Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Ostale komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Ostale komponente Kućišta, napajanja, periferije, štampači, skeneri, tastature, miševi, džojstici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.7.2012, 23:26   #21
Black Adder
Banned
 
Član od: 21.2.2010.
Lokacija: somewhere in deep southern Serbia
Poruke: 336
Zahvalnice: 254
Zahvaljeno 6 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Kamere za video nadzor

Planiram da ubacim IR kameru u uglu dvorista, 20-30 metara efektivnosti (minimalne rezolucije da prepozna konture lica lokalnih lopova). Dakle, diskretno snimanje, bez larme, a ne da mi javlja svaki put kad projuri mačka, pacov ili pas.
1. Da li postoji kamera koja se aktivira (snima) samo kada su pokreti, tj. da li u njoj ima tih senzora, ili se neki zasebni deo postavlja recimo duž zida, pa ako nešto preseče snop, javlja kameri itd. ?
2. Da li da koristim neku rotirajuću ili širokougaonog objektiva?
3. Memorija za snimanje bi mi bio hard na racunaru od 1TB, gde bih obezbedio 500 GB za noć uz redovno brisanje ako ima snimanja mačaka i pasa (a gospoda lopovi za MUP)?
4. Matična ploča mi je Asus m4A89 GTD Pro usb3 (ima integrisani izlaz VGA, DVI, HDMI). Da li bih mogao da nekako ubacim ulaz kamere dok koristim monitor (mogu i VGA i DVI ViewSonic 2260wm) ili je neka najjeftinija 4-kanalna PC kartica neophodna?
5. Da li bi mi ovo sve završilo do 100 eur, ajde i 150?
Black Adder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.7.2012, 23:58   #22
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Kamere za video nadzor

1. Aktiviranje snimanja u principu radi softver, tako da nikakvi dodatni senzori nisu potrebni. Kamera je aktivna sve vreme, ali tek kada se uoči neka bitnija razlika u odnosu na prethodnih par frejmova (detektuje se pokret) počinje se sa snimanjem slike.
2. Rotirajuća mora ručno da se kontroliše. Ili ako se sve vreme mrda tamo-amo, onda snimanje mora da bude aktivno sve vreme, jer drukčije neće moći da prepozna promene na snimku (pokrete). Sem ako se radi o nekoj profi opremi koja košta mnogo više od tvog planiranog budžeta.
3. 500GB ne bi potrošio za jednu noć sigurno. Pogotovu ako koristiš softver koji aktivira snimanje tek kada se detektuju pokreti.
4. Ne rezumem te, šta u stvari hoćeš?
5. Što se hardvera tiče, da, našao bi nešto za te pare sigurno. Sad, da li ćeš biti zadovoljan kvalitetom i da li će to odgovarati tvojim potrebama, to već ne znam da ti kažem.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
Black Adder (7.7.2012)
Stara 7.7.2012, 0:23   #23
Black Adder
Banned
 
Član od: 21.2.2010.
Lokacija: somewhere in deep southern Serbia
Poruke: 336
Zahvalnice: 254
Zahvaljeno 6 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Kamere za video nadzor

Hoću noćno, diskretno IR on-movement snimanje na moj pc, jer se vrzmaju lopovi u kraju. Dakle, hoću da snima kretanja po dvorištu, da to ujutru pregledam i obrišem. Rekao si da rotirajuća ne može, jer treba non-stop da radi, onda fiksirana.
Koja kamera to može da odradi, koja pc kartica (i da li mora za jednu kameru) i koji softver za Win7?
Dakle, pokušavam da direktno vežem IR kameru direktno u računar, da ona bude kao neki eksterni uredjaj tipa web kamera. Nadam se da sam bio jasan šta hoću.

Poslednja ispravka: Black Adder (7.7.2012 u 0:33)
Black Adder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2012, 1:37   #24
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Kamere za video nadzor

Aham, brine te interfejs koliko sam skapirao. Mogao bi da razmisliš o IP varijanti. Povezuje se na mrežnu karticu ili ruter/svič klasičnim mrežnim kablom i možeš da joj pristupiš iz browsera. Prednost je što možeš da razvučeš kabl na mnogo veću dužinu nego što bi mogao USB varijantu. Postoje i verzije sa wireless karticama, ali su dosta skuplje. U "žičnoj" varijanti možeš i napajanje da obezbediš preko istog kabla (power over ethernet) i da ne razmišljaš gde ćeš je uštekati u struju.

LM, što se IC-a tiče, ne moraš po svaku cenu da juriš kameru sa ugrađenim IC diodama. Prvo, zato što one i nemaju baš neki domet (sigurno ne 20-30m), a drugo, zato što su takve kamere skuplje od običnih. Mogao bi da razmisliš o IC reflektoru koji ćeš postaviti tako da obasjava prostor koji želiš da nadgledaš, a koji ne mora da bude postavljen neposredno uz kameru (može i u suprotnom ćošku dvorišta npr.). Viđao sam IC reflektore snage 200W (ne IC diode, nego baš kao velika sijalica izgleda) za <1000 din. Ušrafe se u klasično sijalično grlo i emituju IC zrake dosta jače od IC LED-ica.

Softver...tu ne bih zalazio, nisam baš upoznat koje bi rešenje bilo najprihvatljivije. Valjda će se javiti neko ko se time više bavio.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
Black Adder (7.7.2012)
Stara 7.7.2012, 7:38   #25
Black Adder
Banned
 
Član od: 21.2.2010.
Lokacija: somewhere in deep southern Serbia
Poruke: 336
Zahvalnice: 254
Zahvaljeno 6 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Kamere za video nadzor

Ok, onda će ići mrežno i napajati over ethernet. Ovo nema veze sa adsl signalom koji se gubi kod mene ponekad tokom noći (i ne snimi ključne trenutke za baksuza)?

IC reflektor od 200W? Zvuči lepo, ali je i solidan gutač struje, ali to nije mnogo ukoliko ti preko noći nestane pola dvorišnog inventara.

I pored tog IC reflektora, trebam li da ganjam kameru sa svojim IC diodama? Da li klasične IC kamere imaju drugačiji objektiv koji je slep ukoliko nema IC emitovanja u njihovom vidnom polju? Da li su one neupotrebljive bez IC reflektora ili rade i na vidnoj frekvenciji?

Dakle, ja je povežem preko mrežnog kabla na ruteru, ona snima on-demand ukoliko ima aktivnosti putem nekog softvera koji još nisam otkrio i baca te snimke na moj hard dok spavam. Da li je to izvodljivo?

Ovo što si rekao, pristup preko browsera, to me navodi na pomisao da nema ništa od autosnimanja na hard, već će ona raditi kad god ja pokrenem browser. Da li grešim?

Gomila pitanja, odgovori na ona koja su najmanje konfuzna.
Black Adder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2012, 19:40   #26
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Kamere za video nadzor

1. Ne, kamera će biti deo lokalne mreže, ADSL tu ne igra nikakvu ulogu. Što se PoE (power over ethernet) tiče, biće ti potrebni i posebni adapteri, ali oni nisu naročit trošak. Kad kreneš u nabavku videćeš da li ti to rešenje odgovara.

2. IC reflektora imaš i slabijih i jačih. Ako te brine potrošnja, možeš da ga povežeš sa detektorom pokreta koji će uključivati reflektor samo kada registruje neko kretanje. Slično kao kod automatskog osvetljenja po zgradama i dvorištima, samo neće biti (vidljive) svetlosti.

3. Svaka kamera "vidi" IC svetlost. Čak i ove na mobilnim telefonima i web kamerice. IC kamere su klasične kamere sa dodatnim IC LED-icama, ali funkcionišu kao i svaka druga kamera kada IC ne radi.

4. Baš tako.

5. To zavisi od softvera i njegove (ne)sposobnosti da pristupi IP kameri. Sigurno ima programa koji bez problema pristupaju ovim kamerama i snimaju on demand ili stalno ili manuelno, baš kao i sa klasičnim USB web kamerama. Samo nisam siguran koji će ti softver najviše odgovarati, zato bolje sam proguglaj i vidi šta koji nudi.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
Black Adder (8.7.2012)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
USB streeming video sa kamere. Se7en_ Video/TV softver 3 14.3.2008 23:08
Pomoc oko video kamere......(referat) Djavo_89 Video/TV softver 1 1.11.2007 11:33
Video sadrzaj iz kamere preko usb-a? FLASH Video/TV softver 3 18.7.2006 21:36
software za 'simple' video nadzor sistem sorcerer Aplikativni softver 1 8.3.2006 23:40


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:48.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com