Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor

Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.11.2006, 14:06   #1
Shlaymara
Mr. Spatula

Član od: 15.11.2005.
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 1.198 puta na 534 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom Hard disk stalno nesto radi

Novi komp, a vec odmah problemi.
Kao sto u naslovu pise, HD non-stop nesto radi. Svake sekunde(tacan ko hronometar) trepne HD dioda i povremeno se na kratko cuje karakteristican zvuk(kad hard "drlja"). Radio ja nesto na kompu ili ne uvek je isto, HD nesto radi. Zanimljivo je i to sto je u task menadzeru zauzece procesora uvek, ali uvek 2%(normalno kad nista ne radim). A od procesa jedino svchost.exe pokazuje to zauzece. Da li je ovo povezano? Ranije na bartonu sa maxtorom nisam imao slicnih problema.Kad ne radim nista, ni komp ne radi nista.

Konfa
athlon64 3000
msi k9n platinum
Transcend 1GB 667MHz
WD 2500ks sata2
napajanje ciftek420w

Poslednja ispravka: Shlaymara (3.11.2006 u 20:11)
Shlaymara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2006, 19:18   #2
Simke
Senio®

Član od: 3.11.2005.
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Hard disk stalno nesto radi

Citat:
Shlaymara kaže:
Novi komp, a vec odmah problemi.
Kao sto u naslovu pise, HD non-stop nesto radi. Svake sekunde(tacan ko hronometar) trepne HD dioda i povremeno se na kratko cuje karakteristican zvuk(kad hard "drlja"). Radio ja nesto na kompu ili ne uvek je isto, HD nesto radi. Zanimljivo je i to sto je u task menadzeru zauzece procesora uvek, ali uvek 2%(normalno kad nista ne radim). A od procesa jedino svchost.exe pokazuje to zauzece. Da li je ovo povezano? Ranije na bartonu sa maxtorom nisam imao slicnih problema.Kad ne radim nista, ni komp ne radi nista.

Konfa
athlon64 3000
msi k9n platinum
WD 2500ks sata2
napajanje ciftek420w
Zadnji put sam čuo sličnu rečenicu od jednog mog drugara.
Posle provere antivirusnim programom pronašli smo preko 3.500 zaraženih fajlova ...
pronadjen je samo jedan virus ali vrlo, vrlo vredan, pa...
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2006, 19:24   #3
Shlaymara
Mr. Spatula

XP je instaliran pre 10 sati sa zone alarmom.Na netu sam bio jedino na ovom forumu. Tako da varijanta sa virusima odpada. Inace to se desavalo i pre nego sto sam prvi put isao na net.

edit
Sve mi nesto smrdi da se neko u kucistu ne voli.Ili ploca sa mem ili HD. A mozda je i neka musicava verzija XPa(iako se "prodavac" kune u istu da je ok). Cime tj. kojim programom bi mogao da proverim stabilnost masine? Neki opterecivav sistema ili slicno.
Stara 3.11.2006, 20:52   #4
JovanK
V.I.P. Phone Zone

Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.082 puta na 701 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK

Taj proces "svchost.exe" koji ti radi je neophodan za rad OS, i veoma često je on pokrenut više puta.
Može da bude virus, mada zbog čega tolika panika ako si siguran da nije virus. Ako komp radi stabilno, to što disk svako malo trepne ne predstavlja nikakav problem. Nisi naglasio koliko imas RAM-a, pa ako imas 256 ovo je česta pojava.
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2006, 20:58   #5
Shlaymara
Mr. Spatula

Imam giga rama.I ima vise svchosta pokrenutih.Ali mi je cudno sto HD dioda stalno trepce.A da li radi stabilno, to je diskutabilno. Posto imam 3 verzije Zone Alarma(4, 6, 6.55) i ni jedna nece da radi.Sa 4 komp se restartuje ko besan(morao sam u safe modu uninstalirati ZA), sa 6 se zapucava a sa 6.55 stuca i povremono zapucava.Cuo sam da je ZA problematican, ali ja nikad nisam imao nikakvih problema sa njim pa mi je i to cudno.Koji prog da koristim za testiranje masine pod opterecenjem(burst programi ili kako se vec zovu)?
Stara 3.11.2006, 21:20   #6
JovanK
V.I.P. Phone Zone

Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK

Samo sam jednom "probao" da koristim Zone Alarm, ali se posle restarta računar nije htio upaliti, pa sam odustao od toga. Sada koristim Windowsov firewall i on ne pravi probleme, samo redovan update i to je to.

Za testiranje recimo uzmi EVEREST ili SANDRA-u, a za grafičku 3D MARK. Možda Z.A. pravi probleme.
Stara 3.11.2006, 21:21   #7
Garson
Deo inventara foruma

Član od: 12.2.2006.
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 544 puta na 343 poruka

Disk nikako ne bi treba stalno da radi, ako nijedan program nije startovan.
Shto se tice ZA, isprobao sam vishe verzija, od 5.5 preko 6 do 6.5 i sve su bile stabilne.Neshto tu debelo nije u redu.
Za procesor ti treba Prime95, a za memoriju Memtest, GoldMemory ili Memtest86.
Garson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2006, 21:52   #8
Shlaymara
Mr. Spatula

Evo sad cu da skinem te programe. ZA je uninstaliran, cekam neku cetvrtu verziju da probam.Graficku sam maltretirao u 3dmarku i radi ok.temp ide do 70 stepeni(verovatno je to normalno) na difolt klokovima.
Javicu vam ostale rezultate.

hvala
Stara 3.11.2006, 22:40   #9
Garson
Deo inventara foruma

Citat:
Shlaymara kaže:
Evo sad cu da skinem te programe. ZA je uninstaliran, cekam neku cetvrtu verziju da probam.Graficku sam maltretirao u 3dmarku i radi ok.temp ide do 70 stepeni(verovatno je to normalno) na difolt klokovima.
Javicu vam ostale rezultate.

hvala
Da nisi skinuo kojim slucajem ZA sa antivirus-om i antispyware-om?Mozda je to pa se kolje sa drugim antivirusom ako ga imash.
Skini Zone Alarm Pro.Ja koristim verziju 5.5 koja radi OK i ne smara za razliku od 6.x verzija.
Stara 4.11.2006, 1:24   #10
Deusdies
Starosedelac

Član od: 9.11.2005.
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies

I meni disk non stop radi! Mada imam slabiju konf. od gorenavedene, dioda non-stop trepće, a CPU je zauzet 2%! Radio sam defrag, čistio registry i ništa! Prilikom učitavanja desktopa,to jako dugo traje. Probaću da nekim drugim AV programom nađem virus
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.11.2006, 2:11   #11
JovanK
V.I.P. Phone Zone

Ma ljiudi u principu to i ne mora da bude virus. Sta vam znaci ako vam disk svako malo bljecne.
Pa evo meni na laptopu koji je top masina disk svako malo bljecka, a imam gigu rama. Virusa nemam sigurno, bar ih ne nalazi NOD32.
Lampica svako malo bljecne????

Disk ne bi smio da se stalno pali, to jest kada vi nista ne radite da on svjetli. Mada i tada WIN moze da pokrene svoj program za difragmentaciju i da zbog toga vas disk radi. Mada cemu tolika panika, bolje je da disk radi, vec da ne radi!!!!!!
Stara 4.11.2006, 9:08   #12
Simke
Senio®

Postoje programi koji posle nekog vremena od poslednje aktivnosti korisnika počnu svoj rad. Ne bi trebalo da je problem uočiti koji su to programi jer njihova aktivnost ne mora da bude destruktivna, recimo Copernic Desktop Search mislim da može da se podesi posle koliko vremena da započne sa radom...
Problem mogu da budu programi za koje su se njihovi autori pobrinuli da se teško pronadju i identifikuju njihove aktivnosti a koji po svojoj prirodi mogu da budu štetni i koji rade mimo volje i znanja korisnika...

Ne mora da bude problem ako HDD često radi ''na prazno'' ali njegov korisnik mora da zna zašto i šta on radi u tom trenutku, pa tek onda da se donese sud da li je to normalno i poželjno.

Kod problema o kojem pričamo mi upada u oko da je korisnik spomenuo nekoliko verzija ZA ... zašto nekoliko,
da ne leži rešenje problema u onome što je Garson spomenuo, nagovestio ... da ZA ima dodatne module koji skeniraju disk u potrazi za raznim smećem. Ne koristim i nisam dobar poznavalac ZA ali mi deluje vrlo logično neka takva mogućnost koju ne bi trebalo da je teško ustanoviti.
Stara 4.11.2006, 9:32   #13
Simke
Senio®

Citat:
JovanK kaže:
Ma ljiudi u principu to i ne mora da bude virus. Sta vam znaci ako vam disk svako malo bljecne.
Pa evo meni na laptopu koji je top masina disk svako malo bljecka, a imam gigu rama. Virusa nemam sigurno, bar ih ne nalazi NOD32.
Lampica svako malo bljecne????

Disk ne bi smio da se stalno pali, to jest kada vi nista ne radite da on svjetli. Mada i tada WIN moze da pokrene svoj program za difragmentaciju i da zbog toga vas disk radi. Mada cemu tolika panika, bolje je da disk radi, vec da ne radi!!!!!!
Moram da budem malo neozbiljan, nemoj zameriti.

Kako šta nam znači ako nam disk svako malo bljecne?!?!

Zamisli šporet koji se pali i gasi po nahodjenju, upali rernu zavrti roštilj par krugova a lampice od ringli trepere u taktu koraka vredne domaćice... mikrotalasna vam se osmehne na svaki vaš prolazak, a bojler imitira podvodne ronioce i klokoće do iznemoglosti...
naravno da bi pod hitno napravili svečanu večeru na koju bi bili pozvani:
društvo za borbu protiv veštica,
razni isterivači djavolčiča, utvara i baba roga,
b&w and color magovi
i naravno džej ...

sve ovo nam je možda mnogo bliže nego što zamišljamo, negde u budućnosti kada se primene nove windows, linux napredne kućne tehnologije...
već vidim scenu gde dolazite na posao izgužvani kao da vas je krava žvakala i kažete šefu: Nešto mi se resetuje pegla, firmware joj je loš a sumnjam i na stabilnost RAM-a ... jedino joj je lampica ispravna pa stalno žmicka...

Možda ti HDD sa lap topa namiguje, mangupska posla...
Stara 4.11.2006, 12:03   #14
Shlaymara
Mr. Spatula

Evo rezultata.
Sve je OK. Ali HD i dalje trepce. Da ne budu nedoumice, HD je treptao posle instalacije XP.Na masini nije nista bilo instalirano samo XP s SP2. Zato mislim da je ili hardverski problem ili losa verzija XP-a. ZA sam posle instalirao i desavali su se problemi.I sa cetvrtom verzijom ZA zapucava. Svi ZA su bili sa antispajverom ili anti virusom. Probacu da nadjem neki "cist", samo sa firewallom.Naci cu neku 5.x verziju jer tu jos nisam probao. Terao sam i NOD32(za svaki slucaj) i nema nista. U procesima su samo procesi koje koristi win i oni koje sam pokrenuo ja(koje tacno znam za sta sluze i koji su). A taj svchost.exe uvek ima 2% zauzeca procesora tj. varira svake sekunde. Kad je zauzece HD trepne.
Jos cu malo da se cimam, ako nista ne popravim, menjam win i HD stavljam na drugi kontroler.

Citat:
JovanK kaže:
Sta vam znaci ako vam disk svako malo bljecne.
U principu ne znaci nista, ali idem tom logikom da ako HD vise radi, brze ce da vrisne.A ne treba mi mrtav HD.
Stara 4.11.2006, 20:00   #15
Shlaymara
Mr. Spatula

Otkrio sam(delimicno) zasto HD stalno radi. Pazljivim posmatranjem primetio sam da komp stalno nesto brise i pise u Page file. E sad, ne razumem se u podesavanja PF. Da li ima nesto u podesavanjima PF sto bi moglo da resi moj prob? Evo slicice sa mojim podesavanjima. Da li su u redu ili treba nesto menjati?
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	slicica.jpg
Viđeno:	364 puta
Veličina:	36,0 KB
ID:	4089  
Stara 4.11.2006, 20:12   #16
Garson
Deo inventara foruma

Citat:
Shlaymara kaže:
Evo rezultata.
Sve je OK. Ali HD i dalje trepce. Da ne budu nedoumice, HD je treptao posle instalacije XP.Na masini nije nista bilo instalirano samo XP s SP2. Zato mislim da je ili hardverski problem ili losa verzija XP-a. ZA sam posle instalirao i desavali su se problemi.I sa cetvrtom verzijom ZA zapucava. Svi ZA su bili sa antispajverom ili anti virusom. Probacu da nadjem neki "cist", samo sa firewallom.Naci cu neku 5.x verziju jer tu jos nisam probao. Terao sam i NOD32(za svaki slucaj) i nema nista. U procesima su samo procesi koje koristi win i oni koje sam pokrenuo ja(koje tacno znam za sta sluze i koji su). A taj svchost.exe uvek ima 2% zauzeca procesora tj. varira svake sekunde. Kad je zauzece HD trepne.
Jos cu malo da se cimam, ako nista ne popravim, menjam win i HD stavljam na drugi kontroler.

U principu ne znaci nista, ali idem tom logikom da ako HD vise radi, brze ce da vrisne.A ne treba mi mrtav HD.
Preporucujem da izbegavash Zone Alarm Internet Security Suite (firewall+antivirus+antispyware),Zone Alarm Antivirus (firewall+antivirus) kao i Zone Alarm Anti-Spyware (firewall+antispyware).
Treba ti Zone Alarm Pro (samo firewall).Poslednju verziju (trial) 6.5.737.000 mozesh skinuti na http://download.zonelabs.com/bin/fre...737_000_en.exe
Starije verzije (od 5.0 pa nadalje) mozesh naci ovde.
http://download.zonelabs.com/bin/fre...seHistory.html
Evo, sada sam probao sa upaljenim Firefox-om i XMPlay-om, svi svchost.exe procesi (imam ih 4) su zakucani na 0% zauzeca CPU-a.Po meni tu neshto definitivno nije u redu.
EDIT:
Po defaultu PG je nameshten na min. 1.5 velicine RAM-a a max. na 3xRAM.Poshto imash 1GB, minimalna velicina mu je 1.5 a maksimalna 3GB.Znaci PG je dinamicki i menja velicinu po potrebi.Bolja solucija je da je PG staticki, tj. da su mu min. i maks. velicine iste.
Poshto i ja imam 1GB RAM-a, namestio sam da mi PG bude staticki 1GB i nisam imao nikakvih problema pa ti preporucujem da to probash.
Stara 4.11.2006, 20:21   #17
Shlaymara
Mr. Spatula

Ja imam 5 scvhosta ali jedan stalno radi evo slike.
Sad cu da poskidam i ZA, da vidim da li ce da rade.

hvala
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	slika.jpg
Viđeno:	258 puta
Veličina:	70,2 KB
ID:	4091  
Stara 4.11.2006, 20:26   #18
Garson
Deo inventara foruma

Nisi dobro izbrojao, ja vidim 6 svchost.exe kod tebe (nisu svi jedan ispod drugog).
OK za ZA, ali teshko da ce on reshiti problem sa svchost.exe.
BTW, imash puno aktivnih procesa, 31 je bash puno.
Stara 4.11.2006, 20:30   #19
Shlaymara
Mr. Spatula

Od 31, 13 su "moji". Koliko procesa pokrece win, odprilike?
Stara 4.11.2006, 20:49   #20
Garson
Deo inventara foruma

Citat:
Shlaymara kaže:
Od 31, 13 su "moji". Koliko procesa pokrece win, odprilike?
Nemoj to gledati, da li su tvoji ili ne.I explorer.exe je "tvoj" ali bez njega nema nishta.
Ja od 21 proces (u ovom momentu) imam 8 "svojih".
Imash li shtampac?Ako nemash spoolsv.exe ti je vishak.
Shta su ovih 5 prvih procesa sa slike?
Ne znam koliko win pokrece.Ja sa pogashenim antivirus i firewall programima imam 14 procesa, od cega je jedan drajver za Logitech misha (nije neophodan).
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno

Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Hard postao bad(RAW) VMedic Nosači podataka 1 2.11.2006 4:50
Skup svih Hard disk problema Mean_Machine Kvarovi 7 1.10.2006 14:06
Hard disk PeTkO ŠDK - Nosači podataka 13 27.9.2006 0:14
Nesto ne radi a ja ne znam sta bofi Kvarovi 21 15.2.2006 3:01

Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:12.