Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.11.2015, 0:31   #21
Willy
Veteran
 
Član od: 10.9.2010.
Poruke: 506
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 159 puta na 92 poruka
Određen forumom Re: Jako mi smeta...

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
A tvoje 10/10 nije kvantitativni faktor?

To što si ti zamislio da zoveš balans, tj. sinergija svih elemeneta koji čine igru (grafika, zvuk, izvođenje, atmosfera, originalnost, dopadljivost...), to je ono što se decenijama zove ukupna ocena igre i uglavnom se obeležava kvantitaivno, da li samo nekom cifrom, brojem zvezdica ili čega već nije ni bitno.

Trajanje igre nije najbitniji faktor, ali je faktor dovoljno bitan da ulazi u konačnu računicu. Podatak se forsira iz čisto marketinških razloga, jer je eksplicitno izražen kao broj koji se može uporediti sa nekim drugim brojem, što u tvojoj podsvesti odmah stvara konekciju da ako je igra A imala 10 sati gejmpleja, a igra B ima 20, onda je igra B sigurno bolja od igre A. Baš kao što ti se čini da je nešto što košta 7.99 dinara mnogo povoljnije od onoga što košta 8.00 dinara.

Zamisli da sedneš da igraš igru koja ti u svakom smislu savršeno odgovara, ali posle sat vremena se spušta zavesa i kraj (izuzimajući roguelike igre u kojima je svaka partija proceduralno generisana). Da li bi ta činjenica uticala na konačnu ocenu igre ili taj tvoj balans? Zamisli samo kako se samo oseća seljak kad mu u dragstoru pored zadruge kažu da ima samo malo pivo.

OK, popio bi dve gajbe umesto jedne, ali nije poenta u tome


Po meni balans nije izraz koji je identican "ukupnoj oceni", vec zasebna kategorija, ali ona koja bi trebalo u normalnim uslovima da "vuce" najveci deo ocene. Ti tvrdis suprotno i to je ok, ali ne bi trebalo da neslaganje spustamo na licni nivo ("taj tvoj", "taj tvoj"). Ja se zalazem da balans bude osnovna kategorija u ocenjivanju igre a ne "broj sati sa sve intermecom i reklamama". Mozda ti je to radikalno, mozda ti je glupo, ali imam pravo na svoje misljenje i drago mi je sto vidim da i drugim ljudima smeta to potenciranje "broja sati" ispred svega(a vidim da si i ti tu primetio jeftini psiholoski trik, koji na kraju krajeva, nema nikakve veze sa kvalitetom igre).

Iza ove rasprave, zapravo stoji filozofska dilema, da li su video igre umetnost ili zabava? I da li je mozda vreme da se desi neki novi "pank" u mejnstrim gejmingu? Gde ce na kategorije broja sati biti gledano sa podsmehom, no to je vec neko moje mastanje...
Willy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2015, 1:34   #22
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Jako mi smeta...

Po meni bi ocene trebale kompletno da se uklone. Možda bi ljudi tad počeli da čitaju opise umesto što automatski kreću u Džihad čim čuju krajnju ocenu.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2015, 1:41   #23
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.372
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.999 puta na 7.043 poruka
Određen forumom Re: Jako mi smeta...

Video igre su industrija.

Citat:
Willy kaže: Pregled poruke
I da li je mozda vreme da se desi neki novi "pank" u mejnstrim gejmingu?
To ne bi bio pank nego hipsteraj...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2015, 19:30   #24
Zuti Bar
Starosedelac
 
Član od: 9.12.2010.
Poruke: 1.518
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 333 puta na 206 poruka
Određen forumom Re: Jako mi smeta...

Znam da je ovo samo moje misljenje. Ali ja bi uvijek radije kupio igru cija kampanja traje 3-5 sati za 5-10€ nego igru od 40-50 sati za isto toliko €. Ovu prvu cu sigrno odigrati jednom a vjerovatno i jos koji put. Dok drugu igru nema sanse da odigram vise od jednom. A velika vjerovatnoca je da odustanem na pola kampanje i obrisem citavu stvar. Tako da duzina kao neki argument o kvalitetu ne moze stajati. Duge kampanje igracima ne pruzaju nista svjeze i novo. Igra se iskljucivo samoreciklira servirajuci jedne te iste fragmente u bezbroj varijacija. Dok kratka igra moze da vam pruzi neopisivo iskustvo. Pravi primjer toga bi bio To The Moon koji ikao kratak do nogu tuce sve te izvikane blokbastere koje nikada nece zavrsiti do kraja.
Zuti Bar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Zuti Bar na korisnoj poruci:
player1 (30.11.2015), real022 (2.12.2015)
Stara 1.12.2015, 23:48   #25
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Jako mi smeta...

Realno, developeri ne umeju da naprave igru koja traje umereno i koja dozira sadržaj igraču ravnomernim tempom nego se ili sve nabaca u par sati ili se napravi igra prepuna filler questova i sadžraja koja onda lagano traje i po 30-ak sati a zapravo nema ni 3-4 sata kvalitetnog sadržaja. To rade jer je development tako provereno brži, lakši i isplativiji.

Starije triple-A igre su uglavnom poštovale pravilo da moraju da traju dovoljno dugo ali ne predugo (recimo akcione igre nekih 8-12 sati) i da moraju da serviraju kvalitetan sadržaj tempom koji odgovara igraču. Danas ili dobijamo kratke igre, ili se levelujemo i grajndujemo do besvesti radi minimalnog napretka...
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Dell inspiron mini 1018 jako spor Unuce Kvarovi 10 24.7.2015 8:46
Kompjuter jako spor u radu Djuka Kvarovi 17 18.9.2013 4:25
Računar radi jako sporo igormil Osnovne komponente 4 30.6.2013 12:24
problem sa os za jako star mec sashaas Operativni sistemi 3 21.2.2010 11:25
koji linux za jako stari laptop? jova1996 Slobodni softver 8 18.12.2009 13:26


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:55.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com