Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.1.2010, 14:56   #1
ice*91
Član
 
Član od: 11.7.2006.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 211
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 56 puta na 53 poruka
Određen forumom Problem, stari hard ne radi, a novi hard disk ne prepoznaje.

Pozdrav.
Evo da obrazlozim svoj problem. Imam komp star već 5-6 godina, sve je radilo ok do pre nekih pola godine, a onda mi je počeo hard disk da radi usporeno, trokira, blokira, tek je jednog dana pri logovanju pocelo da pise 'Disk error. Press any key to restart', i ja odnesem hard kod drugara i on ga malo sredi(tako je bar on rekao, ali nemam pojma šta je stvarno radio), uglavnom hard je proradio, i posle nekog vremena ponovo ista priča, i tako dok mi nije dosadilo pa sam kupio novi hard... To mi nije više ni toliko bitno jer sa sve bitne stvari narezo na cd... E sad sledi glavno. Komp tj. bios ne prepoznaje novi hard 'WD 160Gb AAJS CaviarB SATAII 8Mb 7200rpm' ...Maticna ploca je 'ASRock P4VT8' i podrzava sata diskove (South Bridge: VIA VT8237, supports USB 2.0, ATA 133, SATA 1.5Gb/s), uglavnom imam 2 sata konektora na ploci, i na koji god da prikljucim hard disk kao da nepostoji tj. bios ga nevidi. Dok ovaj stari 'MAXTOR DiamondMax 9 160Gb SATA' neradi ali ga bios prepoznaje samo sto taman pre ulaska u windows pise ono disk error... Sad mi nije jasno zasto bios nevidi ovaj novi hard(mozda zato sto je mnogo stara verzija biosa?, jos da napomenem da u biosu nema nigde podesavanja, niti se spominje nesto u vezi SATA diskova), ili neznam dal ima veze to sto je stari hard bio SATA a ovaj novi je SATAII?, cuo sam da su kompatibilni, da to nema veze samo da nekupim neki preterano velik hard jer se desava da nepodrzava maticna ploca, zato sam i kupio 160Gb... Ako neko moze da mi posavetuje sta da radim, dal mogu sam da to resim ili da odem da probam u radnji da zamenim za neki paralelATA, ili ako je moguce da popravim sam onaj stari hard ako nije nesto mnogo komplikovano?.
ice*91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2010, 15:02   #2
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Problem, stari hard neradi a novi hard disk neprepoznaje.

neznam dal ima veze to sto je stari hard bio SATA a ovaj novi je SATAII?




Ovom recenicom si sam sebi odgovorio na pitanje,tacno je da su kompatibilni,ali varira od ploce do ploce,negde radi negde ne radi,ti si nazalost izvukao kracu slamku.

Moj savet ti je da apdejtujes bios i onda da vidis da li ce da ga prepozna,ako ni tada nece,onda zameni taj sata 2 sa nekim iz porodice sata 1
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2010, 15:10   #3
atomic
Član
 
Član od: 19.11.2008.
Poruke: 65
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Problem, stari hard neradi a novi hard disk neprepoznaje.

Postoji mogućnost da staviš jumper na SATA2 i ograničiš brzinu na 1,5GB/s tj. da ga prepozna kao Sata(1). WD diskovi imaju ovu mogućnost. Čitao sam na netu da tako mogu da rade na sata1 pločama.

edit:
Eh, sad pričitah i ovo:
Citat:
With the exception of the VIA 8237. That thing simply cannot play nice with a SATA2 drive that lacks Sata1 compatibilty jumper, which is why I only recommend Western Digital Sata2 drives if you need backward compatibility, as they have the sata1 jumper.
atomic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2010, 15:30   #4
ice*91
Član
 
Član od: 11.7.2006.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 211
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 56 puta na 53 poruka
Određen forumom Re: Problem, stari hard neradi a novi hard disk neprepoznaje.

@Bokile2000:

Kontao sam i ja tu opciju da updatujem bios, samo sto to nikad nisam radio, i neznam kako se radi... Jel imas neki tutorial ili nesto gde je ta cela procedura updatovanja lepo opisana, pa da to mogu sam uraditi?


@atomic:

Pa ovo sa dzamperima mi izgleda dosta jednostavno, pa mogu da probam...samo jel znas mozda i koje jumpere treba da se prespoje?
ice*91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2010, 15:34   #5
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Problem, stari hard neradi a novi hard disk neprepoznaje.

Citat:
ice*91 kaže: Pregled poruke
@Bokile2000:

Kontao sam i ja tu opciju da updatujem bios, samo sto to nikad nisam radio, i neznam kako se radi... Jel imas neki tutorial ili nesto gde je ta cela procedura updatovanja lepo opisana, pa da to mogu sam uraditi?
Iskreno ja sam samo to jednom uradio i spalio plocu koja bas i nije bila jeftina,tako da ti tu ne mogu pomoci,ali imas na internetu milion primera pa proguglaj...


A sad jedno glupo pitanje,da li si probao sa nekim drugim sata kablom?
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2010, 15:44   #6
ice*91
Član
 
Član od: 11.7.2006.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 211
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 56 puta na 53 poruka
Određen forumom Re: Problem, stari hard neradi a novi hard disk neprepoznaje.

Pa nisam. Ali, dok sam jos koristio onaj stari hard, kad je poceo da zeza i ja mu nisam mogao naci leka, tad sam promenio i sata kabel. Tako da neverujem da je to u pitanju, kabl je bukvalno nov nema 3meseca... A da li mozda znas sta bi moglo da bude sa ovim starim hardom?

Poslednja ispravka: ice*91 (30.1.2010 u 20:48)
ice*91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2010, 17:10   #7
atomic
Član
 
Član od: 19.11.2008.
Poruke: 65
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Problem, stari hard neradi a novi hard disk neprepoznaje.

Citat:
@atomic:

Pa ovo sa dzamperima mi izgleda dosta jednostavno, pa mogu da probam...samo jel znas mozda i koje jumpere treba da se prespoje?
Sad ne mogu da nađem sliku, ali po sećanju to je drugi jumper do napajanja.
atomic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2010, 20:59   #8
ice*91
Član
 
Član od: 11.7.2006.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 211
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 56 puta na 53 poruka
Određen forumom Re: Problem, stari hard neradi a novi hard disk neprepoznaje.

pa ok probacu jos to malo da procackam...

...e sad sam isprobao na drugom kompu ovaj stari hard, i zacudo RADI... nisam mogao da verujem, izgleda da mi je otisao SATA konektor na ploci!!!... tako da mi sad preostaje samo da menjam u radnji ovaj novi SATAII sto sam juce kupio za neki ATA, ako mi se smiluju ovi u prodavnici, a ako ne... imacu viska dva 160Gb hard diska.
ice*91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2010, 21:26   #9
ice*91
Član
 
Član od: 11.7.2006.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 211
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 56 puta na 53 poruka
Određen forumom Re: Problem, stari hard neradi a novi hard disk neprepoznaje.

...evo jos jednog pitanja... sta znaci poruka pre logovanja u win ‚‚NTLDR is missing Press Ctrl+Alt+Del to restart‚‚‚ ...tom mi se javlja sad pšosto sam formatirao onaj stari hard......???
ice*91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2010, 9:51   #10
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Problem, stari hard neradi a novi hard disk neprepoznaje.

Malo u Google, prvi link:

http://www.computerhope.com/issues/c...s/ch000465.htm
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 4:57   #11
ice*91
Član
 
Član od: 11.7.2006.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 211
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 56 puta na 53 poruka
Određen forumom Re: Problem, stari hard ne radi, a novi hard disk ne prepoznaje.

...uglavnom, resio sam problem!!! Hvala Bogu..
...u pitanju su bili drajveri za hard disk!!!, ali pre toga je trebalo staviti dzamper na 5 i 6 pin da bi SATA2 hard disk radio kao SATA1 (ovo 5 i 6 pin vazi samo za WD-diskove(http://support.wdc.com/product/downl...A8&wdc_lang=en ;; http://wdc.custhelp.com/cgi-bin/wdc....reated=#jumper), moze i na Maxtorovim ali je malo drukcije), zato mi ga BIOS nije prepoznavao. I ovo je trebalo da bude kraj price i trebalo je samo instalirati windows... ali, eto bootujem sa win xp sp2 instalacionog cd-a, udjem u setap i ovaj se ponasa kao da nema hard diska....i tako par puta dok nisam isprobao sve moguce kombinacije i na kraju uzeo windows xp sp3 i krenu da instaliram kad ovaj kaze da trebaju drajveri za SATA, RAID,... i ovaj to sve automacki odradi i onda lepo instaliram Win kao da se nista nije desilo. Uglavnom ako nekome nekad bude zatrebalo da instalira drajvere, moze ih za naci posebno na netu i snimiti na flopy disketu i onda kod instaliranja WINxp sp1 i sp2 moze odmah kod ucitavanja setupa stisnuti F6 i staviti disketu i tako ce se instalirati ti drajveri, ili jednostavnije uzeti Win verziju SP3 i pokrenuti instalaciju i da se to sve samo automacki odradi...

A onaj NTLDR je ustvari NT loader i pomocu njega se bootuje windows, a on moze da nestane jedino ako ga namerno obrisemo ili ako je nemoguce pristupiti hard disku a to je u mom slucaju zbog ovih nekompatibilnih drajvera. uglavnom resio sam tako sto sam povadio sve kablove iz hard diska pa ih ponovo vratio i reinstalirao te SATA drajvere za hard.

Eto nadam se da ce ovo biti korisno nekom ako naidje na slicni problem...
i hvala svima koji su pomogli.
ice*91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Stari ATA hard disk srga88 Osnovne komponente 12 11.9.2009 12:06
Eksterni hard disk - problem vozdovac90 Nosači podataka 11 21.1.2009 15:11
Hard disk problem THE_BOSS Kvarovi 10 10.1.2009 20:47
SATA II disk problem Baalzamon Nosači podataka 1 10.1.2008 10:41
world of warcraft - problem hard disk NoViCaAa Kvarovi 1 11.1.2007 3:19


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:26.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com