Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Avanturističke igre
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Avanturističke igre Point & click, pomoć oko prolaska igre...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.6.2011, 2:59   #61
Doolio
Starosedelac
 
Član od: 15.5.2007.
Poruke: 1.291
Zahvalnice: 379
Zahvaljeno 401 puta na 272 poruka
Određen forumom Re: Gray Matter

evo, predjoh upravo i mogu reci da sam odusevljen, ni vise ni manje
kad bih bio potpuno objektivan, zamerio bih igri one obavezne triggere i mozda to sto je prilicno laka - cak i teze zagonetke su teze samo zato sto su glomaznije, ili sastavljene od vise komada, kao recimo ona u dedalus klubu, a mnogo njih dopusta pokusaj/pogreska princip, ako se covek smori od razmisljanja
sa druge strane, dosta problema je zanimljivo i logicno, sto je svakako plus za jednu avanturu, jer svi znamo koliko woodruffandtheschnibbleofazimuthaste one mogu da budu

medjutim, moje subjektivno igracko iskustvo je bilo perfektno, jer me je trigerovanje zeznulo samo jednom da ostanem da se ceskam po glavi i trcim u krug, a i tada sam ja bio glup jer nisam cekirao mapu i progres, nego sam tvrdoglavo kliktao okolo u frenziju.
verovatno nisam imao bitnije zastoje zato sto sam bolesno temeljan kad igram avanture - gledam sve sto moze da se gleda na svakoj lokaciji sto ne smatram za najmudriju osobinu, medjutim, eto, ovde se pokazala kao korisna, pa mi je igranje bilo krajnje fluidno i prijatno, cak i previse - odigrao sam je odjednom, sto mi se nikad nije desilo sa avanturom.

e sad, tu nastupa subjektivnost - kratkocu i lakocu bih zamerio avanturi i uvek bih prokomentarisao nesto tipa 'da sam to hteo, uzeo bih film da gledam', medjutim, u ovoj igri sam prosto uzivao, za mene je ovo bila savrsena doza sargarepe na stapu, da je bilo teze, smorio bih se jer sam hteo da pratim sta ce sve da se izdesava, a opet, da je bilo lakse, ne bih se 'imerzovo' koliko treba.

vrlo lako sam se vezao za gospodjicu samantu, a i ostali likovi su nekako uspeli da mi se uvuku pod kozu nenormalno brzo, sto mi se inace ne desava, jer sam matori smarac, tako da to predstavlja, kod mene, mozda i najveci plus ovoj igri.

najveci minus ide svakako katastrofalnim ilustracijama u cut-scenama, ono je ispod svakog nivoa. jedno je kad je nesto zbrzano, a sasvim drugo kad covek koji je to radio ne zna neke osnovne stvari u svojoj struci. ovo nije utisak vec strucno misljenje (ali bez prostora za gresku jer je posao zaista katastrofalno odradjen) koje dajem kao kolega likovni umjetnik
ali okej, i njih sam zavoleo na neki sado-mazo nacin na pola igre


Spoiler za SPOILER:
sto se tice helene, ne vidim zasto bi bilo bitno to dal se gudra ili ne? to je predstavljalo potencijalno bitnu informaciju dok smo istrazivali ko je krtica, ali posle taj info gubi na vaznosti potpuno. isto koliko i scenario za disfigured naucnika

sto se tice zbrzanosti kraja, podrzavam struju kojoj je epilog zbrzan. posto me je igra prilicno uvukla, navijao sam za dvoje glavnih, tako da me nije zadovoljio kadar od dve sekunde samante na prozoru u 'bitnom delu razgovora dejvida i studentarije', niti 'ej, nastavljas da zivis kod dejvida?' -'da, do jaja je bleja' deo, niti frankestajnova nevesta ne prihvatam nista osim ful holivud bljuvotine kad sam se vec toliko trudio i navijao

i da, predvidljivost nekih stvari jeste malo smorila, ali na srecu, mene ne dovoljno jer sam se kao uziveo u ceo trip, pa sam nekako uspeo da to drzim negde zabaceno u mozgu. ali da, neke stvari je trebalo perfidnije ususkati.
recimo, kod 'imp' sam vec urlao 'imposter' (tj urlao sam 'impostor' al svejedno), impossible, ko sto je tripovao dejvid, nije moglo da stane, a po tempu ispisivanja, bilo je jasno da ce biti samo jedan red u pitanju. imposter je bilo najlogicnije. a bitno je, jer ako to pise, znaci da neko pravi *****a po oksfordu i da to nije lorina energija...
takodje, kad sam dobio onaj 3d projektor, odma sam hteo da guram onu papirnu vilu u njega (sto je logicno, jedina stvar u inventaru s kojom je to vredelo pokusati) i dobio sam odgovor 'e, nas lepo pasuje, al ne treba mi JOS' - znaci, zezacemo andjelu negde pred kraj igre licno mi jako smeta kad neko to radi u avanturama jer mislim da nije potrebno, sigurno ne bih bacio nista od toga. a nije ni logicno da protagonista nesto tako iskomentarise, bolje da je rekla 'sta ce mi to sad' ili 'ej vidi 3d vila'.
Doolio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Doolio na korisnoj poruci:
getawayblues (13.6.2011), Reborn (15.6.2012)
Stara 12.6.2011, 14:41   #62
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Gray Matter

Citat:
Doolio kaže: Pregled poruke
kad bih bio potpuno objektivan, zamerio bih igri one obavezne triggere i mozda to sto je prilicno laka - cak i teze zagonetke su teze samo zato sto su glomaznije, ili sastavljene od vise komada, kao recimo ona u dedalus klubu, a mnogo njih dopusta pokusaj/pogreska princip, ako se covek smori od razmisljanja
U stvari, težinu bi igri zamerio da si bio subjektivan, jer se ona ne oslanja na zagonetke već na priču. Sem nekoliko izuzetaka, zagonetke su tu čisto da prodube priču. I ovo je neka vrsta interaktivnog filma ili možda - knjige, pa je i težina morala da bude takva. Lično, meni se tako nešto više sviđa od vudrafastih avantura, to jest od onog "od osobe C uzmi predmet C, daj ga osobi B i zauzvrat dobij predmet B, pa njega iskoristi na osobi A da dobiješ predmet koji ti stvarno treba".
Citat:
verovatno nisam imao bitnije zastoje zato sto sam bolesno temeljan kad igram avanture - gledam sve sto moze da se gleda na svakoj lokaciji sto ne smatram za najmudriju osobinu
Što? Kad se igra jedna igra koja se zasniva na priči, to je vrlo poželjna osobina.
Citat:
Spoiler za SPOILER:
sto se tice helene, ne vidim zasto bi bilo bitno to dal se gudra ili ne? to je predstavljalo potencijalno bitnu informaciju dok smo istrazivali ko je krtica, ali posle taj info gubi na vaznosti potpuno. isto koliko i scenario za disfigured naucnika

sto se tice zbrzanosti kraja, podrzavam struju kojoj je epilog zbrzan. posto me je igra prilicno uvukla, navijao sam za dvoje glavnih, tako da me nije zadovoljio kadar od dve sekunde samante na prozoru u 'bitnom delu razgovora dejvida i studentarije', niti 'ej, nastavljas da zivis kod dejvida?' -'da, do jaja je bleja' deo, niti frankestajnova nevesta ne prihvatam nista osim ful holivud bljuvotine kad sam se vec toliko trudio i navijao
Spoiler za SPOILER:
Sve sam pozaboravljao, pa da se citiram: "To za Helenu je maltene jedina prava mana zapleta, i to manje jer droga nije objašnjena, a više jer se ipak ne saznaje da l' je stvarno takva kakvom se predstavlja ili se samo pravi (viđamo je u biblioteci, ima knjige u sobi - Sem kaže nešto tipa: "More than it meets the eye?")." Čini mi se da sam ovim mislio da je njen lik ostao nedorečen, što je bezveze jer su inače likovi lepo napisani.

Pih, cela igra odstupa od Holivuda, kraj se samo uklapa u taj šablon. Zato je i zanimljivo.
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2011, 15:10   #63
Doolio
Starosedelac
 
Član od: 15.5.2007.
Poruke: 1.291
Zahvalnice: 379
Zahvaljeno 401 puta na 272 poruka
Određen forumom Re: Gray Matter

Citat:
U stvari, težinu bi igri zamerio da si bio subjektivan, jer se ona ne oslanja na zagonetke već na priču. Sem nekoliko izuzetaka, zagonetke su tu čisto da prodube priču. I ovo je neka vrsta interaktivnog filma ili možda - knjige, pa je i težina morala da bude takva. Lično, meni se tako nešto više sviđa od vudrafastih avantura, to jest od onog "od osobe C uzmi predmet C, daj ga osobi B i zauzvrat dobij predmet B, pa njega iskoristi na osobi A da dobiješ predmet koji ti stvarno treba".
pa, znas kako, vudraf ima problem sto je istripovan i cesto nelogican, vise nego sto je tezak, to jest, to mu daje tezinu, sto je slabost. gray matter je mogla da bude teza igra, a da ne ode u vudrafost. dodajmo tome cinjenicu da sam ja prilicno los avanturista, a da mi je bila laka igra.
to je individualna stvar, meni je igra legla jer je laka, svidela mi se prica (ne znaci da bi se svidela nekom drugom) itd. zato kazem 'subjektivan', jer bi neki gospodar avantura proleteo kroz gray matter, a mozda bi se zalio i na pricu jer je igrao, ne znam, neki myst gde ima bilion istripovanih stvarcica
zato sam stavio 'subjektivan sam' disklejmer, da se ne zalete neki hardkor likovi, pa se razocaraju.
takodje, interaktivna knjiga fazon je hod po ivici zileta, pretpostavljam da bi dosta avanturista ovo smatralo za previse knjigasto. meni je legla, ali ja sam vikend avanturista, sto bi se reklo, zato sam oprezan sa objektivnim zakljuccima.

Citat:
Što? Kad se igra jedna igra koja se zasniva na priči, to je vrlo poželjna osobina.
pozeljna da, ja sam i rekao da je pozeljna, zato sam i presao iz cuga i bez problema. medjutim, ne mogu reci da je mudra iz prostog razloga takvo ponasanje znaci da nisam preterano dobar u razlikovanju bitnog i nebitnog, a i da je igra doolio friendly (ne mozes da se zeznes). opet cemo se ovde vratiti na pricu o interaktivnoj knjizi, ali dobro, cisto kazem.

Spoiler za spojler:
samanta kaze 'more than meets the eye' iz prostog razloga da bismo mi sto igramo sumnjali u vise osoba i da bi nam bilo interesantnije. samanta to kaze u periodu kada se najvise sumnja na andjelu i helenu i onda je prirodno da joj budu sumnjive i droga i knjige. a to su neke stvari koje covek ne bi ni uzeo u racunicu, da vec ne sumnja na nekog. nije svaki samantin komentar neki hint, kontam da je to rekla cisto iz navedenog razloga.
inace, ne vidim zasto riba ne bi citala knjige, to sto je party girl se ne kosi sa citanjem knjiga. a gudra, sta ja znam, jeste da nije razjasnjeno, ali ja na to gledam kao da ta droga nije groundbreaking momenat, pustis je da se drogira ako oce i to je to. ne bi tom informacijom ne znam koliko produbio znanje o njoj.
ovo za holivud se ne bih slozio, meni je prilicno holivudasta (u nacinu prezentacije, ne mislim sad kad kazem holivud striktno na emeriha), ali je kvalitetno izvedena i zato je magneticna. kao sto uostalom polazi za rukom i holivudskim filmovima, na isti nacin. tako je tango i kes do jaja zbog tanga i kesa, a bio bi *****e inace - samo kastingom je otprilike obrnuo ceo krug gotive. gray matter bi bila dobra i sa losim 'kastingom', a dobar je, tako da, plus za gray matter.
medjutim, taj moj komentar je slucajno tako formulisan, nisam mislio na holivud per se, vec na momenat da se spandjaju ovo dvoje, ne mora to da bude holivudski samo zato sto se 'dvoje smuvaju'. nekako sam navijao za to kao citalac/igrac do jaja i onda sam se smorio sto me nisu 'ispostovali'
Doolio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2011, 20:23   #64
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Gray Matter

Citat:
Doolio kaže: Pregled poruke
pa, znas kako, vudraf ima problem sto je istripovan i cesto nelogican, vise nego sto je tezak, to jest, to mu daje tezinu, sto je slabost. gray matter je mogla da bude teza igra, a da ne ode u vudrafost. dodajmo tome cinjenicu da sam ja prilicno los avanturista, a da mi je bila laka igra.
to je individualna stvar, meni je igra legla jer je laka, svidela mi se prica (ne znaci da bi se svidela nekom drugom) itd. zato kazem 'subjektivan', jer bi neki gospodar avantura proleteo kroz gray matter, a mozda bi se zalio i na pricu jer je igrao, ne znam, neki myst gde ima bilion istripovanih stvarcica
zato sam stavio 'subjektivan sam' disklejmer, da se ne zalete neki hardkor likovi, pa se razocaraju.
I poenta je da proletiš kroz priču, zato kažem da je subjektivno ako nekom smeta što je igra laka, jer ona nije ni zamišljena kao neka bogzna teška igra. Objektivan kvalitet Gray Mattera ne zavisi u tolikoj meri od zagonetaka zato što su one tu u totalno podređenom položaju u odnosu na priču. Služe samo da nju guraju napred. Ako je neko očekivao Myst a dobio interaktivni roman, e to je onda subjektivno razočaranje.
Citat:
Spoiler za spojler:
samanta kaze 'more than meets the eye' iz prostog razloga da bismo mi sto igramo sumnjali u vise osoba i da bi nam bilo interesantnije. samanta to kaze u periodu kada se najvise sumnja na andjelu i helenu i onda je prirodno da joj budu sumnjive i droga i knjige. a to su neke stvari koje covek ne bi ni uzeo u racunicu, da vec ne sumnja na nekog. nije svaki samantin komentar neki hint, kontam da je to rekla cisto iz navedenog razloga.

ovo za holivud se ne bih slozio, meni je prilicno holivudasta (u nacinu prezentacije, ne mislim sad kad kazem holivud striktno na emeriha), ali je kvalitetno izvedena i zato je magneticna. kao sto uostalom polazi za rukom i holivudskim filmovima, na isti nacin. tako je tango i kes do jaja zbog tanga i kesa, a bio bi *****e inace - samo kastingom je otprilike obrnuo ceo krug gotive. gray matter bi bila dobra i sa losim 'kastingom', a dobar je, tako da, plus za gray matter.
medjutim, taj moj komentar je slucajno tako formulisan, nisam mislio na holivud per se, vec na momenat da se spandjaju ovo dvoje, ne mora to da bude holivudski samo zato sto se 'dvoje smuvaju'. nekako sam navijao za to kao citalac/igrac do jaja i onda sam se smorio sto me nisu 'ispostovali'
Spoiler za spojler:
No comment za Samantu, zaboravio sam sve to. Mada sam siguran da sam ja u pravu.

Možda su one stripovske scene holivudske (a uopšte i osnova zapleta), ali ja sam uopšteno za prezentaciju stekao baš suprotan utisak, da je daleko od Holivuda, a bliska književnosti. A tek likovi... Bilo bi mnogo više holivudski da su se smuvali u ovakvoj situaciji kakvu igra prikazuje, ovako je ostavljen samo nagoveštaj toga, što se meni, inače, više svidelo jer je malko realnije, pa je osveženje. Moja dva dinara.
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2011, 21:42   #65
Doolio
Starosedelac
 
Član od: 15.5.2007.
Poruke: 1.291
Zahvalnice: 379
Zahvaljeno 401 puta na 272 poruka
Određen forumom Re: Gray Matter

Spoiler za spojla:
osvezenje jeste, al sam se ja utripovao u njih dvoje i onda mi je bilo razocarenje ko da se ja nisam smuvao, a ne neki tamo iz igrice
Doolio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2011, 22:34   #66
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Gray Matter

Spoiler za Спојлер:
Па и јесу прштале варнице на све стране.
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2011, 23:49   #67
toology
Član
 
Član od: 26.5.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 99
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 28 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Gray Matter

Posle dužeg vremena, avantura čija me je priča naterala u dva dana dođem do kraja i da mi stvarno ostavi utisak da je mogla biti duža. Ne znam koliko bi bilo pametno praviti nastavak na ovako dobru i relativno kompletnu priču, ali se nadam da će Ms. Jensen napraviti novu avanturu u istom duhu u doglednoj budućnosti.

Što se tiče težine zagonetki, draži mi je ovaj nivo nego sulude zagonetke iz GK3 sa pravljenjem lažnih brkova uz pomoć mačke, rupe u ogradi i izolir trake. Takav vid razmišljanja mi je ok za monkey island i sam and max, ali nije mi primeren za ozbiljnije i misterioznije radnje. Ruku na srce, meni je najvažinji kontinualni tok radnje, tako da možda nisam merodavan za zagonetke. Preferiram kada su rešenja logična i bez 20 koraka
toology je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2011, 20:05   #68
ezenkiel
Veteran
 
Član od: 22.12.2005.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 567
Zahvalnice: 1.573
Zahvaljeno 524 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Gray Matter

Moje pitanje ima veze sa jednom zagonetkom, koju sam doduše riješio, a na vama je da mi pomognete da shvatim kako

Ja sam potpuno neporočan - jeste da popijem poneko pivo i vino, ali samo zbog prevencije i zdravstvenih razloga - dakle, ne pušim, odustao sam od jurenja žena, a najgore od svega je što ne igram karte, uopšte, stvarno i to mi je napravilo problem!

Ono što znam da je najčešća vrijednost karata 1 ili 11 za asa, 12-14 za žandara, damu i kralja, ostale karte su brojčane. Moje pitanje je u spojleru :

Spoiler za Da ne kvarim zadovoljstvo onima koji igraju ::
U nekoliko klikova, bez uključivanja mozga, pronašao sam rješenje zagonetke u prodavnici čarolija u Oxfordu, klikćući na karte, onako bezveze, da ih sve provrtim, kad ono, puf - zagonetka rješena

Zašto je AS+Dama=21 ?


Spoiler za Pronašao sam, hvala:
U pitanju je Blekdžek (slike nose 10, as nosi 11)

Poslednja ispravka: ezenkiel (28.7.2011 u 10:03) Razlog: Pronašao sam ...
ezenkiel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
No matter what guarantee jake ŠDK - Prenosni računari 9 4.7.2012 14:24
Toshiba no matter what Megatron_SR Prenosni računari 12 4.7.2012 14:22
No matter what ( it's your responsibility :) ) zeuk Prenosni računari 24 12.9.2010 15:33
Gray Matter demo dijego_ Avanturističke igre 6 13.4.2010 18:50


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:39.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com