom ili paketima i onda korisnik mora da se cima, trci na Arch forum i trazi workaround sto mi se desavalo vise puta
Drugo, to sam vec rekao gore i kako rece Ixtis - pocinje coveka vremenom, i kada godinama koristi linux smarati da namesta sve iz konzole, vec mu sve primamljivije deluje da mu sam distro prepozna i konfigurise sve bez vece cimaze i cackanja
Recimo zavrtim ti ja live Ubuntu kada ono brate radi sve otb, dok sa druge strane na Arch-u sam skoro sve morao da namestim rucno - drajveri za graficku i wireless, fn tasteri, power managment itd itd
Takodje, to sto je distro klikete klik ne mora da znaci da neces nauciti nista - konzola je tu u svakom distrou pa ko hoce da kucka u terminalu i da nesto nauci opet nema nikakvih prepreka
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2010, 23:56   #106
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Koliko ljudi toliko cudi,ja sam za to da svako isproba sto vise distro-a,ali ne na jedan dan,vec bar na mesec dana,i posle da sam odluci sta mu lezi najvise.
Inace arch nije za lenje ljude(ili za one koji nemaju nikako slobodnog vremena).Ja kad bi trazio da mi bas sve radi otb,bio bih sigurno na windows-u,ne na linux-u.
Zbog tih kliketi klik distro-a linux i gubi svoju draz i specificnost.Nadam se da ce uvek biti tih cistih distribucija kao sto su Slackware,Arch i sl.Ako i oni krenu za Ubuntu-om,odo ja na OpenBSD
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2010, 0:40   #107
ixtis
Član
 
Član od: 9.6.2009.
Lokacija: Niš
Poruke: 42
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
na12 kaže: Pregled poruke
Koliko ljudi toliko cudi,ja sam za to da svako isproba sto vise distro-a,ali ne na jedan dan,vec bar na mesec dana,i posle da sam odluci sta mu lezi najvise.
Inace arch nije za lenje ljude(ili za one koji nemaju nikako slobodnog vremena).Ja kad bi trazio da mi bas sve radi otb,bio bih sigurno na windows-u,ne na linux-u.
Zbog tih kliketi klik distro-a linux i gubi svoju draz i specificnost.Nadam se da ce uvek biti tih cistih distribucija kao sto su Slackware,Arch i sl.Ako i oni krenu za Ubuntu-om,odo ja na OpenBSD
I ne možeš bez doskočica, pa to ti je!
ixtis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2010, 3:22   #108
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Arch je za one koji znaju šta žele i umeju to da ostvar, a za ostale su user-frendly distribucije, svaki proizvod ima svog kupca tako ko šta voli neka koristi
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2010, 12:00   #109
ixtis
Član
 
Član od: 9.6.2009.
Lokacija: Niš
Poruke: 42
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
Mr.Eco kaže: Pregled poruke
Arch je za one koji znaju šta žele i umeju to da ostvar, a za ostale su user-frendly distribucije, svaki proizvod ima svog kupca tako ko šta voli neka koristi
Uf brate.
Na ovako dubokoumnim parolama zavideo bi ti i sam Mao Ce Tung!
ixtis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2010, 12:09   #110
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Ajde sad stvarno dosta više sa prepucavanjem i doskočicama. Složite se da se ne slažete i nastavite sa malo konstruktivnijom diskusijom...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2010, 13:37   #111
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
ixtis kaže: Pregled poruke
Uf brate.
Na ovako dubokoumnim parolama zavideo bi ti i sam Mao Ce Tung!
Neznam čemu čuđenje, ja imam arch installiran 3 godine i nemam nikakvih problema sa njim, sva moja podešavanja su na dropboxu, tako da mogu podignuti potpuno spreman desktop računar za ono vreme koliko je brz internet(~5 minuta), ko zna a ko ume to je druga stvar, ja samo kažem za nekoga su desktop distribucije, a neko oće ipak nešto više...
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2010, 14:08   #112
ticketoride
Član
 
Član od: 28.8.2010.
Lokacija: Beograd, Čukarica
Poruke: 66
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
Mr.Eco kaže: Pregled poruke
...sva moja podešavanja su na dropboxu, tako da mogu podignuti potpuno spreman desktop računar za ono vreme koliko je brz internet(~5 minuta)...
Koja podesavanja drzis na dropboxu? Jos nesto osim onih 10-ak konfiguracionih fajlova (/etc/rc.conf, /etc/fstab itd.)?
ticketoride je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2010, 15:31   #113
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Ikone,fontove,gtk teme,rc.conf, local.conf,font.conf,konfiguracione fajlove sa kojima preko daljinskog upravljača upravljam računarom,sudo postavke,postavke za brzo bootovanje sistema,skeniranje portova,brzo dizanje web i ftp servera,opebox konfiguracija sa menu programima,tint2.conf itd. sve što treba za jedan gotov sistem sada se trenutno zezam malo sa upravljanjem računar preko glasa http://www.youtube.com/watch?v=bjJCl72f-Gs kada i to namestim i to ide u dropbox XD

edit: i da još nešto, svaki put kada izađe ubuntu,fedora,suse,mandriva... pregledam ih sa virtualboxom i ako ima nešto vredno pažnje uzmem i stavim na arch uzimam najbolje iz ostalih distribucija

Poslednja ispravka: Mr.Eco (3.10.2010 u 15:54)
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2010, 18:31   #114
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

I debian ima svojih prednosti.Ako neko zeli da uci o istoriji linux-a,samo neka instalira debian lenny i videce kako je izgledao linux pre 5 godina.
EDIT(za gorana)
Ma ja se to malo salim na racun deda Debiana,ali ima tu malo istine,lenny tera gnome 2.22,a ja kad sam pre dve godine instalirao arch aktuelan je bio gnome 2.24

Poslednja ispravka: na12 (3.10.2010 u 21:02)
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2010, 19:35   #115
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

na12, ova tvoja izjava je najblaže rečeno - bezveze...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2010, 23:39   #116
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Bespotrebno prepucavanje. Ja recimo koristim Arch jer volim "frisak" software u oficijalnom repozitorijumu i volim da eksperimentisem i ucim, dok neko drugi vise voli maksimalnu stabilnost (Debian), a neko treci voli sve otb (Ubuntu). Kraj price, ukusi i potrebe ljudi se razlikuju.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2010, 11:47   #117
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
na12 kaže: Pregled poruke
I debian ima svojih prednosti.Ako neko zeli da uci o istoriji linux-a,samo neka instalira debian lenny i videce kako je izgledao linux pre 5 godina.
Softver jeste stariji zato ali zato radi sve bez ikakvih problema i neprijatnih iznenadjenja
Recim, ja sam na Etch-u koristio Open Office 2.0.4 kada je vec uveliko na ostalim distroima bio aktuelan Office 2.3.x i iskreno nisam primetio da mi nesto nedostaje, a otkucao sam na njemu hrpu tekstova
Moze, naravno, eventualno da zasmeta starija verzija nekog paketa, ali skoro svi popularni linux programi imaju ili za skidanje deb paket ili odgovarajuci repo sa uvek svezom verzijom programa
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2010, 11:57   #118
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
Softver jeste stariji zato ali zato radi sve bez ikakvih problema i neprijatnih iznenadjenja
Recim, ja sam na Etch-u koristio Open Office 2.0.4 kada je vec uveliko na ostalim distroima bio aktuelan Office 2.3.x i iskreno nisam primetio da mi nesto nedostaje, a otkucao sam na njemu hrpu tekstova
Moze, naravno, eventualno da zasmeta starija verzija nekog paketa, ali skoro svi popularni linux programi imaju ili za skidanje deb paket ili odgovarajuci repo sa uvek svezom verzijom programa
Eh kad bi to tako bilo lako,da nema raznih zavisnosti,pa zbog jednog programa,moras ceo sistem da prebacis na testing(recimo),a to zna veoma cesto da bude veoma stresan posao(pisem ovo iz licnog iskustva),pa u FAQ-u se navodi da cesto u testing-u moze da bude mnogo broken paketa i to po vise meseci(iskusio na svojoj kozi,posle upgrade-a nemoze sistem da se digne).
A to da stari programi rade kao i noviji je relativno,zavisi od programa,recimo meni verzija xarchiver-a na lenny-ju je katastrofa,lakse je raditi iz terminala sa tar,dok najnovija verzija je veoma dobra.
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2010, 12:08   #119
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Ma kakav testing, niko nije pominjao mesanje Debian grana
Odes na sajt programa i skines deb paket ili dodas repo za stable, recimo kao sto je to slucaj sa npr Wine
XArchiver ne koristim, pa ne mogu da komentarisem u vezi njega
Bez uvrede a to sam primetio i u tvojim ostalim postovima, previse si navijacki orjentisan ka nekim stvarima, a sudeci i po onom sto pises rekao bi da dosta stvari pricas napamet ili si slabo informisan
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2010, 12:19   #120
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Ne razumes ti sta ja pisem.Evo na primer,da bi instalirao gimp 2.6 treba ti libgtk2 2.20,a u stable grani je 2.12 verzija,a da bi to instalirao sigurno ti treba jos neke zavisnosti,pa ti to povuce skoro ceo testing.
E da,i za ovo navijacko,mene bas briga za odredjene distro-e,nemam nista od toga da navlacim nekom stranu,jednostavno pisem realno iz sopstvenog iskustva i koristim ono sto mi najvise odgovara,ako se pojavi neki distro koji mi vise odgovara odmah se prebacujem sa arch-a,ali trenutno nema.
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
anketa, bsd, distribucija, distro, floss, free, koji, linux, najbolji, open, operativni, sistem, slobodan, slobodni, solaris, ubuntu

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Freeware - koji koristite... oluja Aplikativni softver 429 16.12.2021 19:12
Koji arhiver koristite? PDarko Aplikativni softver 48 6.12.2006 0:53
Koji 5.1 (4.1) sistem? Deusdies ŠDK - Zvuk na računaru 10 14.11.2006 13:24
Koji linux distro Anak1n Slobodni softver 41 22.6.2006 0:06
Linux Koji i kako? MiguelDiablo Slobodni softver 8 13.5.2006 22:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:43.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com