Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.4.2007, 13:01   #1
vazon
Novi član
 
Član od: 19.5.2006.
Poruke: 28
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Wireless antena - pomoc!

Pozdrrrav svima!

Situacija je sledeca:

Imam (imao sam, tacnije) wireless antenu koju je cale rasturio juce (hteo je da produzi kabl...). Sve je to radio dok nisam bio tu, tako nisam svojim ocima video sta je tacno radio, pa cu vam preneti ono sto mi je on rekao.

Antena se sastoji od mrezastog, zicanog "tanjira" i crne plasticne kutije od nekih 8 x 8 cm. Cale je rasturio tu crnu kutiju i, kako kaze, unutra je zatekao sledecu situaciju (slika 1):



Ovo svetlo sivo sto dolazi sa leve strane je kabl antene ciji je presek: izolacija, tanke bakarne zicice, izolacija, deblja bakarna zica.

Dve zute zakrivljene linije su dva limica.

Dve bele uspravne linije su takodje neka dva lima koja su zalepljena unutar kutije.

E sad, cale kaze da su bakarne zicice iz kabla bile u kontaktu sa oba zuta lima i da je na jedan od ta dva lima bila zalemljena i deblja bakarna zica iz sredine kabla. Upravo kao na slici 1.


Po meni, trebalo bi da stvar bude kao na slici 2.



To jest, da su tanke zicice zalemljene za jedan zuti lim, a da je deblja bakarna zica iz sredine zalemljena na drugi zuti lim. Koliko znam, ne bi trebalo da bude kontakta izmedju ova dva zuta lima, kao sto je slucaj na prvoj slici...

Kako ovo da spojim da bi antena ponovo radila?

I jos ovo: dok je sve radilo kabl je bio dug 5 metara. Cale je nabudizo kabl od 8 metara. Koliko to moze imati veze sa time sto antena ne radi?

Hvala!
vazon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2007, 14:15   #2
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Wireless antena - pomoc!

Citat:
vazon kaže: Pregled poruke
Po meni, trebalo bi da stvar bude kao na slici 2.

To jest, da su tanke zicice zalemljene za jedan zuti lim, a da je deblja bakarna zica iz sredine zalemljena na drugi zuti lim. Koliko znam, ne bi trebalo da bude kontakta izmedju ova dva zuta lima, kao sto je slucaj na prvoj slici...

Kako ovo da spojim da bi antena ponovo radila?
Tvoj cale je u pravu. Situacija je kao na sl.1

Citat:
vazon kaže: Pregled poruke
I jos ovo: dok je sve radilo kabl je bio dug 5 metara. Cale je nabudizo kabl od 8 metara. Koliko to moze imati veze sa time sto antena ne radi?
Mnogo. U zavisnosti od toga koji kabal koristis gubici na duzini mogu biti ogromni.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2007, 19:06   #3
Maverick78
Veteran
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: The Crystal Ship
Poruke: 584
Zahvalnice: 130
Zahvaljeno 101 puta na 73 poruka
Određen forumom Re: Wireless antena - pomoc!

Ne bih ti mnogo znao reci o samoj anteni,ali i sam imam wireless i kada su dolazili ljudi koji su mi postavljali bezicni internet, sjecam da su pricali nesto o duzini kabla,koliko se sjecam da na duzini bas cini mi se preko 5 metara moze da se desi da uopste nema interneta. dok recimo sve ako je ispod toga internet super dolazi i sve radi super,a ako je malo preko nema ga uopste. eh zato kada se postavljaju antene negdje na visini,recimo ako mora na krov da bi se uhvatio signal, kupuje se jos neki dodatak koji znam da su ovde kod nas prodavali za jos 50 eura. tada sve radi super i kada je kablo puno vece duzine. ja sam recimo uhvatio signal sa prozora i antena mi tu stoji i kablo ide direktno od nje do kompa bez nekog posebnog dodatka,ali mu je duzina 3 metra i sve radi super. opet, konsultuj se sa nekim strucnijim
Maverick78 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2007, 19:23   #4
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Wireless antena - pomoc!

Za onaj tanak kabl koji nosi oznake CF200 ako se dobro secam, limit je nekih 8m. Sve preko toga moze (a i ne mora) da dodje gubitaka u signalu. Ovo naravno zavisi i od kvaliteta antene, a i od kvaliteta opreme provajdera sa druge strane, pa onda da li ima nekih smetala izmedju tebe i provajdera...itd. Recimo nece ti pomoci hi-tech oprema ako izmedju tebe i provajdera stoji repetitor za mobilnu telefoniju pored koga tesko da i drvo moze da opstane koliko zraci. Za duzine preko 8m preporucuje se CF400 kabl koji je 2.5x skuplji od ovog "obicnog".
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2007, 19:42   #5
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: Wireless antena - pomoc!

Ja imam debeli kabal od 11,5 metara i bez ap-a i radi fino.

Ili skratis taj, kupis ovaj debeli te duzine ili ubacis AP. Sa debelim ce ti najverovatnije raditi ok.
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2007, 19:45   #6
B@NE
Starosedelac
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Velika Greda, Vojvodina
Poruke: 1.918
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 137 puta na 100 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku B@NE Slanje poruke preko Yahooa korisniku B@NE
Određen forumom Re: Wireless antena - pomoc!

Evo mog slucaja, ja imam kabl CF 200 i dugacak je cak 15 metara i signal 'vatam, standard je 2-3 crte ja sam zadovoljan. Antena mi je je Yagica sa jacinom od 15 decibela. Od lokalnog AP-a sam udaljen nekih 250-300 m.

@Maverick78

Taj uredjaj se zove Acces Point i on se uzima ako ti je jako dugacak kabl i smanjuje gubitak signala,znamo da je sto duzi kabl signal se kubi po metru.

Inace moj kolega je uzeo tip antene kao ti, on je malo dalji od mene. Njemu smo trebali da produzimo kabl ali smo uzeli onaj deo gde se utice u komp i lepo smo ga zalemili uzeli produzetak i to je to. Antenu smo dignuli na pristojnu visinu tako da joj nista ne smeta ni komsiojn oras star 15 godina.

Trebamo napomenuti da antena mora da ima opticku vidljivost sa loc. ap-om i ne smtea da joj smeta ni list jedan a pogotovo kuce,zgrade.

Dalje...treba da vidis kakvu polarizaciju salje tvoj provajder i tako da okrenes antenu veoma bitna stvar kod ovakvog tipa antena,ako pronadjem uputstvo(slikovito)poslacu ti.

pozdrav
B@NE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2007, 19:55   #7
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: Wireless antena - pomoc!

Moze da zovne i provajdera i da se informise u vezi polarizacije, sigurno ce ti objasniti kako da sredis to.
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2007, 19:57   #8
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Wireless antena - pomoc!

Najbolja varijanta za wireless i jeste kada se koristi AP jer se tada od njega do kompa vodi LAN kabal koji ima neuporedivo manje gubitke na duzini. Ja imam slicnu konfiguraciju ali umesto AP-a imam PII na 233Mhz sa 128MB SDRAM-a, wlan karticom i ethernet karticom na koju je povezan moj komp (jeftinije nego AP). Duzina kabla od antene do PII je 1m, a duzina LAN kabla do mog kompa je 15m. Antena je Grid od 24dB koja hvata AP udaljen cca 8km i imam 4 "crte" u windozinom Wireless Connection Status-u.

Inace, ako treba da vucete CF kabal za wireless uzmite najskuplji i gledajte da bude sto kraci, cisto da ustedite na zivcima. Ovo naravno vazi za one kojima je AP provajdera udaljen. Oni koji imaju AP (ili vise njih) u krugu od 1km mogu da malo fusere na opremi.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2007, 20:06   #9
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: Wireless antena - pomoc!

Jeftinije, a pozdanost tog pentiuma i el energija?
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2007, 20:08   #10
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Wireless antena - pomoc!

Citat:
Maverick78 kaže: Pregled poruke
....kupuje se jos neki dodatak koji znam da su ovde kod nas prodavali za jos 50 eura....
Uređaj se zove Access Point [AP] (srpski: pristupna tačka)... Povezuje se pomenutim kablom sa antenom a iz njega do kompa ide "klasičan" mrežni UTP kabl... Kao što kolega Patton reče ako nemaš AP a ako želiš duži kabl moraćeš da koristiš koaksijalni kabl sa oznakom 400, on ima znatno bolje performanse od kabla sa oznakom 200, ja sam primera radi početkom prošle godine imao varijantu antene od 17bB + kabl sa oznakom 400 (~20 metara) a sa druge strane Asusova (3com 802.11b WiFi kartica) i sve me lepo služilo skoro pola godine kada sam uzeo Planet-ov AP i postavio sam ga na metar od antene i od tada sve radi još bolje.... Dakle ako hoćeš duži kabl a pritom hoćeš da sve i dalje radi ili traži kvalitetniji kabl (obavezno u jednom komadu) nastavljanje, seckanje ne dolazi u obzir jer se tada još gubi na kvalitetu signala ... Ili druga eventualna kombinacija je postavljanje AP-a uz antenu.... To je ubedljivo najbolja kombinacija jeste da je malo skuplja ali kad jednom proradi kako treba posle nema greše... Evo meni radi skoro godinu dana bez ikakvih problema da kucnem u drvo...

Poslednja ispravka: VojaM (7.4.2007 u 4:55) Razlog: Štamparske greškice...
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2007, 21:06   #11
vazon
Novi član
 
Član od: 19.5.2006.
Poruke: 28
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Wireless antena - pomoc!

Hvala svima na javljanju!

Da, ispostavilo se da je cale bio u pravu. Sastavili smo antenu ponovo kao na slici 1 i antena registruje predajnike (ili kako se vec zovu antene provajdera prema kojima usmeravamo nase antene). Sada je problem u tome sto je jacina signala nula. Dakle, antena primecuje razne mreze ali nema signala.

U toku dana sam sastavio jednu kantenu precnika 85mm, duzine 174 mm. Mislim da bi ona trebala da funkcionise. Prikljucio sam je i sa njom je bio isti slucaj, otrila je gomilu mreza, ali signal je opet nula.

Sve ovo sam radio sa dva obicna, bela koaksijalna kabla. Jedan je dug 5m, drugi 8m. Provajderova antena je od mene udaljena nekih 300m i imam opticku vidljivost do nje. U ostalom, re nego sto je cale rasturio antenu signal mi je bio vrlo dobar, tj. 4/5.

Bio sam do provajdera i on kaze da nemam signala verovatno zbog toga jer su mi kablovi nastavljani i da oni moraju da budu perfektno spojeni da bi stvar funkcionisala.

O cemu sada moze da se radi? Dakle, pomocu dve antene "upecam" nekoliko mreza, medjutim na svima njima jacina signala je 0.
vazon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2007, 21:41   #12
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Wireless antena - pomoc!

Citat:
NikolaS kaže: Pregled poruke
Jeftinije, a pozdanost tog pentiuma i el energija?
Za sada pouzdan, a sto se tice el. en. i ovako je ne placam Salim se naravno, gasim ga kad mi ne treba pa je usteda maksimalna.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2007, 1:11   #13
vazon
Novi član
 
Član od: 19.5.2006.
Poruke: 28
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Wireless antena - pomoc!

Kantena radiiii! Jeee!

Mrdao sam tamo - amo moju novu antenu od konzerve za razredjivac i ona je uhvatila slab signal. To mi je bio znak da stvar funkcionise, pa sam kablove na spojevima lepo zalemio i spojio, doradio sam kantenu, popravio sam joj levak.

Sada pomocu nje hvatam tri crtice signala i veza je jako dobra! Ovo je veliko ohrabrenje za mene. Uskoro mozda krenem da pravim 3d korner antenu...

Imam jos jedno pitanje - hteo bih da kupim neki koaksijalni kabl koji je najbolji za wireless i antene "sam svoj majstor". Koji kabl da kupim, sa kojom oznakom?
vazon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
pomoc oko wireless opreme miske_car Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 3.10.2006 22:02
Lokacije wireless antena??? Crni Komunikacioni uređaji i umrežavanje 3 9.7.2006 13:45


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:07.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com