Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.11.2006, 2:34   #1
fićko
Novi član
 
Član od: 10.11.2006.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom kako proveriti da li je softver legalan

Vidim da ovde ima ljudi koji se razumeju u ono o cemu pisu pa bih da postavim jos jedno pitanje.

Hteo sam da pitam da li je moguce na bilo koji nacin proveriti da li firma koja radi programe za windows koristi legalan softver. Pre jedno mesec dana sam za stranog klijenta ugovorio posao sa jednom beogradskom firmom koja je registrovana i koja je svoj rad debelo naplatila ali zbog par stvari sumnjam da koriste nelegalne programe. Meni licno to nije problem ali se bojim da ne bude nekih problema zato sto u ugovoru koji sam ja sklopio sa svojim klijentom nigde ne postoji pominjanje koriscenja ilegalnog softvera. Ovo mi je vazno naravno i zbog toga sto se radi o coveku koji je stranac i koji je debelo platio program a kod njih preko je veoma vazno da li je nesto legalno ili ne.

Da li je moguce mozda na Majkrosoftovom sajtu proveriti da li neka firma ima legalan softver tj. windows i programe koji se koriste za pravljenje programa posto otprilike znam da koriste neki Visual net koji je koliko ja kapiram isto Majkrosoftov.

I jos jedno pitanje. Koji je najbolji metod provere da li neka firma kod nas posluje legalno tj. da li bi bilo glupo ako bih im trazio da mi daju nekakav broj (serijski ili licencu ili vec sta tu sve ide)?

Stvarno ne bih voleo da se ponovo opecem na ovakvu glupost ako se stvarno ispostavi da su me prevarili.

Hvala svima koji budu pruzili bilo kakvu informaciju.
fićko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2006, 10:48   #2
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: kako proveriti da li je softver legalan

U principu, ako je kako kažeš klijent kupio softver u registrovanoj firmi i dobio račun za to, onda on ne bi trebalo da ima problema, čak i ako se ustanovi da je program rađen nelegalnim softverom, osim ukoliko u ugovoru ne piše da je klijent pristao da se koristi nelegalan softver prilikom odrađivanja naručenog posla. Ipak, ako želite dodatno da se osigurate, slobodno tražite od proizvođača sertifikat da je koristio legalan softver (makar i kao klazulu u ugovoru) i tako ćete biti 100% sigurni, jer šta god da se desi vi imate overen ugovor u kome proizvođač garantuje da koristi legalan softver, pa sad ako je on slagao, to ne može biti vaša krivica. Naravno, ukoliko proizvođač ne želi to da vam garantuje, potražite nekog drugog, jer taj 99% ne koristi legalan softver.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2006, 13:47   #3
mirk
Član
 
Član od: 13.10.2006.
Poruke: 172
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: kako proveriti da li je softver legalan

Može naprimjer da ako koristiš legalan softvare da ti u exe upiše neke podatke koji dokazuju da je taj program napravljen s legalnim alatom.
mirk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2006, 16:20   #4
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: kako proveriti da li je softver legalan

Da, priča se da MS-ovi i Adobe-ovi alati to rade, međutim, nikada, ali nikada se do sada, ni u jednoj zemlji nije došlo do prestupnika na taj način, tako da to možemo mirne duše da zanemarimo čak i ako postoji. Najčešći slučaj "hvatanja" onih koji zarađuju nelegalnim alatima jeste kada inspekcija dođe u proveru, a ti nemaš papire, odnosno licence za sav softver koji ti se nalazi na hard disku, ili putem prijave, što opet uključuje inspekciju. Dakle, u pronalaženju prestupnika se ne koriste nikakve specijalne tehnologije, već obična kontrolna poseta, "Dobar dan-dobar dan, udaljite se od kompjutera molim... aha, imate MS Windows XP, MS Office, Visual Studio 2003... fino, pokažite mi račune i licence za taj softver... mhm... hvala... doviđenja, prijatno...".
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2006, 11:29   #5
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: kako proveriti da li je softver legalan

Citat:
mirk kaže:
Može naprimjer da ako koristiš legalan softvare da ti u exe upiše neke podatke koji dokazuju da je taj program napravljen s legalnim alatom.
Ja sam čuo mnoge ljude da tvrde isto što i ti, ali u praksi nije dokazano.
Nema legalnog softvera koji ti upisuje u exe dokaz o legalnosti. To je najobičniji mit.
Nemesis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2006, 12:33   #6
Brains
Cogito ergo Brains
 
Avatar korisnika Brains
 
Član od: 16.10.2005.
Lokacija: Lobanja
Poruke: 417
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 42 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: kako proveriti da li je softver legalan

Ako si legalno kupio program (sva papirologija je ok) od te firme za koju sumnjas da pravi programe na ilegalnom softveru, onda ste ti i tvoj klijent cisti i izuzeti od mogucih neprijatnosti. Ako se ikada i bude dokazalo da su koristili ilegalne programe, oni su jedini koji ce snositi pravnu odgovornost.
Brains je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2006, 12:41   #7
Brains
Cogito ergo Brains
 
Avatar korisnika Brains
 
Član od: 16.10.2005.
Lokacija: Lobanja
Poruke: 417
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 42 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: kako proveriti da li je softver legalan

Citat:
fićko kaže:
I jos jedno pitanje. Koji je najbolji metod provere da li neka firma kod nas posluje legalno tj. da li bi bilo glupo ako bih im trazio da mi daju nekakav broj (serijski ili licencu ili vec sta tu sve ide)?
Ne mozes im traziti serijske brojeve na proveru, ali im mozes traziti da ti pokazu neki dokument o legalnosti softvera na kojem rade. Znaci ako razvijaju na MS Visual studiu, slobodno ih pitaj za legalnost softvera i pod tim podrazumevam samo da ti pokazu potvrdu za MS Visual studio i MS Windows. Ako je posao koji vredi par hiljada evra, ovo ne bi trebalo ni da bude cudno ni da te bude blam. Ipak zivimo u zemlji u kojoj vecina stvari nije legalna. Ako program koji su napravili koristi neki softverski paket (MS SQL server, Crystal report ili neki drugi softver koji se mora licencirati), trebalo bi obavezno da dobijes i sertifikovane licence za taj softver. Naravno ako ste se tako dogovorili. Ako je dogovor da se takav softver nabavi sa vase strane, onda si ti taj koji se mora pobrinuti o tome.
Brains je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2006, 23:24   #8
Johnny
Veteran
 
Član od: 18.11.2005.
Poruke: 565
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 155 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: kako proveriti da li je softver legalan

A sta ako programer nema registrovanu firmu? Ne moze valjda da mu dodje inspekcija kuci i trazi kompjuter... ?
Johnny je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2006, 0:45   #9
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: kako proveriti da li je softver legalan

Naravno da ne. Njemu dolazi obična policija, i to samo ako ista ima nalog, za šta mora da postoji osnovana sumnja. No, ako takvog uhvate ne odgovara samo za kršenje autorskih prava, već i za rad na crno, neprijavljivanje radnika (iako je on sam jedini radnik), utaju poreza... Doduše, trenutno se takvima obično gleda kroz prste i ne "love" se previše, jer i ne zarađuju toliko da bi bili interesantni (da zarađuju verovatno bi imali registrovanu firmu i legalan softver), ali ko zna dokle će biti tako.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako dodati još jedan HDD? Tetanus Nosači podataka 20 11.12.2007 19:06
Kako podesiti ISDN da radi na 128 kbps jaba.hut Internet usluge 7 31.5.2007 11:54
Kada je kraj?? Kako Znati??? (CD/DVD rezaci) VeNoM Kvarovi 19 28.12.2005 0:48
Kako otkljucati pipelineove na nVidiama 6xxx? jaba.hut Overklok 5 14.12.2005 16:04


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:26.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com