Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.9.2007, 21:30   #1
DobroslaV
Veteran
 
Član od: 6.11.2006.
Lokacija: Voždovac, Beograd
Poruke: 1.081
Zahvalnice: 571
Zahvaljeno 169 puta na 94 poruka
Određen forumom Da li da instaliram Linux?

Ovo je moj prvi dodir sa Linux-om.Krenuo sam da razmišljam da li da ga zamenim sa mojim XP-om.Stoga,rešio sam da postavim par pitanja:
1)Koje su prednosti a koje su mane instalacije Linux-a?
2)Koliko shvatam,Linux distribucije(npr. Ubuntu) su isto kao i kod Windowsa 95,98,ME,XP,VISTA....Am I Wright?
3)Ako može da neko postavi uputstvo za instaliranje Linux-a?Kolika je šansa da se "uprska"?
4)Koliko košta legalan Linux?
5)Idem u osmi razred i treba mi Visual Basic 6.0.Da li postoji neki emulator koji bi ga pokrenuo pod Linux-om?
6)Ako može neko da postavi neke programe koji se koriste u Linux-u(i naravno vaše preporuke programa) i koji imaju istu funkciju kao i Windows programi?
7)Da li ću moći pod Linux-om da pokrećem .exe,.txt,.doc itd. fajlove?

To je sve za sad!
PozZ
DobroslaV je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2007, 21:44   #2
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Da li da instaliram Linux?

1. Prednosti su što je besplatan i slobodan, tj. možeš džaba da platiš a instaliraš ga na koliko god kompjutera želiš, daš kome hoćeš... I ako ti se nešto ne sviđa, a znaš dobro c++ ili perl, a ti lepo promeniš pa rekompajliraš...
Mana je što se nećeš naigrati na njemu... Možeš da igraš OpenGL igre, ali ne možeš sve redom kao na Winu... Ako ti komp treba za igre, nemoj...

2. Ne znam šta tačno pitaš, ali npr Ubuntu Linux je dobra distribucija za početnike. Ubaciš CD, restartuješ komp i bootuješ sa CDa, on se pokrene, instalira se grafički, i odmah po instalaciji skoro sve radi, plus podržava više hardverskih uređaja i ima bolji plug n play od starijih windowsa (tipa me, 98...) odmah po instalaciji... Znači, Ubuntu Linux je distribucija GNU/Linux operativnog sistema, a Windows (bez obzira na verziju) je distribucija win operativnog sistema...

3. Ako bekapuješ sve važne podatke ranije (muzika, filmovi, dokumenti...) nikakva. Ne treba ti uputstvo, praktično je next-next instalacija...

4. većina distribucija 0 dinara. Imaš neke serverske ditribucije koje firme plaćaju, ali to nema veze sa tobom. besplatan je. poseti temu razmena distribucija, nađi nekog u blizini, i neka ti nareže neku. kraj.

5. ne znam. znam da c++ na njemu učiš brže nego igde drugo...

6. hm, većina programa koji će ti ikad trebati dođu uz instalaciju. to uključuje open office (umesto MS Office), gimp (umesto PS), pidgin (umesto Trilliana), xmms (umesto winampa), ...

7. exe neke, pod wine emulatorom. Zaboravi exe ako si pametan. doc, html, txt, mp3, avi, mpeg, pdf, ... sve može...

Najbolje da prvo nabaviš neki Live CD ili pogledaš kod nekoga ko ima linux instaliran, pa odmah od njega i narežeš neku distribuciju...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
DobroslaV (3.9.2007)
Stara 3.9.2007, 21:44   #3
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Da li da instaliram Linux?

Citat:
Dobroslav kaže: Pregled poruke
Ovo je moj prvi dodir sa Linux-om.Krenuo sam da razmišljam da li da ga zamenim sa mojim XP-om.Stoga,rešio sam da postavim par pitanja:
1)Koje su prednosti a koje su mane instalacije Linux-a?
2)Koliko shvatam,Linux distribucije(npr. Ubuntu) su isto kao i kod Windowsa 95,98,ME,XP,VISTA....Am I Wright?
3)Ako može da neko postavi uputstvo za instaliranje Linux-a?Kolika je šansa da se "uprska"?
4)Koliko košta legalan Linux?
5)Idem u osmi razred i treba mi Visual Basic 6.0.Da li postoji neki emulator koji bi ga pokrenuo pod Linux-om?
6)Ako može neko da postavi neke programe koji se koriste u Linux-u(i naravno vaše preporuke programa) i koji imaju istu funkciju kao i Windows programi?
7)Da li ću moći pod Linux-om da pokrećem .exe,.txt,.doc itd. fajlove?

To je sve za sad!
PozZ
1. sve zavisi od aspekta, a njih je mnogo - sigurnost, licence, funkcionalnost, upotrebljivost... o ovome se moze nasiroko i nadugacko
2. Ne. Osnova linux distribucije je linux kernel. Razlike su u pratecem softveru oko tog kernela sto cini distroe razlicitim.
3. Uputstava ima mnogo i zavise od distroa koji instaliras (procitaj kraj poruke)
4. Vecina linux distroa je besplatna. Postoje verzije koje se naplacuju, ali to je siroka tema.
5. Van mog znanja - nisam programer
6. Pogledaj http://www.linuxo.net/content/view/1165/44/
7. .exe manje-vise, office fajlove svakako...

Ako hoces da probas linux javi mi se na PM i dobijas od mene PCLinuxOS live-CD posto smo komsije, a PCLinuxOS je jedna od trenutno najboljih linux distroa za pocetnike, a mozes da je probas i bez instalacije.

@Eniaroyah
Kad pre?

Poslednja ispravka: GoranSTX (3.9.2007 u 21:49) Razlog: pretece me Eniaroyah...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
DobroslaV (3.9.2007)
Stara 3.9.2007, 22:10   #4
DobroslaV
Veteran
 
Član od: 6.11.2006.
Lokacija: Voždovac, Beograd
Poruke: 1.081
Zahvalnice: 571
Zahvaljeno 169 puta na 94 poruka
Određen forumom Re: Da li da instaliram Linux?

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Ako hoces da probas linux javi mi se na PM i dobijas od mene PCLinuxOS live-CD posto smo komsije, a PCLinuxOS je jedna od trenutno najboljih linux distroa za pocetnike, a mozes da je probas i bez instalacije.
Čoveče ti si iz LO!!!!!!

Neznam,razmisliću.
DobroslaV je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2007, 22:13   #5
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Da li da instaliram Linux?

Citat:
Dobroslav kaže: Pregled poruke
1)Koje su prednosti a koje su mane instalacije Linux-a?
2)Koliko shvatam,Linux distribucije(npr. Ubuntu) su isto kao i kod Windowsa 95,98,ME,XP,VISTA....Am I Wright?
3)Ako može da neko postavi uputstvo za instaliranje Linux-a?Kolika je šansa da se "uprska"?
4)Koliko košta legalan Linux?
5)Idem u osmi razred i treba mi Visual Basic 6.0.Da li postoji neki emulator koji bi ga pokrenuo pod Linux-om?
6)Ako može neko da postavi neke programe koji se koriste u Linux-u(i naravno vaše preporuke programa) i koji imaju istu funkciju kao i Windows programi?
7)Da li ću moći pod Linux-om da pokrećem .exe,.txt,.doc itd. fajlove?
1.Sigurniji i stabilniji nego Win,modularniji i daleko konfigurabilniji plus potpuno besplatan,mogucnost da uz dobar net update-ujes komplet sistem sa sve aplikacijama na nekoliko klikova ili jednom komandom
Mane-nedostatak nekih aplikacija na koje si u Win-u navikao,nedostatak igara i novo okruzenje i filozofija koji te mogu odbiti ili ti biti prilicno nezgodno u pocetku

2.Rekli su ti vec-linux je samo kernel,a razliciti distributeri ga pakuju sa razlicitim i za sebe specificinim aplikacijama(system alati,graficka okruzenja i sl.)

3.Prilicna,ako si pocetnik-ono sto najcesce zbuni ljude u pocetku je nacin na koji linux obelezava particije ili diskove,pa ce cesto dogadja da zbog toga nehotice pregaze Windows

4.Vecina linux distribucija je besplatna-najcesece mogu da se kupe za neku simbolicnu cenu tipa 10$ s tim sto dobijes lepo upakovane sarene diskove i pokoju knjizicu-download vecine distroa je potpuno besplatan
Postoje komercijalne linux distribucije kao sto su Red Hat Enterprise Linux(RHEL) i SUSE Enterprise Linux(SEL)-ali one vec nisu namenjene kucnim korisnicima vec poslovnom okruzenju
Zato imas recimo Fedoru i OpenSUSE koji su besplatne i koje su namenjene desktop userima

5.Postoji emulator Wine sa kojim mozes da pokrenes pojedine Win aplikacije-ne znam da li moze VS-ne bavim se time
Samo da znas da linux nije bas najsrecnije resenje ako hoces da se bavis .NET developmentom

6.Hmmm-ovo ti je ja mislim najinteresantnije bar za pocetak

Text&Office - Open Office
Muzika - AmaroK,Audacious
Filmovi - Mplayer,Kaffeine,Xine,VLC
Web&mail&IM - Firefox i Thunderbird,Pidgin i Kopete
Obrada slika/grafika - Gimp,Inkscape
Obrada zvuka - Audacity,Arodur
Video enkoding - Avidemux
Rezanje,audio ripping - Nero Linux,K3b

7. Za Win programe imas Wine emulator koji sam spomenuo,a Open Office bez problema otvara i snima Word dokumente koje posle mozes bez problema otvoriti i u MS Office-u

Poslednja ispravka: Covenant (3.9.2007 u 22:31)
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Covenant na korisnoj poruci:
DobroslaV (3.9.2007)
Stara 3.9.2007, 22:19   #6
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Da li da instaliram Linux?

Prednosti su bolji menadzment memorije (nema curenja kao kod windowsa) sto u prevodu znaci da linux moze mesecima, pa i godinama da radi bez restartovanja, ovo ti je vazno ako postavljas neki server ili ako uvek koristis hibernaciju, inace za obicne korisnike je gotovo beznacajno. Druga prednost linuxa je sto nema virusa, tj. ima ih ali veoma malo, a i kad se zarazis ne moze da dodje do ozbiljne stete, sto nas dovodi do trece prednosti - linux je po defaultu zatvoreniji nego xp. Postoji samo jedan administrator (root) (osim kod ubuntua (i valjda jos nekih debiana) kod koga je sve to izglupirano), svi ostali nalozi su ograniceni, ti radis sa ogranicenim nalogom, a kad treba nesto ozbiljnije da uradis (instalacija programa, novog hardvera...) onda se logujes kao root. Posledica ovoga je da korisnik i da hoce ne moze da napravi veliku stetu, pa samim tim i virus koji se nakaci ne moze da uradi nista ozbiljno. Mnogi ce ti reci da je linux stabilniji od windowsa sto je uglavnom tacno, ali to je pre svega sto u windowsu 99% ljudi se loguje kao administrator, tj. ima sve moguce privilegije, pa i virus/haker lako pravi veliku stetu. Kada se win zakljuca onda moze da bude bezbedan i stabilan kao linux.

Mane linuxa su: slaba podrska hardvera, postoji velika verovatnoca da ti neki uredjaj nece raditi i da neces uopste uspeti da nadjes drajvere za njega; mali broj programa; cest izlazak novih verzija - nekada posle mesec, dva sto je pomalo ironicno, linux moze da radi nekoliko godina bez odrzavanja, a svakog meseca izlazi nova verzija i tera te na upgrade; beta verzije znaju da budu jako nestabilne, isto vazi i za beta verzije programa, a nekad se ti bagovi provucu i u stabilnu verziju, ovo se posebno desava kod manje poznatih distribucija - na njima rade ljudi koji cesto nemaju nikakvu vajdu od toga, a to nije isto kao kad bi zaradjivali pare.

3) ja ti preporucujem da ga prvo instaliras na virtuelnu masinu, ako ti se ne svidi jednostavno ga obrises i ne mozes nista da zabrljas,
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku nighthawk na korisnoj poruci:
DobroslaV (3.9.2007)
Stara 3.9.2007, 22:30   #7
DobroslaV
Veteran
 
Član od: 6.11.2006.
Lokacija: Voždovac, Beograd
Poruke: 1.081
Zahvalnice: 571
Zahvaljeno 169 puta na 94 poruka
Određen forumom Re: Da li da instaliram Linux?

Za svaki slučaj sam krenuo da tražim drivere za moje uređaje.Da li će Linux tražiti drivere(kojih nema)za SIM reader/writer?Da li driver sa npr. Red Hat Linuxa može na neki drugi?
DobroslaV je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2007, 22:43   #8
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Da li da instaliram Linux?

Citat:
Dobroslav kaže: Pregled poruke
Za svaki slučaj sam krenuo da tražim drivere za moje uređaje.Da li će Linux tražiti drivere(kojih nema)za SIM reader/writer?Da li driver sa npr. Red Hat Linuxa može na neki drugi?
Prvo skoci onda reci hop! Probas live-CD pa vidis sta radi, a sta ne...
Linux funkcionise na drugaciji princip, drajveri su windows kategorija preneta na linux. Ako nesto ne radi (ili ne radi kako treba) onda trazis drajvere, za pocetak probaj...

Citat:
nighthawk kaže:
osim kod ubuntua (i valjda jos nekih debiana) kod koga je sve to izglupirano
There is only 1 Debian, and his name is Debian! Ostalo su samo blede kopije
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
DobroslaV (3.9.2007)
Stara 3.9.2007, 22:45   #9
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Da li da instaliram Linux?

Pored toga što su ti objasnili šta je distribucija, to što je linux "samo" osnova znači da program koji radi na jednoj distribuciji mora radi i na bilo kojoj drugoj (ne gledajući sad zavisnost od biblioteka - distribucija je linux kernel + shell + skup korisničkih programa po izboru autora distribucije).
Dakle na distribucije gledaj kao recimo na Windows XP i njegove varijante - osnova je ista, ali je prateći softver različit (WinXP Home, Professional, Media Center).

Inače, ako imaš dobar net, preporučujem distribucije sa što manje nerviranja oko nepotrebnosti - dakle, PCLinuxOS ili Ubuntu. Za*ebancija oko višednevnog čačkanja ispod haube zarad podešavanja nekih trivijalnih stvari jednostavno nije vredna truda u kućnim uslovima (*khm* slackware *khm* debian). Osim ako naravno imaš puno slobodnog vremena i živce ko konopce.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2007, 22:48   #10
Željko
Starosedelac
 
Član od: 31.1.2006.
Lokacija: Loznica
Poruke: 1.821
Zahvalnice: 832
Zahvaljeno 443 puta na 240 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Željko
Određen forumom Re: Da li da instaliram Linux?

Pošto smo "komšije", mogu ja da ti dobacim Ubuntu, ali je verzija 6.06 a nešto sam čuo da ima novija... Javi se na PM ako ti zatreba...
Željko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2007, 22:48   #11
DobroslaV
Veteran
 
Član od: 6.11.2006.
Lokacija: Voždovac, Beograd
Poruke: 1.081
Zahvalnice: 571
Zahvaljeno 169 puta na 94 poruka
Određen forumom Re: Da li da instaliram Linux?

Uh,našao sam sve drivere...
Jel Linux može da čita pdf?
DobroslaV je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2007, 22:49   #12
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Da li da instaliram Linux?

Linux ne može, ali odgovarajući programi za Linux mogu (čak i Konqueror, koliko se sećam).
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2007, 22:52   #13
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Da li da instaliram Linux?

Citat:
Željko kaže: Pregled poruke
Pošto smo "komšije", mogu ja da ti dobacim Ubuntu, ali je verzija 6.06 a nešto sam čuo da ima novija... Javi se na PM ako ti zatreba...
Trenutno aktuelna verzija je 7.04 (feisty)

Citat:
Dobroslav kaže: Pregled poruke
Uh,našao sam sve drivere...
Jel Linux može da čita pdf?
Naravno
Nego, jesi li razmisaljo kako ces te drajvere da instaliras? (ako sad ne pobegne...)
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2007, 23:17   #14
Longhorn
Banned
 
Član od: 28.8.2007.
Lokacija: http://s1.bitefight.ba/c.php?uid=70169, and Nish
Poruke: 26
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Da li da instaliram Linux?

Pa možeš da instaliraš i win i linux.Imaces onda 2 OS (operativna sistema)

Pozz
Longhorn je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2007, 0:28   #15
pivonroll
Član
 
Član od: 26.5.2007.
Poruke: 278
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 102 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Da li da instaliram Linux?

Toplo preporucujem dva OS-a cisto dok se ne uhodas sa GNU Linuxom.
Ja sam skoro instalirao Puppy Linux i polako se upoznajem sa Lindzom.
Imas i knjigu ako te zanima, skini je sa sajta Vise elektrotehnicke skole.
pivonroll je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2007, 1:54   #16
zWest
Član
 
Član od: 17.2.2006.
Lokacija: Banja Luka/Republika Srpska/BIH
Poruke: 161
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 9 puta na 9 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku zWest Slanje poruke preko MSN-a korisniku zWest
Određen forumom Re: Da li da instaliram Linux?

moj savet ti je da skines besplatan Virtual PC,
to je virtuelna masina, instaliras i onda iz Windowsa koristis Linux, dok se ne "uhodas", a posle, napravi dual boot.
Iskreno mislim da bi ti bilo glupo da instaliras samo Linux a treba ti Windows za skolu.
zWest je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2007, 2:16   #17
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Da li da instaliram Linux?

Moja preporuke svakako idu Ubuntu-u i Fedori pošto su, bar meni, ta dva sistema najbolje "legla", ako izuzmemo "Slackware" koji je takođe okej ali definitivno nije za početnika.
I jedan i drugi sistem mogu sasvim da zadovolje potrebe bilo kog korisnika željnog istraživanja Linuxa i klasičnog rada u njemu. Office, multimedijalne aplikacije i sve ostalo je tu. Jedino što je oba slučajeva apsolutno ogromna prednost je postojanje brze internet konekcije preko koje je moguće "svući" apsolutno sve što ti je potrebno za Linux.

Mali problemi mogu da nastanu u situacijama kada kernel nema podršku za neko parče tvog hardvera pa su potrebne intervencije tipa ručno kompajliranje drajvera i sl. Meni se to uvek dešava sa novom distribucijom zbog softverskog Intel536EP modema. Takođe, uzmi u obzir da nijedan od pomenutih sistema ne dolazi sa preinstaliranim kodecima što znači da ni najobičniji .mp3 fajl nećeš moći da "pustiš" na njima. Kod Ubuntua to možeš da rešiš veoma lako recimo skidanjem "EasyUbuntua", programa koji je pisan u Pythonu i koji ti omogućava da uz par klikova i dobrom interent konekcijom instaliraš sve što ti treba. Kod Fedore važi ista stvar samo što je u njenom slučaju potrebno naći par dodatnih informacija i instrukcija za podešavanje jer ona recimo nema automatsku podršku za prepoznavanje Windows particija i još par cakica.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2007, 2:37   #18
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Da li da instaliram Linux?

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
Moja preporuke svakako idu Ubuntu-u i Fedori pošto su, bar meni, ta dva sistema najbolje "legla", ako izuzmemo "Slackware" koji je takođe okej ali definitivno nije za početnika.
Vidi se da nisi probao PCLOS 2007
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2007, 10:23   #19
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Da li da instaliram Linux?

Citat:
sto u prevodu znaci da linux moze mesecima, pa i godinama da radi bez restartovanja, ovo ti je vazno ako postavljas neki server ili ako uvek koristis hibernaciju, inace za obicne korisnike je gotovo beznacajno.
Naravno da je važno i za "obične" korisnike - ja npr. nikad ne gasim komp, radi 24/7, ali kad radi pod Win moram da ga restartujem preventivno svakih 20 dana, jer dođe do usporavanja sistema postepeno... Doduše, Win može da radi ovako tek od XP verzije, pre toga se dešavalo da se komp mora restartovati i do 10x na dan...

Citat:
Takođe, uzmi u obzir da nijedan od pomenutih sistema ne dolazi sa preinstaliranim kodecima što znači da ni najobičniji .mp3 fajl nećeš moći da "pustiš" na njima. Kod Ubuntua to možeš da rešiš veoma lako recimo skidanjem "EasyUbuntua", programa koji je
Nema potrebe. Kod nove verzije imaš sve pod add/remove. Jednostavno označi vlasničku biblioteku, izabere mp3, kaže add, skine se sa neta i instalira samo... na 2 klika...

Dobroslave, zamisli da imaš windows, i on ima add/remove u start meniju. Tebi zatreba program za nešto... Odeš u start/add i izabereš sekciju (muzika, igre, kodeci, web razvoj, programiranje...) i tip programa (ubuntu testiran, open source, vlasnički,...) pregledaš izbor i kažeš hoću taj, a on se instalira...

Jedino je dobro da imaš brz net, jer bez toga gubiš bar 60% prednosti Linuxa. Ako imaš neki modem koji se "uštekava" u LAN karticu (adsl, kablovski, wireless) linux će ga naći sam još pri instalaciji i povezati se na njega...

Ako nemaš, pogledaj nekako da li možeš da uvedeš to, a do tad isprobaj neke LIVE distribucije bez instaliranja, da stekneš osećaj...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2007, 13:46   #20
DobroslaV
Veteran
 
Član od: 6.11.2006.
Lokacija: Voždovac, Beograd
Poruke: 1.081
Zahvalnice: 571
Zahvaljeno 169 puta na 94 poruka
Određen forumom Re: Da li da instaliram Linux?

Ajoj,imam Intel 536EP modem!
DobroslaV je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pitanja za Linux JBlitzkrieg Slobodni softver 346 24.1.2012 18:27
Razmena distribucija urke Slobodni softver 9 26.6.2010 1:08
SuSE 10.0 i Dialup preko SMIN-a Mirun Slobodni softver 5 10.12.2006 22:47
Hocu da naucim da instaliram Linux! Staronsky Slobodni softver 24 15.9.2006 14:31
Kako putpuno izolovati Linux od Windowsa The Finest Serbian Since '82 Operativni sistemi 9 31.3.2006 23:52


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:41.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com