Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.10.2013, 23:13   #201
Dzajo5
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 259
Zahvaljeno 86 puta na 84 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

lako cu ja to posle prebacitu na neku particiju, bitno mi je sada srediti ubuntu.
pravicu 3 particije.
sistemsku, swamp i home
Dzajo5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2013, 23:46   #202
Dzajo5
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 259
Zahvaljeno 86 puta na 84 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Hm, pokrenuo sam instalaciju Ubuntua 13.04(prethodno sam probao 12.04) i sve ok, dok nisam izabrao Install alongside. Odmah me bacilo da izaberem region u kome živim i pored toga krenula instalacija. Ja klikćem cancel i ništa se ne dešava. Probao sam i desni klik pa quit, ali nije pomoglo. Posle nekoliko minuta restartujem komp na silu(držao sam power button).
Butujem ubuntu preko bios-a izaberem Try Ubuntu i posle podizanja Ubuntua idem na ponovo na install.
Kad ono opcije sledeće:
reinstall system(ili kako već), but keep all the files
reinstall completely, but keep Windows 8
reinstall both Ubuntu and Windows 8
Kad se sad nisam šlogirao nikad neću.
Izaberem ja reinstall Ubuntu but keep Win8, pošto sam mislio da sam restartovanjem prekinuo instalaciju, iako je cela instalacija bila tipa non responding.
Odradim instalaciju, traži da restartujem i idem na ok.
Restartuje se Ubuntu, ali loaduje se odmah Win8 bez mogućnosti biranja sistema. U Windowsu gledam da imam novu Particiju F kojoj niti vidim veličinu niti mogu da je otvorim.
Probaću sad preko Biosa da butujem Ubuntu, ali izgleda da će morati drugačije nešto da se radi.
Dzajo5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2013, 23:52   #203
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Citat:
dzajo5 kaže: Pregled poruke
hm, pokrenuo sam instalaciju ubuntua 13.04(prethodno sam probao 12.04) i sve ok, dok nisam izabrao install alongside. Odmah me bacilo da izaberem region u kome živim i pored toga krenula instalacija. Ja klikćem cancel i ništa se ne dešava. Probao sam i desni klik pa quit, ali nije pomoglo. Posle nekoliko minuta restartujem komp na silu(držao sam power button).
Butujem ubuntu preko bios-a izaberem try ubuntu i posle podizanja ubuntua idem na ponovo na install.
Kad ono opcije sledeće:
Reinstall system(ili kako već), but keep all the files
reinstall completely, but keep windows 8
reinstall both ubuntu and windows 8
kad se sad nisam šlogirao nikad neću.
Izaberem ja reinstall ubuntu but keep win8, pošto sam mislio da sam restartovanjem prekinuo instalaciju, iako je cela instalacija bila tipa non responding.
Odradim instalaciju, traži da restartujem i idem na ok.
Restartuje se ubuntu, ali loaduje se odmah win8 bez mogućnosti biranja sistema. U windowsu gledam da imam novu particiju f kojoj niti vidim veličinu niti mogu da je otvorim.
Probaću sad preko biosa da butujem ubuntu, ali izgleda da će morati drugačije nešto da se radi.

Делује као да ниси одабрао право место за инсталацију груба па ти се диже само Виндовс?
баци поглед на страницу и пробај да одрадиш „враћање“ груба, тј постављање груба на право место...
Верујем да ћеш после тога без проблема подићи Убунту...
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku drzare na korisnoj poruci:
Dzajo5 (7.10.2013)
Stara 5.10.2013, 23:57   #204
Dzajo5
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 259
Zahvaljeno 86 puta na 84 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Podesio sam u BIOS-u da podiže Ubuntu primarno, tj. tada bi trebalo da budu obe opcije. Videću sad da restartujem komp, da li ću imati obe opcije ili će opet krenuti Win. Ako krene, odradiću ono što si stavio.
Još jedna stvar. Ceo sistem mi se čini dosta sporiji, barem kada uporedim sa probam preko USB-a, za koju su ljudi rekli da je sporija u odnosu na instaliran Ubuntu.
Takođe, pre podizanja Ubuntua, tj. kada izabrem Ubuntu, na kratko mi se pojavi neki error, uslikaću ga pa ću postaviti sliku, da li je možda to razlog.
Dzajo5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2013, 0:27   #205
Dzajo5
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 259
Zahvaljeno 86 puta na 84 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Posle podešavanj u BIOSu, butuje sa najpre Ubuntu, tj. imam opciju odabira.
Instalirao sam i software update, ali i dalji mi se čini dosta spor.
Ujedno, evo i particija:



Šta sam ja tj. automatski install uradio nemam pojma.

Još jedan problem je što uvek kada podignem Ubuntu, ne radi wifi. Probao sam preko tastature da ga uključim i nije pomoglo, kao ni čačkanje oko settingsa. Uspe jedino kada tastaturom stavim komp u sleep mode pa posle odmah opet podignem i onda radi bez problema.
Dzajo5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2013, 11:55   #206
Futuristic
Član
 
Član od: 22.11.2009.
Lokacija: Čačak
Poruke: 251
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

@Blast beat
Da, iskoci win-ov bootloader kad pokrenem sistem, da napomenem kad sam instalirao ubuntu gledao sam sa nekog tut gde je bio koriscen easybcd za ubacivanje ubuntua u win bootloader.
Hocu li dakle morati raditi ikakav repair za win bootloader ako samo jednostavno obrisem ubuntu particije, tj ako moram, da li je to najgori slucaj ili moze da podje po nekom vecem zlu?
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	temp.png
Viđeno:	12 puta
Veličina:	72,4 KB
ID:	47431  
Futuristic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2013, 12:00   #207
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Iz te liste obrisi Ubuntu i oznaci ispod Skip the boot menu, da se ne bi pojavljivao izbor.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2013, 9:42   #208
Dzajo5
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 259
Zahvaljeno 86 puta na 84 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Pozdrav.
Pošto mi je Ubuntu dosta bagovao(nije radio wifi sve dok nisam išao na sleep pa tek onda je proradio, prepoznao mi je samo integrisanu grafičku 740M nije prepoznao(tražio sam po BIOS-u, ali nisam našao mogućnost da setuje primary graphic)), rešio sam da izbrišem Ubuntu i probam sa Kubuntu-om.
Gledao sam neke klipove, čitao tutove kako i šta, to nije problem.
Jedino mi je problem da saznam koje particije treba da obrišem. Izbrisao sam 2 a to je jedna koja je vidljivo bila označena kao SWAP i jedna za koju sam sigurno znao da je Linux na njoj, pošto je bilo toliko free space.
Uglavnom, evo slike posle brisanja tih particija:



Mene zanima ona poslednja particija, jel to još od Linuxa ili ne? tj. kako to da saznam?

Hvala.
Dzajo5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2013, 14:07   #209
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Digni Kubuntu live pa daj ispis komande sudo fdisk -l jer ovako se ne možemo snaći (makar ja ne mogu). Nisi morao ništa brisati, samo si mogao pri instalaciji Kubuntu-a staviti da se formatira sistemska particija i to je to.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2013, 16:25   #210
Dzajo5
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 259
Zahvaljeno 86 puta na 84 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Evo slike:



Mislim da nije ono sto si hteo, posto je izbacilo tu gresku vezanu za GPT i GNU.


Pored toga, kada sam izbrisao Ubuntu i hteo da odradim instalaciju, podesio sam sve tri particije koje sam hteo(sistemsku, swap i home) i stavio da instalira grub na /dev/sda i krenulo je ok, ali posle nekog vremena mi izbaci error tipa: could not install grub on /dev/sda ili tako nesto.

Pored toga sam video u BIOS-u, da jos uvek imam opciju da kao boot opciju selektujem Ubuntu 13.04. Znaci nemam mogucnost biranja tog sistema, ali u boot meniju ima mogucnost da stavim da se bootuje sa toga loadera.

Kada sam izbrisao particije sa Ubuntuom, u partition assistant sam isao na desni klik i rebuild MBR, ne znam da li je to dovoljno ili ne.

Mozda je taj error posledica, sto jos uvek ima grub od Ubuntua, ali ja ne znam kako da ga izbrisem.

Edit:
Mozda i ova slika pomogne:
http://img4.imagetitan.com/img.php?image=8_slika.png

to je posle instalacije Ubuntua, stanje sa particijama. Ja sam izbrisao ext4/ o linux-swap. Ona sda6 particija mi je sumnjiva, da li je od win8 neka restore opcija ili mozda linuxova.
Dzajo5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2013, 16:41   #211
Dzajo5
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 259
Zahvaljeno 86 puta na 84 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Evo i slike errora tokom instalacije:

Dzajo5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2013, 17:59   #212
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Pogledaj i ovaj tut, po erroru, ima veze sa efi-jem.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2013, 17:22   #213
Nebojsa111
Veteran
 
Član od: 22.11.2006.
Poruke: 523
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 22 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Ne mogu da promenim duzinu teksta ispod ikonica.
Npr "Software Manager" bih hteo da pise u 2reda. Trenutno mi pise u jednom redu, i kad stavim neku ikonicu pored ove - preplicu im se imena.
Nebojsa111 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.10.2013, 21:10   #214
Dzajo5
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 259
Zahvaljeno 86 puta na 84 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Poz.
Instalirao sam Kubuntu 13.04 i višemanje sve šljaka odlično. Inače ono što sam imao problem sa grub instalacijom, je otklonjen updateom Win8 na 8.1.

Imam još 2(recimo) velika problema.
Prvi i bitniji je da mi Kubuntu ne prepoznaje drugu grafičku. Imam na procesoru(i5-3230) onu Intel HD4000, koju koristi Kubuntu. Pored nje imam Nvidia 740M, ali nju ne prepoznaje. Guglao sam, tražio, ali nisam našao neko konkretno rešenje(Bumblebee i slično ne radi). Jel imao neko sličan problem?

Takođe, kada spojim TV i laptop pomoću HDMI kabla, ne prenosi se ni zvuk ni slika. Na Ubuntuu sam imao sličan problem, ali tamo je slika prenošena a zvuk nije, ali to sam lako podesio u system settings. To što je urodilo plodom na Ubuntuu, na Kubuntuu ne radi. fn+f8 bi trebalo da menja gde laptop šalje sliku, ali taj taster ne funkcioniše. Zna neko kako da rešim ovo?

Hvala puno.
Dzajo5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.10.2013, 22:23   #215
Milan1997
Veteran
 
Član od: 22.5.2011.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 497
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno 42 puta na 34 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Milan1997
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Citat:
Dzajo5 kaže: Pregled poruke
Poz.
Instalirao sam Kubuntu 13.04 i višemanje sve šljaka odlično. Inače ono što sam imao problem sa grub instalacijom, je otklonjen updateom Win8 na 8.1.

Imam još 2(recimo) velika problema.
Prvi i bitniji je da mi Kubuntu ne prepoznaje drugu grafičku. Imam na procesoru(i5-3230) onu Intel HD4000, koju koristi Kubuntu. Pored nje imam Nvidia 740M, ali nju ne prepoznaje. Guglao sam, tražio, ali nisam našao neko konkretno rešenje(Bumblebee i slično ne radi). Jel imao neko sličan problem?

Takođe, kada spojim TV i laptop pomoću HDMI kabla, ne prenosi se ni zvuk ni slika. Na Ubuntuu sam imao sličan problem, ali tamo je slika prenošena a zvuk nije, ali to sam lako podesio u system settings. To što je urodilo plodom na Ubuntuu, na Kubuntuu ne radi. fn+f8 bi trebalo da menja gde laptop šalje sliku, ali taj taster ne funkcioniše. Zna neko kako da rešim ovo?

Hvala puno.
Može se reći da je odgovor na oba pitanja - kompatibilnost. Da li si probao sa Windows platformom? Razlog za ne prenošenje zvuka i slike preko TV-a je povezano sa prvim pitanjem.
Milan1997 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.10.2013, 22:25   #216
Dzajo5
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 259
Zahvaljeno 86 puta na 84 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Na Win8 radi sve. I prenos slike i zvuka preko HDMI na TV i rade obe grafičke, menjaju se pomoću Optimusa.
Dzajo5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.10.2013, 22:31   #217
Milan1997
Veteran
 
Član od: 22.5.2011.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 497
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno 42 puta na 34 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Milan1997
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Citat:
Dzajo5 kaže: Pregled poruke
Na Win8 radi sve. I prenos slike i zvuka preko HDMI na TV i rade obe grafičke, menjaju se pomoću Optimusa.
Onda pređi na Windows.
Milan1997 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.10.2013, 22:33   #218
Dzajo5
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 259
Zahvaljeno 86 puta na 84 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Pravo rešenje!

Ja da hoću samo Win da koristim, ne bih se drkao sa Linuxom i Dual Boot-om.
Bitno mi je srediti HDMI, grafička mi nije toliko bitna.
Dzajo5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2013, 0:29   #219
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Nemam puno iskustva s ovim problemom, ali bi Bumblebee trebao da bude resenje. Probaj opet pa ispisi ovde gde dodje do problema sa instalacijom. O Bumblebee-u imas ovde, a ovde i o Primus-u.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2013, 13:25   #220
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Imam jedno pitanje poprilično početničko.
Naime stoji mi sistem verovatno ubuntu stari iz tamo neke možda 2009-e ako ne i stariji ali mi se čini baš od tada.
Naravno nema apdejta i podrške za to čudo.
Mrzi me da stavljam novi sistem.
Nije komp za mene već moje roditelje koji znaju samo da puste muziku, eventualno film i da otvore mozilu i pogledaju mejlove i četuju kroz nju.
Super, nema čačkanja, nema "ne radi mi ovo, ono...".

Ali...pošto je sistem star mozilica nije apdejtovana odavno. I sad im izbacuje da ne mogu da koriste gugl tj da otvore mejlove jer je zastareo pretraživač

Iako sam koristio linux još od pre toga, nikad nisam instalirao mozilu jer je dolazila preinstalirana a ni sa apdejtom nisam imao probleme.

Međutim ko što rekoh sistem je star i nema više odavno podrške za njega.
Ne mogu ništa iz synaptica a i kad nađem neki program fali svašta po nešto da se dovrši instalacija.
Ne mogu na žalost da stavim ni team viewer.
Sad kad odem tamo hteo bih da nekako apdejtujem mozilu.

Probao sam kući da skinem najnoviju sa sajta i pogledam šta tu piše i nema neki "read me" ali mogu da je startujem iz tog foldera i pokazuje da je to najnovija.

Pitanje je da li mogu da taj novi folder koji sam dobio jer sam ekstraktovao skinutu mozilu ubacim umesto postojećeg gde se inače mozila nalazi i da li će tako raditi nova verzija?

Kažem to mi je komp kod roditelja i nisam pri njemu da proverim pa eto ako neko zna da mi kaže da li sam prinuđen da reinstaliram novi sistem ili će ovo proći?
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Forumotion - pomoć, saveti, pitanja miša topola Web razvoj 7 15.12.2011 11:01
Pređoh na SuSE - trebaju mi odgovori na nekoliko pitanja Bokile Slobodni softver 1 21.6.2009 21:40
Editovanje pitanja u Milioneru stefanACM Male igre 12 12.5.2008 22:04
Spisak pogođenih pitanja - Muzički kviz [Imzadi] Kvizovi 5 4.4.2008 21:06
Spisak pogođenih pitanja - Filmski kviz [Imzadi] Kvizovi 2 30.10.2007 20:36


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com