Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Grafika

ŠDK - Grafika Saveti u vezi sa kupovinom video karti i monitora

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.3.2019, 15:29   #1
Marezz
Veteran
 
Član od: 20.10.2008.
Lokacija: Banana drzava | OS: Funtoo GNU+Linux
Poruke: 869
Zahvalnice: 208
Zahvaljeno 97 puta na 79 poruka
Određen forumom Koji televizor sa VA panelom za gaming?

Zdravo narode,


Gledam koje su mi opcije sto se tice televizora koji bi bio koriscen kao monitor na racunaru, uglavnom za video igre i filmove/serije. Vidim i da nam se Vojvoda probudio iz zimskog sna pa taman resih da pitam za savet


Elem, evo nekih mojih "zelja": 55" 4K, VA panel, 100Hz+ refresh rate (jako bih voleo da ima i Freesync, obzirom da moja graficka to podrzava). Da li ima nesto takvo za 1.000 eur? Svakako dajte predlog ako je i malo skuplje al' da vredi.
Marezz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2019, 20:08   #2
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom samo Samsung

Samsungovi modeli od NU8000 serije (izuzev 49“ modela koji je 60 Hz) + tzv. QLED modeli podržavaju FreeSync 2.

Samsung UE55NU8000 je 108.990 kod poznatog velikog maloprodajnog lanca tehnike i to je njihova ekskluziva koliko vidim. Na osnovu podpiksel strukture, to je AMVA3 panel.

FreeSync opseg
1080p i 1440p: 48-120 Hz
UHD: 48-60 Hz

NU8500 je zakrivljena verzija NU8000 serije, a zakrivljeni televizori su no no. Sledeći skuplji je Q6FN sa istim panelom i ne vredi razlike u novcu (~25k) u odnosu na NU8000.
Dobije se praktički skoro pa ništa. Još veći promašaj je još skuplji Q7FN. Ako hoćeš pravi HDR, onda se mora odrešiti kesa za Q8FN koji ima FALD QD LED poz. osvetljenje.
Cena mu je ~1.300 ojra od preko.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2019, 12:52   #3
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Post jako bitna napomena

Zaboravio sam otkucati juče još nešto jako bitno – ako hoćeš FreeSync preko TV-a, onda jedino preko Windowsa (7/8/8.1/10) – ne postoji FreeSync na Linuxu (HDMI)
čak ni preko AMD GPU-PRO; samo AdaptiveSync (dakle preko DisplayPorta).

Ako ne koristiš Windows za igranje i ne misliš da ga koristiš, onda zaboravi na LCD TV i FreeSync i traži monitor.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2019, 13:28   #4
Marezz
Veteran
 
Član od: 20.10.2008.
Lokacija: Banana drzava | OS: Funtoo GNU+Linux
Poruke: 869
Zahvalnice: 208
Zahvaljeno 97 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: jako bitna napomena

Hmmm, sad nesto razmisljam, kupujem 4K TV pa bi bio red da se "presaltam" na 4K komplet sto se tice gaming-a. A tu Freesync-a nema na TV-u, a ni inace nije bas zastupljen.. Mozda bi bilo bolje da batalim Freesync na 4K i da kupim neki dobar TV..


Jel tvoj predlog za TV ostaje isti u tom slucaju ili ima jos neki model koji bi mogao da predlozis?
Marezz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2019, 19:12   #5
Marezz
Veteran
 
Član od: 20.10.2008.
Lokacija: Banana drzava | OS: Funtoo GNU+Linux
Poruke: 869
Zahvalnice: 208
Zahvaljeno 97 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: jako bitna napomena

Citat:
DukeofSerbia kaže: Pregled poruke
Zaboravio sam otkucati juče još nešto jako bitno – ako hoćeš FreeSync preko TV-a, onda jedino preko Windowsa (7/8/8.1/10) – ne postoji FreeSync na Linuxu (HDMI)
čak ni preko AMD GPU-PRO; samo AdaptiveSync (dakle preko DisplayPorta).

Ako ne koristiš Windows za igranje i ne misliš da ga koristiš, onda zaboravi na LCD TV i FreeSync i traži monitor.
Vojvodo, jel ti je stigla privatna poruka od mene?
Marezz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2019, 12:27   #6
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Arrow Samsung UE55NU8002

Stigla je, samo mi treba vremena.

Ne znam šta više da ti otkucam. Koliko me sećanje služi, sa tobom sam imao nekoliko puta „razgovore“ na benchu što na VA temi što ovako.
Možda će ovo zvučati malo cinično, ali otvori temu tamo, okušaj sreću, ima dovoljno stručnjaka koji se razumeju u sve pa ti možda neko i otkuca koji koristan savet. Uostalom
za mene su i ovako kucali da se na razumem u monitore i televizore, a preprodavci koji su zaštićeni kao beli medvedi u Ruskoj Federaciji i Kanadi su tražili da se suspendujem
(očigledno sam im kvario biznis).
Prosto je neverovatno da tamo u sekciji za kupovinu televizora nisam efektivno kucao skoro godinu i po (od kako sam bio suspendovan) i da i dalje sporadičnom dobijem PP sa
pitanjem u vezi kupovine TV-a, a nisam se logovao mesecima u nazad. Pročitaju moje stare detaljne poruke i onda mi se obrate za pomoć. Da ne skrećem više…

Te gluposti kako televizori nisu za igre ne vredi ni kometarisati . Iks puta sam kucao da su LCD VA televizori ispred VA monitora po mnogo čemu. Jeste, došlo je do
određenih promena, ali i dalje jesu po određenim parametrima plus su poprilično napredovali po nekim parametrima.

Dakle, otkucao sam ti:
Samsung UE55NU8002 je 108.990. Na Rtings-u je testirana baš 55“ verzija pa pročitaj/prouči.

Ponavljam, ako koristiš Windows 7/8/8.1/10, imaćeš FreeSync (ili ako spojiš Xbone S ili X konzolu):
1920x1080: 40-120 Hz
2560x1440: 40-120 Hz
3840x2160: 48-60 Hz

Model ima izuzetno visok kontrast (i za VA), jako osvetljen ekran, DCI-P3 pokrivenost boja, solidno kalibrisan (ali se lako „ispegla“), odličan 1080p skalar, overdrajv je skoro pa
odličan, 120 Hz (1080p i 1440p), ima FreeSync u jako širokom opsegu sa LFC podrškom i input lag je ekstremno nizak. Čak je i HDR mod sasvim solidan (ni reči o pravom HDR-u
jer nema FALD poz. osvetljenje) – skoro pa ispunjava VESA HDR600 standard. Jedino što treperi (koristi PWM), ali samo Sonijevi televizori ne trepere, tako da… Na osnovu
mikroskopskog snimka podpiksel stukture, po meni je panel AMVA3 (proizvodi AUO).

Ili kupi HP Omen X Emperium 65 monitor. Cena je prava sitnica .
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2019, 0:20   #7
Marezz
Veteran
 
Član od: 20.10.2008.
Lokacija: Banana drzava | OS: Funtoo GNU+Linux
Poruke: 869
Zahvalnice: 208
Zahvaljeno 97 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: Koji televizor sa VA panelom za gaming?

Tamo nema poente da pitam, bas zbog toga sto si naveo..


Razmatrao sam i ja taj NU8000, mada nisam bio siguran da li da platim "premium" cenu za taj 120Hz refresh rate ako bih gledao da se presaltam na 4K sto se igara tice.. A i to sto je edge-lit me malo odbija. Ne koristim Windows, samo GNU+Linux.. Zato sam se pitao da li mozda ima nesto slicno/bolje za manje ili vise novca
Marezz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2020, 9:35   #8
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Koji televizor sa VA panelom za gaming?

To je burn-in. Na TVu bi trebalo da je prolazno posle nekog vremena. Ja npr. kad pauziram na Netflixu pa izađe belim slovima ono što gledam i ostavim dugo tako, ostanu duhovi kad opet pustim ali se za 10ak minuta izbrišu. Retka je situacija da LCD ima trajni burn-in ali sam video i to ponekad (npr. brat je nekad davno imao na Nokiji).

Što se telefona tiče, verovatno je amoled ekran, pa još ako je osvetljenje odvrnuto jako često, oni su poznati po lakoj pojavi burn-ina. Tako da ako ne voliš da malo paziš na osvetljenje, kad idući budeš birao nemoj samo da zaobilaziš Samsung već bilo koji model sa Amoledom.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
m1aden (4.8.2020)
Stara 4.8.2020, 10:00   #9
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Koji televizor sa VA panelom za gaming?

meni je kad sam istrazivao (a radio sam to do mere da sam se zainteresovao) bilo tesko da to svarim jednu stvar, ali bi svi trebali: ne postoji savrsen tv.
ne znam da li je to tako da bi proizvodjaci imali sta da nam dodaju svakih par godina ili zato sto stvarno ne uspevaju da objedine sve pozitivne stavke, ali tako je.
tako da... samo lagano.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2020, 11:23   #10
m1aden
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2012.
Poruke: 1.543
Zahvalnice: 175
Zahvaljeno 417 puta na 270 poruka
Određen forumom Re: Koji televizor sa VA panelom za gaming?

Telefon sam spomenuo samo iz razloga sto je i on samsung, pa razmisljam kako im je to verovatno boljka generalno. Kod njega mi i ne smeta toliko, star je vec, a mislim da to imam od samog starta skoro, ko me j... kad nisam reklamirao.

Kod TV-a me bas nervira i bas mi je onako jadan momenat, da sam u situaciji spustio bih ga samo ispred zgrade, pored kontejnera.Problem je verovatno u tome sto tv ne gasim skoro nikad, eventualno kad bas nikog nema kod kuce, komp je isto stalno ukljucen, a konzola kad se igra nesto. Sva tri HDMI-a su konstantno ubodena. Bilo bi lepo da to mogu nekako da resim svakako. Pa cak i ako mora da se gasi tv kad se ne koristi

Sad bar znam kako se to zove, pa cu da probam da izguglujem malo o tome...
m1aden je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2020, 1:10   #11
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Koji televizor sa VA panelom za gaming?

a koji ti je tacno to model? nisam razumeo dal ta slika stoji stalno ili se pojavi pa nestane? mogao si i da slikas da nam pokazes.
ne bi trebalo da je burn-in, a opisao si ga bas tako. cudno.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2020, 22:13   #12
m1aden
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2012.
Poruke: 1.543
Zahvalnice: 175
Zahvaljeno 417 puta na 270 poruka
Određen forumom Re: Koji televizor sa VA panelom za gaming?

Model je UE40KU6000

Mislim da je tv djubre tesko generalno... nikad nisam bio nesto zadovoljan njim... boje su isto dosta lose na njemu... a "duhovi: slike sa drugog izvora se vide konstantno...


Ne znam da li ima ovde neko da mi kaze, ali jel moguce da taj televizor ima osvezavanje od 60Hz na 1920x1080 i na 4k rezoluciji a da na 2k rezoluciji ima osvezavanje od 30Hz?

Ako ima nekog ovde da poznaje ovaj model malo bolje ili bar da ima neke linkove gde bih mogao malo detaljnije da ga istrazim...
m1aden je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...) sasha vukelic Pravljenje igara 138 24.9.2016 20:36
Gaming Festival - Dom Omladine DonCorleone91 Dešavanja i događaji 8 19.11.2012 13:56
Stari laptop kao server. Koji distro odabrati? doctor Slobodni softver 17 29.7.2012 23:33
nVidia 3D gaming pharaon.92.bc Grafika 46 8.11.2009 17:29
Uzeo bih IrDA na USB2.0 - koji je najbolji ??? Ilic Marko Komunikacioni uređaji i umrežavanje 3 23.2.2006 19:45


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:21.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com