Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.1.2006, 1:34   #1
volleyman
Novi član
 
Član od: 19.1.2006.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Pomoc za upgrade na PCI-E

Uskoro prelazim na PCI-E, definitivno cu ponovo izabrati Intel ali se dvoumim izmedju dva chipseta ASUS P5ND2-SLI(nVidia nForce4) i
ASUS P5LD2(Intel 945P) koji je definitivno best buy dok je nForce je skuplji ali bolje opremljen i poseduje SLI. Za grafiku sam se odlucio da to bude ASUS EN7800GT 256MB DDR3 i mislim da ce ovo biti sasvim dovoljno i da nema potrebe za neoptimizovanom SLI tehnologijom(dok se ne pojave aplikacije koje su u stanju da potpuno iskoriste obe kartice) Kod procesora mi nije jasno da li je bolji izbor Pentium 630 90 nm ili 631 koji je uradjen u 65 nm tehnologiji sta konkretno znaci nm i da li je bolje manje ili vise i koje su prednosti i mane posto oba rade na 3GHz. Za ove stvari mi je bitno da cujem vise razlicitih(strucnih) misljenja posto su u pitanju komponente koje cine srce sistema dok su ostale poput 1GB 667 DDR i 2X 120GB SATA2 HDD vezanih u RAID i NEC 4550A, Altec Lansing ATP3 i dr. dosta jeftinije i lakse za buduci upgrade racunara.
volleyman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2006, 2:00   #2
Ilic Marko
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: Pozarevac
Poruke: 158
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ilic Marko
Određen forumom Re: Pomoc za upgrade na PCI-E

Uzmi nForce-SLI plocu i jedan 7800GT, a kasnije ces lako dodati jos jedan, posto vidim da ti novac nije neki problem. SLI za sada nije optimizovan, ali bice i to je izvestna buducnosti ,sve buduce igre ce podrzavati(Call Of Duty 2 vec podrzava SLI rezim)(narocito veliki naslovi od kojih se na svm planovima puno ocekuje-narocito grafika kao Oblivion, bice potrebna sirova snaga a SLI to jeste)
Ulaganje se (po mom misljenju) isplati, narocito izbor izmedju ove dve ploce koje si naveo , jer nije neka razlika (ti ionako uzimas konfiguraciju od preko 1000 eura)
Pozdrav!
Ilic Marko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2006, 2:41   #3
Atila
Starosedelac
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: Београд
Poruke: 2.351
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Atila Slanje poruke preko Skypea korisniku Atila
Određen forumom Re: Pomoc za upgrade na PCI-E

Веруј ми да си у слатким мукама

SLI плоче заиста јесу инвестиција за будућност јер би SLI заиста ускоро требало да показују боље резултате са бољом оптимизованошћу игара за исти.Да узимаш AMD платформу мог'о би да нађеш далеко јефтинију и сасвим пристојну SLI плочу.

nm означава у ком производном процесу је процесор направљен, односно ''кол'ко су тразистори ситни'' наравно да је боље да је овај број што мањи јер то означава да већи број транзистора може да стане на исту површину чипа и такође се постиже нижа температура процесора.
Само није ми јасно у којој се то фирми код нас може наћи 65nm Pentium кад су они тек недавно представљени у свету.Кол'ко видим модел 631 се од модела 630 разликује само по производном процесу тако да ако је 631 доста скупљи не вреди тих пара.
Atila je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2006, 2:44   #4
Mr. Garrison
Deo inventara foruma
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: South Park
Poruke: 4.887
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 164 puta na 141 poruka
Određen forumom Re: Pomoc za upgrade na PCI-E

ako se razlikuje samo po proizvodnom procesu, onda bi valjda trebalo da bude jeftiniji, jer se prelaskom na sitniji proizvodni proces stede pare u proizvodnji i silicijum...
Mr. Garrison je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2006, 2:47   #5
Atila
Starosedelac
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: Београд
Poruke: 2.351
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Atila Slanje poruke preko Skypea korisniku Atila
Određen forumom Re: Pomoc za upgrade na PCI-E

Citat:
Mr. Garisson kaže:
ako se razlikuje samo po proizvodnom procesu, onda bi valjda trebalo da bude jeftiniji, jer se prelaskom na sitniji proizvodni proces stede pare u proizvodnji i silicijum...
Па не баш јер је кад нешто тек стигне на тржиште доста скупо, а и нормално је да је нешто што је напредније скупље.
Atila je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2006, 3:20   #6
Mr. Garrison
Deo inventara foruma
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: South Park
Poruke: 4.887
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 164 puta na 141 poruka
Određen forumom Re: Pomoc za upgrade na PCI-E

sam si rekao da su procesori isti, ja se ne razumem u Intel...
ako su isti, a proizvodni proces je sitniji, to znaci da ce Intela oni manje kostati, sto bi trebalo da znaci da ce im i krajnja cena biti manja na trzistu. mozda ce konacno jedanput postati konkurentni Athlonu. a mozda procene da i dalje ima dovoljno ljudi koji ce da placaju Intel samo zato sto je Intel i zadrze staru cenu. videcemo.
Mr. Garrison je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2006, 3:39   #7
Sasa
Darth Moderator
 
Avatar korisnika Sasa
 
Član od: 15.10.2005.
Lokacija: vaistinu konza
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 84 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Pomoc za upgrade na PCI-E

Citat:
Mr. Garisson kaže:
sam si rekao da su procesori isti, ja se ne razumem u Intel...
ako su isti, a proizvodni proces je sitniji, to znaci da ce Intela oni manje kostati, sto bi trebalo da znaci da ce im i krajnja cena biti manja na trzistu. mozda ce konacno jedanput postati konkurentni Athlonu. a mozda procene da i dalje ima dovoljno ljudi koji ce da placaju Intel samo zato sto je Intel i zadrze staru cenu. videcemo.
A mozda su sigurni u ugovore koje imaju sa proizvodjacima. Intel caruje kada su DELL, HP, IBM i ostali veliki i jaki proizvodjaci u pitanju.

AMD je jedva uhvatio 50% retail trzista ali ukupan udeo je jedva 20%.

Ozbiljan posao nije ni izbliza tako jednostavan kao sto ga vi predstavljate.
Sasa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2006, 13:14   #8
AkiMan
Član
 
Član od: 22.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 239
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku AkiMan
Određen forumom Re: Pomoc za upgrade na PCI-E

nForce 4 Ultra Sli ploca,neki AMD,recimo 3500+,dosta tije toliko i....Sto bolja grafika...tipa 6800 Ultra ili ako imas kinte 7800GT-GTX...Lako je izabrati kada imas dovoljno para,veruj mi...
AkiMan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2006, 19:40   #9
volleyman
Novi član
 
Član od: 19.1.2006.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pomoc za upgrade na PCI-E

Hvala svima na komentarima AKI veruj mi da nije lako posto lova nije za bacanje Intel sam odabrao jer imam brdo ulaznih uredjaja Vivo, Sony camera, DVD itd.sve se to mora preraditi i filmovi i muzika kako bi stali na hard a matori radi u AutoCad-u i Corelu pa mi treba dobro i pouzdano procesiranje a par % brzine u igarma u odnosu na AMD ce da nadoknadi 7800GT. 7800GT-GTX je skoro duplo skuplja a samo je 30MHz brza od "obicne" 7800GT a ako kasnije budem hteo SLI 2XGTX ce me izaci ko 4 GT karte odnosno ko SV. Petra kajgana. Sto se procesora tice 631 ima moj buraz u Austriji i kaze da se manje greje i bolje ockuje od onih iz serije 6x0 a i jeftiniji je. Mada sam u SK procitao da je Intel 90nm tehnologiju doveo do savrsenstva pa mi je to pouzdanije.
volleyman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2006, 20:46   #10
AkiMan
Član
 
Član od: 22.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 239
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku AkiMan
Određen forumom Re: Pomoc za upgrade na PCI-E

Naravno...Moras sam da odlucis,ja cisto predlazem...AMD je postao puzdan koliko i Intel,sigurno,jer sam i ja posle 6 god. presao sa Intela na AMD...
AkiMan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2006, 20:50   #11
semaglig
Član
 
Član od: 15.1.2006.
Lokacija: Celje
Poruke: 131
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku semaglig
Određen forumom Re: Pomoc za upgrade na PCI-E

AMD: Jefitniji od Intela, manje se greje bolji za igre,Intel je malo boli za zvuk i sliku ...
semaglig je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2006, 21:22   #12
Atila
Starosedelac
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: Београд
Poruke: 2.351
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Atila Slanje poruke preko Skypea korisniku Atila
Određen forumom Re: Pomoc za upgrade na PCI-E

Citat:
volleyman kaže:
Mada sam u SK procitao da je Intel 90nm tehnologiju doveo do savrsenstva pa mi je to pouzdanije.
Нема то превише везе с тим да л' треба да га узимаш у обзир за куповину, усавршен процес производње значи да је проценат шкарта доведен на минимум који је финансијки прихватљив.Готово увек кад се уведе ситнији производни процес због мање усавршеног процеса производње ствара се већи број шкартова који се често користи за прављење Celeron-а тако што се искључи део чипа, на сличан начин је код графичких настао NV-41, GPU који се користи у 6800LE графичким картицама.
Atila je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2006, 2:21   #13
Mr. Garrison
Deo inventara foruma
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: South Park
Poruke: 4.887
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 164 puta na 141 poruka
Određen forumom Re: Pomoc za upgrade na PCI-E

Citat:
Sasa kaže:
A mozda su sigurni u ugovore koje imaju sa proizvodjacima. Intel caruje kada su DELL, HP, IBM i ostali veliki i jaki proizvodjaci u pitanju.

AMD je jedva uhvatio 50% retail trzista ali ukupan udeo je jedva 20%.

Ozbiljan posao nije ni izbliza tako jednostavan kao sto ga vi predstavljate.
pa ja sam govorio o retail trzistu, znaci ono sto sve nas pogadja kad kupujemo nov procesor. sta mene briga posto Intel valja procesore Dell-u i drugarima...
Mr. Garrison je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2006, 11:29   #14
Dusan Despotovic
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Poruke: 1.965
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 364 puta na 273 poruka
Talking Re: Pomoc za upgrade na PCI-E

Citat:
volleyman kaže:
Uskoro prelazim na PCI-E, definitivno cu ponovo izabrati Intel ali se dvoumim izmedju dva chipseta ASUS P5ND2-SLI(nVidia nForce4) i
ASUS P5LD2(Intel 945P) koji je definitivno best buy dok je nForce je skuplji ali bolje opremljen i poseduje SLI. Za grafiku sam se odlucio da to bude ASUS EN7800GT 256MB DDR3 i mislim da ce ovo biti sasvim dovoljno i da nema potrebe za neoptimizovanom SLI tehnologijom(dok se ne pojave aplikacije koje su u stanju da potpuno iskoriste obe kartice) Kod procesora mi nije jasno da li je bolji izbor Pentium 630 90 nm ili 631 koji je uradjen u 65 nm tehnologiji sta konkretno znaci nm i da li je bolje manje ili vise i koje su prednosti i mane posto oba rade na 3GHz. Za ove stvari mi je bitno da cujem vise razlicitih(strucnih) misljenja posto su u pitanju komponente koje cine srce sistema dok su ostale poput 1GB 667 DDR i 2X 120GB SATA2 HDD vezanih u RAID i NEC 4550A, Altec Lansing ATP3 i dr. dosta jeftinije i lakse za buduci upgrade racunara.
Ako imas stari procesor leziste 478 ,preporucio bih ti ASUS P4GD1 plocu.Za male pare dobijes nadogradnju za godinu dana (miran si).Ja je imam i ok radi procesor mi je intel 2,8ghz i super teraa\ a moze da guras i procesor sa duplim jezgrom do 3,6 ghz na tu pllocu.Grafika mi je X800 PCI-e,cip set ploce je intel 915 imam je vec 6 meseci.Tvoje je da odlucis sta ces!!!POZDRAV
Dusan Despotovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2006, 17:20   #15
Atila
Starosedelac
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: Београд
Poruke: 2.351
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Atila Slanje poruke preko Skypea korisniku Atila
Određen forumom Re: Pomoc za upgrade na PCI-E

Citat:
Dusan Despotovic kaže:
Ako imas stari procesor leziste 478 ,preporucio bih ti ASUS P4GD1 plocu.Za male pare dobijes nadogradnju za godinu dana (miran si).Ja je imam i ok radi procesor mi je intel 2,8ghz i super teraa\ a moze da guras i procesor sa duplim jezgrom do 3,6 ghz na tu pllocu.Grafika mi je X800 PCI-e,cip set ploce je intel 915 imam je vec 6 meseci.Tvoje je da odlucis sta ces!!!POZDRAV
Искрено говорећи не би' се сложио с овим, он купује супер комп за доста велике паре, а ти му предлажеш неку s478 комбинацију.И шта мислиш како да код нас нађе s478 Pentium D

Poslednja ispravka: Atila (22.1.2006 u 23:48)
Atila je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2006, 22:20   #16
AkiMan
Član
 
Član od: 22.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 239
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku AkiMan
Određen forumom Re: Pomoc za upgrade na PCI-E

Pa sto sam ja prodao moj s478 nego zato sto je taj socket mrtav...Samo nova tehnologija...odluci 775 ili 939...
AkiMan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2006, 2:38   #17
volleyman
Novi član
 
Član od: 19.1.2006.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pomoc za upgrade na PCI-E

Uskoro u drugom Q 2006 stize Socket AM2 za AMD64 i FX ili X2 koji nisu nista losiji od Pentiuma D cak i za modelovanje i rendering a u igrama ga debelo sisaju(pricam o 939 za koji sa imao priliku kicno da se uverim prednost intela je chipset i DDR2 memorija sto ce izgleda da se promeni) Da li da pustim moj
P4 2.4 na 865PE i 5900 agp da jos malo sljaka i sacekam 940 ili odmah pazarim 939 mada mi se ne zuri preterano jer menjam samo CPU+PCI-E plocu i graficku dok sam od ranije zadovoljan sa monitorom VIEWSONICom VP930 za koji mi u 1280 x 1024 treba barem 6800GT i kucistem Xaser3 gde hladjenje nece biti problem.
volleyman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2006, 2:43   #18
Atila
Starosedelac
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: Београд
Poruke: 2.351
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Atila Slanje poruke preko Skypea korisniku Atila
Određen forumom Re: Pomoc za upgrade na PCI-E

Citat:
volleyman kaže:
Uskoro u drugom Q 2006 stize Socket AM2 za AMD64 i FX ili X2 koji nisu nista losiji od Pentiuma D cak i za modelovanje i rendering a u igrama ga debelo sisaju(pricam o 939 za koji sa imao priliku kicno da se uverim prednost intela je chipset i DDR2 memorija sto ce izgleda da se promeni) Da li da pustim moj
P4 2.4 na 865PE i 5900 agp da jos malo sljaka i sacekam 940 ili odmah pazarim 939 mada mi se ne zuri preterano jer menjam samo CPU+PCI-E plocu i graficku dok sam od ranije zadovoljan sa monitorom VIEWSONICom VP930 za koji mi u 1280 x 1024 treba barem 6800GT i kucistem Xaser3 gde hladjenje nece biti problem.
Пази овако да сам ја на твом месту вероватно би сачек'о, ал' зависи од тога кол'ко те добро служи графичка.
Такође socket 940 постоји већ одавно, AM2 такође има 940 pin-ова, ал' су они другачије распоређени.
Atila je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
TV kartica Gyle Grafika 71 29.3.2009 12:46
Uzeo bih IrDA na USB2.0 - koji je najbolji ??? Ilic Marko Komunikacioni uređaji i umrežavanje 3 23.2.2006 19:45
Zasto je slika na monitoru losija nego na TV Bosko Bozinovski Video/TV softver 2 18.1.2006 14:21
Slika sa kompa na TV Svideo komunista Grafika 5 16.1.2006 23:51
prebacivanje slike sa graficke na tv problem tool.keenan Grafika 3 12.1.2006 13:18


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:46.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com