Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Grafika

ŠDK - Grafika Saveti u vezi sa kupovinom video karti i monitora

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.6.2008, 13:17   #1
Aleksandar1985
Novi član
 
Član od: 5.6.2008.
Poruke: 24
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Pomoć oko kupovine TFT monitora (do 160 evra)

Zdravo narode
E ovako zainteresovan sam za kupovinu TFT monitora ali naravno tesko je odluciti se za koji kad postoji veliki izbor a ja se bas nesto preterano ne razumem pa reko da pitam ovde. Inace citao sam neke teme ovde sto se tice monitora ali nisam bas nesto mogao da saznam jer svi nesto pisu a puno toga se ne razume a i samo se spominju neki skupi monitori
Prvo da kazem da se dvoumim izmedju Samsung-ovog i LG monitora, posto imam Samsung SyncMaster 793DF i nekako cini mi se da su oni sasvim ok.
Gledao sam po nekim sajtovim (najvise na sajtu Pakoma a i cini mi se da su sasvim solidni sto se tice cena) i za oko mi je zapalo par njih i sto se tice izgleda a i sto se tice cene:

1. LG L192WS SN 19" 5ms silver 1440*900px 300cd/m2 700:1 160/160 analogni ulaz = 12.490din


2. samsung 19" syncMaster 920NW 1440*900 300cd/m2 700:1 5ms 160/160 silver/black = 12.293



3. Samsung 19" SyncMaster 943NW 1440*900 300cd/m2 1000:1 (8000: 1 DC) 5ms GTG 170/160 black = 13.707



E sad kad ste videli i procitali sta kazete? ali prvo jos nesto ja da dodam
Znaci skroz sam zadovoljan sa mojim starim sto se tice slike ali jedino sto jeste je to da zaista puno greje posebno sad leti , u sobi mi je pakao a i zelim da imam veci ekran kao i da ustedim na prostoru, dosta koristim komp, najvise za net, gledanje filmova, slusanje muzike i gledanja TV ali ne i za igrice, to me ne zanima. Znaci sta mi savetujete i zanima me kakva je slika tj. recimo kad gledam tv hoce li mi slika biti preko celog ekrana ili ce biti iseceno sa leve i desne strane posto je monitor pravugaonik a ne kocka. Eto toliko , pa se cujemo jos ovde ako bude bilo ljudi da me posavetuju. Veliki pozdrav.
Aleksandar1985 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2008, 14:20   #2
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u vezi kupovine TFT monitora (do 160 evra)

Ako već razmišljaš između ta tri, preporuka ide za 943NW.

Sasvim nebitno ali, nije „kocka“ već „kvadrat“

Što se TV programa tiče, u zavisnosti od toga šta nudi softver koji koristiš za reprodukciju sa TV tjunera, zavisiće da li će slika biti razvučena, opkrojena ili uklopljena po visini. Verujem da softver za gledanje TV programa nudi sve tri mogućnosti, a ako ne, podrazumevano je rastezanje, t.j. slika će biti razvučena.
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2008, 18:26   #3
KOLOS
Veteran
 
Član od: 14.1.2007.
Poruke: 909
Zahvalnice: 60
Zahvaljeno 209 puta na 178 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u vezi kupovine TFT monitora (do 160 evra)

Obrati pažnju i na Asus 193S/193D 19" Wide! Odlični monitori za male pare!
KOLOS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2008, 18:36   #4
donator99
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2007.
Poruke: 4.425
Zahvalnice: 318
Zahvaljeno 780 puta na 600 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u vezi kupovine TFT monitora (do 160 evra)

Cisto da te upozorim da ce ti slika DVD ili jos gore, DivX, filmova, na bilo kom od tih monitora biti ocajna.
donator99 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2008, 19:17   #5
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u vezi kupovine TFT monitora (do 160 evra)

A da obrazližiš zašto će mu slika biti očajna na ovim monitorima? U pitanju su budžetski TFT monitori ali daleko od toga da im je slika katastrofa, a i odziv je solidan. Pa on sada ima budžetski CRT (795DF) pa je zadovoljan slikom!
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2008, 20:44   #6
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u vezi kupovine TFT monitora (do 160 evra)

Slazem se sa kolosom da bi trebalo da uzmes u razmatranje ove ASUS-e, jer deluju sasvim ok. A ovo za sliku, mislim da nece biti ocajna, koliko ce uglovi gledanja biti losi...
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2008, 21:30   #7
choi
Veteran
 
Član od: 11.7.2006.
Poruke: 507
Zahvalnice: 145
Zahvaljeno 151 puta na 95 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u vezi kupovine TFT monitora (do 160 evra)

Ako vec gledas LG monitore, obrati paznju i na novi model W1934S, koji je prakticno zamena za 192WS.
Nisu velike razlike (karakteristike su slicne, samo sa povecanim dinamickim kontrastom i uglovima gledanja), ali ima velikih prednosti u dizajnu.
Tanji je, cini mi se malo i laksi, mnogo je prakticniji mehanizam za sklapanje postolja sa monitorom, ima gumene nozice na postolju (nema sansi da mrdne na stolu), dugmici su smesteni napred (hvala bogu da ih vise ne nabadam pozadi) i jos jedna sitnica koja ti moze znaciti prilikom gledanja TV programa - ima famozno dugme "4/3 in wide" (automatski suzava sliku na 4/3 format).
I najbitnije, razlikuje se u ceni samo 400-500 din u odnosu na 192WS (naravno skuplji je).
Ah da, moze da se kupi i crn i siv - po izboru.
choi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2008, 21:53   #8
VlaK
Član
 
Član od: 25.3.2007.
Lokacija: Ravangrad
Poruke: 358
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 91 puta na 60 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u vezi kupovine TFT monitora (do 160 evra)

Citat:
choi kaže: Pregled poruke
Ako vec gledas LG monitore, obrati paznju i na novi model W1934S, koji je prakticno zamena za 192WS.
Baš sam juče kupio taj monitor za 12 iljada i odličan je. Sve lepo izgleda, nema nikakvih zamućenja, DivX filmovi izgledaju kao DVD... Sve u svemu pohvala sa moje strane, iako ga imam tek jedan dan.
VlaK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2008, 0:33   #9
Aleksandar1985
Novi član
 
Član od: 5.6.2008.
Poruke: 24
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u vezi kupovine TFT monitora (do 160 evra)

c uf jooj ljudi svako kaze razlicito -nekome je nesto skroz ok a drugome skroz uzas, sta ja da radim, toliko opcija a nista da saznam
danas sam bio u rodicu i slucajno primetih da imaju na akciji jedan monitor Asus VW195d 19"" a cena mu je 10.760 stvarno izgleda extra i cena je cool ali sta mi vredi kad je ugasen i kad ne znam da li je to ono sa cime cu biti zadovoljan, isto tako sam i u tempu video tft monitor za 12.500 gde se dobije gratis tastatura i mis bezicni,ipak je malo za*****o da kupim neki monitor od 12.000 din pa da nesto ne bude u redu ili da to nije ono sto sam ocekivao, ne znam sta cu, a ni ne razumem se kad neko kaze slika ti filma nece biti dobra, na sta se tu tacno misli?Mislim ne trazim neke sitnice i detalje kao recimo da ima lupam 20 000 boja a ne 19 999 (znaci lupio sam, heh)
Jel moze neko ko ima wide tft da slika svoj desktop ili ako ima tv karticu pa da slika ili tokom nekog filma da slika pa da stavi ovde da vidim kako to izgleda. kazem ja sam zadovoljan sa mojim debelim samsungovim 793Df ali sad zelim da promenim u tanji , lepsi, veci , sa manje prostora da mi zauzima ali sto se tice unutra voleo bih da je sve kao kod ovog,jer kod ovog nisam primetio neke nedostatke sto se tice slike. Heeeeeeelppppppppp ,
Aleksandar1985 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2008, 1:51   #10
ukimafija
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.7.2006.
Lokacija: Las Vegas, USA
Poruke: 5.435
Zahvalnice: 788
Zahvaljeno 1.618 puta na 1.389 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u vezi kupovine TFT monitora (do 160 evra)

Kod tft-a nemoj da gledas da prodjes sto jeftinije, obice ti se to o glavu, moja preporuka je da ides na neki Samsung model ako moras od ovih,za svaki naravno vazi da upalis i pogledas pre kupovine imam li neki mrtvi pixel ili izrazeno veliko probijanje osvetljenja. Moj ti je savet daj jos 20e na to i uzmi ljudski monitor ili neku klasicnu 19icu ili neki veci.NE znam za tebe, ali meni 19 wide izgleda totalno slepacki. Nema visinu za wide, tek od 20 ili 22 " to lici na nesto...
Za ~180e imas dosta veci izbor...
ukimafija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ukimafija na korisnoj poruci:
nikola87 (6.6.2008)
Stara 6.6.2008, 6:59   #11
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u vezi kupovine TFT monitora (do 160 evra)

slozio bih se sa kriminalcem.

Znaci na stvarima kao sto su monitor, maticna ploca i napajanje nikada ne treba stedeti(dobro ne treba ni bacati pare) i uvek treba gledati da kupis nesto kvalitetnije jer ce te komponente najduze da te sluze.
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2008, 13:04   #12
Aleksandar1985
Novi član
 
Član od: 5.6.2008.
Poruke: 24
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u vezi kupovine TFT monitora (do 160 evra)

Meni se dopada Samsung 943NW i po izgledu i po ceni.
A ne razumem kako to da vidim da li ima neki mrtav piksel ili to probijanje svetlosti, nekako ne znam sta se misli na to
I mislim da je po ceni ovaj sto mi se svidja sasvim ok i normalan a naravno uvek postoji bolja opcija ali jbg imam ogranicenje, ako bih tako dodavao po 20 , 30 evra na kraju bh dogurao do monitora od 500 evra a ipak sam student i ne mogu tek tako da lako dodajem ali opet naravno zelim da ovaj od recimo 13000 mi bude skroz super i da budem zadovoljan,razumete.
Aleksandar1985 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2008, 13:11   #13
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u vezi kupovine TFT monitora (do 160 evra)

Evo u cemu je fora(ovo je 100% provereno)
Znaci, oni koji kupuju TFT kada ga prvi dan donesu kuci toliko su opcinjeni njegovim izgledom da bukvalno ne gledaju nista drugo, pa onda, i ako neko drugi primeti da je slika losa u smislu mutna, sa mrtvim bojama, sa probijanjem, ovaj koji je prvi put video TFT to uopste ne vidi. Tek posle mesec dana ili ako u medjuvremenu vidis kod nekog ortaka extra TFT pocinjes da shvatas sta si u stvari kupio. E sad uprincipu sve te lose strane tesko da ces primetiti a i ako ih primetis neces se previse na njih osvrtati.
Sto se tice mrtvog piksela on se manifestuje kao kockica 1x1mm koja je izgubila boju ili blokirala na nekoj boji.
A probijanje se vidi sa strane monitora obicno iz gornju izvicu mada se srece i sa leve i desne strane, to je kao jedna bela crta koja ide uz ivicu i totalno je druge boje nego pozadina(tj jedino se primecuje na tamnim pozadinama (crna, jako teget i vidljiva je naravno u beloj nijansi).
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2008, 14:16   #14
CrowN
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Libria
Poruke: 483
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 82 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u vezi kupovine TFT monitora (do 160 evra)

Citat:
Aleksandar1985 kaže: Pregled poruke
A ne razumem kako to da vidim da li ima neki mrtav piksel ili to probijanje svetlosti, nekako ne znam sta se misli na to
Najbolje je pre kupovine proveriti monitor nekim od programa za tu svrhu, recimo Nokia monitor Test ili Eizo MonitorTest
Eizo programče je baš namenjeno za tft, dok je Nokia stariji test program.
CrowN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2008, 14:18   #15
A M G
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika A M G
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 3.100
Zahvalnice: 3.542
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Lightbulb Re: Pomoc u vezi kupovine TFT monitora (do 160 evra)

Da bi lakse objasnili Aleksandru kako probijanje svetlosti izgleda, ilustrovacu ovako:

To je kao kada uzmes kredu, okrenes je na bok i vuces je preko neke tamnije podloge, pa ostaje trag. Imalo je slucajeva kad je to probijanje bilo dosta izrazeno na nekim Samsungovim modelima, pa su ljudi reklamirali monitor, ali i slucajeva gde je probijanje jedva primetno tako da pri normalnoj upotrebi uopste ne smeta i ne primecuje se. Takvo probijanje bi mogao da spazis jedino kada je kontrast veliki (kao sto je Nikola rekao, crna boja preko celog ekrana, pa onda zagledas coskove da vidis ima li negde probijanja, tj. neujednacenost crne).

U svakom slucaju, obavezno da trazis od prodavca da ti ukljuci monitor pre nego sto ga kupis, nemoj da ti bude neprijatno, ako zeli da proda nesto i musterija bude zadovoljna, morace i da je postuje!
Gledaj bilo kakve anomalije koje mogu da postoje, mrtvi ili zaglavljeni pikseli, probijanje svetlosti i sl. Proveru ces najbolje izvrsiti na nekom tamnom wallpaperu koji ces poneti od kuce na fles memoriji/disku/nebitno, i onda ga pazljivo posmatrati par minuta. Bilo bi pametno da poneses i wallpaper neke druge boje (crvene, zelene, plave, zute), cisto da ti se ne bi na crnom neopazeno potkrali mrtvi pikseli koji su tamni. Na bilo kojoj svetlijoj podlozi ce oni doci do izrazaja.


[edit]

Evo i Crowin je dao jedno elegantno resenje koje ce ti pomoci pri izboru.
A M G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2008, 16:38   #16
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u vezi kupovine TFT monitora (do 160 evra)

Da se ne smara sa wallpaperima, jednostavno izabere boju desktopa u podešavanjima desktopa (desni klik na desktop, pa properties). Tu umesto wallpapera treba izabrati boju (crnu, crvenu, zelenu, belu) i onda se udubiti u svaki centimetar ekrana.

Jer, možda prodavac ne želi da ubote flash na kome _možda_ čuči autoexe crv/virus/etc.
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2008, 17:02   #17
donator99
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2007.
Poruke: 4.425
Zahvalnice: 318
Zahvaljeno 780 puta na 600 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u vezi kupovine TFT monitora (do 160 evra)

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
A da obrazližiš zašto će mu slika biti očajna na ovim monitorima? U pitanju su budžetski TFT monitori ali daleko od toga da im je slika katastrofa, a i odziv je solidan. Pa on sada ima budžetski CRT (795DF) pa je zadovoljan slikom!
Zato sto je kod LCD monitora prisutan sindrom ozbilje degradacije kvaliteta slike kada se prikazuje non native rezolucija, koji je posebno izrazen kod budzetskih modela.
Sto je rezolucija manja, to je kvalitet slike losiji.
Znam iz iskustva, posto je slika istog DVD filma na mom LG204WT(sa tim da se primenjuju 3 filtera+upscale slike) mnogo, mnogo losija od slike istog tog filma na TV-u(51cm, Samsugn, nema progressive prikaz, dakle 576i), bez ikakvih filtera/upscalovanja.
Razlika je zaista ogromna, ni sam nisam mogao da verujem koliko je slika bolja na obicnom TV-u, nego na monitoru koji sam platio 300 eura.

Poslednja ispravka: donator99 (6.6.2008 u 17:11)
donator99 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2008, 17:34   #18
<Rio_da>
Starosedelac
 
Član od: 25.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.087
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 300 puta na 236 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u vezi kupovine TFT monitora (do 160 evra)

@Aleksandar1985

Za te pare koje si izdvojio ne mozes da kupis neki best buy monitor... svi monitori koji se krecu oko 12 hiljada imaju neke mane... ali kao sto si rekao nisi preterano zahtevan korisnik(picajzla) tako da bilo koji da kupis bice slicna situacija...

Ja sam kupio Belinea o.display 1.1_19" wide za slicnu kintu i monitor je daleko od savrsenstva ali sam prezadovoljan...

ZA:
-Usteda prostora(realnog prostora na stolu ),
-Nema grejanja,
-Veca radna povrsina,
-Jasnija slika od CRT...
-Ono dugme za automatsko podesavanje slike
-Wide=kewa

PROTIV:
-Probijanje svetlosti na ivicama pri prikazivanju crne boje
-Nemogucnost prikaza realne crne boje
-Treperenje ekrana pri nekim fullscreen nijansama sive

Poslednja ispravka: <Rio_da> (6.6.2008 u 22:30)
<Rio_da> je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2008, 20:24   #19
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u vezi kupovine TFT monitora (do 160 evra)

lepo si rio rekao samo si zaboravio da napomenes da crna nije ni priblizno crna nego je teget(bukvalno)
I da sve to sto si naveo za malo upoznatijeg korisnika nisu male mane ali se svakako slazem da prednosti ima vise nego u izobilju.
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2008, 21:55   #20
Aleksandar1985
Novi član
 
Član od: 5.6.2008.
Poruke: 24
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u vezi kupovine TFT monitora (do 160 evra)

Auuuuuuuuuu ljudi sta mi uradiste vi ste meni nabili tremu, ja mislim da necu sada smeti da se usudim da kupim TFT monitor, nekako da kupujem polovni pa i ajde da razumem sve ovo sto mi pisete , sva ta upozorenja npr. da proveravam u radnji, da buljim ko ludak u ekran da bih nasao nesto mrtvo na njemu i tako te stvari,nego jos kupujem nov monitor jos treba da se sekiram i pokidam zivce da li ce biti gori od ovog debelog sto sada imam, auuuuuu lele meni, sta ja sada da radim, ionako sam ja navalio da ga kupim a drugi se protive jos mi fali da ga kupim pa da ne valja,jadan ja onda, yoy, ali mi se mnogo dopadaju tft monitori, ja sam se zaljubio u onaj samsung crni pravugaonistastog oblika znate kako bi mi lepo lego` ovde na sto

Mislim kupujem nov monitor i umesto da ga zgrabim donesem kuci i uzivam u pogledu na njega ja prvo moram da obavim deset testova u radnji, uh, sta ja da radim sada
Aleksandar1985 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Konf. do 400 evra karlo Šta da kupim? 27 7.2.2007 18:11
Kupovina gaming kompjutera do 900 evra Pjanovic Šta da kupim? 44 29.1.2007 18:01
Nov PC do 100 evra bez monitora Tim85 Šta da kupim? 20 24.1.2007 23:53
Pomoc oko kupovine TFT monitora (do 340e) Totti ŠDK - Grafika 20 10.1.2007 20:06
Dilema: koji skener je najbolji u rangu do 275 evra Kostarum Rex Persia ŠDK - Ostale komponente 2 26.12.2006 20:51


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com