Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.11.2006, 15:12   #1
kvrk
Član
 
Član od: 5.8.2006.
Poruke: 72
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Prikljuchci za Coolere

Problem je sa matichnom plochom.Naime,imam MSI K9neoF plochu i imam problema sa prukljuchima za coolere.Ispod socketa za proc.nalaze se dva prikljuchka za coolere, jedan za CPU,drugi SYSFAN.Problem nastaje kada cooler od procesora(Athlon 3600+X2)ukljuchim u prikljuchak za CPU fan,cooler radi na 1000 rpm.Kada ga ukljuchim u SYSFAN prikljuchak,normalno radi na 3000-3400 rpm,a kada u CPUFAN prikljuchak ukljuchim dodatni cooler(za hdd)on chak nece ni da se pokrene!Prvo sam pomislio da je problem u napajanju,uzeo sam od druga Chiftek 4500w,ali problem je isti.Ako neko zna u chemu je problem,neka javi.
kvrk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2006, 17:54   #2
Kaiser Soze
Član
 
Član od: 5.11.2006.
Lokacija: 524570
Poruke: 496
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 31 puta na 26 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Kaiser Soze
Određen forumom Re: Prikljuchci za Coolere

Ok, kvrk, polako.

Siguran sam da niko ne zna u cemu je problem na osnovu takvog pitanja, ali ja cu da pokusam da ti pomognem.
Odgovori mi na par pitanja.

1. Da li ti se kompjuter pregrejavao?
2. Da li mozda tvoja ploca automatski podesava brzinu ventilatora za procesor u odnosu na tempereaturu (procitaj u uputstvu da li to podrzava).?

Opet nisam te najbolje skontao sta si pricao.
Znaci kada ti je sve normalno povezano cooler od CPUa radi na 1000 obrtaja, cak i posle 12 sati igranja igrica i editovanja video materijala. Kada jack prebacis sa CPU fan na SysFan brzina je oko 3000 rpm. A kada zakacis dodatni cooler od HDDa on nece ni da se pokrene...

Ne bih da te omalovazavam, ali sta ce ti cooler za HDD? I uopste, sto ga kacis na plocu??

Pre nego sto pocnes da cupas kablove motorcanglama predlazem da se informises o svom kompu.

A u medjuvremenu da ponovis tvoj problem prema obrascu:

1. Napisi konfiguraciju racunara (U CELOSTI!)
2. Napisi koliko je star racunar i kada je zadnji put instaliran Win
3. Napisi od kada se javio problem ili od kada si ga detektovao.
Kaiser Soze je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2006, 19:12   #3
piskoonline
Član
 
Član od: 10.2.2006.
Lokacija: Gornji Milanovac
Poruke: 148
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Prikljuchci za Coolere

Ako tvoja ploča, dokumentovano ili nedokumentovano, sama ne podešava napon na CPU izlazu napajanja sa ploče na ventilator u zavisnosti od očitane temperature procesora, onda je neispravna, i tačka.
Priključi dotični direktno (ajd' ne direktno, već preko adaptera za napajanje) na 12V granu iz napajanja na kojoj imaš manje mehaničkih ide uređaja (cddvd-hdd, fdd) i, ako na samom kuleru nemaš toplotnu samokontrolu, imaćeš konstantnih 12V i max. broj obrtaja (i buke) koju ventilator kulera daje.
Proveri u BIOS-u pod "Health..." ima li ikakvih podešavanja u vezi temperature procesora.... osim klasičnih, za gašenje komp-a.
piskoonline je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2006, 1:10   #4
kvrk
Član
 
Član od: 5.8.2006.
Poruke: 72
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Prikljuchci za Coolere

@Kaiser Soze pa da pochnemo

1.U kom smislu pregrejavao ??? Ako mislis na CPU,posle dva sata igranja F.E.A.R-a , temperatura nije prelazila 50 c (naravno,CPU cooler je bio prilkljuchen na SYSFAN)
2.Mislim da ne, nisam siguran

To sto sam reko cooler za HDD, to sam recimo lupio To je cooler koji stoji na prednoj strani kucishta i recimo sluzi da ubacuje hladan vazduh u kuciste(to sad nije bitno,bitno da on nece da se pokrene kada stoji na CPUFAN jack-u na plochi)
Evo sada prema obrascu

1.Pomenuta plocha
2.Athlon 3600+ X2 socket AM2
3.MSI RX1600pro 256mb
4.Apacer 512mb DDR2 533mhz
5.Maxtor 200GB S-ATA2
6.Pioneer111d DVD-RW (valjda je tako)
7.Agere 56k FUCKING MODEM (morao sam)
8.nema vishe

Rachunar je star oko 2 meseca, a Win je star oko 10-ak dana
Problem sam detektovao prvi put kad sam sklapio rachunar,ukljuchio ga,usho u bios i vido da CPU Cooler radi na 1000 rpm,i da temperatura raste ...
Do skora me to nije zanimalo,ali sada kada sam hteo da nabacim cooler,ukljuchio ga na CPUFAN(posto CPUcooler stoji na SYSFAN)vido da nece ni da se pokrene(po nekad,kada rachunar dugo ne radi,kad ga ukljuchim okrene se recimo 10-ak puta i stane-cooler naravno)
To je to.Izvinjavam se ako smaram i davim, ali ...
Poz
kvrk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2006, 1:20   #5
rampl
Novi član
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Bgd
Poruke: 13
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Prikljuchci za Coolere

Najverovatnije neispravna ploca, eventualno resetuj-flesuj bios.

OFF:

Citat:
kvrk kaže:
Problem je sa matichnom plochom.Naime,imam MSI K9neoF plochu i imam problema sa prukljuchima za coolere.Ispod socketa za proc.nalaze se dva prikljuchka za coolere, jedan za CPU,drugi SYSFAN.Problem nastaje kada cooler od procesora(Athlon 3600+X2)ukljuchim u prikljuchak za CPU fan,cooler radi na 1000 rpm.Kada ga ukljuchim u SYSFAN prikljuchak,normalno radi na 3000-3400 rpm,a kada u CPUFAN prikljuchak ukljuchim dodatni cooler(za hdd)on chak nece ni da se pokrene!Prvo sam pomislio da je problem u napajanju,uzeo sam od druga Chiftek 4500w,ali problem je isti.Ako neko zna u chemu je problem,neka javi.
Citat:
Kaiser Soze kaže:

Ne bih da te omalovazavam, ali sta ce ti cooler za HDD?

1.
2. Napisi koliko je star racunar i kada je zadnji put instaliran Win
3.
NHF
rampl je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2006, 5:21   #6
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Prikljuchci za Coolere

Novije ploče imaju taj smart fan trip koji nije baš najsrećnije rešenje. Baci pogled u BIOS i konsultuj knjižicu ploče. Negde mora da postoji opcija vezana za kontrolu CPU fan-a.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2006, 13:00   #7
Kaiser Soze
Član
 
Član od: 5.11.2006.
Lokacija: 524570
Poruke: 496
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 31 puta na 26 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Kaiser Soze
Određen forumom Re: Prikljuchci za Coolere

kvrk, veoma lepo odgovoreno.

Sada pravac kod dileara i vracaj mu tu plocu i uzmi drugu!
Javi sta je bilo.
Kaiser Soze je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2006, 16:37   #8
Konan
Član
 
Član od: 2.9.2006.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 209
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Prikljuchci za Coolere

Kvrk samo navedi da li ti je SysFan sa 3 ili sa 4 priključka? Smart fan ima podešavanja u Biosu. U slučaju da su standardna 3 i da ne rade, krivica je do ploče.
Konan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2006, 16:38   #9
kvazigale
Član
 
Član od: 22.4.2006.
Poruke: 91
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Prikljuchci za Coolere

kakav ti je taj kuler koji dodajes. dali ima tri ili dve zice. kolko sam te razumeo ti ukljucis kuler za procesroe ne u cpu vec u ovo drugo. a kuler koji dodajes u cpu. kuler od procesora treba da rude ukljucen u cpu i naravno da ima tri zice posto je jedna za kontrolu obrtaja. a ovaj drugi ukljuci ili u ovo drugo ili ako nemas cetri uredjaja cd*2 i hdd*2 mozes da ga povezes na napajanje preko jednog kabla za cd ili hdd. po ovom sto sam cuo posto ti procesor hladi ovaj drugi prikljucak, na cpu se ne javlja nikakva struja posto nema ni potrebe posto je procesor hladan. mozda sve ovo nema nikakve veze i ploca je otisla. ali zna se gde se sta ukljucuje. pozdrav
kvazigale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2006, 0:28   #10
kvrk
Član
 
Član od: 5.8.2006.
Poruke: 72
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Prikljuchci za Coolere

Pozdrav ljudi,izvinjavam se shto nisam mogao ranije da vam odgovorim,imam nekih problema sa netom!
Problem je reshen,kao shto reche Rocker,taj smart fan je bio problem.To sam iskljuchio i sad sve shljaka ko podmazano.
Hvala na pomoci !!! Poz
kvrk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2006, 1:12   #11
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Prikljuchci za Coolere

Citat:
kvrk kaže:
Pozdrav ljudi,izvinjavam se shto nisam mogao ranije da vam odgovorim,imam nekih problema sa netom!
Problem je reshen,kao shto reche Rocker,taj smart fan je bio problem.To sam iskljuchio i sad sve shljaka ko podmazano.
Hvala na pomoci !!! Poz
No problemo! Drago mi je da si rešio problem!
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:56.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com