Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.9.2008, 11:44   #1
GeForce
Član
 
Član od: 4.3.2007.
Lokacija: Podgorica ( Crna Gora )
Poruke: 386
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 12 puta na 11 poruka
Određen forumom Vista (instalacija)

Pozdrav.

Imam Vistu na DVD-u (u .Iso) da li bih mogao da je instaliram (preko boot-a) na drugi HDD i da mi radi bez problema?

Ili ovu Vistu koja mi je u .iso file moram nekako da napravim Bootabilnom?

Poslednja ispravka: GeForce (11.9.2008 u 12:04)
GeForce je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2008, 11:59   #2
paulvandyk68
Banned
 
Član od: 21.9.2007.
Lokacija: Zrenjanin
Poruke: 1.974
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 353 puta na 278 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku paulvandyk68
Određen forumom Re: Vista (Instalacija)

Narezi je preko "alkohola 120" kao butabilnu na dvd, i tako je instazliraj na tvoju pc platformu.
paulvandyk68 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku paulvandyk68 na korisnoj poruci:
GeForce (11.9.2008)
Stara 11.9.2008, 14:26   #3
Greko Darstiva
Veteran
 
Član od: 5.4.2008.
Lokacija: Ivanjica
Poruke: 752
Zahvalnice: 240
Zahvaljeno 191 puta na 125 poruka
Određen forumom Re: Vista (Instalacija)

Samo narezi vistu na DVD preko alcohola 120 % i to je to.
Greko Darstiva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Greko Darstiva na korisnoj poruci:
GeForce (11.9.2008)
Stara 12.9.2008, 22:43   #4
GeForce
Član
 
Član od: 4.3.2007.
Lokacija: Podgorica ( Crna Gora )
Poruke: 386
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 12 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Vista (Instalacija)

Trenutno imam XP SP2 na C particiji.
Da li mogu da instaliram vistu sa DVD-a kao i svaki drugi program bez bootovanja na D particiju pa onda samo u BIOS da stavim da mi sistem podize sa D particije?

Ili bash mora preko Bootovanja?
GeForce je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2008, 22:47   #5
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Vista (Instalacija)

posto hoces da imas i xp i vistu preporucujem ti da pre zezanaj sa tim procitas sve o dual bootu i da nabavis Vista boot pro program koji ce ti lakse omoguciti da biras sisteme koje dizes,a i da oba budu vidljiva
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2008, 8:20   #6
Gorankx
Član
 
Član od: 4.7.2007.
Lokacija: Mali Zvornik
Poruke: 419
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 40 puta na 36 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Gorankx
Određen forumom Re: Vista (Instalacija)

Citat:
GeForce kaže: Pregled poruke
Trenutno imam XP SP2 na C particiji.
Da li mogu da instaliram vistu sa DVD-a kao i svaki drugi program bez bootovanja na D particiju pa onda samo u BIOS da stavim da mi sistem podize sa D particije?

Ili bash mora preko Bootovanja?
Posto vec imas instaliran xp uzmi vistu i instaliraj na D particiju.Vistin bootloader bi trebalo da vidi xp.
Naravno vista mora da se boot-uje
Gorankx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2008, 9:22   #7
Aleksa
Član
 
Član od: 30.1.2006.
Poruke: 451
Zahvalnice: 72
Zahvaljeno 43 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Vista (Instalacija)

Ako ti je vec XP na C, slobodno Vistu instaliraj na D. Kad podignes Vistu izgledace kao da je ona na C, radice sve bez problema
Aleksa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aleksa na korisnoj poruci:
Jim Bravura (17.9.2008)
Stara 13.9.2008, 9:24   #8
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Vista (Instalacija)

Da... kad ide Vista posle XP nema nikakvih problema. Butuj i instaliraj. To je jedini nacin. Vista ce sama da ti podesi da kad palis komp biras hoces li vistu ili XP da startujes.

Problem sa butovanjem se desava kad se instalira XP posle Viste jer se onda upropasti bootloader i odma se dize XP a Vistu ne mozes jer te ne pita hoces li i u tom slucaju se instalira poseban bootloader.
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2008, 10:50   #9
GeForce
Član
 
Član od: 4.3.2007.
Lokacija: Podgorica ( Crna Gora )
Poruke: 386
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 12 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Vista (Instalacija)

Sinoc sam instalirao Vistu ono preko XP-a kao i svaki drugi program na D:
I kad ukljucujem comp pita me ocu li Xp ili Vistu.
Evo upravo vam pishem sa Viste
Meni se mnogo svidja Prezadovoljan sam
GeForce je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2008, 21:07   #10
Gorankx
Član
 
Član od: 4.7.2007.
Lokacija: Mali Zvornik
Poruke: 419
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 40 puta na 36 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Gorankx
Određen forumom Re: Vista (Instalacija)

Pa i ja sam je bio instalirao ali i nisam nesto bio zadovoljan ali to je druga prica.Doduse nije bila sp1.Mozda se u ovom service pack-u nesto i popravilo.
Gorankx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2008, 11:37   #11
GeForce
Član
 
Član od: 4.3.2007.
Lokacija: Podgorica ( Crna Gora )
Poruke: 386
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 12 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Vista (Instalacija)

Citat:
Gorankx kaže: Pregled poruke
Pa i ja sam je bio instalirao ali i nisam nesto bio zadovoljan ali to je druga prica.Doduse nije bila sp1.Mozda se u ovom service pack-u nesto i popravilo.
Meni je Windows Vista Ultimate SP1. I mnogo mi se svidja.
GeForce je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2008, 1:24   #12
Barni
Veteran
 
Član od: 12.4.2007.
Poruke: 619
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 103 puta na 86 poruka
Određen forumom Re: Vista (Instalacija)

Da ne pokrećem novu temu da pitam ovde, pošto je povezano.
- evo o čemu se radi uzeo sam novi wd6400aaks i hteo bih da napravim dual boot, znači prvo treba da particionišem hard na recimo c (20GB), d (20GB) i ostatak na E za instalaciju igara, download itd.
- znači sada ako na c inst. xp, a na d vistu, da li će pod vistom raditi igre instalirane (na particiju E) dok je bio podignut xp i obrnuto
- npr fifa koristi save koji smešta u C:\Documents and Settings\Ime\My Documents\fifa i odatle učitava sačuvane pozicije, dakle da li bi bilo moguće uopšte pokrenuti tu igru pod vistom i onda da li bi radili sejvovi napravljeni pod xp-om?
- takođe da li treba instalirati npr anti-virusni program i na xp pa potom posebno i na particiju gde je vista, ili neki veb pretraživač itd ili je dovoljno samo jednom uraditi instalaciju na particiju gde je instaliran xp i da onda vista koristi taj program...
- uh valjda nisam preterano zakomplikovao sa ovim pitanjima
Barni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2008, 7:01   #13
paulvandyk68
Banned
 
Član od: 21.9.2007.
Lokacija: Zrenjanin
Poruke: 1.974
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 353 puta na 278 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku paulvandyk68
Određen forumom Re: Vista (Instalacija)

Citat:
Barni kaže: Pregled poruke
Da ne pokrećem novu temu da pitam ovde, pošto je povezano.
- evo o čemu se radi uzeo sam novi wd6400aaks i hteo bih da napravim dual boot, znači prvo treba da particionišem hard na recimo c (20GB), d (20GB) i ostatak na E za instalaciju igara, download itd.
- znači sada ako na c inst. xp, a na d vistu, da li će pod vistom raditi igre instalirane (na particiju E) dok je bio podignut xp i obrnuto
- npr fifa koristi save koji smešta u C:\Documents and Settings\Ime\My Documents\fifa i odatle učitava sačuvane pozicije, dakle da li bi bilo moguće uopšte pokrenuti tu igru pod vistom i onda da li bi radili sejvovi napravljeni pod xp-om?
- takođe da li treba instalirati npr anti-virusni program i na xp pa potom posebno i na particiju gde je vista, ili neki veb pretraživač itd ili je dovoljno samo jednom uraditi instalaciju na particiju gde je instaliran xp i da onda vista koristi taj program...
- uh valjda nisam preterano zakomplikovao sa ovim pitanjima
Neznam zbog cega toliko komplikujes? Mislim da particija hard diska od 20gb je malena za os kao sto je vista. Zasto jednostavno ne napravis jedan os, recimo Windows vista na sistemskoj particiji koja bi recimo bila od nekih 50gb.
paulvandyk68 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku paulvandyk68 na korisnoj poruci:
Barni (23.10.2008)
Stara 23.10.2008, 9:27   #14
ukimafija
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.7.2006.
Lokacija: Las Vegas, USA
Poruke: 5.435
Zahvalnice: 788
Zahvaljeno 1.618 puta na 1.389 poruka
Određen forumom Re: Vista (Instalacija)

Citat:
Barni kaže: Pregled poruke
Da ne pokrećem novu temu da pitam ovde, pošto je povezano.
- evo o čemu se radi uzeo sam novi wd6400aaks i hteo bih da napravim dual boot, znači prvo treba da particionišem hard na recimo c (20GB), d (20GB) i ostatak na E za instalaciju igara, download itd.
- znači sada ako na c inst. xp, a na d vistu, da li će pod vistom raditi igre instalirane (na particiju E) dok je bio podignut xp i obrnuto
- npr fifa koristi save koji smešta u C:\Documents and Settings\Ime\My Documents\fifa i odatle učitava sačuvane pozicije, dakle da li bi bilo moguće uopšte pokrenuti tu igru pod vistom i onda da li bi radili sejvovi napravljeni pod xp-om?
- takođe da li treba instalirati npr anti-virusni program i na xp pa potom posebno i na particiju gde je vista, ili neki veb pretraživač itd ili je dovoljno samo jednom uraditi instalaciju na particiju gde je instaliran xp i da onda vista koristi taj program...
- uh valjda nisam preterano zakomplikovao sa ovim pitanjima
Ima igara koje hoce da rade tako, npr. ako je to igra koja je dx9 instalacija, u u tom slucaju i na visti treba da instaliras normalno neki dx9, ja sam recimo skoro igrao RS Vegas iz 2006. tako poceo na XP -u pa je zezalo, prebacim na Vistu i obrnuo...Ali nije htelo da prebaci save koji je doduse sama igra cuvala.Znaci, svaki sistem posebni drajveri, poseban moze i isti antivirus ali ga instaliras na svakom sistemu jer se oni ne vide medjusobno, svuda browser i programi koji ti trebaju. Nek particije budu bar po 30GB.
Sto se tice sejvova igara, igra cesto kad je pokrenes iz foldera gde je instalirana pod bilo kojim sistemom pravi cesto sama svoj save negde u dokumentima, tako da taj save folder treba da nadjes i iskopiras fajl/ove u folder na Visti u zavisnosti gde ona kreira svoj SAVE folder za tu igru ako ga kreira negde u dokumentima a ne u folderu gde je i instalacija, tj. svaka igra razlicito u zavisnosti od nje...Ali to lepo sljaka ne brini.
Da, i kad instaliras Vistu na D:, instaliraj www.vistabootpro.org i stavi da je Vista defaultni os i ona je kao C a XP je D -samo u tom programu,i posle kad se dize sistem, pita te koji ces i taj koji izaberes on bude C:
ukimafija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ukimafija na korisnoj poruci:
Barni (23.10.2008)
Stara 23.10.2008, 10:27   #15
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Vista (Instalacija)

@ Barni:

Pretpostavljam da ono sto hoces da pitas je dali ce moci da Vista vidi instalirane igrice preko XPa i da se one po potrebi igraju u Visti (slicno i za programe). I dali ce moci da koristi sejvove od igrica na oba sistema.

Odgovor je ovakav: na oba sistema moras da instaliras igrice koje hoces da igras, nece Vista videti sta je instalirano pod XPom i to pokrenuti. Dakle za pomenutu fifu, mora biti instalirana na oba sistema. Slicna stvar je i sa sejvovima igrica. Sam sejv ce verovatno moci da koristi ali... To ali je ovo: nesto je izmenjena struktura foldera na Visti i tada program koji je na Visti nece naci taj folder koji je na XPu gde si naveo jer su promenjena malo imena. A u igrici nema dugmeta Browse da nadjes gde je save . Dakle, morao bi da pravis kopiju tih sejvova na mestu gde program cuva sejvove na Visti ili XPu. Ista stvar je i kod programa, sta je instalirano kod Viste je za Vistu, sta je instalirano na XPu je za njega i nece nijedan videti sta je instalirao onaj drugi niti ce imati mogucnost pokretanja tog programa ( pomenuta prica oko antivirusa). Dakle, na oba sistema mora da se instalira i firewall i antiviru, i Office itd.

Dalje, vrlo je glupo praviti jednu malu particiju za XP, pa malu particiju za Vistu, pa particiju na kojoj ce biti instalirani prograami i cuvani podaci. Pri bilo kojoj reinstalaciji sistema, nijedan od pomenutih operativnih sistema nece videti te programe (jer za njega nisu ni instalirani) a i pitanje je dali ce ti prrogrami uopste da rade posle toga. Plus, nijedan sistem ne vidi koji je program instalirao onaj drugi, pa lako moze doci do konflikta oko njih i toga ko ce gde i sta da instalira ili je instalirao. Najbolje resenje je vece particije i instaliraj programe tamo gde je i predvidjeno. A bitne podatke itd cuvaj na jednoj vecoj particiji.

Sve u svemu, to sto si malo komplikovano zamislio, jeste lepa ideja ali od nje nema nista .
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku vasiljevic na korisnoj poruci:
Barni (23.10.2008)
Stara 23.10.2008, 12:29   #16
Barni
Veteran
 
Član od: 12.4.2007.
Poruke: 619
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 103 puta na 86 poruka
Određen forumom Re: Vista (Instalacija)

1. male particije samo za os-e sam hteo da napravim iz 2 razloga:
- prilikom formatiranja i ponovne instalacije os sve što je bilo na toj particiji se nepovratno gubi, pa bi stoga na njoj želeo da držim samo os i instalirane programe, što bi bilo nekih 15-tak GB
Pre par meseci sam tako bio prinuđen da reinstaliram sistem i tada sam izgubio brojne korisne programe (to me je naučilo da korisne stvari uvek narežem na DVD+ iskopiram ih na nesistemsku particiju) koje sam posle danima tražio po netu, većina igara, iako su bile instalirane na d particiju nije htela više da radi ali je bilo nekih koje su bez problema radile...
- virusi, špijuni i ostala gamad se obično (ne znam da li i uvek) instaliraju na sistemsku particiju pa bi za skeniranje te particije od 30GB trebalo npr 20 min. dok bi za skeniranje particije od 200GB verovatno trebalo 2 sata
2. znači ako bi na c instalirao xp, a na d vistu i onda posebno na svaku od tih particija av, browser-e itd i recimo dođe do iznenadnog pada xp što bi zahtevalo opet formatiranje i instalaciju na c da li bi u tom slučaju vista normalno funkcionisala tj da li bi svi ti instalirani programi na njoj nastavili normalno da rade bez obzira na problem sa xp-om?
3. znači ako bi želeo da neku igru pokrećem i u xp i u visti morao bi prvo da napravim folder E:\ime_igre_xp i tu je instaliram, nakon toga resetujem računar uđem u vistu napravim folder E:\ime_igre_vista i instaliram igru u tom folderu
- i na taj način umesto npr 10GB zauzmem 20GB na hardu
4. ako sam dobro razumeo u tom slučaju xp ne bi ni video folder E:\ime_igre vista pa onda s tim u vezi i pitanje:
- pošto kažete da xp ili vista vide samo programe i foldere kreirane dok su oni bili podignuti, kako tretiraju prostor na hardu koji je zauzela instalacija programa dok je radio drugi operativni sistem, znači pre instalacije programa x u visti bilo je slobodno npr 50GB na particiji E, nakon instalacije vista pokazuje da je preostalo 40GB slobodnog prostora na toj particiji.
- nakon što onda podignem xp koliko će slobodnog prostora na E particiji on videti?
5. kako bi ste vi podelili hard, u slučaju da želite da imate dual boot
Barni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2008, 14:32   #17
ukimafija
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.7.2006.
Lokacija: Las Vegas, USA
Poruke: 5.435
Zahvalnice: 788
Zahvaljeno 1.618 puta na 1.389 poruka
Određen forumom Re: Vista (Instalacija)

Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
@ Barni:
Odgovor je ovakav: na oba sistema moras da instaliras igrice koje hoces da igras, nece Vista videti sta je instalirano pod XPom i to pokrenuti. Dakle za pomenutu fifu, mora biti instalirana na oba sistema. Slicna stvar je i sa sejvovima igrica. Sam sejv ce verovatno moci da koristi ali... To ali je ovo: nesto je izmenjena struktura foldera na Visti i tada program koji je na Visti nece naci taj folder koji je na XPu gde si naveo jer su promenjena malo imena. A u igrici nema dugmeta Browse da nadjes gde je save . Dakle, morao bi da pravis kopiju tih sejvova na mestu gde program cuva sejvove na Visti ili XPu. Ista stvar je i kod programa, sta je instalirano kod Viste je za Vistu, sta je instalirano na XPu je za njega i nece nijedan videti sta je instalirao onaj drugi niti ce imati mogucnost pokretanja tog programa ( pomenuta prica oko antivirusa). Dakle, na oba sistema mora da se instalira i firewall i antiviru, i Office itd.

Plus, nijedan sistem ne vidi koji je program instalirao onaj drugi, pa lako moze doci do konflikta oko njih i toga ko ce gde i sta da instalira ili je instalirao. Najbolje resenje je vece particije i instaliraj programe tamo gde je i predvidjeno. A bitne podatke itd cuvaj na jednoj vecoj particiji.

Sve u svemu, to sto si malo komplikovano zamislio, jeste lepa ideja ali od nje nema nista .
Citat:
Barni kaže: Pregled poruke
4. ako sam dobro razumeo u tom slučaju xp ne bi ni video folder E:\ime_igre vista pa onda s tim u vezi i pitanje:
- pošto kažete da xp ili vista vide samo programe i foldere kreirane dok su oni bili podignuti, kako tretiraju prostor na hardu koji je zauzela instalacija programa dok je radio drugi operativni sistem, znači pre instalacije programa x u visti bilo je slobodno npr 50GB na particiji E, nakon instalacije vista pokazuje da je preostalo 40GB slobodnog prostora na toj particiji.
- nakon što onda podignem xp koliko će slobodnog prostora na E particiji on videti?
5. kako bi ste vi podelili hard, u slučaju da želite da imate dual boot
@ vasiljevic batice ti si nesto zesce utripovao, evo bas JA imam takvu situaciju o kojoj on bas pita, znaci 2 sistema XP na C Vista na D, dual boot sa Vista boot pro programom.

NIJE tacno da na oba sistema moras da instaliras igre koje hoces da igras, ti igre koje hoces da su ti dostupne Instaliras na E recimo-to je ta treca particija na kojoj nema OS i koju oba normalno vide i koriste.Znaci ako hoces da igras igru, ne instaliras dx9 igru na C ili D vec na tu trecu nezavisnu. Drugo, ja sam taj gore pomenuti RS vegas i Assasin's Creed samo jednom instalirao na E, mogu da je igram sa oba sistema, ACreed recimo ima dva "pokretaca igre" i DX9 i DX10. Znaci samo ako je taj save igre u dokumentima sistema a ne u folderu same igre gde je instalirana, onda se kopira -prebacuje SAVE po potrebi.
Crysis to nece jer on u zavisnosti od Sistema koji detektuje i sam instalira DX9 ili DX10 verziju, pa treba reinstalacija.Za Fifu nisam probao, ali ako je ona samo DX9 verovatno moze da radi samo sa jednom instalacijom na E, s tim sto i na Visti treba Instalirati neki noviji DX9-updejtovati postojeci DX9.0 L koji je karakteristican za Vistu.
A folderi na drugoj particiji gde je drugi sistem se normalno vide iz My computera, ali programe ne treba pokretati vec samo mozete neki film ili muziku ili nesto da se premesta-to je ono sto je preporucljivo bar.
Do konflikta nece doci iz prostog razloga sto se ti sitniji programi koji se koriste instaliraju tamo gde je sistem, i kad je drugi sistem aktivan ta particija je Neaktivna pa nece doci do konflikta-svaki OS pokrece samo svoje programe.
Ove igre sto sam napisao da se pokrecu sa oba sistema, ne pokrecu se one sa precicom nego se ode u folder gde je igra instalirana, pa se odatle pusti, a ako neko hoce da napravi novu precicu moze.

Instalacije programa(setup fajlovi) i igara(setup i instalirane) i filmovi se drze na toj trecoj particije gde nema OS.A instalirani programi svaki na svoj OS na C ili D osim ako su vazni i poveci.

@ Barni procitaj ovo sto sam gore napisao, za ove prve tri tacke tako i uradi, ja sam rekao 30gb zbog defragmentacije diska,a brze malo radi kad ima malo vise slobodnog prostora.
za 4.tacku, vidi on normalno foldere i tretira normalno smanjenje prostora koje napravi drugi sistem...Samo ima instaliranih programa za drugi sistem koje ne bi trebalo rucno da pokreces,a to su AV, Firewall, i jos neki sistemski, intaliraj ih posebno na svakom sistemu.

5. 30gb XP, 35gb Vista posto Vistin setup zauzme oko 7gb


Izvinjavam se Moderatorima na dugom postu i citiranju vecih postova, ali smatram da je jako vazno da pojedinci ukapiraju neke stvari i da ne zbunjuju druge...
ukimafija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2008, 15:02   #18
paulvandyk68
Banned
 
Član od: 21.9.2007.
Lokacija: Zrenjanin
Poruke: 1.974
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 353 puta na 278 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku paulvandyk68
Određen forumom Re: Vista (Instalacija)

Dva os-a na racunaru, znaci samo "legalnost" te izadje oko 250 Jevreja.
paulvandyk68 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2008, 17:46   #19
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Vista (Instalacija)

@Uki:

Nisam se istripovao vec kazem ono sto stoji u principu: To sto neke se pokrenu ne znaci da ce i druge da rade. Sve zavisi sta pisu po registry bazi operatvivnog sistema. Dakle, lako moze da i ne rade. Jednostavno, nema kljuca koji traze i kraj. I sta da radimo tada? I drugo pitanje je ovo: ako radi na E particiji tada ce raditi i sa same C particije na kojoj je standardno instalirana, zar ne? Sto tada uopste se stavlja na E?
Princip koga se svi drze je instaliraj na oba sistema, to je jedino sigurno. Ostatak price je OK, ali ovo je deo koji nemogu tako lako da promenim kao izjavu: jednostavno, nije svako dovoljno upoznat sa racunarima i da zna gde i kako moze da prebaci recimo nedostajuci dll i da ga prijavi na sistemu ili da barata registry kljucevima. Tada bi ja bio onaj koji je rekao laz i to iskreno necu da radim ljudima.

@Barni:

Kada kazem ne vidi sta je instalirao XP ili Vista, mislim da nezna sta sve od kljuceva koji ti trebaju i koji se mozda pisu po registry bazi su instalirani. Drugi sistem vidi tu particiju i foldere i fajlove, to nije problem, ali pokretanje programa koji su na njoj, to nije preporucljivo. Zato i kazem da po pravilu, na oba sistema se instaliraju programi.

Sto se tice price podele particija: Ispod 30Gb za XP i ispod 40 Gb za Vistu nebi isao, i tada bi verovatno koristio Vistu za svakodnevni rad, a XP samo za igrice. Ako bi isla instalacija igrica i na Vistu, racunaj i veci prostor. Mada je pitanje koliko dugo bi takav sistem tako koristio, prebacujem se na onaj, ajd reboot, ocu ono ajd reboot. Jednostavno bi se smorio. Ovako nesto nije ono sto koristi mnogo ljudi i vecina se smori vrlo brzo. Iskreno, jedini razlog da se ovako nesto radi danas sa ova dva sistema je recimo zelja da se vidi kako radi Vista a da ti XP ostane na sistemu kako treba. Ako si imao prilike da radis na Visti tada odluci: mogu da podnesem Vistu i njene zahteve, koristim nju, nevolim je koristim XP. I kraj problema. I manja glavobolja ukupno.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2008, 21:00   #20
ukimafija
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.7.2006.
Lokacija: Las Vegas, USA
Poruke: 5.435
Zahvalnice: 788
Zahvaljeno 1.618 puta na 1.389 poruka
Određen forumom Re: Vista (Instalacija)

Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
@Uki:

Nisam se istripovao vec kazem ono sto stoji u principu: To sto neke se pokrenu ne znaci da ce i druge da rade. Sve zavisi sta pisu po registry bazi operatvivnog sistema. Dakle, lako moze da i ne rade. Jednostavno, nema kljuca koji traze i kraj. I sta da radimo tada? I drugo pitanje je ovo: ako radi na E particiji tada ce raditi i sa same C particije na kojoj je standardno instalirana, zar ne? Sto tada uopste se stavlja na E?
Princip koga se svi drze je instaliraj na oba sistema, to je jedino sigurno. ao XP ili Vista, mislim da nezna sta sve od kljuceva koji ti trebaju i koji se mozda pisu po registry bazi su instalirani. Drugi sistem vidi tu particiju i foldere i fajlove, to nije problem, ali pokretanje programa koji su na njoj, to nije preporucljivo. Zato i kazem da po pravilu, na oba sistema se instaliraju programi.
Nisam ja rekao da ce bas sve da rade, ali meni recimo radi vecina. Sto se stavlja na E? Pa da vidimo, recimo upadne ti virus ili se nesto zezne i mozes da se J...BEEP. Nema ni igre ni OS. 2 razlog je ne valja da dzaras tu gde je drugi sistem.
A uvek mozes da probas jel radi, i ako ne radi normalno da moras ponovo da instaliras jel?
Ovo za programe jeste tacno ali naravno oni koji su operativni-potebni za rad.

A ne vidim zasto bi neko mora da se odrekne jednog sistema? Evo ja iz svog iskustva mogu da kazem da jedna igra kakva je recimo Assasin's Creed izgleda mnoogo lepse na Visti kad vam je sve na High uz efekte kao meni.Vidi se i kroz intro i ovako.
Zato se igre i programi i instaliraju na 3. nezavisnu particiju? Ja sam recimo kad bi se ne daj boze zeznulo nesto spreman da reinstaliram jedan ili oba sistema, a i za oba mi nece terbati vise od sat i po sa sve drajverima ali za tim skoro nikad nema potrebe.Nekoliko puta sam morao da brisem sistem, reinstaliram ga , vratim drajvere, igra je tu i pikas...Ko ga sisa sto si morao da oboris/pao je sistem kad vracas brzo na isto i mozes da nastavis sa zezanjem...A i ne slazem se da treba drzati samo 1 OS-za one koji su iole upuceni u kompjutere. Svaki od Ova dva sistema ima svoje prednosti i mane, meni se oni nekako dopunjuju, i ja recimo nema sanse da se odreknem ni jednog, XP zbog funkcionalnosti, A Viste zbog lepote, zezanja i pametnijeg postupanja u problematicinim situacijama ...
I Vista uopste nije los sistem i mogu da je pljuju samo oni koji imaju star hardware i koji je nisu ni posteno isprobali....
ukimafija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Tutorijal: Instalacija Windows XP-a AkulM Operativni sistemi 584 9.12.2015 21:17
Umrezavanje Windows Vista Ultimate/ Windows xp SP2 pomoc potreban hitno n1n3 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 30.9.2008 2:56
Tutorial: instalacija Windows viste iz XP-a DonCorleone91 Operativni sistemi 1 10.8.2008 9:12
da li je moguce instalirati vista home basic ako imam vista home premium? sasha vukelic Operativni sistemi 6 23.7.2008 12:40
igre koje rade/ne rade na Vista Ultimate.... GakunGak O igrama uopšte 29 8.1.2008 11:30


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com