Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.2.2009, 17:18   #1
Ivan452
Veteran
 
Član od: 25.7.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 772
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 189 puta na 152 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan452
Određen forumom Priča PortProsledjivača



Da. Razumem, postoje blogovi i forumi psihijatrijskog tipa za lecenje frustracija preko interneta. Ali nekolicina vas koji budu videli ovu temu pre nego sto je moderator ugleda i obrise nadam se da ce te naci dovoljno ljubaznosti u svoj srcu da mi oprostite na ovaj izliv psihicke neuravnotezenosti. To jest ne bih ja vas ni zamarao sa ovim, da je postojala mogucnost da usmerim jednoj personi, ali to nije bilo moguce jer je Inbox privatnih poruka disableovan(zivi sam dokaz da je to bio dobar razlog).

Prica kaze sledece...

Radio sam na nekom client/server programu. Nista profesionalno, vec za vezbu.
Da bi server radio mora da "slusa" konekcije preko odredjenog porta, a posto posedujem ADSL ja taj port moram i da prosledim. U ovom slucaju to je bio port 8901. I radilo je.
Potom me je zaintrigiralo kako bi to bilo moguce odraditi klijent na mobilnom. I posle 3 dana, i dosta tutorijala, uspeo sam nesto da uradim...Medjutim, klijent kada ga pokrenem u emulatoru je hteo da salje poruku,a kada ga pokrenem preko mobilnog nije hteo da salje samo da prima... Bilo mi je tu nesto cudno... Medjutim, ostavim ja sve to na par dana. Posle 2 dana, opet nesto pocnem da cackam, kad primetim da sada aplikacija ne moze da se poveze na kompjuter preko porta 8901.
Udjem u podesavanje rutera, kada vidim da ni jedan port koji sam do tada prosledio ne funkcionise.

Pretrazio sam gomilu domacih i stranih foruma. Procitao celo uputstvo modema, i jos gomilu stvari na intenetu I svaku informaciju ili uputstvo sto sam uspeo da nadjem ja sam i pokusao.
A to se posle 2 dana odprilike svelo na sledece:

1. Prosledim novi port – nece
2. Obrisem sve portove, pa prosledim novi – nece
3. Vratim modem na FactorySettings, pa prosledim port – nece.
4. Dodelim mu javnu adresu – nece
5. Updateujem firmware modema – nema promene
6. Disableujem UpnP – nece
7. Enablujem UpnP – nece
8. Iskljucim Windows Firewall – nema promene
9. Iskljucim AntiVirus – nema promene
10. Probam sve ovo preko Linux-a - nece
11. Pristupim modemu preko Telneta i prosledim portove – nece
12. Pristupim modemu preko Telneta iskljucim mu skroz Firewall – nema promene
13. Pristupim modemu preko Telneta u vratim na FactorySettings - nema promene
14. Hardverski vratim modem na FactorySettings - nema promene
15. Vidim da aplikacije koje mogu da koriste UpnP rade, i probam da skinem program koji bi tako prosledio odredjeni port – nece
i svih ovih 15 opcija u kombinaciji jedno sa drugim.

na kraju kao poslednja nada:
16. Zovem tehnicku podrsku. Cekam 15 minuta uz onu iritirajucu muziku, dok mio glas ponavlja „Jos 2 minuta“. Javi mi se neka devojka kojoj sam prvo objasnjavao 5 minuta sta hocu, da bi mi na sve to rekla „Ne znam ja sta je to. RESTARTUJ MODEM“.
17. Restartovanje modema – nece.

I posle sve toga, krenem po forumima, da otvorim nove teme.
Otvorim jednu na ovom forumu. Otvorim sutra...nema je.
Kazem: „Godine te stigle. Izlapeo si“.
Otvorim je ponovo.
Kad posle par sati zakljucana i moderator odgovara sa porukom tipa „Vasa prosla tema je bila obrisana jer postoji dovoljno tema o portforwardingu. Koristite search.“. U trenutku kada vidim recenicu „KORISTITE SEARCH“ , meni se javlja ponovo glas u glavi devojke koja mi govori „RESTARTUJ MODEM“.

Tako da, dragi moderatoru pre nego sto obrises, zakljucas temu ili odgovoris recenicom ekvivalentnoj "RESTARTUJ MODEM", molim te koristi SEARCH tako da budes sigruran da resenje postoji na forumu, ili prepusti nekom kompetentnijem da odluci o sudbini teme.Hvala
Ivan452 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2009, 17:29   #2
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Prica PortProsledjivac-a

Mozda u prethodnim temama nisi dovoljno opisao problem (kao sto sada jesi), pa su moderatori zakljucili da se radi o necem drugom. Eh, tehnicka podrska. Kako si izveo da ti se jave za 15 minuta? Meni to nikada nije uspelo, a doticni su unistili svaku car te pesme. Najaca mi je varijanta kad kaze za dva minuta ce se neko javiti, pa posle toga kaze za pet. E a desava se da pocne i da zvoni telefon posle toga, i cuje se nekih pola minuta taj jedva docekani zvucni signal, kad ono, posle pocne muziku ispocetka...

EDIT: Mozda da postavis pitanje i na elitesecurity forumu. Ako jos nisi.
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2009, 17:52   #3
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Prica PortProsledjivac-a

Za početak, koji ADSL ruter, koji provajder?

Što se tiče "inboksa privatnih poruka", kako to misliš da je disejblovan? U administratorskim komandama foruma uopšte nema komande za to. Može recimo biti da je tvoj "nalog" na neki način feleričan, što se dešavalo.

Ako je u pitanju Telekom, ne vredi da im se javljaš zbog port forwardinga - oni time naprosto neće da se bave, a deca koja rade u podršci obično i ne znaju šta da ti kažu po tom pitanju.

Međutim, Telekom nema običaj da tu nešto zabranjuje i slično. Morala bi biti u pitanju nekakva greška. Moguće da ti ne snimiš konfiguraciju posle podešavanja port forwardinga, ili da snimiš, ali se to iz nekog razloga poništi. Vrag bi ga znao.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2009, 23:31   #4
Ivan452
Veteran
 
Član od: 25.7.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 772
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 189 puta na 152 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan452
Određen forumom Re: Prica PortProsledjivac-a

Proveravao sam forwardovane portove i kada sam pristupio modemu preko Telneta, sto znaci da ipak on to sacuva....valjda...
U svakom slucaju, ako ima neko drugo resenje sto nisam pokusao neka se javi...a ja idem da se nadam da ce problem otici kako je i dosao. =/
Ivan452 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.2.2009, 14:53   #5
Ivan452
Veteran
 
Član od: 25.7.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 772
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 189 puta na 152 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan452
Određen forumom Re: Prica PortProsledjivac-a

"Resenje" za problem nadjeno.

Uspeo sam da resim...kako tako ali radi...

Jedino sto mi je drzalo nadu da forwardowanje portova jos uvek moze da se odradi je to sto kada uTorrent pokrenem taj port se otvori(uTorrent podrzava UPnP).
Pokrenuo sam uTorrent i posmatrao log rutera. Vidi se kako otvara 2 konekcije, jednu za TCP i jednu za UDP. Nasao sam jedan program(Port Mapper - besplatan je) napisam u javi, koji izlista sve prosledjene portove i preko UPnP servisa prosledjuje zeljenje portove(tj mapira ih).
Ja tu prosledim port i kada ga testiram da li je otvoren on ne funkcionishe. Pise da je CLOSED. Medjutim kada pokrenem program koji radi na zadatom portu, port se tada otvara. Nije nesto posebno, malo je dosadno sto mora jos jedan program da se koristi i ne radi kako treba. Ali bitno je da radi kako god.

Ali...dolazimo do problema jer ne moze bez toga...
Ovo je prozor tog progama. Izlistava sve prosledjene portove.


problem je u tome sto u pocetku ovaj svchost port nije postojao. Koliko razumem taj proces se koristi da bi neki programi pristupili internetu? Pokusao sam da ga obrisem...ali se opet pojvaio.
Ali ok...to ne bih ni gledao da mi nesto drugo nije privuklo paznju.
Moj omiljeni 8901 port.
Server program koji koristim, je "konzonla" aplikacija koja samo osluskuje na dolazece konekcije na odredjenom portu. I prikazuje IP te masine, prikazuje kada se koektuje i kada se diskonektuje.
Kada sam ja prosledio port 8901, pokrenuo server on je samo poceo da izlistava dolazece konekcije sa raznih IP adresa. Izbacivali je odprilike 1 konekciju u 3 sekunde a gasila se po 1 svakih 7 sekundi. Iskljucio sam program da bih zatvorio port. Pokrenuo sam program na drugom portu i radilo je OK. Cak sam i konacno uspeo da prosledim poruku od mobilnog do servera na kompu.
Pogledao sam firewall rutera, koji je iskljucen, ali broji svako skeniranje portova i tako te stvari. Znam da se taj broj povecavao za 1 svaki put kada sam skenirao port sa nekog sajta, bez obzira da li je port bio otvoren ili ne.
Kada sam pogledao taj broj je bio oko 2500. A ja sam odgovoran za odprilike 1500 tih. Pokrenuo sam opet program na 8901 portu, opet je poceo da prikazuje razne konekcije. I sada sam video da se broj na firewallu povecava samo kada je taj port otvoren.
Trackovao sam par ih IP adresa sve su bile iz Bugarske.
Sta mi je palo na pamet je da se zabagovao mozda neki od onih sajtova za skeniranje portova.
Ne znam sta bi drugo bilo, iskljucujem mogucnost unutrasnjeg programa, jer da je neki program koristio taj port ja ne bih mogao na njemu server da pokrenem.
Uglavnom, sada kada sam pokrenuo server na tom portu konekcije se vise nisu pojavljivale, ali me ipak zanima sta bi moglo da bude.

Pozdrav.

Poslednja ispravka: Ivan452 (26.2.2009 u 15:12)
Ivan452 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.2.2009, 15:13   #6
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Prica PortProsledjivac-a

Moguće da je taj port namenski rezervisan od strane Windowsa... ili da si naleteo na port koji razni "napadači" pokušavaju da uđu u Windows (dakle, port za koji se zna da je "bušan").

Ako je u pitanju tako nešto, lako ćeš naći preko Googla (izvini, ali sada zaista nemam vremena da sam to potražim). Samo ukucaj port 8901 ili nešto slično.

Ako si koristio takav neki port za forwarding, možda ti zato nije radio. Ili si ubo port koji neka aplikacija, instalirana na Windowsu, takođe koristi, pa je dolazilo do konflikta.

U svakom slučaju, ljudi preporučuju petocifrene portove, siguno ne bez razloga.

Na kraju, UPnP bi trebalo da radi nezavisno od port forwardinga, naravno, za igre i aplikacije koje ga podržavaju. U stvari, to i jeste način da se izbegne forwardovanje koje mnogim ljudima predstavlja problem. S druge strane, pošto to jeste neka vrsta protokola ("nešto" na Windowsu kaže ruteru "otvori port" i on ga otvori), moguće da ga ne podržavaju sve aplikacije (pa ni tvoja), pa zato i postoji to programče koje si koristio. Malko pričam na pamet, nagađam, jer se ne razumem dovoljno u sve to.

I dalje ne govoriš koji je ruter u pitanju. Ima rutera koji po defaultu imaju filter koji zabranjuje sve inbound konekcije (koje je započeo spoljašnji klijent; obrnuta stvar je, naravno, moguća - recimo, ono što ti stiže sa Web servera je odgovor na nešto što je tvoj računar zatražio, dakle, to je "outbound originated" konekcija). Takvi su, recimo, neki Asusi, neki TP-Linkovi i slično. Ja verujem da si ti metodičan i da si sve to proverio, ali nikad se ne zna.

Bitno je da si ti rešio problem.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.2.2009, 15:17   #7
Ivan452
Veteran
 
Član od: 25.7.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 772
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 189 puta na 152 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan452
Određen forumom Re: Prica PortProsledjivac-a

veruj mi pokusavao sam da prosledim od dvocifrenih do petocifrenih portova.
A za ovo...ne znam...moguce je da je isao neki update preko toga ili nemam pojma ni ja.
A naravno da moja jadna aplikacija ne podrzava UPnP, jedva da radi i to sto treba

ali dobro. jedina dobra stvar je sada sto su meni i dalje svi portovi zatvoreni dok ne pokrenem aplikaciju
Ivan452 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.2.2009, 15:39   #8
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Prica PortProsledjivac-a

Citat:
Ivan452 kaže: Pregled poruke
ali dobro. jedina dobra stvar je sada sto su meni i dalje svi portovi zatvoreni dok ne pokrenem aplikaciju
Pa dobro, to tako i treba da radi.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.2.2009, 22:47   #9
Ivan452
Veteran
 
Član od: 25.7.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 772
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 189 puta na 152 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan452
Određen forumom Re: Prica PortProsledjivac-a

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Pa dobro, to tako i treba da radi.
Kada aplikacija koristi UPnP onda da.
Ali ako manuelno prosledjujes portove zar onda ne bi trebali stalno da budu otvoreni. Barem mi je tako bilo pre ovog kvara.
Ivan452 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Najbolja priča u nekoj igri caine O igrama uopšte 538 7.8.2014 15:43
Half Life Priča grdja O igrama uopšte 23 20.5.2008 18:42
AAR:NWN2 Priča jednog maga SK fan Role-Play 2 23.12.2007 16:28
Priča za dobro jutro!!! holodoc Brbljaonica 12 18.8.2006 22:36


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:37.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com