Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Javne rasprave

Javne rasprave Učestvujte u javnim raspravama o stvarima koje su bitne za sve nas

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.9.2010, 20:10   #1
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Retko kada se dešava da država pita ljude šta žele i kako žele da bude regulisano. Evo prilike. Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo i Ministarstvo trgovine i usluga žele da postave eTrgovinu u Srbiji na zdrave noge. Šta je sve potrebno i koje su manjkavosti? U pitanju su i zakonske i praktične manjkavosti, problemi i ideje kako da imamo ozbiljnu i regulisanu, a korisnicima primenjivu, eTrgovinu.

Parafraziraću predstavnika MTID:
"Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo i Ministarstvo trgovine i usluga radili su zajedno na novoj Strategiji razvoja informacionog društva u Srbiji, koja je predvidela usvajanje akcionog plana za uklanjanje prepreka za e-trgovinu. Ova strategija usvojena je tokom leta na Vladi.

Okvirni plan tokom narednih par meseci je da MTID i MTU naprave što detaljniju i jasniju "mapu prepreka" za razvoj e-trgovine u Srbiji - šta su najveći problemi, koja regulativa treba da se menja/dopunjava, ko je za taj posao nadležan/odgovoran, koliko je vremena/para potrebno, koji su prioriteti itd.

U okviru ovog procesa potrebna nam je Vaša pomoć, posebno imajući u
vidu da se ovaj forum u značajnoj meri bavi temama e-trgovine i da se
na njemu okupljaju oni koji od toga žive (ili bi voleli da mogu da
žive).

Osnovne grupe pitanja su:

1. Sa kojim problemima se suočavaju trgovci i pružaoci usluga u procesu prodaje roba i usluga (kako u veleprodaji, tako i u maloprodaji):
- na domaćem tržištu, domaćim fizičkim i pravnim licima
- u inostranstvo (izvoz), stranim fizičkim i pravnim licima

2. Sa kojim problemima se suočavaju krajnji kupci, domaća fizička i pravna lica kada kupuju robu i usluge:
- od domaćih trgovaca i pružalaca usluga
- od inostranih trgovaca i pružalaca usluga

3. Koji su to drugi problemi koji usporavaju, ograničavaju ili na drugi način štetno utiču na brži razvoj e-trgovine, na primer u oblastima:
- pružanja/korišćenja infrastrukturnih usluga (ISP, hosting itd)
- ugovornih odnosa (osiguranja, reklamacije, garancije itd)
- administrativnih procedura: registracije firme, vođenja knjigovodstva, obračunavanja poreza itd.
- finansijskog poslovanja (načini plaćanja, domaći i strani payment provajderi itd)
- logistike/dostave
"

Pošto znam da je na ovom forumu u prošlosti bilo dosta diskusija koje su se vodile na temu raznih prepreka za e-trgovinu, bio bih vam vrlo zahvalan (naročito moderatorima) ako biste u ovoj temi poslali linkove na te teme ili direktne linkove na individualne poruke koje opisuju neki problem.

Takođe, pravilo je: što preciznije - to bolje. OK je da opišete slobodnim stilom šta vas 'boli', ali bi još korisnije bilo ako možete da navedete koji zakon/pravilnik ili koji član zakona/pravilnika je uzrok problema, koja institucija sprovodi neku problematičnu proceduru itd.

Naravno, slobodno pošaljite i opise svih eventualnih nedoumica u vezi sa e-trgovinom koje vam zagorčavaju život ili u praksi dovode do toga da se regulativa nekonzistentno primenjuje (takva situacija često nastaje kada neko pitanje nije zakonom regulisano ili je regulisano tako da ostavlja prostor za različitu interpretaciju od slučaja do slučaja/opštine do opštine itd).

Još bih skrenuo pažnju na tekstove u našem časopisu, gde smo se uglavnom bavili korisničkim problemima - recimo http://www.sk.rs/2009/12/skse01.html.

I predstavnik MTID će učestvovati u ovoj debati, Slobodan Marković, starijim čitaocima poznat i sa strana "Sveta kompjutera"
Istovremeno vas molim da se držite pravila foruma.

Stoga - izvolite - država vas pita šta nam je sve potrebno za dobru eTrgovinu?
Dukes je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dukes na korisnoj poruci:
smarkovic (24.9.2010)
Stara 25.9.2010, 9:04   #2
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Osvrnuću se na e šoping sa inostranih sajtova jer smatram domaće slabo snadbevenim, a i ako je proizvod već dostupan u domaćim trgovinama više volim lično da ga kupim u maloprodajnom objektu. Jelte, kako mi finansijski uslovi ne dozvoljavaju neki širi obim poslovanja putem internet trgovine, najveći problem sa kojim se ja susrećem je carina. Nemam ništa protiv toga da državi platim deo koji joj pripada, ali smatram da tu oblast treba preciznije definisati. Potpuno je nelogično da pri jednom naručivanju platim carinu 2,000 dinara, pri sledećem naručivanju istog proizvoda ne platim ništa a trećom prilikom platim 5 hiljada. Upravo ova nedoslednost pravi problem, jer je jako bitno znati koliko će te prozivod koji želiš da kupiš zaista koštati, a ne da gledaš u pasulj da li će radnik carine biti raspoložen tog dana ili mu se tvoje ime iz nekog razloga ne sviđa.
Drugi problem je recimo vraćanje robe koja je kupljena iz inostrastranstva zarad reklamacije. Troškovi slanja, carinskog pregleda i slično su često skuplji od vrednosti samog proizvoda a sama procedura prviše komplikovana.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
smarkovic (7.10.2010)
Stara 25.9.2010, 14:44   #3
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Svi junaci nikom ponikoše...
Sad kad vas država pita, a vi... Osim časnih pojedinaca.

Samo da vam obratim pažnju da je ova rasprava vremenski limitirana na nekih 15 dana.
Dakle - e-trgovina - problemi? Banke? Kartice? Servisi? Zaštita? Carina?...
Dukes je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.9.2010, 17:32   #4
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Malo su pogrešili iz ministarstava. Naši IT trgovci su na Benchu . Tamo bi se tek diskutovalo. (bez uvrede)

On topic: Verovatno je daleko najveći problem za e-trgovinu carina. Ja nikad nisam ništa naručio ali koliko znam dosta je neizvesno kako će carina reagovati na pošiljke iz inostranstva, na koji način određuju vrednost pošiljke, koliko će oštetiti pakovanje i da li će pošiljka ispasti iz kamiona.

Ispravka: Već se diskutuje na Benchu i to od 14.9. Začetnik teme (verovatno ista osoba koja je vas kontaktirala) je tamo postavio istovetnan tekst kao i ovde u prvom postu. A takođe i na druga dva foruma.

Poslednja ispravka: ivan90BG (25.9.2010 u 17:49)
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ivan90BG na korisnoj poruci:
smarkovic (7.10.2010)
Stara 25.9.2010, 17:34   #5
iMa_NeKo_PljUgU
Veteran
 
Član od: 18.4.2006.
Lokacija: $question = ( to() ) ? be() : !be();
Poruke: 858
Zahvalnice: 922
Zahvaljeno 620 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku iMa_NeKo_PljUgU Slanje poruke preko Skypea korisniku iMa_NeKo_PljUgU
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

1. Pa da uvedu PayPal, i to za primanje i za slanje novca.
2. Da uvedu doživotnu robiju za sve one koji se "posluže" nekim delom porudžbine, konkretno mislim na carinike i poštanske službenike. Ne želim da imam poverenje u tipa Amazon.com, a molim Boga da mi neko na granici ne pokupi sve...jel jelte treba njegovoj babi....
3. Smanje carine, špedicijie, poreze, taxe itd.... Jer na kraju više plaćam njima, nego što sam platio sam proizvod...
4. Da se smanji korupcija (Ne mislim na "celokupnu" (ipak imam razumevanja ), već na one kretene kojima odgovara da nas drže u mraku).
5. Imamo najgore brzine interneta, a najskuplje, u regionu i šire.
6. Da prestanu da podržavaju monopoliste.
7. Da prestanu da nas farbaju, postavljanjem glupih pitanja (kao npr. šta nam treba za dobru eT)... Kao da sami ne znaju šta nam treba i šta se dešava u ovoj rupi od države.
iMa_NeKo_PljUgU je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 22 korisnika se zahvaljuje korisniku iMa_NeKo_PljUgU na korisnoj poruci:
BMLW (1.10.2010), dare023 (25.9.2010), DobroslaV (26.9.2010), doctor (26.9.2010), Doomche (26.9.2010), Dux Linux (27.9.2010), dzonihsv (26.9.2010), Flavio (30.9.2010), gagi_ns (26.9.2010), ILINOR (2.5.2011), Inuyasha (8.11.2010), jozvan_Kg (2.10.2010), Ketchua (25.9.2010), Kisr (30.9.2010), Lich_king2 (25.9.2010), Mr.Eco (18.10.2010), NegativeCreep (8.5.2011), NIx Car (26.9.2010), smarkovic (7.10.2010), toxic (26.9.2010), Virus (2.10.2010), zvucnjak (27.5.2014)
Stara 25.9.2010, 18:35   #6
dare023
Veteran
 
Član od: 30.6.2006.
Lokacija: Bečkerek
Poruke: 722
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 133 puta na 122 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
iMa_NeKo_PljUgU kaže: Pregled poruke
1. Pa da uvedu PayPal, i to za primanje i za slanje novca.
2. Da uvedu doživotnu robiju za sve one koji se "posluže" nekim delom porudžbine, konkretno mislim na carinike i poštanske službenike. Ne želim da imam poverenje u tipa Amazon.com, a molim Boga da mi neko na granici ne pokupi sve...jel jelte treba njegovoj babi....
3. Smanje carine, špedicijie, poreze, taxe itd.... Jer na kraju više plaćam njima, nego što sam platio sam proizvod...
4. Da se smanji korupcija (Ne mislim na "celokupnu" (ipak imam razumevanja ), već na one kretene kojima odgovara da nas drže u mraku).
5. Imamo najgore brzine interneta, a najskuplje, u regionu i šire.
6. Da prestanu da podržavaju monopoliste.
7. Da prestanu da nas farbaju, postavljanjem glupih pitanja (kao npr. šta nam treba za dobru eT)... Kao da sami ne znaju šta nam treba i šta se dešava u ovoj rupi od države.
Ovo je pravo stanje stvari ..
Ima još :
-primorati banke da svima omoguće da rade elektronsku trgovinu,a ne da postoji limit od ,mislim 500 000 € prometa koji se mora imati;
- odrediti zakonski proviziju koja bi se naplaćivala,jer bi naši bankari jedva dočekali da oderu još malo kože s leđa.Ovo je jako bitno ,jer ako za naplatu sa dina kartice plaćam kao proviziju banci 2% (a kupio sam terminal i još mi skidaju kojekakve provizije posle),a ne mogu da dodam na cenu ,šta će tek biti sa ovim ?Bitno je znati šta koliko košta.
-Postaviti pravila oko povraćaja robe i para,jer postoje specifični slučajevi kada to nije moguće,npr. ako se plaćena roba isporučuje trećem licu.
-Ukinuti obavezu korišćenja špediterskih fimi,svesti sve na plaćanje carine po unapred utvrđenim pravilima i tarifama.Niko od toga ne beži.
-Regulisati plaćanje iz inostranstva,za robu ili usluge koja ostaje ovde (ne izvozi se) .Iako imam solidnog knjigovođu nije znao da mi objasni šta sa tim.

Evo i jedan primer kako je sad : poznanici su poručili iz kine mobilni telefon.Platili su im ga rođaci iz inostranstva oko 90€ ,kad je stigao dok su platili špeditera (?), carinu kojekakve takse izašao je oko 200€.Da li je to normalno?Sigurno da nije.

Nadam se da će biti i boljih predloga od ovih mojih.
dare023 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku dare023 na korisnoj poruci:
Dux Linux (27.9.2010), player1 (11.10.2010), smarkovic (7.10.2010), Virus (2.10.2010)
Stara 25.9.2010, 19:11   #7
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
iMa_NeKo_PljUgU kaže: Pregled poruke
7. Da prestanu da nas farbaju, postavljanjem glupih pitanja (kao npr. šta nam treba za dobru eT)... Kao da sami ne znaju šta nam treba i šta se dešava u ovoj rupi od države.
Bravo, majstore, na ovoj tački. Pošto sami znaju - što se javljaš i podmećeš se da te farbaju? I još u sedam tačaka odgovaraš na GLUPO pitanje?
U svakom slučaju, hvala na razmišljanjima.
Dukes je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.9.2010, 19:37   #8
iMa_NeKo_PljUgU
Veteran
 
Član od: 18.4.2006.
Lokacija: $question = ( to() ) ? be() : !be();
Poruke: 858
Zahvalnice: 922
Zahvaljeno 620 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku iMa_NeKo_PljUgU Slanje poruke preko Skypea korisniku iMa_NeKo_PljUgU
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Grub sam jer su tek sad našli za shodno da prave plan, kada je sve to trebalo da bude rešeno i u funkciji pre minimum ~5 godina.
I još nešto: Ministarstvo je u pitanju, a ako oni ne znaju barem ove osnove (nego pitaju nas (dobri neki ljudi)), ko je onda njih postavio na takav položaj?

Radio sam seminarski relativno skoro vezan za eT. Našao sam bezbroj nekakvih konferencija, okupljanja itd. sa ciljem pravljenja planova o razvoju eT u Srbiji, i uvek jedno te isto... Naprave oni plan, ali ga izgleda spale u stilu "Transportera".

P.S. Bio sam na iFront-u prošle godine gde je gospođa ministarka vikala na sav glas da će PayPal biti dostupan u Srbiji najkasnije do početka 2010. (i to se naravno odnosi samo na plaćanje, ne i na primanje novca)
A sada se Srbija i Makedonija zajedno spremaju da pošalju zahtev PayPal-u (Više informacija ovde).

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
Bravo, majstore, na ovoj tački. Pošto sami znaju - što se javljaš i podmećeš se da te farbaju? I još u sedam tačaka odgovaraš na GLUPO pitanje?
U svakom slučaju, hvala na razmišljanjima.
I da ti odgovorim na pitanje.
Farbaju me, i to u više slojeva, javio se ja ili ne.

Poslednja ispravka: iMa_NeKo_PljUgU (25.9.2010 u 19:56)
iMa_NeKo_PljUgU je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku iMa_NeKo_PljUgU na korisnoj poruci:
Kisr (30.9.2010)
Stara 26.9.2010, 5:32   #9
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
iMa_NeKo_PljUgU kaže: Pregled poruke
I još nešto: Ministarstvo je u pitanju, a ako oni ne znaju barem ove osnove (nego pitaju nas (dobri neki ljudi)), ko je onda njih postavio na takav položaj?
Odakle ti da pitaju osnove?
Nije ti jasno ko ih postavlja?
A đe ti živiš?

Citat:
iMa_NeKo_PljUgU kaže: Pregled poruke
Radio sam seminarski relativno skoro vezan za eT. Našao sam bezbroj nekakvih konferencija, okupljanja itd. sa ciljem pravljenja planova o razvoju eT u Srbiji, i uvek jedno te isto... Naprave oni plan, ali ga izgleda spale u stilu "Transportera".

P.S. Bio sam na iFront-u prošle godine gde je gospođa ministarka vikala na sav glas da će PayPal biti dostupan u Srbiji najkasnije do početka 2010. (i to se naravno odnosi samo na plaćanje, ne i na primanje novca)
A sada se Srbija i Makedonija zajedno spremaju da pošalju zahtev PayPal-u (Više informacija ovde).
Pa, izgleda da je najzad došo početak te 2010.
Ajde, please - upoznaj me sa tim "spaljenim" planovima za e-trgovinu.

Citat:
iMa_NeKo_PljUgU kaže: Pregled poruke
I da ti odgovorim na pitanje.
Farbaju me, i to u više slojeva, javio se ja ili ne.
Sad shvatam, ti bi voleo i u više nijansi, pa se zato javljaš
Dukes je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2010, 10:03   #10
DobroslaV
Veteran
 
Član od: 6.11.2006.
Lokacija: Voždovac, Beograd
Poruke: 1.081
Zahvalnice: 571
Zahvaljeno 169 puta na 94 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Moja sestra je pre par dana našla jedan strani sajt na kome se prodaju cipele i hoće da poruči neke. Zove mene da vidim da li se to isporučuje u Srbiju, i odem ja na onaj formular i vidim piše Yugoslavia. Ajd rekoh za svaki slučaj da pitam čoveka da li to može i koliko bi izašla carina i sve to....

I pitam ga "Da li šaljete robu u Srbiju"(namerno kažem Srbiju, ne Jugoslaviju)
Na to mi je on odgovorio: "Ne vršimo isporuku u afričke države" (na engleskom).

Ovo sve govori o položaju naše države u eTrgovini.
Šteta, pa ne sačuvah mail..
DobroslaV je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2010, 10:37   #11
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Da l' je taj normalan?
Pa u Africi nema ni jedna država koja ima slično ime kao Srbija, ni po pisanju ni po izgovoru imena države.
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2010, 15:13   #12
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
Retko kada se dešava da država pita ljude šta žele i kako žele da bude regulisano.
Pita nas, na kraju reguliše kako ona hoće, a neretko na kraju i ne uradi ništa, ili probije rok za par godina, al ajde...Kad već pita, što da ne odgovorimo, naša je...

Osnovne grupe pitanja su:

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
1. Sa kojim problemima se suočavaju trgovci i pružaoci usluga u procesu prodaje roba i usluga (kako u veleprodaji, tako i u maloprodaji):
- na domaćem tržištu, domaćim fizičkim i pravnim licima
- u inostranstvo (izvoz), stranim fizičkim i pravnim licima
Na ovo ne mogu da odgovorim, jer nisam trgovac, pa samim tim nemam iskustava sa te strane.

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
2. Sa kojim problemima se suočavaju krajnji kupci, domaća fizička i pravna lica kada kupuju robu i usluge:
- od domaćih trgovaca i pružalaca usluga
-često slab izbor robe, ili kada govorimo o uslugama, kvalitetnije (a neretko i jeftinije) ekvivalente možemo naći u inostranstvu.
-monopol, korupcija, monopol, nerealne cene i "ubijanje" konkurencije kao posledica monopola, monopol...da li sam spomenuo monopol?
-vrlo često neprofesionalnost u obavljanju posla

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
- od inostranih trgovaca i pružalaca usluga
-obično ne šalju robu u našu zemlju
-obično nikada nisu ni čuli za našu zemlju (što iznad pomenuše)
-A ako šalju, najčešće na njihovim sajtovima stoji Yugoslavia ili Serba and Montenegro, iako niti jedna od navedenih država ne postoji već više godina, deluje kao da šalju robu u Austro-Ugarsku, Čehoslovačku, ili Američku Konfederaciju...
-Carina-naziv koji ljudi često koriste za sve takse, poreze, prireze, zareze i ostale gluposti kojima oporezuju robu, stara priča-stvar od 10$ dok stigne ovde košta 30$ i slično.
-Neprofesionalnost osoblja koje radi na carini, distribuciji i sl., takodje stara priča: "odrpani" paketi bla bla bla...

Napomena: ozbiljnost i prioritet koje bi problemi trebali da imaju pri rešavanju su obeleženi brojem facepalmova

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
3. Koji su to drugi problemi koji usporavaju, ograničavaju ili na drugi način štetno utiču na brži razvoj e-trgovine, na primer u oblastima:
- pružanja/korišćenja infrastrukturnih usluga (ISP, hosting itd)
- ugovornih odnosa (osiguranja, reklamacije, garancije itd)
- administrativnih procedura: registracije firme, vođenja knjigovodstva, obračunavanja poreza itd.
- finansijskog poslovanja (načini plaćanja, domaći i strani payment provajderi itd)
- logistike/dostave
Ovde ne mogu detaljnije da odgovorim, ali pokušaću:

-PayPal koji najavljuju i daju nam lažnu nadu kao da će njim privući 50% biračkog tela.Neka lepo naprave put negde i nek ih snime, a ne ovamo pričaju i mažu o PP.
-Mnoge procedure su previše komplikovane, treba ih pojednostaviti i naravno, narod treba upoznati sa čitavim konceptom eTrgovine.

Jer po broju ljudi koji se do sada oglasio ovde, može se zaključiti koliko je upućenih u ovu tematiku.Mada dobro je što nema materijala za oftopičenje kao što je bilo u temi o ćiriličnom domenu...
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku JohnnyNT na korisnoj poruci:
player1 (11.10.2010), smarkovic (7.10.2010), Virus (2.10.2010)
Stara 26.9.2010, 19:12   #13
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Ja bih rekao samo to da moraju da reše problem sa pohlepnim carinicima i da uvedu hebeni PayPal FFS...
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
smarkovic (7.10.2010)
Stara 26.9.2010, 19:16   #14
gamer82
Član
 
Član od: 10.5.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 123
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 13 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Prvo i osnovno narod treba da se navikne na e-trgovinu jos uveliko smo na zacelju po tome jer nam je vazno da kupujemo iz prve ruke odnosno i na ovako los standard tesko se privici na nove stvari koje su u svetu sasvim normalne ali najcesce zbog zloupotreba i nepoverenja.
Drzava se razmislja oko PayPal-a jer verovatno gleda na koji nacin da i tu profitira,a gde sve nije tako da dali ce se to ostvariti do kraja godine ili sledece nije toliko bitno jer interes je uvek na strani onih koji propisuju nova pravila trgovine a dok se smisle pitanje koliko ce to na kraju biti isplativo za narod,u svakom slucaju je potrebno.
gamer82 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2010, 1:14   #15
altas
Veteran
 
Član od: 18.4.2007.
Lokacija: Nis
Poruke: 1.026
Zahvalnice: 222
Zahvaljeno 293 puta na 156 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Krenulo je i ovde...
Gospodin smarkovic je dobio odgovore na ES-u i Benchu, pitanje, na koliko ce jos foruma da se muvaju ovakva pitanja. Ljudi su vec rekli sta su imali, ne treba vise diskusije. I ovde i na drugim forumima. Samo neka ovako idu diskusije (sad mi vise lice na zahebancije) od foruma do foruma, a vreme prolazi...

Sve ovo mi lici na ranije predizborne setnje od sela do sela, pa pitanja tipa "Recite ljudi, sta vam treba, dobicete..."

Uzgred, dokle vise pricanja i kucanja, hajde radite nesto, narod vam je servirao sve probleme koji postoje i prepreke ka e-trgovini.

Sad mi sve ovo vise lici na presipanje iz supljeg u prazno... Nema leba.

Samo vi gospodo, diskutujte, diskutujte, diskutujte, diskutujte... 10 godina je vec proslo, koliko jos treba?

/out
altas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku altas na korisnoj poruci:
JohnnyNT (27.9.2010), Kisr (30.9.2010), Virus (2.10.2010)
Stara 27.9.2010, 15:28   #16
Dux Linux
Novi član
 
Član od: 27.9.2010.
Poruke: 1
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Sta dodati na ovo ?

Pre par meseci po inerciji sam pokusao da otvorim PayPal nalog racunajuci da nakon 6 godina od prethodnog pokusaja ne postoji ni teorijska sansa da Srbija i dalje, uz par zemalja sa egzoticnih koordinana i jos egzoticnijih imena, nije u onoj country drop down listi. Sledeci dalje instink, posetio sam par foruma i bio zabezeknut da se tamo vodi potpuno ista diskusija i nakon svih tih godina "kada ce paypal doci u Srbiju".

Ja sam i licno potrosio neko vreme i trud pokusavajuci da spojim ljude iz drzave, kao i ljude iz IT industrije i bankarskog sektora kako bi bio zatvoren krug na relaciji (drzava-banke-IT sektor), ukljucujuci pravno finansijske garancije, finansijski i tehnicki procesing i procedure sto su sve prosti uslovi za aplikaciju kako bi PayPal u opste uzeo istu u razmatranje.

Gola je istina da je bar u ovom slucaju pravi razlog sto se nista ne desava upravo nesposobnost drzave (a ne kako se to obicno potura to sto smo mi nazadna zemlja puna najgorih hakera koji samo piratuju sadrzaje sa neta i mastaju da razbiju PayPal naloge).

Ne zalim da sirim defetizam, ali se svakako nadam da ce svi oni ljuidi koji imaju aktivisticki pristup, energiju i volju, utrositi iste na stvari koje stvarno mogu da naprave promenu. Da se ne desi da nakon 6 godina citaju pantljicare od odgovora na istu temu.

Predlazem da pokrenete ovu akciju/temu ponovo onda kada drzava i njeni eksponenti pokazu bilo kakav rezultat kao minimalan znak volje da nesto i urade a ne samo da nas anketiraju i u nedogled farbaju.

Ko je gledao seriju "Slozna Braca", setice se cuvene scene kada Mute prenosi Fiku poruku licno od Butrosa Galija:

"Naculju usi"
...
"Jesi naculjio?"
...
"Kaze Butros.....'Imacu vas u vidu!'"
.








Citat:
iMa_NeKo_PljUgU kaže: Pregled poruke
1. Pa da uvedu PayPal, i to za primanje i za slanje novca.
2. Da uvedu doživotnu robiju za sve one koji se "posluže" nekim delom porudžbine, konkretno mislim na carinike i poštanske službenike. Ne želim da imam poverenje u tipa Amazon.com, a molim Boga da mi neko na granici ne pokupi sve...jel jelte treba njegovoj babi....
3. Smanje carine, špedicijie, poreze, taxe itd.... Jer na kraju više plaćam njima, nego što sam platio sam proizvod...
4. Da se smanji korupcija (Ne mislim na "celokupnu" (ipak imam razumevanja ), već na one kretene kojima odgovara da nas drže u mraku).
5. Imamo najgore brzine interneta, a najskuplje, u regionu i šire.
6. Da prestanu da podržavaju monopoliste.
7. Da prestanu da nas farbaju, postavljanjem glupih pitanja (kao npr. šta nam treba za dobru eT)... Kao da sami ne znaju šta nam treba i šta se dešava u ovoj rupi od države.
Dux Linux je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dux Linux na korisnoj poruci:
smarkovic (7.10.2010)
Stara 27.9.2010, 16:18   #17
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Mrzi me sve da čitam, ali ako hoćete da se bavite online biznisom u Srbiji, i da to radite preko domaće banke moraćete da odvojite bar 500 evra samo za tu kombinaciju.. preskupo za mene, plus mora da se plate neki porezi i da se otvori firma ili da se registruje neka organizacija.

A mogao bih lepo da raduckam i da zarađujem po neki dinar dnevo, ali ova investicija mi je prevelika

Ulaganje u sajt = 100 e
rešavanje birokratije = 1000 e
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
smarkovic (7.10.2010)
Stara 27.9.2010, 18:01   #18
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Uh, ne podnosim politiku i političare. Mislio sam da je ista zabranjena na ovom forumu, kad eto je, umesto odozdo uliva se s vrha

LM, znaju oni već deset godina šta treba da urade - da preseku umesto da održavaju "socijalni mir" koji je tranziciju produžio sa 2 godine na evo 10, a biće i 20... Al' neće niko da kaže "ljudi mora biti još teže da preguramo" jer zna da neće niko glasati za njega. A niko od njih nije otišao u politiku da "popravlja stvar i dovodi Pay Pal"...

Kad nateraju policiju da govori "dobar dan", carinike da rade umesto da kradu, tetkice u administraciji da se nasmeju, ministre da koriste glavu (makar i tuđu, samo da nešto koriste) jer će inače izgubiti posao, možda budemo mogli da pričamo o eTrgovini u Srbiji.

Odoh sad da se samobanujem na 30 dana, a vi se uzalud nadajte da tamo ima neko ko će podići vrednost robe koja se mora cariniti sa 20 na 100 evra, smanjiti papirologiju, razbucati lopove iz UPS i DHL i slične karafeke... Ja inače kupujem samo knjige iz UK, stižu redovno poštom, plaćam Google Checkoutom tako da ono... (mark my words)... Pay Pal je zlo koje vam ne treba u životu, a tek ćete ga oplakati.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
smarkovic (7.10.2010)
Stara 28.9.2010, 13:18   #19
Rasa
Član
 
Član od: 23.4.2007.
Lokacija: Zubovac - Ribarska banja - Kruševac
Poruke: 410
Zahvalnice: 110
Zahvaljeno 89 puta na 73 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Rasa Slanje poruke preko Skypea korisniku Rasa
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Ja bih rekao samo to da moraju da reše problem sa pohlepnim carinicima i da uvedu hebeni PayPal FFS...
Potpuno se slažem, kada se ove dve stvari reše bilo bi svima mnogo lakše koji kupju putem neta. Ja lično imam PayPal koji mi sestra reguliše iz Austrije, ali otaje još carina.
Rasa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2010, 13:21   #20
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

1. Da li je "Šta nam treba za dobru eTrgovinu?" glupo pitanje? Na ovo pitanje neću da odgovaram, jer iz principa ne odgovaram na glupa pitanja.

2. E-trgovina i trgovina uopšte, jesu politička pitanja? Nisu li državna i društvena? Možda je to IT pitanje koje treba da reguliše država zakonima? Tjah, nema veze:
AKO NEKO ZNA DOBAR NAČIN DA ZAOBIĐEMO POLITIKU, DRŽAVU I ZAKONE, A DA UREDIMO E-TRGOVINU KAKO DOLIKUJE - NEKA ODMAH KAŽE DA SE ORGANIZUJEMO!
jer:

3. Država je kilava i kljakava, po pitanu zakonskog regulisanja IT tema (a i ne samo njih). Ma, često troma, nekada kao slon u staklarskoj radnji, a nekada otrese IT problem kao perut sa revera. Sijaset primera, mrzi me da ih navodim.
Razlozi za to su: a) nezaintereseovanost i nerazumevanje, b) ima važnijih, a mnogo više "važnijih", pitanja, c) ne donosi novac državi koliko neke druge oblasti, d) donese zakon koji se nikad ne primenjuje...

4. U takvom stanju stvari - ako vas država nešto pita kroz javnu raspravu, logično je da pretpostavite da vas farbaju, kupuju vreme, zamazuju oči... Ali ne mogu da razumem ovo: zašto onda trošite svoje vreme, trošite novac na preskup Internet i učestvujete u jalovoj raspravi?

5. Znaju oni šta treba da rade - tipična vaša reakcija, iza koje je par vas dalo suprotna mišljenja šta to znaju da treba da urade. Odakle onda da znaju šta da rade, kad i vi ne mislite istovetno?

6. Da doživim da neko satre korupciju u potpunosti i da umrem - umro bih u cvetu starosti sa 2000 leta. A mislite samo na one koji nas drže u mraku - izvin'te, a koji su to? Može malko preciznije? Ili je to samo retorika?

7. Carina, pošta, banke, takse, špedicija, zakoni, procedure... Sve se slažem - uopšteno, tu su problemi.
Ali objasnite mi kakve veze ima cena Interneta sa ovim? Ili se orator mogao zaleteti da opali i po ceni goriva, mazuta, gasa, hleba, krompira, kelerabe - "nema veze, al da im ja sve kažem"?
Ili ono: Da ne podržavaju monopoliste. Da li se to "monopolista" odnosi na PayPal ili na Telekom?

8. Svaki policajac koji me je zaustavio u poslednjih nekoliko godina, rekao mi je "Dobar dan." - verovatno sam imao sreće. Na šalteru mi se nisu osmehivali nigde u inostranstvu, možda sam se osećao "na pod miške" od puta. Ako su javne rasprave način da ministri koriste tuđu glavu, evo - nek izvole.

Manje-više: red, poredak i kultura se u svim zemljama Evrope održava kroz drakonske novčane kazne definisane zakonima koji svi primenjuju. Zato nema grafita, zato vozači staju svakom pešaku na pešačkom prelazu, parkići za decu imaju cele ljuljaške koje ne škripe, a gradonačelnik skvikne jer je za Novu godinu bio preglasan vatromet.
A pre toga stvari se uvode i kroz referendume i javne rasprave...
Dakle - farbanje ili ne, odlučite sami, ali - neka probaju posle ovoga da problem e-trgovine razvlače "ko baba gaće"...
Dukes je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Dukes na korisnoj poruci:
A M G (28.9.2010), player1 (11.10.2010)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
јавна расправа, e-trgovina, etrgovina, javna rasprava, paypal

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Treba da downloaduje sa MS site ali ne mogu... dzambo Operativni sistemi 4 7.1.2008 17:24
treba mi nova konfiguracija teodor Šta da kupim? 19 16.8.2006 19:02
da li nam treba server-hitno trnn Komunikacioni uređaji i umrežavanje 9 28.6.2006 1:43
Treba da kupim mikrofon... jovbranko ŠDK - Zvuk na računaru 8 2.6.2006 14:29


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:54.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com