Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor

Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.10.2010, 13:56   #21
Covenant
Deo inventara foruma

Član od: 4.11.2005.
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: KDE 4 razocarenje

Evo uradio sam update na KDE 4.5.2 i mogu da primetim da je lag kod iscrtavanja prozora dosta manji, moguce da je i zbog toga sto sam iz nezvanicnog Arch repoa instalirao patchovan Xorg koji ublazava ove probleme, a stavio sam i nove 10.10 Catalyst drajvere iz istog repoa kao i raster tip renderinga za qt
Nisam jos cackao toliko ali mi se cini da sve radi ok izuzev sto mi ne rade fn dugmici za regulaciju osvetljenja - tj kao sto rekoh pojavi se OSD indikator ali tasteri kao da ne reaguju
Bluedevil koga je Jack-In-The-Box preporucio radi kako treba, dakle bluetooth radi dobro a svidja mi se sto u KDE 4.5 imas u Power Devilu da izaberes sistemski scaling procesora tj umesto ondemand seta koga Power Devil koristi po defaultu on sada moze to da prepusti i cpufreq utlis-ima sto mi je ok jer ja koristim conservative set
Cool
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2011, 12:59   #22
Covenant
Deo inventara foruma

I opet samo da napisem da radost nije bila kratkog veka
Evo koristim KDE 4.5.4 na Arch Linux-u, nije Chakra vec vanila iz regularnog repoa i zaista iritira ona izrazena sporost kod iscrtavanja prozora (dakle kada se pokrene bilo koja aplikacija, pojavi se siv prozor na par sekundi koji zaista smara, a narocito je izrazeno kod Firefox-a gde na momente primecujem i spor skrol na nekim stranicima)
Kada kreces da palis vise prozora istovremeno u nekom programu zaista smara sve ovo i bas bode oci
Koristim pecovan Xorg 1.9.2 (backclear patch) i najnovije Catalyst drajvere (imam integrisani HD 3200 na laptopu) i zaista izgleda da su 2d performanse ocaj zivi
Sto je najsmesnije od svega primetio sam da tog sporog iscrtavanja uopste nema kada sam prvi put pokrenuo KDE - dakle bili su ukljuceni 3d efekti i u upotrebi slobodni Radeon drajveri - medjutim cim ugasim efekte koje ne koristim, eto sporosti - tako da je vise nego ocigledno da je u pitanju losa 2d accel bar kada su u pitanju ATI drajveri ili...novi X...ko zna
Promenio sam i tip renderinga sa native na raster, kako savetuju po netu jer to donosi ubrzanje ali iskreno nisam primetio ama bas nikakve razlike
Sve u svemu, sve sam blizi odluci da predjem na Gnome jer ovaj KDE 4 nikako da proradi a da valja - te u ovoj verziji fali ovo, te u onoj radi to a ne radi nesto drugo, veselje jedno
E da - Hristos se rodi i sve najbolje
Stara 7.1.2011, 13:20   #23
na12
Veteran

Član od: 4.10.2008.
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka

Gnome
welcome to dark side
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2011, 13:25   #24
GoranSTX
Ex Parrot

Član od: 8.12.2005.
Zahvalnice: 441
Zahvaljeno 1.931 puta na 1.211 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX

Takođe sam pre neki dan prešao na KDE 4.5.4 sa KDEmod-a i bilo je problema sa prikazom prozora i generalnim ponašanjem okruženja sve dok nisam isključio desktop efekte. Desktop je za nijansu manje privlačan, ali zato nemam probleme u funkcionisanju. Probaću uskoro sa compiz-om i njegovim efektima. Grafika je nVidia sa vlasničkim drajverima...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2011, 19:15   #25
bvitnik
Starosedelac

Član od: 27.12.2005.
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 437 puta na 327 poruka

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
I opet samo da napisem da radost nije bila kratkog veka
Evo koristim KDE 4.5.4 na Arch Linux-u, nije Chakra vec vanila iz regularnog repoa i zaista iritira ona izrazena sporost kod iscrtavanja prozora (dakle kada se pokrene bilo koja aplikacija, pojavi se siv prozor na par sekundi koji zaista smara, a narocito je izrazeno kod Firefox-a gde na momente primecujem i spor skrol na nekim stranicima)
Kada kreces da palis vise prozora istovremeno u nekom programu zaista smara sve ovo i bas bode oci
Koristim pecovan Xorg 1.9.2 (backclear patch) i najnovije Catalyst drajvere (imam integrisani HD 3200 na laptopu) i zaista izgleda da su 2d performanse ocaj zivi
Sto je najsmesnije od svega primetio sam da tog sporog iscrtavanja uopste nema kada sam prvi put pokrenuo KDE - dakle bili su ukljuceni 3d efekti i u upotrebi slobodni Radeon drajveri - medjutim cim ugasim efekte koje ne koristim, eto sporosti - tako da je vise nego ocigledno da je u pitanju losa 2d accel bar kada su u pitanju ATI drajveri ili...novi X...ko zna
Promenio sam i tip renderinga sa native na raster, kako savetuju po netu jer to donosi ubrzanje ali iskreno nisam primetio ama bas nikakve razlike
Sve u svemu, sve sam blizi odluci da predjem na Gnome jer ovaj KDE 4 nikako da proradi a da valja - te u ovoj verziji fali ovo, te u onoj radi to a ne radi nesto drugo, veselje jedno
E da - Hristos se rodi i sve najbolje
ATI drajveri generalno imaju lošu 2D akceleraciju, to je nekako već postalo standard. Doduše ni nVidia u zadnje vreme nije nešto mnogo bolja po tom pitanju, makar što se tiče starijih čipova. Nije ni za čuđenje jer i ovi iz Xorga često iz verzije u verziju znaju da zeznu neke API pozive pa umesto da budu akcelerisani hardverski oni budu emulirani softverski.

Što se tiče Catalyst drajvera, probaj da uključiš onu famoznu Direct2DAccel opciju -> uputstvo. Ovo nek ti bude samo eksperiment da vidiš da li ima ikakve razlike jer ova opcija verovatno nije potpuno funkcionalna.

Od verzije 4.5, Kwin je izgleda zveknuo neki performance regression što bi trebalo da bude rešeno u 4.6. Blur i Lancoz filtri nisu baš prijateljski nastrojeni ka nekim grafičkim kartama/drajverima. Oxygen temu su takođe napumpali raznim efektima što na nekim konfiguracijama izaziva ove simptome koje ti imaš. Tim rečeno, probaj da Kwin zameniš Compizom a Oxygen temu nekom manje zahtevnom tipa Plastique ili QTQurve i vidiš da li ima ikakvih poboljšanja.

Probaj da eksperimentišeš i sa gašenjem/paljenjem anti-aliasing-a fontova. Neki drajveri imaju problema kada je anti-aliasing upaljen/ugašen.

Promena renderer-a sa native na raster u tvom slučaju neće doneti nikakva ili skoro nikakva poboljšanja. Raster se oslanja u potpunosti na CPU a pošto tvoj laptop ima skroman CPU, performanse će biti poprilično ograničene. Svi koji preporučuju korišćenje raster-a u principu imaju besne procesore koji stvarno mnogo brže obavljaju posao od GPU-a.

Eto par saveta pa javi ako bude poboljšanja. Ako te ne mrzi, probaj i KDE 4.6 RC2, možda sa nekog Live distroa (Chakra?) pa vidi da li ima ikakve promene.

Poslednja ispravka: bvitnik (7.1.2011 u 19:25)
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bvitnik na korisnoj poruci:
Covenant (8.1.2011)
Stara 8.1.2011, 15:13   #26
Covenant
Deo inventara foruma

Evo namestio sam tip renderinga na native, ukljucio sam switch za 2d accel za ATI drajvere, a uleteo je i update za KDE 4.5.5 danas prepodne
Mozda su stvari za nijansu bolje, ali jos uvek je primetan lag kod isrctavanja prozora - dakle ponavljam imam najnovije Catalyst drajvere i pecovan Xorg server 1.9.2 koji ima backclear patch koji bi trebao da eliminise spor minimize/maximize prozora i jos ponesto
Dakle to bi bilo to, jedino jos nisam probao sa slobodnim drajverima, ali to mi se nesto ne mili s obzirom da Catalyst ima bolji power managment i 3d accel pa je to jedan od glavnih razloga zasto ih koristim
Svejedno hvala, izgleda da mi ne preostaje nista drugo nego da cekam KDE 4.6, za utehu je sto je vec RC2 i verovatno ce jos malo i final

P.S. Instalirao sam naporedo i Gnome okruzenje, i ipak usporenje je primetno u tu - doduse prozori se iscrtavaju brze i isprva je malo teze primetiti, ali opet se da se primetiti taj lag, samo je osetno manje izrazen nego kod KDE okruzenja, tako da ovo, cini se, izgleda nema neke preterane veze sa okruzenjem koje se koristi
Stara 8.1.2011, 15:30   #27
na12
Veteran

Uglavnom ovaj xserver 1.9 je zesce sr***.Ipak mislim da bi ti 2d performanse bile za nijensu bolje sa slobodnim drajverom.
Stara 8.1.2011, 18:08   #28
urke
ex Laki pingvin

Član od: 28.10.2005.
Zahvalnice: 476
Zahvaljeno 877 puta na 486 poruka

Шта да вам кажем, Дебиан + КДЕ 3.5 рулеЗ
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2011, 15:12   #29
Covenant
Deo inventara foruma

Sto je najsmesnije u celoj prici, KDE 4 generalno deluje OK
Kada ne bi bilo te sporosti za sta je krivac verovatno relacija Xorg 1.9-drajveri za graficke, sve bi to bilo super jer je okruzenje konacno dostiglo svoju zrelost uz pokoju glupost tu i tamo, kojih doduse nisu postedjeni i Gnome i ostala okruzenja
Stara 21.1.2011, 18:17   #30
Covenant
Deo inventara foruma

Samo da dodam da sam probao i sa slobodnim radeon drajverima i da je prica potpuno ista, iskreno nisam primetio nikakvu razliku u odnosu na Catalyst drajvere (pride koristio sam i KMS kao i git verziju drajvera)
Dakle problem pravi ili Xorg ili sam KDE, nema treceg mada ovaj poslednji je izgleda krivac jer je kod Gnome okruzenja taj lag jedva primetan
Vredelo bi probati neki Live cd koji ima Xorg 1.8 ili nizi i KDE 4 - cisto da vidimo kako se ponasa tu

EDIT: Evo probah Kubuntu 10.4 kao live cd i ista prica, iako ima Xorg 1.8 i KDE 4.4.2 , isto slobodni drajveri po defaultu
Mozda je iscrtavanje za trunku brze ali to je otprilike to

Poslednja ispravka: Covenant (21.1.2011 u 20:37)
Stara 21.1.2011, 20:43   #31
na12
Veteran

Kde4 jos nije sazreo i vecinu problema pravi on,mada i ovaj xorg 1.9 nije ni blizu onog sta je bio 1.8 na drugim DE/WM.Sta su ovo uradili ja nemam pojma.Pa ako ne moze bolje ostavi ga onako kako je najbolje radio,a ne ova regresija,totalno nerazumljiv potez ovih iza ovog projekta.Mislim da je X dosegao svoj vrhunac i da sad jedino pomaze sve iz pocetka praviti.Ovo kalemljenje vise ne vodi nikuda.
Stara 27.1.2011, 19:09   #32
Covenant
Deo inventara foruma

Evo uleteo je KDE 4.6 u Arch repo, uradio sam upgrade, a bio je i update za Catalyst drajver, sada je verzije 11
Iskreno, nisam primetio neke preterane razlike u odnosu na KDE 4.5 sem novog artworka i novog rasporeda nekih opcija, ovako na prvu loptu
Problem o kome sam pricao gore je, nazalost, i dalje tu
Doduse, konacno rade Fn tasteri za regulisanje osvetljenja, sto je problem koji se u vanila KDE 4-u vukao jos pooodavno, makar je to sredjeno
Stara 27.1.2011, 20:36   #33
SDejan
Član

Član od: 31.8.2006.
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku SDejan

Ja vec dosta dugo pratim ovu temu na Arch Forumu i koristim taj radeon repo
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=79509
i zadovoljan sam kako radi 2d, evo danas sam i ja update-ovao KDE 4.6 rc2 u finalnu verziju i nemam zamerki za sada.
Graficka kartica je HD5750.
SDejan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2011, 20:43   #34
na12
Veteran

Ja sam moje zapazanje napisao na Linuxo pa da se ne ponavljam.Samo da kazem da sam razocaran veoma.Po meni su trebali da pocnu od jednostavnog interfejsa i nekoliko opcija,i to dobro da urade,da bude stabilno i da radi brzo,i onda da polako dodaju opcije i kojekakve drangulije onim tempom da ne naruse stabilnost i donekle brzinu.A ne ovako nakitili ga ko mladu, a ovamo blagi uzas.Pa ja ako hocu nesto lepo da gledam otici cu na neki sajt sa lepim slikama i kojekakvim djakonijama.Ljudima treba desktop da im odradi posao brzo i efikasno,a ne za gledanje.
Stara 21.2.2011, 20:17   #35
na12
Veteran

Evo upravo sam posle dugo vremena startovao jedan stari racunar da ga update-ujem posto nisam dugo to radio,obicno koristim laptop.I prosto sam odusevljen,dodje mi da ga svakodnevno koristim a laptop da ostavim za neka bolja vremena.Iako ima samo 256MB RAM-a i 1.5GHz procesor sve leti na njemu.Dok na laptopu od 1GB RAM-a i 1.8GHz dualcore procesor secka samo tako,narocito me nervira skrolovanje.I na jednom i na drugom je Arch Linux sa Openbox-om(znaci xserver 1.9),ali je razlika sto na laptopu imam ATI kartu koju vise ne podrzava proizvodjac pa moram da koristim slobodne drajere,dok na desktop racunaru koristim nvidia96 vlasnicki drajver.
Ono sto meni najvise smeta je to sto je xserver 1.8 fenomenalno radio sa ATI slobodnim drajverom,a sada su ga upropastili totalno.Pa ne bi mi bilo ni krivo da je i sa vlasnickim drajverima isti slucaj,vec je obrnuto.Kao da se programeri koji rade na razvoju xserver-a trude da sve radi dobro samo sa vlasnickim drajverima.
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno

Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:01.