Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.1.2017, 23:28   #1
Rodjaevo
Novi član
 
Član od: 19.1.2017.
Lokacija: Aleksinac
Poruke: 8
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Pitanje u vezi termalne paste

Postovani nedavno sam sastavio konfiguraciju za sebe (sam sam sklapao racunar) i imam jedno pitanje u vezi termalne paste. Kada sam ubacio CPU u leziste stavio sam zrno graska termalne paste. Posto Cooler Master T4 nije bas jednostavan za montazu (ko sklapa kompjuter prvi put), dok sam ga spustao na procesor malo se mrdao levo-desno dok nisam zakacio onaj "osigurac" koji steze kuler. Pasta je malo "otisla sa strane" tako da kazem. Kada pogledam okolo ne vidim da je izasla, ali na slici se vidi da je ima na bakarnim cevima na kuleru.
https://s29.postimg.org/kjofdqs87/IM...119_214026.jpg

Citao sam na raznim forumima da je opasno ako se pasta previse stavi da moze da udje u socket i osteti plocu i procesor. Sta mi vi predlazete da uradim? Da skinem kuler i ocistim pastu, pa da sve ponovo sklapam ili da ostavim ovako kako je. Temperature procesora na slici.

https://s23.postimg.org/hgebra8kr/IM...112_182614.jpg
Rodjaevo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2017, 3:14   #2
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: Pitanje u vezi termalne paste

Citat:
Rodjaevo kaže: Pregled poruke
Postovani nedavno sam sastavio konfiguraciju za sebe (sam sam sklapao racunar) i imam jedno pitanje u vezi termalne paste. Kada sam ubacio CPU u leziste stavio sam zrno graska termalne paste. Posto Cooler Master T4 nije bas jednostavan za montazu (ko sklapa kompjuter prvi put), dok sam ga spustao na procesor malo se mrdao levo-desno dok nisam zakacio onaj "osigurac" koji steze kuler. Pasta je malo "otisla sa strane" tako da kazem. Kada pogledam okolo ne vidim da je izasla, ali na slici se vidi da je ima na bakarnim cevima na kuleru.
https://s29.postimg.org/kjofdqs87/IM...119_214026.jpg

Citao sam na raznim forumima da je opasno ako se pasta previse stavi da moze da udje u socket i osteti plocu i procesor. Sta mi vi predlazete da uradim? Da skinem kuler i ocistim pastu, pa da sve ponovo sklapam ili da ostavim ovako kako je. Temperature procesora na slici.

https://s23.postimg.org/hgebra8kr/IM...112_182614.jpg
Pasta se prilikom zagrevanja pretvara u tecno stanje i siri...Skini,ocisti i stavi ponovo.Stavis na sredinu procesora jednu malu tackicu.Za nijansu manje od zrna graska.Da ne bi rizikovao neki kratak spoj jer je provodnik.
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2017, 9:05   #3
Rodjaevo
Novi član
 
Član od: 19.1.2017.
Lokacija: Aleksinac
Poruke: 8
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi termalne paste

Hvala na savetu. Kupicu neku kvalitetniju pastu I za vikend ocisticu sve lepo I ponovo namestiti kako treba.
Rodjaevo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2017, 9:41   #4
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi termalne paste

Ne deluje meni sa te slike da ima bilo kakvog prelivanja, samo da se malo umazali spoljni karajevi tokom montiranja i mrdanja. Kao što vidiš i sam, sve radi ništa nije prekipelo na ploču i izgorelo. A temperatura ti je super, tako da mislim da je lepo raspoređena unutra. Ne bih ja tu ništa dirao, vozi i uživaj slobodno.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Rodjaevo (20.1.2017)
Stara 20.1.2017, 10:34   #5
Rodjaevo
Novi član
 
Član od: 19.1.2017.
Lokacija: Aleksinac
Poruke: 8
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi termalne paste

Kada pogledam oko procesora pasta se nigde ne vidi, sem malo na hladnjaku. Verovatno kao sto kazete, prilikom montiranja se pasta malo vise rasirila. Gledao sam klipove na netu kako se cisti I menja pasta I kada se skine hladnjak veca kolicina paste ostane na njemu nego na procesoru. Ja sam koristio Cooler Master pastu iz kesice koju sam dobio uz hladnjak. Mene je jedino strah da pasta ne sidje u socket, jer mi je ovo prvi komp koji sam sklapao I jako sam paranoican da nesto ne krene po zlu.

Mogu da postavim jos neku sliku da vidite kako izgleda sa svih strana.
Rodjaevo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2017, 10:43   #6
nenad 970
Veteran
 
Član od: 2.12.2013.
Lokacija: SRBIJA
Poruke: 514
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 55 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku nenad 970
Određen forumom Re: Pitanje u vezi termalne paste

Nema sta da diras tu sem ako hoces da se vezbas,temperature ok i zato opusteno
nenad 970 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku nenad 970 na korisnoj poruci:
Rodjaevo (20.1.2017)
Stara 20.1.2017, 11:22   #7
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi termalne paste

^ Ovo. Meni ovo izgleda ok. Previše je recimo kada na jednom stranom forumu lik napiše da je stavio sloj od 2-3mm po celom procesoru (odnosno ceo špric koji je dobio uz CM 212 Evo, smatrao je da je to za jednu aplikaciju). Mogu samo da zamislim na šta mu je ličila ploča nakon toga
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku makiem na korisnoj poruci:
Rodjaevo (20.1.2017)
Stara 20.1.2017, 12:32   #8
Rodjaevo
Novi član
 
Član od: 19.1.2017.
Lokacija: Aleksinac
Poruke: 8
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi termalne paste

Haha znaci nisam najgori drago mi je sto sam podelio to sa vama, mnogo mi znaci. Sad mogu da se opustim. Pre ovog procesora sam imao Intel g3258 I neku msi plocu sa kojom sam mogo da oc do 4.0ghz sa stock kulerom. Ovo sad sto imam sam sam sklapao I mogu da vam kazem da sam prezadovoljan ovim i5-7500 procesorom. Hvala svima na savetima.
Rodjaevo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2017, 19:21   #9
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: Pitanje u vezi termalne paste

Temperature su ok,ali gravitacija vuce pastu i vremenom moze da dodje do razlivanja.Zasto rizikovati zbog pola sata posla.Moje misljenje je da to sve treba lepo da ocistis,ali eto,ipak na tebi je da odlucis.Temperatura se ne bi promenila da uzmes i da razmuljas pastu po kuleru sa spoljne strane gde nema dodirnih tacaka sa kucistem procesora,ali to ne znaci da je stanje normalno i da tako treba.
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku SAJEVAC na korisnoj poruci:
Rodjaevo (20.1.2017)
Stara 20.1.2017, 20:29   #10
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi termalne paste

Citat:
Rodjaevo kaže: Pregled poruke
Postovani nedavno sam sastavio konfiguraciju za sebe (sam sam sklapao racunar) i imam jedno pitanje u vezi termalne paste. Kada sam ubacio CPU u leziste stavio sam zrno graska termalne paste. Posto Cooler Master T4 nije bas jednostavan za montazu (ko sklapa kompjuter prvi put), dok sam ga spustao na procesor malo se mrdao levo-desno dok nisam zakacio onaj "osigurac" koji steze kuler. Pasta je malo "otisla sa strane" tako da kazem. Kada pogledam okolo ne vidim da je izasla, ali na slici se vidi da je ima na bakarnim cevima na kuleru.
https://s29.postimg.org/kjofdqs87/IM...119_214026.jpg

Citao sam na raznim forumima da je opasno ako se pasta previse stavi da moze da udje u socket i osteti plocu i procesor. Sta mi vi predlazete da uradim? Da skinem kuler i ocistim pastu, pa da sve ponovo sklapam ili da ostavim ovako kako je. Temperature procesora na slici.

https://s23.postimg.org/hgebra8kr/IM...112_182614.jpg
Potpuno isti kuler imam, i isti problem sa termalnom pastom prilikom montaže kulera kao i ti sam imao tačno pre godinu dana. Iste brige su i mene morile, a da bi sve te brige prestale jednostavno skini kuler, stavi po sredini IHS-a jako malo paste (2/3 zrna graška), i prilikom pritiskanja i montaže kulera isti samo malo promrdaj levo-desno-gore-dole (da bi razmazao pastu), i to je to. Jednostavno, paste treba jako jako malo naneti, to čudo se razmazuje mnogo, a još kad imaš T4 kuler eto problema.
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DaniloNS na korisnoj poruci:
Rodjaevo (20.1.2017)
Stara 20.1.2017, 22:48   #11
Rodjaevo
Novi član
 
Član od: 19.1.2017.
Lokacija: Aleksinac
Poruke: 8
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi termalne paste

Ako se odlucim da skidam kuler I ocistim sve da bi zamenio pastu, da li I procesor treba da vadim iz socketa da bih to lepo ocistio? Malo sam vise ''paranoican'' zbog svega ovoga, jer je ovo moj prvi build, a krvavo sam zaradio novac da sve to kupim.
Rodjaevo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2017, 23:21   #12
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi termalne paste

Pazi, ako je samo ovo što se vidi na slici, nema potrebe da skidas procesor. Jedino ako se nije izlilo preko procesora na ploču, u šta na verujem.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku makiem na korisnoj poruci:
Rodjaevo (20.1.2017)
Stara 20.1.2017, 23:54   #13
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi termalne paste

Citat:
Rodjaevo kaže: Pregled poruke
Ako se odlucim da skidam kuler I ocistim sve da bi zamenio pastu, da li I procesor treba da vadim iz socketa da bih to lepo ocistio? Malo sam vise ''paranoican'' zbog svega ovoga, jer je ovo moj prvi build, a krvavo sam zaradio novac da sve to kupim.
Ako ćeš sve da radiš ispočetka onda lepo izvadi i procesor iz soketa, čisto da budeš siguran i da umiriš sebe, ali verovatno se nije ništa izlilo u sam soket (to je ono što naravno ne bi valjalo), ali ako se možda i nešto izlilo na deo matične oko soketa (a ne i u sam soket), onda samo malo prebriši taj deo matične vatom i alkoholom.
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2017, 0:02   #14
Rodjaevo
Novi član
 
Član od: 19.1.2017.
Lokacija: Aleksinac
Poruke: 8
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi termalne paste

Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
Pazi, ako je samo ovo što se vidi na slici, nema potrebe da skidas procesor. Jedino ako se nije izlilo preko procesora na ploču, u šta na verujem.
Nije se nista izlilo sa strane (hvala bogu). Nego se samo vidi na hladnjaku da ima malo paste. Sad je vec kasno da slikam. Postavicu sutra jos koju sliku oko procesora i hladnjaka da vidite. Mene jedino plasi da se ta pasta vremenom ne razlije i upropasti plocu, jer sam "naneo" malo vise paste (velicine zrna graska).
Rodjaevo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2017, 2:14   #15
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: Pitanje u vezi termalne paste

Citat:
Rodjaevo kaže: Pregled poruke
Nije se nista izlilo sa strane (hvala bogu). Nego se samo vidi na hladnjaku da ima malo paste. Sad je vec kasno da slikam. Postavicu sutra jos koju sliku oko procesora i hladnjaka da vidite. Mene jedino plasi da se ta pasta vremenom ne razlije i upropasti plocu, jer sam "naneo" malo vise paste (velicine zrna graska).
Onda uradi kako sam ti rekao.Nema cega da se plasis,ako pravilno vadis procesor.Hiljadu puta da ga stavis i izvadis,nece se pokvariti ako radis pazljivo.Nije to bas tako sve osetljivo.Ako je malo i otisla pasta,samo pazljivo ocisti i to je to.Nemas razloga da se sekiras.To je masina i nije kupila ona tebe,nego ti nju.Nije vredna zivaca.
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2017, 2:22   #16
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi termalne paste

Moderne paste nisu elektro provodljive osim nekih egzotičnih tečni metal i slično. Ako misliš da nisi dobro stavio pastu stavi ponovo mada mislim da nema potrebe, taman da vidiš kako se razmazala, a procesor nema potrebe da skidaš ako ti je ušlo među pinove možeš samo pinove da pokriviš pokušavajući da očistiš
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Rodjaevo (21.1.2017)
Stara 27.1.2017, 12:24   #17
ukimafija
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.7.2006.
Lokacija: Las Vegas, USA
Poruke: 5.435
Zahvalnice: 788
Zahvaljeno 1.618 puta na 1.389 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi termalne paste

Samo ocisti to sa bakarnih cevi ako mozes, dakle samo ono sto se prelilo tamo gde ne treba da bude...Drugo ne diraj nista, temperature su dobre...
ukimafija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2017, 11:10   #18
Rodjaevo
Novi član
 
Član od: 19.1.2017.
Lokacija: Aleksinac
Poruke: 8
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi termalne paste

Samo da javim da sam skinuo kuler, izvadio cpu iz socketa (nije bilo paste u njemu hvala bogu) ocistio procesor alkoholom I vatom I polako vratio na mesto. Pasta se lepo razlila, pokrila ceo procesor, ali kao da nije bila lepo rasporedjena. Izgledalo je kao da je neko pljunuo pastu. Ocistio sam I kuler,lepo prebrisao I vratio na procesor. Pastu koju sam koristio je Thermaltake t-4.
Upalio sam komp I sve lepo radi. Pokrenuo sam neke igrice, gledao 4k klipove na youtube I temperature se krecu od 24 do 45 stepeni. Naravno to nije full load cpu.

Sad imam jedno pitanje. Kada sam to sve lepo sklopio I vratio na svoje mesto, upalio komp I sve radi, da li treba da pokrenem neki program za test opterecenja celog sistema (cpu,ram,gpu) da budem siguran da je sve u redu? Malo sam paranoican oko svega ovog, jer je ovo moj prvi put da sastavljam kompjuter sam, a planiram da ga koristim nekoliko godina. Hvala svima
Rodjaevo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2017, 11:30   #19
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi termalne paste

prime95 ti je za testiranje procesora samo pazi temperature ako je slabo hlađenje može za 10 sekundi da se pregreje, a ako je dobro hlađenje može da ga drži satima
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2017, 13:44   #20
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi termalne paste

Bolje skini RealBench http://rog.asus.com/rog-pro/realbench-v2-leaderboard/ on nije agresivan ko Prime a isto tako će ti dobro odraditi posao.
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
i5-7500, kuler, procesor, temperatura, termalna pasta

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Test Drive Unlimited .:GoRaNStEin:. Simulacije vožnje 534 27.4.2013 23:53
Pitanje u vezi LAN-a Prief Lirator Komunikacioni uređaji i umrežavanje 19 11.1.2012 9:30
Pitanje u vezi telekom ADSL-a i lokalne mreze NinoJovic Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 28.4.2010 12:38
Pitanje u vezi s hostingom... Wastelander Web dizajn 10 4.12.2009 13:25
Pitanje u vezi s ventilatorom bojanh Ostale komponente 31 1.12.2009 19:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:29.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com