Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.1.2009, 1:44   #81
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Пут ка електронском тоталитаризму

Ovaj, čisto da znate da centralizovana baza već postoji.
Mene je pandur legitimisao jednom u Novom Sadu jer sam se od kiše sklonio ispod drveta (jeste, tako ste odmah sumnjivi, nikad nemojte stajati ispod glupog drveta kad pada kiša) i kada je dao broj LK preko motorole, u roku 2 minuta je dobio potvrdu adrese (!) koja je upisana, JMBG, broj LK i da nemam upisanih prekršaja. Rekao je da će "potrajati" jer sam iz drugog grada. Kao što rekoh, nije potrajalo ni 2 minuta. To je bilo pre... neke 2 ili možda i 3 godine. Onda smo se lepo ispričali jer je kiša stala a išli smo u istom pravcu, a i on je bio nov u gradu i tek overavao mesta sa dobrim ribama...

Toliko o tome da danas nema jedne baze, ili da nema spoljnog pristupa podacima iz lokalnih baza podataka. Mada, skontao sam da je teorija jedno a praksa drugo, i da se čovek i od satelita visoke rezolucije može sakriti ako zna kako. Problem je što oni koji znaju imaju razlog da znaju kako se falsifikuje LK, pasoš, otisak prsta i sve drugo, i njih ni jedna LK ili zakon po kojoj se izdaje ne kači.

Problem sa podacima u čipu koji se ne proveravaju daljinski je sledeći - šta god piše u čipu po defaultu se smatra istinitim, jer je "šifrovan i siguran". Kome treba taj će naći i kako, i promeniće i ime i adresu i sve što treba da se lažno predstavi, a bez provere (centrala, proverite mi...) nikom neće ni pasti na pamet da su podaci - lažni...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2009, 13:01   #82
Spawn BG
V.I.P.
 
Član od: 26.12.2005.
Lokacija: Open in new tab
Poruke: 1.507
Zahvalnice: 409
Zahvaljeno 344 puta na 280 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Spawn BG
Određen forumom Re: Пут ка електронском тоталитаризму

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
Problem sa podacima u čipu koji se ne proveravaju daljinski je sledeći - šta god piše u čipu po defaultu se smatra istinitim, jer je "šifrovan i siguran". Kome treba taj će naći i kako, i promeniće i ime i adresu i sve što treba da se lažno predstavi, a bez provere (centrala, proverite mi...) nikom neće ni pasti na pamet da su podaci - lažni...
I CSS zaštita od kopiranja na DVD filmovima je bila "sigurna i pouzdana", dok jedan klinac (tada je imao 16 ili 17 godina) nije seo i napisao programčić od par redova koda koji zaobilazi tu veliku "sigurnost" da bi mogao da gleda filmove na Linuxu.
Dakle, ti podaci su sigurni dotle dok neko ne nađe način da zaobiđe tu sigurnost, a onda će crno tržište za te stvari procvetati.
Uostalom, zar i platne (kreditne) kartice nisu bile sigurne i pouzdane? Koliko sada novca "odleti u nepoznatom pravcu"?
I, nisam paranoičan, a i nešto novo ne mora unapred da znači da je i dobro i korisno. Ostaje nam da vidimo koliko će nam takvi dokumenti zaista olakšati ili ne neke stvari. Više ću verovati kada mi neko koga poznajem bude rekao "E, sa ovom LK sam završio to i to za 5 min, a ranije sam čekao 15 dana..." nego da sad verujem na reč nekome da će mi to nekad nešto olakšati. Nije to paranoja, to je (nažalost) iskustvo.
Spawn BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2009, 13:18   #83
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Пут ка електронском тоталитаризму

@player1:

Citat:
Zvanicne informacije. E sad, mozes da verujres da je tako ili ne.
Znam. I zvanicna informacija pre nestanka gasa bila da je sve u redu i da se ne stvara panika. Pa smo imali sednicu vlada telefonom u ponoc i skoro vanredno stanje. Moze da se veruje ili ne. Ili svetska kriza, zvanicno smo bili obavesteni da nas to nece dotaci, pa sad dosli do tacke da nam treba plan ali cekamo da vidimo sta ce da rade drugi, pa da odlucimo sta da radimo mi. Ubijen Slavko Curuvija, zvanicno smo obavesteni da drzava nezna nista pa dosli do tacke da ipak nesto zna ali koliko to jos nam nije receno. Bas si u pravu, mozemo verovati ili ne. Ako treba jos primera da verujemo samo kazi.

Citat:
A moze i ona alternativna hipoteza, da u stvari ne postoji "master"-baza podataka, nego da su svi ti "privatni podaci koji ne treba da budu tamo" na samom cipu.
Jok, to nece ici. Oni gore ipak nisu tolike budale. Ja izgubio LK i nema podataka o meni, verujte mi na rec .

Citat:
Svi ti podaci sa formulara idu na isto mesto, ma koje god da je, kakvu kod ti LK uzeo. Bilo to bila stara papirna, nova necipovana, ili nova cipovana.
Tacno, samo sada je to baza koja je na nekoliko mesta i treba vremena za pristup i pitanje je koliko vremena treba da se pristupi svim tim podacima ako i mozes da pristupis. Ovde je servirana prica da ce te karte da nam olaksaju zivot jer ce sve potrebno biti na par klikova. I tu je problem o kome govorimo, dali svi nasi podaci treba da budu na par klikova ili treba da se zna ko kojim podacima sme da pristupi i zasto, i sta od tih podataka mora da se smatra privatnim podacima koji su nekima nedostupni u svim slucajevima. Ta definicija sta ta LK treba da nam omoguci je ono sto smeta, nemoze se pristupati bilo kom podatku kako kome padne na pamet i kada mu padne na pamet. Zato i govorim ovde: nama fali zakon o zastiti privatnosti i podataka koji je po definiciji iznad zakona o LK a po pravilu kada nemammo osnovni zakon tada nemozemo imati ni onaj ispod, a bez njega nemoze da se uvede ni ta LK, a ako se uvodi ovako kako se uvodi tada neznamo sta sve moze da bude uradjeno. I jos nismo ni pomenuli onaj drugi deo price: ko sme da menja podatke i kada? Posto je sve u master bazi, kako je reseno ko je zaduzen za promene i ko odovara za to? Kako dokazati da je brljano sa tvojim podacima, ako je neko to odradio jer mu se cefnulo (a mi verujemo apriori novoj sigurnoj tehnologiji) ? Dali je neko obavezan da nas obavesti o promenama koje su izvrsene u bazi i koje su vezane za nas? kome se zalimo ako to tamo ne odgovara stanju stvari?

Dali ti je sada bar malo jasnije koliko pitanja postoji koja nemaju odgovor i koja svi nadlezni preskacu? Jednostavno, cela prica se svodi na to mi moramo zbog evrope i to je super stvar. Tehnoloski gledano, i atomska bomba je super stvar. Da je podelimo deci da se igarju?

@Eniaroyah:

Znam, jer sam ja bio u nekoliko takvih situacija. Ono sto je mene tu nerviralo je da oni to rade nasumicno jer imaju neku kvotu koliko ljudi treba legitimisati dnevno, a pravila u svetu kazu da se legitimise samo neko ko je sumnjiv i ima sumnjivo ponasanje, ako je u blizini bilo nesto pa mozes biti svedok i sta ja znam. A tvoje ponasanje sigurno nije sumnjivo, kao sto nije bilo sigurno i moje pre par godina kada sam bio na pijaci i kupovao. Isto tako sam i video kada je covek do mene sa svojih 60ak godina bio legitimisan i kada je bio zaprepascen jer mu u dosijeu stoji da je osudjen uslovno, i to pre 30ak godina. A od tada nije imao ni kaznu da je presao pesacki prelaz, i to mu rekao istio taj pandur. Sama prica u kompletu je bila vrlo neprijatna, jer je u toj prici bilo dosta ljudi koji su se umesali cak i moj komsija advokat, dakle nista lepo (bio sa cerkom i samnom, isto ga legitimisali ko mene, sumnjivi jer smo stajali i pricali, glupost). I mom komsiji pandur rekao vrlo drsko, da njih ne interesuje sta kaze zakon, oni nista ne brisu i da im niko nista ne moze. Zato sam i napisao onu "pretpostavku" pre toga. Kako da verujemo nekome koga neinteresuje zakon a on treba da sprovodi taj zakon i radi po njemu? Nekazem da svi tako rade, ali je cinjenica da nekolicina ce da se ponasaju vrlo bezobrazno i da su uvereni da su iznad zakona jer su oni zakon. Ti si se ispricao sa momkom, on je u principu dobio samo one podatke koji i smeju da budu dostupni (dakle, ime prezime, adresa, broj LK i maticni broj, dali te traze i tu je kraj), ali sta da se radi kad dodjemo do podataka koji oni nebi trebali da imaju? Ko te sad stiti? Kada ih u tim slucajevima ne interesuje zakon? Ne kazem da sam protiv toga da te legitimisu, vec da treba imati jasno definisano sta i kako smeju da znaju, kada smes nekoga da legitimises i da se zavede red u ponasanju. Ovako, ispada da smo svi po naredjenju kriminalci i osumljiceni, i ja sam protiv toga i to kazem. Drzava se ne stiti paranojom nekolicine ili jedne sluzbe vec zakonom i postovanjem zakona. Jer u protivnom koja ce biti razlika izmedju policije i kriminalaca i gde ce se povuci crta koju ne prelazimo?
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2009, 17:44   #84
federer
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Lokacija: Rudo, Bosna i Ercegovina
Poruke: 825
Zahvalnice: 447
Zahvaljeno 51 puta na 42 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku federer Slanje poruke preko Skypea korisniku federer
Određen forumom Re: Пут ка електронском тоталитаризму

Oprostite, da li neko zna kada će se ovo pojaviti u ,mojoj domovini?
federer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2009, 18:18   #85
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Пут ка електронском тоталитаризму

Citat:
Spawn BG kaže: Pregled poruke
I CSS zaštita od kopiranja ...
Ajd' majke ti pročitaj opet deo koji si citirao i vidi da sam ja napisao isto to što ti kažeš. Problem je što se ti podaci smatraju tačnim i sigurnim a nisu/ne moraju biti. Ništa više, ništa manje.

@Vasiljevic
Slažem se ja sa tobom. Treba nam zakon o zaštiti privatnosti, treba smanjiti birokriatiju, treba ovlašćeno lice da može da legitimiše sumnjive osobe, ALI, tu dolazimo do ALI, u našoj državi se svaka vlast smatra datom od Boga i svi okolo izigravaju egipatske faraone. Panduri prelaze na crveno, uzimaju kokice šakom iz aparata jer je normalno da se oni sami posluže besplatno kad su u patroli, veoma često su nekulturni, ponekad i alkoholisani. Ne kažem da su svi, viđao sam ih i upoznao dosta pristojnih i porodičnih ljudi, ali činjenica je da to zanimanje kao i politika privlači vlastoljubive ljude koji se lože na moć nad drugima (pored onih koji žele da pomažu sugrađanima i štite ih, koji su na žalost u manjini).

Uostalom, definicija "sumnjivog lica" se nije promenila od Sumnjivog lica. Znate, to je lektira u osnovnoj školi. Niti se promenila birokratija. Sve je isto samo njega nema (kneza, kralja, tita, druga predsednika, Slobe, you name it...).

Ovo isto sam više puta istakao i u onoj temi o "prisluškivanju interneta", da nije problem da ovlašćeno lice po nalogu suda uradi nešto, već da je problem ako ne postoji odrednica ko, kad, zašto, kako i koliko može da radi nešto, a i tada samo ako mu sud dopusti i sa ograničenjima i poštovanjem zakona i ljudskih prava. Ljudska prava se moraju poštovati čak i u vanrednom stanju ili ratu, inače se odgovara pred posleratnim sudovima.

Al' znate kako kaže cancer man u X-Files:
- Onaj ko im smiri savest, lako će vladati.

U prevodu, ubedi ljude da je to za njihovu sigurnost, da oni nemaju šta da se plaše, da je to dobro za njihovu decu (ovo uvek pali, ljudi uvek hoće da su im deca sigurna) i možeš ih zaključati i u ćelije sa dnevnom dozom vazduha... gde će biti ne-sumnjivi (jer u ćeliji ne mogu da počine zločin nad drugima) i zaštićeni (ne može niko nad njima)...

O čuvarima će razmišljati tek kad se "probude mrtvi", ali ko će im verovati, kad niko drugi ne razmišlja o tome sve dok se dešava drugima.... Njihova je savest mirna u 4 zida gde su sigurni i niko ih ne posmatra i nikog ne zanimaju...

(Što je totalna glupost. Svi vas posmatraju, jer svi žele da zarade na vama. SK vas prvi posmatra da vam lakše proda novine)

BTW, nismo mi prvi ni poslednji kojima je ovo palo na pamet. Setite se filma "Mreža" sa Sandrom Bulok. Pored predviđanja servisa poput Donesi.Com najavili su i sličnu situaciju u kojoj se veruje neproverljivim podacima u bazi podataka a ne čoveku...

Poslednja ispravka: Eni (11.1.2009 u 18:39)
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2009, 18:19   #86
Cyb0rg
Član
 
Član od: 8.12.2008.
Poruke: 265
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 81 puta na 44 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Cyb0rg
Određen forumom Re: Пут ка електронском тоталитаризму

nije paranoja nego ne bi voleo da nesto bude ispod moje koze tako malo a da me me kontrolise
Cyb0rg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2009, 19:04   #87
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Пут ка електронском тоталитаризму

^ kaze lik sa imenom Cyb0rg.
player1 je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2009, 20:18   #88
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Пут ка електронском тоталитаризму

@ Eniaroyah:

To je ono sto pokusavam da objasnim ljudima ovde. Bez zakona je sve sto se kaze lepa rec koja nikoga ne obavezuje. Ljudi se lako navikavaju na vlast i ona je ko droga, sto vise vlasti imaju sve vise traze. Ista stvar je sa policijom, vecina je normalni ljudi koji rade svoj posao ( u to zelim da verujem), ali imas manjinu koja ti ogadi sve njih, ponasaju se ko da mogu sve sto zamisle i da ostvare. I tu pocinje prica o tome kad nemas pravila tada ta normalna vecina se sklanja sa puta budalama jer bi u protivnom to bila borba sa vetrenjacama. I to je prisutno u celom drustvu. I tu treba jednom stati i reci stop. Nemoze u drustvu najpopularnija zanimanja da budu politicar, policajac, kriminalac i pevaljka. Takvi nemaju mnogo pameti i nemaju mnogo razloga da postupaju po zakonu (bar kod nas po definiciji oni ga i najvise ne postuju). Imamo zakon, taj zakon mora da postuje moja ljudska prava, nemoze niko da ide preko toga bez obzira na situaciju. Kraj. Da se to usvoji kao pravilo koje niko ne dovodi u pitanje i koje vazi za sve, voleli ga mi ili ne.

I da, ponekad stvarno imam utisak da je Nusic ziv i da zivim u nekoj njegovoj prici. Jednostavno, iste definicije, isti obrazac ponasanja, u krajnjem slucaju isti izgovori. Bas bi voleo da vidim sta bi danas napisao o ovome sto se danas desava, mada sam siguran da bi isto prosao ako ne i gore. Nazalost.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2009, 20:55   #89
Spawn BG
V.I.P.
 
Član od: 26.12.2005.
Lokacija: Open in new tab
Poruke: 1.507
Zahvalnice: 409
Zahvaljeno 344 puta na 280 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Spawn BG
Određen forumom Re: Пут ка електронском тоталитаризму

@Eniaroyah
Samo sam hteo da kažem da nije isto kad neko tvrdi (ili misli) da je nešto sigurno, a deo rečenice koji sam obeležio mi se činio kao dobar primer (smatra se istinitim, jer je siguran ...).
Spawn BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2009, 20:57   #90
MilanSM
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Sirmium, Neo Planta
Poruke: 425
Zahvalnice: 352
Zahvaljeno 155 puta na 93 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku MilanSM
Određen forumom Re: Пут ка електронском тоталитаризму

Политичари и полицајци су огледало целог народа.

Ми смо постали народ веселих и пијаних будала које не памте даље од доручка. Очекујемо да ће се за све други побринути, а наше је само да се извалимо и отворимо уста.
Уколико неко почне да ремети ту учмалост и летаргију на њега се сипа дрвље и камење.

Вероватно боље људе на власти и не заслужујемо. Замислимо да дође неко коме интерес сеже даље сопственог џепа, па каже: "Људи, идемо да помогнемо нашој браћи којима ваде органе, чија деца преживљавају трауме, који живе као Јевреји у Немачкој 39те.", линчовали би човека. Зашто би ико размишљао даље у будућност од вечере и шире од своје најуже породице?

Citat:
vasiljevic kaže:
I to je prisutno u celom drustvu. I tu treba jednom stati i reci stop.
Та "нормална" већина је заузета кладионицом и серијама, па нема времена да се бори.

Жао ми је што морам толико да критикујем наш народ, али погледајмо на пример овај форум.
Од 17 000 чланова, међу којима има доста стручних лица, а ту су и уредништво и сарадници стручног часописа који се бави информационим технологијама, мање од 5 људи је критиковало овај вид успостављања hi-tech државног тоталитаризма против кога се диже глас у свим развијеним земљама.
Свет компјутера овај вид предњачења похваљује. Вероватно ће и први добровољци који буду пионири много озбиљније контроле од стране државе бити јавно похваљени у овом часопису, као онај несретни "јунак" (Леарт беше?) из Доманићеве Данге што је тражио два жига на чело па су га сутрадан сви медији хвалили на сав глас.
MilanSM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2009, 1:16   #91
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Пут ка електронском тоталитаризму

Ne treba da se zali oko kritike. Ja imam obicaj da kazem da mi nije prijatelj onaj koji me stalno tapse po ledjima i vice "bas si dobar" nego onaj koji mi kaze "slusaj magarce to nije dobro". Taj drugi zeli da mi kaze gde gresim po onome sto on vidi, i tada imas sansu da stanes i razmislis. Ako ta kritika pokrene neke nece biti uzaludna.

Ja mogu da shvatim da je u SK pisano pohvalno o novim LK, tu se prvenstveno gleda na tehnicki deo price i to sve sa tog aspekta zvuci lepo, jedino mi nije jasno zasto nije pozvan neko drugi sa strane da prikaze i drugu stranu medalje, i tu im stavljam veliki minus. Osnove novinarstva kazu da uvek treba imati u obziru obe strane i da se obe strane cuju. Iskreno se nadam da ce u nekom od sledecih brojeva dati sansu i tim ljudima da napisu sta misle o tome i zasto to nije uradjeno kako treba i kakve sve opasnosti mogu da se iz toga rode. Toliko bar duguju ako ne citaocima, onda sebi kao novinari.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2009, 9:48   #92
MilanSM
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Sirmium, Neo Planta
Poruke: 425
Zahvalnice: 352
Zahvaljeno 155 puta na 93 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku MilanSM
Određen forumom Re: Пут ка електронском тоталитаризму

Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
Ne treba da se zali oko kritike. Ja imam obicaj da kazem da mi nije prijatelj onaj koji me stalno tapse po ledjima i vice "bas si dobar" nego onaj koji mi kaze "slusaj magarce to nije dobro". Taj drugi zeli da mi kaze gde gresim po onome sto on vidi, i tada imas sansu da stanes i razmislis. Ako ta kritika pokrene neke nece biti uzaludna.
Са овим се потпуно слажем. Још да додам нешто. Тужно је што на стручном форуму ову тему покрећем ја који сам лаик а аргументоване ставове износе такође (и једино) лаици (претпостављам да се не бавиш професионално ИТом, а за Eniaroyahа знам да се успут бави тиме, али се ваљда не љути што сам га ставио међу лаике).

Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
Ja mogu da shvatim da je u SK pisano pohvalno o novim LK, tu se prvenstveno gleda na tehnicki deo price i to sve sa tog aspekta zvuci lepo...
Нажалост ни са техничке стране нису коректно известили о томе. Нису дали ни једну техничку ману тог система, па читалац помисли да је без мане. Нису ништа рекли о (не)безбедности сем речи хвале. А писао сам већ да је Брус Шнајер (један од водећих светских криптолога) оспорио безбедност докумената са чипом. Нису рекли да је конзорцијум у организацији ЕУ званично донео закључак да су пасоши са чипом много небезбеднији од обичних, и да постоји чак опасност од активирања паметних бомби чипом који је у том пасошу итд...

Крајње непрофесионално...

Poslednja ispravka: MilanSM (12.1.2009 u 10:00)
MilanSM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2009, 11:41   #93
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.867
Zahvalnice: 2.930
Zahvaljeno 3.861 puta na 1.164 poruka
Određen forumom Re: Пут ка електронском тоталитаризму

Citat:
MilanSM kaže: Pregled poruke
Нажалост ни са техничке стране нису коректно известили о томе. Нису дали ни једну техничку ману тог система, па читалац помисли да је без мане. Нису ништа рекли о (не)безбедности сем речи хвале. А писао сам већ да је Брус Шнајер (један од водећих светских криптолога) оспорио безбедност докумената са чипом. Нису рекли да је конзорцијум у организацији ЕУ званично донео закључак да су пасоши са чипом много небезбеднији од обичних, и да постоји чак опасност од активирања паметних бомби чипом који је у том пасошу итд...

Крајње непрофесионално...
@MilanSM & @vasiljevic
Preterali ste. Kao da imate "holy quest" protiv novih dokumenata a ne znate nista o tome kako se cala stvar uopste razvijala i sprovela u delo. Znate ono sto ste citali iz nazovi novina, nesto sto su neki izlapeli matorci pricali po medijima i pisete svakakve pretpostavke. Pretpostavka je majka svih zaj3ba! Nova dokumenta je daleko teze falsifikovati cak i da se desi da neko uspe da napravi kopiju, a sumnjam u to jer znam nesto o kriptovanju nekih drugih sistema zastite koji su mnogo stariji i nikad nisu bili "razbijeni" (a opet uvek ce se naci neko ko tvrdi da nista nije savrseno i bez mane). Zato i postoji vreme od 5 godina (koliko vazi dokument od trenutka izdavanja) da bi postojala mogucnost uvodjenja novih sistema zastite ili slicnih mera predostroznosti. Baza podataka o SVIM gradjanima vec postoji a jedina razlika ce biti sto prelazi u elektronski oblik. Nova "elektronska" dokumenta su najmanji problem koji ova zemlja ima, opustite se.
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2009, 11:57   #94
Stojadin
Starosedelac
 
Član od: 3.3.2007.
Lokacija: Dolina gladi...
Poruke: 2.111
Zahvalnice: 747
Zahvaljeno 779 puta na 353 poruka
Određen forumom Re: Пут ка електронском тоталитаризму

Мени више делује да "holy quest" имају они који само понављају параноја параноја...
Stojadin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2009, 12:07   #95
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Пут ка електронском тоталитаризму

Kao što Oluja reče, budite uvereni da država već sve zna o vama, tako da vas vađenje papirne l.k. umesto elektronske neće spasiti "svevidnjeg oka".

Pre neki dan odem ja u banku Intesu da izvadim Visa Internet karticu, i žena mi uze ličnu kartu, prepisa matični broj kod nje u program, i na ekranu iskočiše SVI podaci o meni, uključujući da sam neoženjen i šta studiram. Toliko o privatnosti...
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2009, 12:23   #96
Stojadin
Starosedelac
 
Član od: 3.3.2007.
Lokacija: Dolina gladi...
Poruke: 2.111
Zahvalnice: 747
Zahvaljeno 779 puta na 353 poruka
Određen forumom Re: Пут ка електронском тоталитаризму

Окренула ти је монитор и пустила да гледаш?:d
Stojadin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2009, 12:31   #97
MilanSM
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Sirmium, Neo Planta
Poruke: 425
Zahvalnice: 352
Zahvaljeno 155 puta na 93 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku MilanSM
Određen forumom Re: Пут ка електронском тоталитаризму

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
@MilanSM & @vasiljevic
Preterali ste. Kao da imate "holy quest" protiv novih dokumenata a ne znate nista o tome kako se cala stvar uopste razvijala i sprovela u delo.
Ако ви већ знате нешто о томе, зашто нисте демантовали оно што смо писали овде по форуму на 5 страна? Мислиш о оном развијању и спровођењу у дело када је министар полиције Михајиловић купио без скупштинске и јавне расправе опрему од Мотороле за 200 милиона долара? Молим те, ако знаш нешто што не знамо, кажи, да се не натежемо на 100 страна, него да одмах чујемо о легалности при куповини и имплементацији тог система.

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
Znate ono sto ste citali iz nazovi novina, nesto sto su neki izlapeli matorci pricali po medijima i pisete svakakve pretpostavke.
Колико знам имплементирању овог система није претходила јавна расправа. А ваш (мислим на часопис) "критички осврт" изгледа као памфлет МУПа или произвођача те опреме. Нисам ни у једним новинама прочитао озбиљан критички текст о биометријским системима идентификације. И не знам на које излапеле маторце мислиш?

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
Nova dokumenta je daleko teze falsifikovati cak i da se desi da neko uspe da napravi kopiju, a sumnjam u to jer znam nesto o kriptovanju nekih drugih sistema zastite koji su mnogo stariji i nikad nisu bili "razbijeni" (a opet uvek ce se naci neko ko tvrdi da nista nije savrseno i bez mane). Zato i postoji vreme od 5 godina (koliko vazi dokument od trenutka izdavanja) da bi postojala mogucnost uvodjenja novih sistema zastite ili slicnih mera predostroznosti.
Вероватно знаш да се појам безбедности докумената не односи само на прављење лажних исправа, него и о праву сваког грађанина да трећа лица немају увид у његову приватност и податке, као и то да ти подаци не могу бити злоупотребљени (од стране трећих лица).

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
Nova "elektronska" dokumenta su najmanji problem koji ova zemlja ima, opustite se.
Ову звучи као: "Господине слободно изађите после купања на промају, свеједно имате туберколозу, упала плућа ће Вам бити најмањи проблем, опустите се."

Молим те, још једном прочитај шта си написао па кажи колико тврдњи си аргументовао. Расправа се води на 5 страна, а ти онда се појавиш и у 5 реченица нам кажеш да немамо појма.
Немамо никакав "holy quest" трудимо се да цивилизовано дискутујемо. Такав покушај дискредитовања је исто као да си нам рекао: "Параноја, људи. Немате појма."

Poslednja ispravka: MilanSM (12.1.2009 u 12:42)
MilanSM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2009, 12:54   #98
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Пут ка електронском тоталитаризму

U Srbiji je ipak, u neku ruku, boljie. Da bi ti ukrali identitet, moraju ti nekako pročitati čip. U SAD, dovoljno je znati broj Socijalnog Osiguranja, ime i prezime.
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2009, 12:54   #99
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Пут ка електронском тоталитаризму

@oluja:

Citat:
Preterali ste. Kao da imate "holy quest" protiv novih dokumenata a ne znate nista o tome kako se cala stvar uopste razvijala i sprovela u delo. Znate ono sto ste citali iz nazovi novina, nesto sto su neki izlapeli matorci pricali po medijima i pisete svakakve pretpostavke. Pretpostavka je majka svih zaj3ba! Nova dokumenta je daleko teze falsifikovati cak i da se desi da neko uspe da napravi kopiju, a sumnjam u to jer znam nesto o kriptovanju nekih drugih sistema zastite koji su mnogo stariji i nikad nisu bili "razbijeni" (a opet uvek ce se naci neko ko tvrdi da nista nije savrseno i bez mane). Zato i postoji vreme od 5 godina (koliko vazi dokument od trenutka izdavanja) da bi postojala mogucnost uvodjenja novih sistema zastite ili slicnih mera predostroznosti. Baza podataka o SVIM gradjanima vec postoji a jedina razlika ce biti sto prelazi u elektronski oblik. Nova "elektronska" dokumenta su najmanji problem koji ova zemlja ima, opustite se.
Ajd idemo redom. Posto sam neko ko prati malo stvari znam kako se razvijala ta prica i kako je doslo do toga. Zato se i bunim, jer nigde nije bilo javne rasprave niti mogucnosti da neko sa strane kaze sta misli o tome. I kod toga je primenjen isti nacin javne rasprave koji je primenjen i recimo pri donosenju zakona o vojsci, dakle, receno da ce biti javne rasprave, ako si trazio negde gde ce se to odrazti ili nedaj boze kako da posaljes svoje misljenje i kririke preko recimo neta, e taj podatak nije bio poznat nikome. Izvini, to nije javna rasprava. To je smisljanje opravdanja i mazanje ociju.

Da, slazem se da je pretpostavka majka svih *****a ali je i istina da je put u pakao poplocan dobrim zeljama i namerama. Na nama je da vidimo sta je bolje, manji ***** ili ono drugo. I da vidimo dali je bolje da se kaze misljenje i raspravi o svemu, ili da se ide sa lepim zeljama koje nas odvedu gde nas odvedu.

Samo jedan deo oko falsifikovanja pre nego sto odem dalje: najbolje zastite od falsifikata imaju valute, recimo dolar. Jesi li cuo za Super dolar? Znas li da njega tesko od originala razlikuju i u stampariji odakle izlazi dolar? Nesto cisto sumnjam da je nasa LK bolje zasticena od dolara, iskreno.

Opet interesantan deo u izjavi: vaze dokumenta 5 godina jer predvidjamo uvodjenje novih zastita na dokumentu koji je toliko bezbedan da ga je nemoguce falsifikovati. Lepo, samo nesto meni bas nije sada jasno, ili je bezbedan ili nije, ili moze da se falsifiuje ili ne. Ajd da se malo dogovorimo. I opet se vracamo na pricu koja je recena i kod nas, da, moze da se falsifikuje i provali, i da, predstavlja opasnost jer ce se zbog gornje price o bezbednosti smatrati tautologijom, i da, postoji mogucnost da neko drugi cije je ime i podaci iskorisceno za taj posao najeb.... jer mi smatramo da je dokument tautologija i ti podaci su vezani za neki zlocin. I sad uzmi u obzir da vecina velikih kriminalaca koji su pohapseni u zadnje vreme je imala nekoliko LK i pasosa, koji su bili uredno izdati od MUPa na razna imena, sta ti to kaze? A imena su bila imena ljudi koji vec imaju ta dokumenta.

I usput, obavesti Brusa Snajera da je paranoican, da covek ne zivi u tolikoj zabludi da nesto zna. Valjda ovde imamo boljih strucnjaka od njega, siroti "neuki paranoik".

Da, slazem se sa tobom i ja sam i sam rekao, ima baza podataka o nama. Problem je sto niko nezna sta je u njoj, kako se ti podaci koriste i koliko ima zloupotreba, pitanje je dali ce sa njenom digitalizacijom to postati jos lakse. I nama tu fali zakon koji je gore pomenut ili nekoliko zakona. I tu je ono sto je napisao voodoo dobar primer: kako je u jednoj banci nekome dostupan toliki broj podataka i dali je to njoj uopste potrebno? Ko sve moze sad jos tome da pristupi? I kako te podatke da iskoristi? I ako gore pogledas napisao sam da nije toliki problem LK vec sta je na njoj i sta je sa podacima, i da je glavni problem sto nemamo zakone. ZAKONE. I to pricam celo vreme, bez zakona je ovo divlji zapad, onaj ko ima silu u rukama je u pravu. I to je poenta ove price u kojoj je LK glavni pokretac svega, ko ovde moze sta da radi i kako, ko to kontrolise i sta nas stiti. Koja je krajnja tacka na kojoj se mi stitimo od arogancije, samovolje i bezobrazluka nekoga. Ako je prica o zakonima i posledicama toga sto ih nema paranoja, OK, neka bude. Onda imam mnogo bolji predlog za sve nas: posto treba da budemo neparanoicni, da se lepo ukinu svi zakoni i nema potrebe da neko bude paranoican. Svi zadovoljni i sve ovce na broju, zadovoljan moderator i zadovoljni oni gore, i mi zadovoljni jer smo na kraju svi "normalni". Pa lepo svi da se "opustimo", samo mi nije jasno jedno, ovde svi kukaju na Telekom i kako nemamo zakon o telekomunikacijama koji bi stvorio konkurenciju i da nam budu usluge bolje, sta ce nama takav zakon? Ko govori o zakonima i posledicama sto ga nema je "paranoican". Sto se uopste bunimo oko toga?

P.S. Ajjj, sad sam se setio, pa to nas vidljivo pojednacno pogadja, mora da je zato. Ako nas boli to je OK da se prica, protestvuje i trazi zakon, ali ako neko prica nesto drugo treba da se opusti. Bas sam glup.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2009, 14:51   #100
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Пут ка електронском тоталитаризму

Citat:
Stojadin kaže: Pregled poruke
Окренула ти је монитор и пустила да гледаш?:d
Apliciranja se ne vrše na šalteru nego za onim stolovima ko u kafićima , naravno da sam sve video na monitoru.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
dokumenta, totalitarizam

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:06.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com