Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.8.2016, 17:20   #1
Kandros
Novi član
 
Član od: 1.4.2016.
Poruke: 18
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 4 puta na 3 poruka
Cool Saveti za vlasnike Netbook racunara

Postovanje svim korisnicima foruma,
Danas bih vam dao neke savete oko netbook rancunara. Vec znate da netbook racunari su veoma korisni uredjaji za posao, surfovanje i putovanja. E pa isto tako znate da su ovi mali racunari veoma spori. Pa predjimo na savete za brzi rad istih...
1. Operativni sistem - Najpozeljniji sistem je Windows 7 Starter. Zasto starter? = Zato sto je to jedan od najbrzih Windows sistema (Odmah posle Windows XP-a). Na njemu nema bilo koji program koji usporava rad sistema, kao sto je to slucaj kod ostalih Windows 7 izdanja. Dosta funkcija je " Odseceno " od ovog sistema, ali kako Microsoft kaze " Windows 7 Starter je s razlogom pre-instaliran na skoro sve netbook racunare (Mislili su na brzinu koju ovaj sistem poseduje".

2. Drajveri - Ukoliko Windows sam nadje drajvere i nemate poteskoca u radu, onda ne morate nista raditi. Ali ako Windows nadje samo nekoliko drajvera kao npr. (Wifi, Bluetooth, Audio, Camera, TouchPad) onda ste prinudjeni da skinete drajere sa officialnog sajta vaseg brenda netbook-a. Ali u glavnom, gore navedeni sistem nadje sve drajvere bez problema.

3. Ne prepunjavajte Hard Disk nepotrebnim fajlovima. Potrudite se da sto manje skidate podataka sa interneta ( Pogotovu igrice ).

4. Ne instalirajte Anti-Virus. Nekom izgleda smesno? = Nikako nemojte instalirati antiviruse zato sto su to glavni usporivaci sistema. Antivirus nikada nije pomogao. U ostalom, da li ste culi da se antivirusi prave od strane hakera? (Haker pravi virus, Haker ga otkriva).

Ako se jos necega setim, napisacu.
Postavljajte pitanja ako vam trebaju saveti oko drajvera za vas netbook
Kandros je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2016, 17:38   #2
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Saveti za vlasnike Netbook racunara

Evo imam i ja par saveta:

1. Prodajte ga.
2. Instalirajte lightweight Linux distro da web browsing radi koliko-toliko pristojno.
3. Kad shvatite da opet ne radi dobro prodajte ga.
4. Kad shvatite da je tastatura premala za ozbiljan rad prodajte ga.
5. Kad shvatite da nema svrhe čuvati ga ni za filmove/muziku jer tableti i telefoni mogu sve to i imaju duže trajanje baterije prodajte ga.
6. Prodajte ga.

Šalu na stranu, netbookovi su jednostavno zastareo koncept, nisu upotrebljivi u svakodnevnom radu, performanse su loše, ekran mali, tastature neudobne, baterije relativno slabe. Zamenili su ih tableti i smartfonovi.

Sad da odgovorim na tvoje savete:

1. Okej, da Starter, s tim što će opet raditi kao puž i bilo koju drugu ediciju Windowsa možeš da iskasapiš da radi brže.
2. Ovo važi za bilo koji računar. Uvek je preporučljivo koristiti drajvere proizvođača a ne one ugrađene u OS sem ako takvih drajvera nema.
3. Ovo nema nikakvog smisla.
4. Većini ljudi je AV neophodan jer ne umeju da paze kada i čije fleške bodu u računar ili šta skidaju sa neta, barem MC Shield ili nešto slično je neophodno kod prosečnog korisnika.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2016, 18:16   #3
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.715
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 908 puta na 671 poruka
Određen forumom Re: Saveti za vlasnike Netbook racunara

Ti lagani Linuxi obično znače screen tearing prilikom video playbacka, osim ako se stave drugi desktop kompozitori poput comptona i compiza i onda više nisu lagani.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2016, 18:28   #4
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Saveti za vlasnike Netbook racunara

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Evo imam i ja par saveta:

1. Prodajte ga.
Najbolji savet.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2016, 18:48   #5
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Saveti za vlasnike Netbook racunara

hehe prodajte ga, meni je dobro poslužio dok sam menjao komponente nekoliko dana, istina ne vadim ga po nekoliko meseci ali kad zatreba tu je, makar muzika da se sluša, za sve ostalo je spor spor spor ali opet bolje išta nego ništa, 100x više koristim telefon i definitivno mi je zamenio netbook, ali ne bih baš nedelju dana samo u telefon gledao. Zaboravio si 2 poboljšanja da navedeš, ram i ssd, a o igricama ne vredi ni misliti i youtube mi je skoro slidešou
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2016, 19:53   #6
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Saveti za vlasnike Netbook racunara

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
Zaboravio si 2 poboljšanja da navedeš, ram i ssd, a o igricama ne vredi ni misliti i youtube mi je skoro slidešou
Slažem se, ssd je ubedljivo najbolje potencijalno poboljšanje za netbook (memorija pitanje je, možda nije proširiva), ali ssd može lako da košta više nego što ceo taj netbook vredi, pitanje je koliko je to isplativa investicija - sve zavisi od situacije i njegove namene.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2016, 23:35   #7
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Saveti za vlasnike Netbook racunara

Netbook je i danas idealan za auto dijagnostiku, sitne posliće kao što je upload fotki, lagan surf ili video chat, ništa posebno ali ništa zanemarljivo.

Savjeti od mene:

1. Držite se XP-a ili sedmice, Linux nema šta da traži na tako slabim mašinama gdje je CPU usko grlo + što svaki sistem namjenjen slabijim kompjuterima izgleda kao Windows 3.11 od prije Potopa, a svako dodavanje custom tema zagušuje sistem.

2. Antivirus je obavezan uz firewall, ali neki lightweight koji se zasniva na cloudu (Panda) i ne troši puno resursa (Free firewall). Svi koji kažu da antivirus i firewall nisu potrebni na mašini koja je pravljena za surfovanje webom - ili su neupućeni, ili posjećuju samo 3-4 sajta pa "nemaju čega da se boje". Niđe veze.

3. Windows XP je i danas Bog otac svakom OS-u i programu za autodijagnostiku, detekciju kvarova, uklanjanje kodova sa greškama sa automobila. Sa Win7, bilo kojim, 90% namjenskih programa ne radi ni u compatibility modu za starije OS-ove. Linux je u tom slučaju apsolutna taraba i nema šta tražiti kod ovakve namjene netbooka. Puppy, DSL, Xubuntu, Lubuntu i ostale tarabe padaju pod funkcionalnošću XP-a kod bilo koje poslovne primjene netbuka, jer onaj kome treba za posao (automehaničari i sl.) neće da se petlja sa Linuxom niti mu za bilo šta služi.

4. SSD se ne isplati ubacivati u tako slabe mašine: čak i kad ga ubacite, ubrzaćete brzinu pokretanja aplikacija ali ne i brzinu protoka procesorskih instrukcija kroz sam sistem, jer je CPU Intel Atom ili neka njegova AMD protuvarijanta jako usko grlo pri bilo kakvom ozbiljnijem radu.

5. Android na netbuku je OK rješenje čak i za gaming i slične stvari, ali svi portovi i distribucije djeluju nedovršeno, traljavo, bagovito. Probao sam nekoliko njih i sve je to sasvim solidno, ali tek "prodiše" sa 2 i više gb rama.

6. Za bilo kakav posao koji traži veći displej, ekrani od 8-10.1" su nezahvalni.

7. Promijenite termalnu pastu.

8. Izduvajte netbook kompresorom na svakih 3-4 mjeseca, ako vam kompresor pušta tečnost onda bolje nemojte, ali ako je ispravan slobodno to obavite.

9. Prodajte ga ako mu ne vidite svrhu. Ako ga nemate kome prodati, poklonite ga neupućenom drugaru da se zainteresuje za kompjutere, klincu ili djevojčici da gledaju crtane filmove.

10. Instalirajte KODI i pretvorite netbuk u kućni medijski centar bez po muke. Treba vam samo VGA ili HDMI kabl, zavisno koji izlaz imate. Radi i pod Windowsom i pod Linuxom.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
Kandros (8.8.2016)
Stara 8.8.2016, 7:37   #8
Kandros
Novi član
 
Član od: 1.4.2016.
Poruke: 18
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 4 puta na 3 poruka
Smile Re: Saveti za vlasnike Netbook racunara

LoneWolf uvek najbolje objasnjava sve

Ovo sto sam napisao su neki od mojih nacina da ocuvam dobru kondiciju racunara. Svako ima svoj nacin i svako ima svoje misljenje. Ja tu ne mogu nista

I to sto pricate oko Linux-a, ne bih vam bas preporucio instalaciju istog. Linux ga bukvalno muci. Ulazis u Chromium aman 1 minut.

I slozio bih se sa LoneWolf-om da je Windows XP mama, ali vise nema podrsku. A izgleda da i Windows 7 nece je imati uskoro...
Kandros je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Kandros na korisnoj poruci:
LoneWolf (8.8.2016)
Stara 8.8.2016, 12:19   #9
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.660
Zahvalnice: 2.261
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Saveti za vlasnike Netbook racunara

Citat:
Kandros kaže: Pregled poruke
Windows XP mama, ali vise nema podrsku
Radi XP i dalje sasvim OK, podrška je (najčešće) nebitna
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.8.2016, 16:51   #10
Pinstripe
Veteran
 
Član od: 17.3.2009.
Poruke: 1.049
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 182 puta na 175 poruka
Određen forumom Re: Saveti za vlasnike Netbook racunara

Ahhhh ne može Kodi na XP, i to mi je najviše krivo
Ali da, za stare mašine samo xp i neki lagan antivirus i firewall, redovno održavanje tj čišćenje i softversko i fizičko i može to još dosta da radi pa makar i za najosnovnije (net, office, muziku, filmove i neke lightweight i starije igrice).
Pinstripe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.8.2016, 16:56   #11
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Saveti za vlasnike Netbook racunara

ma kakvo čišćenje, prvo da bi se nakupilo đubreta treba da radi svašta, a drugo i čišćenje može da potraje dugo, od muzike, filmova i office se ne pravi puno đubreta
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.8.2016, 22:35   #12
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Saveti za vlasnike Netbook racunara

Citat:
Pinstripe kaže: Pregled poruke
Ahhhh ne može Kodi na XP, i to mi je najviše krivo


Može Popcorn time probaj neku stariju verziju Kodija sa XP-om, imaju uputstva na sajtu/forumu
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.8.2016, 23:13   #13
Pinstripe
Veteran
 
Član od: 17.3.2009.
Poruke: 1.049
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 182 puta na 175 poruka
Određen forumom Re: Saveti za vlasnike Netbook racunara

Za popcorn mi trazi vpn, koji nemam.

Eeee vidis to bih mogao da vidim neku stariju verziju, ali pitanje je da li su sadasnji pluginovi kompaktabilni! Hvala 👍



Da se vratim na temu, okej je 1x mesecno ocistiti baze registra, kes i defragmentovati hdd ako nista drugo makar ce se manje cuti da klokoce hdd a i bice malo nebitnog ubrzanja
Pinstripe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2016, 8:20   #14
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Saveti za vlasnike Netbook racunara

Ne traži, imaš dugme continue/skip.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2016, 10:54   #15
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.715
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 908 puta na 671 poruka
Određen forumom Re: Saveti za vlasnike Netbook racunara

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
4. SSD se ne isplati ubacivati u tako slabe mašine: čak i kad ga ubacite, ubrzaćete brzinu pokretanja aplikacija ali ne i brzinu protoka procesorskih instrukcija kroz sam sistem, jer je CPU Intel Atom ili neka njegova AMD protuvarijanta jako usko grlo pri bilo kakvom ozbiljnijem radu.
E ovde jedino grešiš. Stavljao sam SSD na prastare krš laptopove i bilo je osetno pobošljanje u radu. Čak i ti skrndelj procesori 90% vreme IDLE-uju kada je reč o poslovnim korisnicima (a i home sem kada cepa multimediju), tako da vredi dati 4.5k za SSD (osim ako mesecima skuplja prašinu).
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2016, 11:21   #16
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Saveti za vlasnike Netbook racunara

SSD može da poboljša performanse i na mašinama koje imaju malo RAM memorije jer swapovanje postaje značajno brže. Ali se ne isplati ulagati svejedno jer su u netbukovima procesori jednostavno prespori za rad sa modernim Web aplikacijama i sajtovima... Ne znam realno da li i YouTube radi kako treba na njima. Svejedno, SSD tu ne može puno da pomogne.
Meni je recimo i na laptopu iz profila SSD pomogao samo kod brzine podizanja sistema, pokretanja programa i sličnog ali kada dođe do intenzivnijih operacija, renderovanja Web strana, kompajliranja, loadinga u većini igara - ništa se nije promenilo jer procesor ne može da izvuče sve to.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2016, 12:15   #17
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Saveti za vlasnike Netbook racunara

netbook je dobar za office a ne za multimediju, mali je i zgodan za nošenje (1kg) još kad se ubaci ssd postaje još lakši, štedljiviji i zgodniji za upotrebu, i brži kad se nešto učitava, ali za sve preko toga nije, dobro ja imam baš stari model prvu generaciju,imam ga u profilu, sa 2g ram, možda su to posle malo poboljšali ne znam ni da li se proizvode više nešto tako, ali eto, za posao je dobar, otvoriće vam i email, možete nešto da otkucate, odradite neki manji posao da ne cimate laptop od 4 kila okolo itd, ultra mobilan, odmah posle telefona i tableta, ispred laptopa... Ko ga koristi za tako te poslove vredi mu da doda i ssd sad kad su pojeftinili.. ja sam hteo još pre ali su bili skupi a i kao što rekoh baš slabo ga koristim jednom u 4-5 meseci pa mi sad više i ne znači da investiram, uglavnom mi je dovoljan i telefon, teško mi je više i netbook da cimam , mada još malo pa će i telefoni da dostignu i prestignu njegovu dijagonalu, to su mu kao te prednosti da ima fizičku tastaturu, može da se instalira OS..
Evo još se prave
Procesor: Intel® Atom™ Z3735F Quad-Core Processor
Memorija: 2 GB DDR3L
Hard disk: 64GB eMMC
Grafička kartica: Integrated Intel® HD
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2016, 17:34   #18
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Saveti za vlasnike Netbook racunara

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
E ovde jedino grešiš. Stavljao sam SSD na prastare krš laptopove i bilo je osetno pobošljanje u radu. Čak i ti skrndelj procesori 90% vreme IDLE-uju kada je reč o poslovnim korisnicima (a i home sem kada cepa multimediju), tako da vredi dati 4.5k za SSD (osim ako mesecima skuplja prašinu).


Ne kažem ja da ga ne treba, nego da se NE ISPLATI stavljati ga na slabije i starije mašine, radije ga ubaci u neki noviji jači laptop, jer ćeš tek tu vidjeti poboljšanje u radu. Kad staviš SSD od 40€ u laptop koji ne vrijedi 50€ a nećeš ga prodavati, samo ćeš ga naizgled održati na životu i ubrzati. On zna i ima svoje granice. Ko ima para, nek trpa SSD gdje god može, ja sam uvijek za, ali je pitanje isplativosti i iskoristljivosti u netbooku zaista posebna priča upravo zbog slabašnog Intel Atoma
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2016, 19:28   #19
Kandros
Novi član
 
Član od: 1.4.2016.
Poruke: 18
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 4 puta na 3 poruka
Smile Re: Saveti za vlasnike Netbook racunara

Kada vec pricamo o SSD-u, imam Kingston 120GB i koristim ga u mnogo jacem laptopu. Namerno sam testirao SSD na Netbook-u i ispostavilo se da su performanse malo bolje u odnosu na HDD, ali ne bas toliko bolje. U ostalom, SSD se jako muci u ovim malim masinama. Barem je tako kod mene A ovaj drugi, jaci laptop otvara sve programe u sekundi i nema " Stucanja " kao sto je to slucaj kod netbook-a. Sasvim razumljivo, ne mozes uporedjivati masinu iz 2009 i masinu iz 2016
Kandros je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2016, 19:55   #20
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Saveti za vlasnike Netbook racunara

Može titl da se nalijepi, ima addon na forumu tamo
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
kako ubrzati netbook


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Umrezenje dva racunara na windows 7 Stefan1090_ Komunikacioni uređaji i umrežavanje 3 11.6.2014 18:22
Kupovina novog racunara, saveti vukkk ŠDK - Osnovne komponente 8 27.8.2011 17:17
Pomoć oko netbook računara darkoscout Prenosni računari 2 24.1.2011 12:15
prikaz slike sa umrezenih racunara iska Aplikativni softver 0 10.1.2010 18:06
Početniku potrebni saveti oko umrežavanja Gorstak Komunikacioni uređaji i umrežavanje 3 10.1.2009 19:04


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:44.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com