Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > O SK-u uopšte
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

O SK-u uopšte Opšta rasprava o izgledu i sadržaju časopisa.
Primedbe, predlozi i pohvale su dobrodošli!

 
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.5.2013, 16:58   #1
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Question Hard/Soft scena: anketa, utisci, komentari...

Pozdrav,
Moje ime je Nikola i od februara (broj 3/2013) uređujem rubriku Hard/Soft scena u Svetu kompjutera. Inače sam redovan saradnik od početka 2008. godine i najviše sam pisao recenzije igara i slobodnog softvera.


Citat:
Sajt SK kaže:
Rubrika u kojoj se u formi kratkih vesti predstavljaju novi proizvodi i događaji na domaćoj i svetskoj kompjuterskoj sceni. Informacije o proizvodima potiču od proizvođača ili njihovih zastupnika. Dobrodošle su i informacije o vašim proizvodima.
Pošto je reč o specifičnoj rubrici (donosi kratke vesti umesto recenzija, nema je na web prezentaciji pa je dostupna samo u časopisu, tematika je mnogo raznovrsnija nego u drugim rubrikama itd) značilo bi mi da odvojite malo vremena i odgovorite na nekoliko kratkih pitanja. Možete da pišete koliko god opširno želite, da navodite primere ili kažete uopšteno. Cilj ove ankete je prikupljanje povratnih informacija o kvalitetu, raznovrsnosti i zanimljivosti vesti koje možete da čitate u okviru rubrike.

Za početak ću izneti svoje mišljenje o ciljevima rubrike, od čega i polazim prilikom pripremanja svakog novog broja. Nadam se da će ovo omogućiti čitaocima da steknu uvid u razloge zbog kojih smatram da određene vesti zaslužuju mesto u časopisu.

Svet kompjutera je informatički mesečnik. Iz tog proizilazi da čitaoci žele da čitaju o informatičkim temama, ali isto tako i da sve prikazane vesti znatiželjan čitalac može da pronađe na Internetu danima pred pojavu novog broja u trafikama. Moje je mišljenje i da su naši čitaoci radoznali i maštoviti ljudi koji teže samounapređivanju, novim saznanjima i da vole da čitaju o temama koje ne moraju biti direktno vezane za računare, zanimljive spravice ili Internet, ali predstavljaju uvid u svet nauke i tehnologije, ili njihov uticaj na naš svakodnevni život i rad. Takođe, mislim da veliki broj čitalaca ne može da priušti sebi zadovoljstvo čitanja desetine različitih časopisa, iz kojih bi pratili sve što ih zanima a nije direktno vezano za tematiku koju redovno obrađujemo u Svetu kompjutera.

Stoga je moj cilj da vesti u svakom broju budu raznovrsne, a isto tako da sve zajedno predstavljaju pregled proteklog meseca i delimičnu najavu za budućnost; da prikažu sve o čemu vredi razmisliti iz nekog razloga, čak i ako je reč o naizgled nevažnoj reklami u Brazilu ili sporednom tehničkom projektu Američkog ministarstva odbrane. Ukratko, sve što može da ima vrednost za čitaoca ne samo prve sedmice u mesecu, već i za godinu ili dve, kada iz nostalgije uzme da lista stare brojeve pa vidi da su neke stvari o kojima smo pisali ponovo aktuelne. Iz istog razloga gledam da izbegavam vesti o hiljadama startupa koji se rađaju i umiru svakog dana, pogotovo što takve stvari već prati posebna rubrika.

Zbog svega toga, veći deo vesti neposredno govori o informatičkim temama:

- Najave proizvoda i dešavanja (GTX Titan, Libre Office, Galaxy S4 ili BlackBerry, FPS izložba itd),
- novine u razvoju postojećih IT proizvoda (providni telefoni, rastegljive baterije, dodirni papir itd),
- teme iz života / dešavanja u svetu (anonimni novinar, priznanje Aronu, CISPA uzvraća udarac itd)
- zanimljivi računari/modovi (Segin notebook, tata svih konzola, kućna formula itd)

ali tu su i one nešto drugačije, koje se tek posredno dotiču IT sveta, ali nadam se jednako zanimljive:

- opšte zanimljivosti (AMA iz svemira, digitalizacija Vatikana, džinovski teleskop itd),
- zanimljivi gadgeti (novi Canon, digitalna narukvica, sigurni objektivi itd)
- naučna otkrića (Gel zaustavlja krvarenje, DNK analiza, svevideće oko itd), te na koncu
- primena IT rešenja u drugim sferama života (fudbalska revolucija, novi radar, minijatuziracija navigacije).


Zamolio bih vas da sada odgovorite na sledeća pitanja:

- Da li čitate rubriku Hard/Soft scena?
- Koji je vaš opšti utisak o izboru vesti, njihovoj tematici, zanimljivosti?
- Da li se slažete da su povremene vesti o nauci i tehnici, čak i ako nije direktno vezana za računare, telefone, internet i slično, vredne čitanja i zaslužuju mesto u SK?
- Da li smatrate da je neka važna tema zapostavljena i koja?
- Bilo šta drugo što možete da kažete, a smatrate da će doprineti kvalitetu rubrike.

Hvala što ste našli vremena da pročitate ovu poruku i odgovorite.

Poslednja ispravka: Eni (21.5.2013 u 17:12)
Eni je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
Oggy (21.5.2013)
 

Bookmarks sajtovi

Tagovi
hard/soft scena, vesti


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:46.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com